Výzvy cloud computingu a ako môže pomôcť blockchain

Výzvy cloud computingu sú ľahko zatienené skutočnosťou, že trh práve teraz prechádza obrovským rozmachom. V sektore cloud computingu dominuje malý počet veľkých technologických firiem vrátane Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a IBM. AWS vedie priečka v podiele na trhu, ale všetky tieto spoločnosti prechádzajú ohromujúcim rastom. Nahlásené AWS 49-percentný rast výnosov v prvom štvrťroku 2018, zatiaľ čo Microsoft uviedol, že jeho príjmy z Azure vzrástli o 93 percent.

Znie to ako dobrá správa? Možno, ale ani na rozvíjajúcom sa trhu netreba podceňovať výzvy cloud computingu. Tu sa pozrieme na to, ako sa veľké technologické firmy snažia udržať krok s dopytom a ako by mohla byť decentralizácia jedným z rozhodujúcich predpokladov pre cloud computing budúcnosti..

Prečo je cloud computing v takom obrovskom raste?

Jedným z dôvodov je vývoj umelej inteligencie (AI). Algoritmy AI sa spoliehajú na obrovské množstvo dát. Ešte pred niekoľkými rokmi nebol k dispozícii dostatočný výpočtový výkon potrebný na spustenie programov umelej inteligencie. Lepší hardvér teraz znamená, že vývoj AI vyčerpáva výpočtový výkon tak rýchlo, ako je k dispozícii. Jedna analýza ukázal, že spotreba výpočtovej energie umelej inteligencie sa od roku 2012 zdvojnásobila každé tri a pol mesiaca. Porovnajte to s Moorovým zákonom, ktorý mal obdobie zdvojnásobenia 18 mesiacov.

umela inteligencia

Chamtiví roboti AI zjedli všetky počítačové koláče. Obrázok so súhlasom Pixabay.

Vo svetle neuveriteľnej chuti AI po dátach a teda výpočtovom výkone sú dnes najväčšími výzvami pre cloud computing ponuka a dopyt. S rastúcim dopytom musia poskytovatelia cloudových počítačov hľadať spôsoby, ako zvýšiť svoju ponuku, alebo riadiť ceny, aby sa pokúsili zastaviť dopyt. Robia oboje.

Výzvy cloudových výpočtov č. 1: Správa ponuky a dopytu s existujúcou kapacitou servera

Poskytovatelia cloudových služieb, ako je AWS, pracujú s odstupňovanými cenami. Tento model umožňuje svojim klientom zvoliť si typ výpočtového výkonu, ktorý potrebujú pre konkrétne úlohy. AWS predáva prémiové služby na požiadanie, ktoré sú neustále k dispozícii pre klientov, ktorí potrebujú nepretržité služby. Predáva tiež okamžité prípady cloud computingu za variabilné ceny. Pracujú pre klientov, ktorí môžu zaradiť úlohy do frontu, kým nebude k dispozícii kapacita servera, takže môžu minúť menej.

Predstavte si teda softvérovú spoločnosť, ktorá má spustený jeden produkt a vyvíja ďalší. Pre živý produkt spoločnosť prevádzkuje webový zákaznícky servis pre svojich klientov. Pre vyvíjaný produkt potrebujú spustenie niektorých testov, sú však pomerne flexibilní v tom, kedy je možné spustiť testy, pretože v prípade potreby ich môžu zaradiť do frontu na spustenie cez noc..

Táto spoločnosť kupuje pre svojho chatbota službu na požiadanie, takže robot je pre svojich klientov vždy k dispozícii. Pokiaľ ide o vyvíjajúci sa produkt, uchádzajú sa o okamžité prípady. Stanovujú maximálny limit, ktorý zaplatia za kapacitu servera. Ich poskytovateľ cloudových výpočtov určuje ceny servera podľa dopytu v reálnom čase. Akonáhle cena výpočtového výkonu klesne pod prahovú hodnotu, ktorú stanovila naša softvérová spoločnosť, začnú testovacie úlohy bežať. Ak sa dopyt čiastočne zvýši v priebehu zamestnania, cena sa opäť zvýši a ich poskytovateľ odkloní energiu inde.

Klient ušetrí až 90 percent nad prémiovou cenou na požiadanie pomocou okamžitých inštancií pre flexibilné úlohy. Nie všetci klienti však dokážu byť tak flexibilní, pokiaľ ide o ich výpočtový výkon. Toto riešenie navyše riadi iba existujúci dopyt, nerieši masívny rast dopytu.

Výzvy cloud computingu č. 2: Zvyšovanie kapacity s väčším počtom dátových centier

Poskytovatelia cloudových počítačov fungujú v dátových centrách. Poskytovateľ teda môže na riešenie problémov v oblasti cloud computingu s kapacitami postaviť určite viac dátových centier?

Môžu, ale dátové centrá požadujú obrovské dodávky energie. Jedna správa z roku 2016 Odhaduje sa, že svetové dátové centrá spotrebovali v predchádzajúcom roku viac energie ako celé Spojené kráľovstvo. Vyzdvihla tiež japonskú štúdiu, ktorá odhaduje, že dátové centrá v krajine spotrebujú do roku 2030 celú národnú dodávku elektriny, ak bude rast pokračovať bez prerušenia.

Samotné vybudovanie ďalších dátových centier teda nemôže byť jediným riešením.

Budúci výhľad: decentralizácia

Decentralizácia by mohla ponúknuť riešenie. Distribuované siete počítačov by mohli spolupracovať a poskytnúť nečinnú kapacitu tým v sieti, ktorí sú pripravení za to platiť. Povedzme, že vlastníte GPU na ťažbu kryptomien, ale momentálne ho nepoužívate. Možno sa ťažba bitcoinov stala v hĺbke cenového prepadu nerentabilná. Môžete dať tento GPU použiť v distribuovanej cloudovej výpočtovej sieti. Niekto by vám zaplatil digitálnymi tokenmi, aby mohol pomocou vašej sily GPU pomôcť pri testovaní vývoja AI.

DeepBrain Chain je jedným z blockchainových projektov, ktorého cieľom je dosiahnuť tento cieľ a je zameraný priamo na rozvíjajúci sa trh výpočtovej sily AI. V reťazci DeepBrain Chain môže ktokoľvek získať tokeny prispením svojej nečinnej výpočtovej kapacity, ktorá sa predáva vývojárom umelej inteligencie.

Tatau je podobný, ale novší blockchainový projekt, ktorý využíva tento koncept decentralizovaného výpočtového výkonu pre AI.

Decentralizácia ponúka skutočné riešenie problému nadmerného rozvoja dátových centier, pretože nevyžaduje zavedenie nového hardvéru. Je tiež flexibilnejšia pri riadení výkyvov kapacity, pretože v sieti je veľa menších operátorov. Akonáhle je dátové centrum postavené, musí byť použité, aby bolo efektívne, zatiaľ čo decentralizovaná výpočtová sieť má väčšiu odolnosť voči nečinnej kapacite.

Toto je iba jeden scenár. Aj keď v budúcnosti by mohlo existovať množstvo ďalších príležitostí pre blockchain a cloud computing.

Kvantové výpočty

Kvantové výpočty ponúkajú ďalšiu príležitosť na riešenie problémov cloudových výpočtov. Tieto počítače využívajú schopnosť subatomárnych častíc existovať vo viacerých stavoch súčasne. Štandardný bit dát môže existovať iba v jednom stave súčasne, buď 1 alebo 0. Kvantový bit alebo qubit môže existovať súčasne v dvoch stavoch. Tento duálny stav im umožňuje uchovať oveľa viac údajov ako tradičný bit.

Kvantový počítač

Kvantové počítače by mohli byť budúcnosťou cloudu

Kvantové výpočty sú stále v začiatkoch. Dvaja z poskytovateľov cloudu, IBM a Alibaba, však teraz spustili svoje vlastné kvantové počítače. Jeden startup, Rigetti, pracuje na zavedení vlastnej služby Quantum Cloud Services. Takže kvantové cloudové výpočty by tu mohli byť skôr, ako si uvedomujeme.

Záver

Cloudové výpočty tu určite zostanú. Ak sa však pokúsia zachovať súčasný stav, problémy cloud computingu budú čoskoro zaťažovať súčasných operátorov. Zo scenárov, ktoré sú tu uvedené, bude budúcnosť pravdepodobne obsahovať hybrid rôznych modelov vrátane existujúcej infraštruktúry, decentralizovaných sietí a kvantových počítačov aspoň na chvíľu. S umelou inteligenciou, ktorá kladie stále väčšie požiadavky na cloud, potrebujeme tieto alternatívy skôr ako neskôr.

Odporúčaný obrázok s povolením Pixabay.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map