Zmysel pre dôkaz o práci vs. Dôkaz o podiele

Strávte dostatok času v krypto komunite a budete svedkami debát o Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS). Fanúšikovia PoW budú tvrdiť, že je to transakčný systém, ktorý mal Satoshi Nakamoto na mysli pre kryptomeny. Na druhej strane tí, ktorí uprednostňujú PoS, budú tvrdiť, že ťažba je v porovnaní so stavením zastaraná, neefektívna a neistá..

Možno by vás zaujímalo, aký je rozdiel, že jeden je v skutočnosti lepší ako druhý a prečo je lepší? Rovnako ako väčšina vecí tu v Coin Central, ani my tu nie sme, aby sme vám poskytli naše nevyžiadané názory, ale sme tu preto, aby sme vám poskytli niekoľko objektívnych informácií, ktoré vám môžu pomôcť sami určiť, ktorý dôkaz sa najlepšie osvedčil..

Doklad o práci

Keď Satoshi Nakamoto v roku 2009 vytvoril bitcoin, predstavil si menu, ktorá by sa spoliehala na dôveryhodný a distribuovaný konsenzusný systém. To by umožnilo decentralizáciu bitcoinu z technologického aj finančného hľadiska. Napríklad, keď obchodujete s peniazmi prostredníctvom dôveryhodného systému, tretie strany (myslím, že banky, kreditné / debetné karty, PayPal) tieto transakcie spracúvajú ako debetné a kreditné. Ak Mark pošle Sally 100 dolárov, inštitúcia odpíše z účtu Marka 100 dolárov a pripíše Sally 100 dolárov. Všetky peniaze zaobchádza s treťou stranou a v rámci nich, takže žiadne z prevedených finančných prostriedkov nepatria ani Markovi, ani Sally, kým nebudú vybrané zo systému..

Bitcoin sa líši od tradičných finančných uzlov tým, že je nedôverčivý. To neznamená, že svojim peniazom nemôžete dôverovať bitcoinu a blockchainu. V skutočnosti je to úplne naopak. Dôverná povaha bitcoinu umožňuje výmenu peer-to-peer bez potreby sprostredkovateľa tretej strany.

Tradiční sprostredkovatelia sú nahradení ťažiarmi a títo ťažiari pracujú v mene držiteľov bitcoinov, aby zabezpečili úspešné spracovanie transakcie. Na zaistenie schválenia týchto transakcií sa ťažiari zaviažu výpočtovou silou svojho počítača vyriešiť šifrované algoritmy v rámci každej transakcie. To máme na mysli pod Dôkazom o práci.

Podľa systému Proof of Work ťažiari ťažia o overenie, či sú všetky transakcie v rámci kandidátskeho bloku (blok, ktorý sa práve buduje) legitímne. Aby to mohli urobiť, musia vyriešiť šifrované hádanky, ktoré overujú integritu prevedených mincí. Prvý baník, ktorý vyrieši tieto hádanky, dostane čiastku prevedenej meny, ktorá sa označuje aj ako bloková odmena. Akonáhle je problém vyriešený, transakcie vytvoria blok, ktorý je uložený ako verejná kniha v blockchaine, a baník oznámi riešenie celej sieti.

Ako vidíte, PoW je diktovaný konkurenciou a výpočtovým výkonom. Predstavte si medzinárodnú matematickú súťaž, v ktorej dostanú súťažiaci (baníci) predtým nevyriešený dôkaz (blok). Ktokoľvek najskôr vyrieši tento dôkaz, získa cenu (blokovú odmenu) a vyriešený dôkaz sa potom zverejní na internete, aby ho všetci videli (blok sa zriaďuje v blockchaine).

Dôkaz o podiele

Dôkaz o podiele sa úplne líši od dôkazu o práci. Namiesto tvorenia blokov prostredníctvom pracovného výstupu je tvorca bloku určený podľa ich podielu alebo podielu v mene.

V rámci tohto systému sa falšovatelia (ekvivalent PoS baníka) vyberajú na vytváranie blokov na základe ich podielu v mene a veku tohto podielu v sieti blockchainu. Povedzme napríklad, že máte 500 000 QTUM. Najskôr mi dovoľte hypoteticky vám zablahoželať k vašim tukovým zásobníkom. Keď sa vrátime k príkladu, v systéme Proof of Stake je pravdepodobnejšie, že vytvoríte kandidátsky blok ako niekto so 100 000 QTUM. Aby ste šli ešte ďalej, ak by ste už rok držali svojich 500 000 QTUM na rovnakej adrese, je pravdepodobnejšie, že vygenerujete ďalší blok ako niekto, kto má tiež 500 000 QTUM, ale ktorý ich drží na sieťovej adrese pol roka.

Pre porovnanie, predstavte si, či sa vaša šanca na výhru v lotérii zvýšila na základe a) toho, koľko peňazí ste do nej vložili a b) toho, ako dlho ste kupovali tikety. Teraz nezarobíte milióny dolárov vložením svojej obľúbenej meny PoS, ale popri svojich investičných ziskoch môžete dosiahnuť pekný pasívny príjem..

Je dôležité poznamenať, že ak chcete zvoliť kôl, musí byť vedený na adrese v sieti mince. Takže ak ste držali QTUM ako v predchádzajúcom príklade, budete ho musieť uložiť do hlavnej peňaženky QTUM. V systéme PoS tiež nie sú žiadne blokové odmeny. Pretože falšovatelia nie sú motivovaní zameraním na prácu, aby prekonali ostatných ťažiarov, dostávajú iba transakčné poplatky.

Existuje tiež značný rozdiel medzi delegovaným dôkazom o podiele a bežným dôkazom o podiele, ale to sa týka iného článku v inom termíne..

PoW Coins:

–Bitcoin

–Ethereum

–Litecoin

–Monero

PoW / PoS hybridy:

–Dash

-Stratis

–HShare

–Pivx

Mince PoS:

–Cardano

-OmiseGo

–QTUM

-Ardor

Kľúčové rozdiely a výhody

Navrhovatelia PoW vám povedia, že umožňuje kryptomene efektívnejšie fungovať ako mena. Tvrdia, že model PoS motivuje používateľov, aby vkladali svoje mince na dlhšiu dobu, čím sa stávajú neaktívnymi.

Fanúšikovia PoS však budú brániť celkovú prevahu svojho systému. Pre začiatočníkov rieši problém spotreby energie, ktorý vytvoril Bitcoin. Pretože sa do siete bitcoinov pridáva viac transakcií a používateľov, bude na zabezpečenie rastu potrebný ďalší výpočtový výkon. Čím viac výpočtového výkonu sa do siete pridá, tým viac sa zvyšuje obtiažnosť hashrate. S väčšími ťažkosťami prichádza zvýšenie množstva práce, ktorú musí počítač vygenerovať, aby vytvoril bloky, a tento zvýšený výkon vedie k väčšej spotrebe energie. Rast a ťažba bitcoinu sú exponenciálne spojené so spotrebou energie a kritici to považujú za neriešiteľný problém podľa modelu PoW. To je dôvod, prečo samotná sieť bitcoinu spotrebováva viac energie ako 159 krajín.

Proof of Stake sa tiež bráni proti 51% útokom na blockchain. Ako sme videli v nedávnej bitcoinovej hotovosti a občianskej vojne v bitcoinoch, neprimeraná ťažobná sila môže viesť k de facto centralizácii siete blockchainu. Na to, aby mohol ovládať väčšinu blockchainu PoS, musel by validátor vlastniť 51% alebo viac z celkovej ponuky tejto kryptomeny. Aby mohol niekto napríklad zaútočiť na cardanoský blockchain, musel by za to urobiť Cardano v hodnote 609 286 157 643 dolárov. To nevidíme.

PoS aj PoW majú svoje vzostupy aj pády, a budeme nadšení, keď uvidíme, ako trh reaguje na coiny, ktoré využívajú buď systém, alebo ich hybrid. Jedna posledná vec, ktorú treba mať na pamäti pre PoW, je, že akonáhle budú razené a obežné všetky mince jednej meny, prestanú existovať blokové odmeny. To môže stimulovať mince PoW k aktualizácii na model PoS, ale to ukáže iba čas.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map