Za bitcoinovými inováciami spoločnosti Blockstream: ponorenie sa do tvorby Adama Backa

Keď ľudia uvažujú o vývoji bitcoinu, zvyčajne si predstavujú dobrovoľníkov distribuovaných po celom svete, ktorí spolupracujú na základe spoločného záujmu. Veľkú časť vývoja však už niekoľko rokov vedie súkromná spoločnosť Blockstream. Blockstream je spoločnosť zameraná na vývoj a infraštruktúru blockchainu zameraná predovšetkým na bitcoin.

Spoločnosť Blockstream, ktorú v roku 2014 založil Dr. Adam Back, tvorca HashCash (ktorý sa používa v ťažobnom algoritme bitcoinu) a ďalších vývojárov bitcoinu, vyvinul rad technológií a komerčných produktov pre bitcoinový ekosystém..

Pozrime sa na tieto rôzne vývojové trendy a na to, čo znamenajú pre budúcnosť bitcoinu.

Základná technológia

Prvky

Elements je blockchainový protokol otvoreného zdroja, ktorý môžu ľudia používať buď ako samostatný blockchain, alebo ako bočný reťazec. Vedľajšie reťazce sú v podstate samostatné blockchainy, ktoré bežia paralelne s originálnym blockchainom, ako je bitcoin. Účelom tohto postupu je delegovať funkcie na vedľajší reťazec, ako sú zložitejšie možnosti inteligentného uzatvárania zmlúv alebo vyššia priepustnosť, ktoré nie ste pripravení integrovať do pôvodného blockchainu..

Spoločnosť Elements ponúka tri hlavné výhody: vydané aktíva, dôverné transakcie a transakčná interoperabilita. Vydané aktíva umožňujú vydávať a obchodovať s rôznymi digitálnymi aktívami. Môžete napríklad mať bitcoin, éter a tokenizovanú fiat menu, ktoré fungujú na blockchaine Elements.

Dôverné transakcie sú funkciou ochrany osobných údajov, ktorá zakrýva sumu transakcie a tiež to, čo je digitálne aktívum. Skrytím identity digitálneho aktíva je nemožné rozlíšiť medzi bitcoinovou, éterovou a tokenizovanou fiat menou, ktorú používate. Interoperabilný aspekt prvkov je veľmi sľubný. Umožňuje používateľom obchodovať s aktívami medzi ostatnými blockchainmi a medzi nimi prostredníctvom niečoho, čo sa nazýva obojsmerný kolík.

Spoločnosť Blockstream použila na vývoj prvkov Elements Bitcoin codebase. Pretože je stále veľmi podobný, ponúka Elements vynikajúce ihrisko na testovanie ďalších špičkových technológií, ktoré by sa jedného dňa mohli dostať do samotného bitcoinu. Napríklad tím plánuje nasadenie podpisov Schnorr na prvkoch pred tým, ako ho tím Bitcoin Core implementuje do bitcoinu. Podpisy Schnorr sa navrhujú, aby nahradili súčasnú schému podpisu ECDSA používanú v bitcoinoch a zvýšili by priepustnosť a pripravili pôdu pre rôzne vylepšenia ochrany osobných údajov.

Obmedzenia prvkov

Spoločnosť Elements nepoužíva ťažbu ani doklad o práci (PoW) ako bitcoin, ale namiesto toho používa podpisovú federačnú schému. Je to v podstate dôkaz modelu autority, podľa ktorého strany označované ako bsignatári zámku vytvárať a podpisovať bloky. Napriek tomuto odlišnému modelu konsenzu Blockstream uvádza, že je zabránené kolúzii medzi signatármi blokov, pretože všetci majú prostriedky blokované v sieti.

c-Lightning

Pravdepodobne ste už počuli o Lightning Network. Toto je protokol druhej vrstvy, ktorý poskytuje veľmi rýchle a lacné transakcie a mikrotransakcie podporené bezpečnosťou bitcoinového blockchainu. Sieť využíva formu inteligentných zmlúv, ktoré sa nazývajú platobné kanály.

V súčasnosti existujú tri hlavné verzie Lightning Network: konkrétne Lightning Labs’s Daemon, ACINQ’s Eclair a Blockstream’s c-Lightning.


c-Lightning, na rozdiel od Daemona ho spoločnosť Blockstream predáva na použitie na podnikovej úrovni viac ako čokoľvek iné. V apríli 2018 Christian Decker, výskumný pracovník spoločnosti Blockstream, zverejnil aktualizáciu programu Lightning s názvom eltoo. To sľubuje, že bude sieť bezpečnejšia, a ponúka nový typ mimoreťazcových inteligentných zmlúv, ktoré sa nazývajú továrne na kanály. c-Lightning je momentálne vo fáze beta a nie sme si vedomí žiadnych dátumov, kedy by mohol byť plne aktívny.

Príspevky na ochranu osobných údajov

Okrem týchto dvoch hlavných zameraní členovia Blockstream tímu aktívne prispievajú k vývoju kódu Bitcoin Core a ponúkajú rôzne vylepšovacie protokoly.

Výskumný tím Blockstream sa podieľal na vývoji nepriestrelných zbraní. Toto je metóda na kompresiu veľkosti dôverných transakcií a na ich praktické začlenenie do akejkoľvek kryptomeny. Tím Monero už nasadil Bulletproofs a mnoho ľudí v bitcoinovom ekosystéme ich považuje za najlepší a najjednoduchší spôsob, ako v blízkej budúcnosti zvýšiť súkromie bitcoinového blockchainu. Andrew Poelstra, výskumný pracovník spoločnosti Blockstream, publikoval aj koncept s názvom Scriptless Script. Tento koncept sľubuje zvýšenie súkromia inteligentných zmlúv, preto by ho vývojári mohli využiť na zvýšenie anonymity všetkých používateľov v Lightning Network.

Aplikácie a produkty

Satelitná sieť

Práca Blocksteamu sa netýka iba softvéru a kódu. V roku 2017 spoločnosť zahájila spustenie vlastnej satelitnej siete, ktorá dnes pokrýva celú planétu. Predtým, ako to existovalo, sa bitcoinová sieť spoliehala na to, že internetová infraštruktúra zostane funkčná. Ak by došlo k poruche internetového pripojenia vo vašej oblasti, bolo by nemožné pripojiť váš uzol k bitcoinovému blockchainu. Satelitná sieť tento problém rieši a poskytuje bezplatný prístup k bitcoinovému blockchainu 24/7 pre kohokoľvek.

Na pripojenie k sieti potrebuje operátor uzla iba satelitnú anténu a USB prijímač. Celkovo by to malo stáť menej ako 100 dolárov. Pre tých, ktorí sú v odľahlých oblastiach s prerušovaným prístupom k internetu, by táto sieť mala ponúkať oveľa väčšiu spoľahlivosť.

Kvapalina

Hlavnou aplikáciou prvkov je vlastný blockchain Liquid od Blockstream. Spoločnosť Blockstream navrhla Liquid na uľahčenie rýchleho a súkromného pohybu likvidity medzi inštitúciami. Dôverné transakcie zabezpečujú toto súkromie.

Namiesto toho, aby inštitúcie pohybovali svoje kryptomeny na samostatných blockchainoch, môžu využívať Liquid blockchain na rýchlejšie a súkromnejšie prevody. Ďalej existuje teória, že odstránením potreby prevodu bitcoinu na bitcoinovom blockchaine sa uvoľní priestor a znížia sa poplatky pre ďalších používateľov bitcoinu. Vzhľadom na súčasný limit hmotnosti bloku 4 MB na bitcoin, aplikácie ako Liquid budú mať čoraz väčší význam pre zabránenie upchatia reťazca.

tekutý

Liquid Blockchain spoločnosti Blockstream dúfa, že zvýši rýchlosť likvidity medzi výmenami

Pretože Liquid je založený na prvkoch, podporuje viac kryptomien ako aj tokenizované fiat meny v jednom reťazci. Okrem toho Blockstream hovorí, že podporuje aj tokenizované cenné papiere.

Informačný kanál

Spoločnosť Blockstream uzavrela partnerstvo s ICE, aby vytvorila informačný kanál kryptomeny. Je to komerčný produkt a spoločnosť Blockstream ho zameriava na obchodníkov a obchodné inštitúcie. Informačný kanál zhromažďuje a prezentuje historické údaje o obchodovaní s kryptomenami v reálnom čase. V súčasnosti majú používatelia prístup k údajom o 15 samostatných kryptomenách a 17 fiat menách.

ICE je spoločnosť stojaca za očakávanou burzou Bakkt a v súčasnosti vlastní burzu v New Yorku a ďalších 11 búrz po celom svete..

Záverečné myšlienky

Od roku 2014 sa Blockstream v bitcoinovom priemysle vypracoval na monštrum. Momentálne je zjavným cieľom stať sa kľúčovým hráčom v technologickej aj finančnej infraštruktúre bitcoinu.

Spoločnosť Blockstream, ktorú založili akademici a vývojári, nie je prekvapením, hrá pri vývoji kódu aktívnu úlohu. Tím sa jednoznačne zameriava na zlepšenie súkromia a zastupiteľnosti; niečo, čo je životne dôležité nielen v bitcoinoch, ale aj vo väčšine ostatných hlavných kryptomien.

Rok 2019 by mal byť pre spoločnosť významným rokom. Nás obzvlášť zaujíma pokrok v implementácii technológie c-Lightning do Lightning Network a úspech Liquidu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map