Úloha blockchainu na kapitálových trhoch

V modernej ekonomike zohrávajú zásadnú úlohu rôzne kapitálové trhy. Niektoré príklady zahŕňajú dôchodky, životné poistenie a burzy cenných papierov. Bezpochyby sa budú rôzne kapitálové trhy v priebehu času vyvíjať spolu s technickými inováciami. Tu je ukážka toho, ako blockchain začína zlepšovať spôsob fungovania kapitálových trhov.

Vyrovnávanie medzinárodných obchodov medzi bankami

Riešenie obchodných vyrovnaní bolo za posledné dve desaťročia jednou z najväčších technických výziev pre tradičné online banky. Tento proces nie je ani zďaleka zjednodušený. Napríklad americké banky často musia uzatvárať swapové zmluvy s európskymi bankami (a naopak). Tento proces sa nejaví ako hlavná úloha vo fiat ekonomike. V skutočnosti je to však dosť ťažké dosiahnuť pomocou tradičných technológií. Je to väčšinou z dôvodu regulačných rizík.

Napríklad zrkadlové obchodovanie predstavuje obrovskú regulačnú výzvu. Jeden príklad z reálneho sveta sa stal v rokoch 2012 až 2015, keď Deutsche Bank omylom povolené ruské zrkadlové obchody, umožňuje zákazníkom prať peniaze a vyhnúť sa ruskej kontrole kapitálu. Výsledkom bolo, že britský úrad pre finančné konanie pokutoval Deutsche Bank 163 miliónov libier (204 miliónov dolárov) za to, že nemá adekvátny rámec kontroly AML.

Technológia blockchain tomu mohla úplne zabrániť. V tomto scenári mohli obe banky použiť technológie, ako sú digitálne knihy a inteligentné zmluvy, na ľahšiu identifikáciu problémov pomocou sledovania hotovostných tokov. Blockchain na tomto kapitálovom trhu navyše dodáva transparentnosť a môže byť dokonca kombinovaný s technológiami detekcie a prevencie AML, ktoré slúžia ako kompletné komplexné riešenie. To by v konečnom dôsledku ušetrilo finančné inštitúcie pred nevedomou účasťou na finančných trestných činoch.

Menej porušení obchodného limitu

Veľké banky musia poznať aj ďalšie potenciálne porušenia právnych predpisov, napríklad obchodné limity. Aj pri transakciách, ktoré sú realizované plošne, majú rôzne vlády právne požiadavky na konkrétne kategórie obchodovania (t. J. Limity veľkosti pozícií). London Whale Trade z roku 2012 je vynikajúcim príkladom scenára, v ktorom mohol blockchain zabrániť porušeniu obchodného limitu.

Táto udalosť stála JP Morgan Chase Straty z obchodovania 6,2 miliárd dolárov. Aj keď banka v roku 2012 stále dosiahla rekordných 21,3 miliárd dolárov, dopad pocítila určite čoskoro. Bolo to zrejmé najmä v roku 2013 s právnymi nákladmi vo výške 7,2 miliárd dolárov, vrátane vyrovnania vo výške 100 miliónov dolárov s Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Ceny akcií spoločnosti JP Morgan Chase tiež priamo po tomto incidente poklesli zo 45 dolárov na 31 dolárov. Aj keď sa banka nakoniec vzchopila, táto udalosť spôsobila krátkodobé škody.

JPMorgan Chase

JP Morgan Chase začína prijímať blockchainové technológie.

Banky využívajúce blockchain na kapitálových trhoch

Hlavným dôvodom, prečo Deutsche Bank, JP Morgan Chase a ďalšie finančné inštitúcie v čase týchto udalostí neprijali blockchainové riešenia, je jednoducho to, že táto technológia pred pár rokmi nebola taká vyspelá. Aj pre veľké podniky si logistika implementácie týchto technológií vyžaduje čas. Očakávame rok 2019 a začíname sledovať, ako sa začínajú formovať teoretické riešenia spred niekoľkých rokov. Reálne blockchainové riešenia sa v súčasnosti používajú v tradičných financiách.

Aj keď veľa podrobností o nedávno ohlásených minciach JPM nie je známych, je možné vidieť, ako by sa dali použiť na kapitálových trhoch. Napríklad táto kryptomena môže bežať na blockchaine, ktorý môže lepšie predchádzať problémom, ako je zrkadlové obchodovanie alebo porušenie obchodných limitov. Ak budú tieto riešenia správne implementované, môžu pomôcť tradičným finančným inštitúciám ušetriť milióny (alebo dokonca miliardy) ročne na pokutách a trovách konania.

Penzijné fondy

V oblasti priameho použitia technológie blockchain na kapitálových trhoch dôchodkových fondov sa zatiaľ veľa neprijalo. Blockchain však stále získal nepriamu dynamiku ako súčasť budúcich pridelených dôchodkových fondov. Vo februári 2019, dva dôchodkové fondy zo štátu Virgínia sa rozhodol investovať do technológie kryptomeny a blockchainu. Suma bola dosť veľká, 21 miliónov dolárov. Tieto investície však tvoria iba 0,3 percenta a 0,8 percenta z celkových príslušných aktív týchto fondov. Aj keď by táto investícia mohla byť na súčasnom trhu s medveďmi riskantným krokom, mohla by byť z dlhodobého hľadiska tiež prospešná.

Spoločnosť Morgan Creek Capital, ktorá vedie túto iniciatívu, uviedla, že suma môže nakoniec dosiahnuť až 15 percent celkových aktív fondov. Morgan Creek tiež uviedla, že fond použije na investovanie do blockchainových spoločností. Coinbase a Bakkt sú dva také príklady. S touto cestou nie je úspech alebo neúspech kryptoinvestície dôchodkového fondu priamo viazaný na ceny kryptomeny. Namiesto toho je pravdepodobnejšie, že bude spojená s vecami, ako sú výnosy z výmeny z poplatkov za obchodovanie.

Screenshot z webovej stránky Morgan Creek

Morgan Creek investuje do kryptomeny ako súčasť správy dôchodkov dvoch fondov so sídlom vo Virgínii.

Riadenie úverového rizika

Hodnotenie úverového rizika je dôležitou súčasťou procesu poskytovania pôžičky. Kreditné skóre jednotlivca ovplyvňuje rôzne aspekty, ako je oprávnenosť, úrokové sadzby a ďalšie. V mnohých prípadoch môže byť ťažké určiť, aké by mali byť parametre. Komunikácia medzi rôznymi spoločnosťami alebo v rámci jednej spoločnosti v tomto priemysle si navyše vyžaduje niekoľko krokov. V mnohých scenároch neexistuje zjednodušený spôsob zdieľania informácií medzi pracovníkmi úverového rizika v banke a úverovým tímom Trading Desk. V dôsledku toho je proces získavania úverového limitu pre finančnú inštitúciu nákladný a pre zákazníka zdĺhavý.

Využitie blockchainu na tomto konkrétnom kapitálovom trhu by mohlo vyriešiť súčasnú neefektívnosť. Finančné inštitúcie a úverové agentúry môžu pomocou zdieľanej hlavnej knihy, ktorá je stále aktuálna, vylepšiť obchodné procesy. Po prvé, kombinácia blockchainu (nemenná databáza) a strojového učenia (automatizovaného hodnotenia rizika) slúži ako potenciálny technický základ na zlepšenie presnosti bodovania kreditného rizika. Blockchainové riešenie môže navyše jednotlivcom poskytnúť prístup k týmto informáciám v reálnom čase. Zákazník sa tiež mohol rozhodnúť, že príslušné strany budú zdieľať tieto údaje, čím sa zvýši ochrana súkromia.

Záver

Blockchainová technológia potrebná na zlepšenie efektívnosti rôznych kapitálových trhov je už väčšinou zavedená. V nadchádzajúcich rokoch pravdepodobne dôjde k zvýšeniu škálovateľnosti blockchainu a vylepšeniu UI / UX dizajnu produktov založených na blockchaine. To má potenciál prilákať nových používateľov (jednotlivcov aj veľké podniky).

Aj keď je toto prijatie ešte len v začiatkoch, zdá sa, že niekoľko kapitálových trhov sa začalo prispôsobovať tomuto technologickému posunu. Vo výsledku to vytvára príležitosti pre podniky, aby vylepšili staré operačné procesy a zároveň znížili náklady.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map