Znamená zvyšujúca sa anonymita bitcoinu súdny deň pre mince na ochranu osobných údajov?

V počiatočných fázach vývoja bitcoinu mala väčšina nadšencov kryptomeny tendenciu myslieť si, že pôvodná digitálna mena im ponúka úplnú anonymitu a môžu nakupovať pomocou tohto typu „nových peňazí“ bez odhalenia svojej identity. Úroveň ochrany súkromia bitcoinu sa často porovnávala s úrovňou klientov švajčiarskych bánk. To však ani zďaleka nebolo tak.

Je bitcoin anonymný? Bitcoinové transakcie sa zaznamenávajú do hlavnej knihy a vysielajú sa verejne všetkým s prístupom k blockchainu. To znamená, že vaše prevody peňazí sú citlivé na vysledovanie a pre hackerov alebo vládne štruktúry môže byť cesta k adrese vašej peňaženky rovnako zrejmá ako stopa mokrých stôp vedúcich do kúpeľne. Pamätajte na Rossa Ulbrichta, neslávneho tvorcu čierneho trhu Silk Road?

Úrady sledovali jeho transakcie a dokázali ho identifikovať a chytiť, keď sedel so svojím počítačom v jednej z knižníc v San Franciscu. Takže vaša finančná aktivita je v skutočnosti otvorenou knihou a o bitcoinoch by sa malo uvažovať ako o pseudonymnom aktíve ako o anonymnom.

To je dôvod, prečo kryptotrh zaznamenal, že fenomén protokolov zameraných na súkromie nabral na obrátkach popri rôznych nástrojoch a službách na miešanie mincí bez toho, aby verejné záznamy spájali transakcie s peňaženkami. Jednoducho povedané, coiny na ochranu súkromia boli navrhnuté tak, aby pokrývali stopy po operácii s kryptomenami, vďaka čomu bolo ich použitie veľmi populárne medzi kryptogeekmi zameranými na anonymitu..

Zdá sa však, že posledné správy týkajúce sa potenciálnych upgradov bitcoinu zameraných na zlepšenie jeho súkromia ohrozujú budúcnosť tejto triedy digitálnych aktív a môžu dokonca viesť k odstráneniu spoločností Monero, Dash a ZCash z ich portfólia. Aby sme mohli zmerať možnosť, že sa takýto scenár naplní, musíme sa pozrieť na to, kde v súčasnosti sú mince na ochranu súkromia.

Celkové vzrušenie pre kryptomenu počas pandémie

Štatistické údaje z ICO Analytics ukazujú, že prominentné coiny na ochranu súkromia, ktoré boli na čele s DASH (pozri Dash vs. Bitcoin), prekonali k 31. januáru bitcoiny, pretože ochrana súkromia sa v tomto priemysle stala väčším problémom, pravdepodobne v reakcii na ľudovú banku. vyhlásenia Číny o ich centralizovanej iniciatíve digitálnych jüanov. Bolo to prvýkrát za 18 mesiacov, čo mince na ochranu osobných údajov prekonali bitcoin v zdražovaní, hlavne z dôvodu nedostatku životaschopných hodnotových ponúk a vysokej regulačnej kontroly, ktorá sa na ne rovnala..

Zdroj: ICO Analytics

Býčí sentiment naberal na sile po svedectve predsedu Fedu Jerome Powella poznamenal že privatita je nevyhnutná pre transakcie s digitálnymi menami a globálne prijatie kryptomeny: „Kniha, v ktorej viete, že platby všetkých nie sú v USA obzvlášť atraktívne.“ Dôležitosť postoja šéfa Fedu vyzdvihol jeden z najslávnejších krypto influencerov Anthony Pompliano, ktorý na oplátku vytvoril v komunite humbuk a viedol k prudkému nárastu transakcií súkromných mincí.

Zdroj: CoinMarketCap

S krízou COVID-19 sa súkromie stalo novým bojiskom boja proti tejto chorobe. Monero, ZCash a Dash boli svedkami zvýšené obchodovanie, zatiaľ čo druhej menovanej sa podarilo dosiahnuť nové maximá a v porovnaní so začiatkom roka prekonala bitcoiny o viac ako 60%. Navyše Dash patril medzi aktíva, ktoré sa rýchlo zotavili po marcovom páde trhu „Čierny štvrtok“. Je zaujímavé, že dopyt po tejto minci spôsobili z veľkej časti Venezuelčania, z ktorých niektorí ju využívajú na každodenné nakupovanie.

Bez ohľadu na tieto pôsobivé zisky zostala na začiatku druhého štvrťroka 2020 iba jedna minca ochrany osobných údajov, ktorá predstihla bitcoin. Predmetnou mincou je Monero (pozri príručku Monero vs. Bitcoin), ktorá zlepšil sa jeho výkon zhruba o 5%. Niektorí odborníci si myslia, že tento náhly vzostup bol výsledkom niekoľkých pozitívnych vývojov, ktoré sa uskutočnili s cieľom zlepšiť vykonávanie transakcií a spôsobu, akým Monero pracuje so súkromnými sieťami Tor a I2P. Kryptomene sa navyše venovala veľká pozornosť známym tváram kryptopriemyslu, ako je generálny riaditeľ Coinbase Brian Armstrong, ktorý vyjadrený jeho nádej, že medzi hlavnými trendmi roku 2020 bude mať coiny na ochranu súkromia, a kontroverzný vývojár antivírusového softvéru John McAfee, ktorý menovaný Monero ako svoju kryptomenu, ktorú si vybral z hľadiska ochrany súkromia. Zdá sa, že mnoho obchodníkov zdieľajúcich tento názor sa okamžite zhromaždilo na dlhoročných burzách, ktoré tiež fungujú v súlade s ideálmi anonymity, čo z obchodného páru XMR / USDT na HitBTC urobilo najlikvidnejšiu na trhu..

Zdroj: Coin360

Pri takom významnom rozpätí likvidity by nebolo chybou tvrdiť, že burza má popri svojich viac ako 500 ďalších aktívach jedno z najpriaznivejších prostredí na obchodovanie s coinmi na ochranu súkromia za spravodlivé ceny..

Obavy z nezákonnosti bitcoinu a „nie príliš súkromný“ diskurz

Nie každý je v otázke súkromia býčí. Držitelia coinov na ochranu súkromia zdôrazňujú svoju účasť na nelegálnych transakciách uskutočňovaných na tmavých trhoch a trvajú na tom, aby to prevážilo všetky argumenty obhajcov ochrany súkromia. Väčšina trhov na temnom webe akceptuje nevystopovateľné súkromie, a tým obchádza požiadavky na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu. Medzi tými, ktorí tvrdo bojujú proti anonymným minciam, sú dokonca aj japonskí a juhokórejskí regulátori, ktorí dokonca vymáhajú miestne burzy.

Napríklad burza Korbit v máji 2018 odstránila päť mincí na ochranu súkromia, odvolávajúc sa na vládu Južnej Kórey zákaz o anonymných kryptomenových transakciách. Neskôr tokijský CoinCheck zastavila svoju podporu pre niekoľko coinov na ochranu súkromia, vrátane spoločností Monero, Dash a ZCash, keď z burzy ukradli pol milióna dolárov, a to aj napriek tomu, že žiadna z kryptomien nebola použitá na spáchanie trestného činu.

Májová správa spoločnosti Rand Corporation v skutočnosti odhalila, že väčšina nezákonných transakcií (59%) s darknetom využíva bitcoiny, zatiaľ čo prítomnosť mincí na ochranu súkromia, ktoré sa všeobecne považujú za „meny pre zločincov“, je oveľa menej výrazná..

Zdroj: RAND DWO

A čo je ešte zaujímavejšie, je nedávna oznámenie od Chainalysis podrobne popisujúcej jeho podporu pre Dash a ZCash. To znamená, že teraz je možné ľahko sledovať takmer všetky transakcie uskutočňované s týmito dvoma aktívami, ktoré sa považujú za anonymné a nevystopovateľné. Vyzerá to, že tento náhly krok americkej spoločnosti zaoberajúcej sa kryptografickými analýzami uľahčí orgánom činným v trestnom konaní úlohu a mince zamerané na ochranu súkromia budú prakticky zbytočné.

Chainalysis uviedol, že anonymné coiny ponúkajú zlomok zvýšeného súkromia, ale nič podobné celkovej anonymite. Spoločnosť zistila, že iba asi 1% transakcií vykonaných v sieti ZCash sa môže pochváliť maximálnym súkromím, a to aj pri zohľadnení rozšíreného šifrovania. Pokiaľ ide o Dash, táto miera klesá pod 0,7%, čo z technického hľadiska stavia aspekty ochrany osobných údajov mince na rovnakú úroveň ako v prípade bitcoinu.

Je pozoruhodné, že takmer o dva mesiace skôr vedci z Carnegie Mellon University generované podobné výsledky prostredníctvom testovacej skúšky sledovateľnosti ZCash a Monero. Čísla sú sklamaním: 99,9% transakcií ZEC a 30% transakcií XMR možno ľahko sledovať.

S ohľadom na to znamená zvyšujúce sa súkromie Bitcoinu existenčnú hrozbu pre anonymné kryptomeny, ktoré môžu nakoniec zaznamenať menší rast a podporu komunity, pretože vôbec prvá kryptomena má stále oveľa viac zdrojov a oveľa väčší záujem ako ktorýkoľvek z altcoinov.

Vyhliadky rivality „Bitcoin vs privacy coins“

Samozrejme, technológie prospešné pre súkromie a efektívnosť bitcoinu, ako je protokol Taproot a podpisy Schnorra, ktoré umožňujú, aby uzávierky spolupráce vyzerali ako bežné transakcie a zostali úplne skryté pred ľuďmi zvonku, môžu anonymným kryptomenám odobrať niektoré výhody. Vývojár bitcoinových jadier Ryan Havar navrhuje že širšia používateľská základňa BTC bude schopná dosiahnuť, aby bola súkromnejšia ako konkurencia zameraná na ochranu súkromia: „Jednoducho povedané, používateľov bitcoinu je oveľa viac a prípady použitia. Ak sa teda môžete „skryť“ v dave používateľov bitcoinov, je to oveľa väčší dav, ako sa hovorí ZCash. “

Situáciu v oblasti coinov na ochranu súkromia zhoršuje tvrdý zákrok proti nim, ktorý v rôznych častiach sveta naberá na obrátkach. V marci 2020 šéf finančného výboru Francúzskeho národného zhromaždenia Eric Woerth, tvrdil, „Bolo by tiež vhodné navrhnúť zákaz šírenia a obchodovania s kryptoaktívami, aby sa zaručila úplná anonymita tým, že sa znemožní akýkoľvek postup ich identifikácie.“

To však neznamená, že Monero, ZCash, Dash a ďalšie podobné coiny nakoniec zmiznú v zabudnutí, pretože kryptotrh nie je hrou s nulovým súčtom, kde si popularitu môže udržať iba jedno aktívum. Tento typ kryptomeny je stále v dopyte po najcennejšej minci na ochranu súkromia z hľadiska trhového stropu, XMR, rast ceny o približne 86% od začiatku roka. Aktualizácie týkajúce sa ochrany osobných údajov BTC stále čakajú a zatiaľ čo porota stále nie je k dispozícii, aktíva v oblasti ochrany súkromia môžu využiť súčasný nedostatok anonymity a zastupiteľnosti Bitcoinu a urýchliť ich pokusy získať ďalšie územie.

Diskusia o bitcoinoch na ochranu osobných údajov bude naďalej zúriť, takže nezabudnite sledovať aktualizácie v sieti a akékoľvek ďalšie testy anonymity..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map