Úžitkové a zabezpečovacie tokeny: rastúci prípad samoregulácie kryptomeny

Začiatok 21. storočia by sa mohol veľmi dobre zapísať do dejín ako zlatá horúčka modernej doby. Úžitkové a bezpečnostné tokeny sa vynárajú zo všetkých kútov sveta a projektové tímy si lízajú pery, keď sa rodí nová vlna financovania investorov. Kapitál z počiatočných ponúk mincí (ICO) v roku 2018 už má prekonala hranicu 4x v porovnaní s rokom 2017. A to sa len posúvame do druhej polovice roka.

Tokenizácia aktív existovala dávno pred vynálezom bitcoinu alebo dokonca pred príchodom internetu. Teraz však zaujímajú svoje miesto v čele budúcej digitálnej revolúcie. V dobrom aj zlom, projekt Ethereum popularizoval vytváranie tokenov prostredníctvom svojho štandardu ERC20. Prečo si budovať vlastný blockchain, keď už hotové riešenie existuje?

Nitty-Gritty – Čo je to token? Úžitkové a bezpečnostné tokeny. Zábavný lístok na jarmok

Jediný rozdiel medzi tokenom a náhradnou zmenou, ktorú nosíte v peňaženke, je v tom, kde ju môžete použiť. Mince vydané národnými orgánmi a vládami sa považujú za zákonné platidlo pre každodenný život a je možné ich široko vymieňať. Na druhej strane tokeny zvyčajne vydáva súkromná spoločnosť na použitie v miestnej sieti.

Skvelým príkladom (ktorý pravdepodobne vráti spomienky na detstvo) sú letenky vydané na lunaparku vo vašom okolí. A samozrejme, ktorý článok by bol úplný bez príkladu zo sveta divokého západu zo skutočného sveta:

Úžitkové a bezpečnostné tokeny. Žetón použitý v bordeli Red Dog Saloon.

Žetón použitý v bordeli Red Dog Saloon

Okrem vtipov by malo byť zrejmé, že pri definovaní tokenu neexistujú žiadne prísne pravidlá. Môžete vydať svoj vlastný rodinný žetón zo skál vo vašom dvore. Pokiaľ by ste dokázali presvedčiť ostatných, aby túto myšlienku kúpili, mohla by sa teoreticky rozbehnúť rodinná tradícia skalných tokenov.

V kryptomenovom priestore sú to tokeny úžitkových a bezpečnostných prvkov, ktoré dorazili najskôr na večierok.

Úžitkové žetóny

Ako je uvedené v príkladoch vyššie, tokeny predstavujú prístup k produktu alebo službe spoločnosti. V prípade ICO spoločnosti často nemajú vopred k dispozícii žiadny produkt alebo službu a hľadajú financovanie. Tým, že projekty ponúkajú žetóny výmenou za kapitál, robia z investorov prísľub budúceho produktu / služby. Investor preberá na seba riziko, že projekt bude mať v budúcnosti navrhovanej siete použiteľný token. Dúfajme, že tento token bude mať hodnotu.

Tento model už vidíme v akcii v priemysle videohier. Spoločnosti ponúknu výhody „skorého prístupu“ fanúšikom videohier, ktorí sú ochotní financovať vývoj ich ďalšieho veľkého titulu. Títo fanúšikovia často dostanú bonusy v podobe herných skinov, obsahu zo zákulisia, meny v hre atď..

Bezpečnostné tokeny

Tu sa veci začnú trochu rozmazávať. Kryptokomunita by bola viac ako šťastná, keby sa každý token považoval za utilitu. V takom prípade by sa mohli jednoducho pustiť do podnikania investovania bez toho, aby sa okolo nich motal veľký brat. Vlády a úrady na druhej strane stále považujú každú investíciu, ktorej cieľom je dosiahnuť zisk, za záruku.


V svedectve v júli 2017 pred Senátom USA povedal predseda SEC Jay Clayton o virtuálnych menách toto:

Samotné volanie tokenu ako „utility“ tokenu alebo jeho štruktúrovanie tak, aby poskytovalo nejaký obslužný program, nezabráni tomu, aby bol token zabezpečením. Tokeny a ponuky, ktoré zahŕňajú funkcie a marketingové úsilie, ktoré zdôrazňuje potenciál ziskov založených na podnikateľských alebo manažérskych snahách ostatných, naďalej obsahujú znaky zabezpečenia podľa právnych predpisov USA.

Zúčtovanie je skutočné. Našťastie je to oveľa menej krvavé ako predtým. Dva projekty, ktoré sa umiestňujú do priestoru regulovaných tokenov, sú Polymath a tZERO. Stojí za to ich skontrolovať.

Daňový muž prichádza

Príchod SEC do arény kryptomien je dosť kontroverzný. Na jednej strane vytvára úplne neregulovaný trh ICO obrovskú príležitosť pre podnikateľov podstupujúcich riziko, ktorí chcú dosiahnuť skutočný rozdiel. Na druhej strane, takmer každý a jeho babička nastavuje online obchod s pár babkami a šikovným marketingovým humbukom.

Niektoré usmernené pokyny na usmernenie projektov, zaistenie bezpečnosti investorov a zachovanie bezpečnosti decentralizovaný sú veľmi potrebné.

Úžitkové a bezpečnostné tokeny. Viete, čo sa hovorí, nič nie je isté okrem smrti a daní!

Viete, čo sa hovorí, okrem smrti a daní nie je nič isté!

Howeyov test

Najvyšší súd USA vytvoril Howeyov test v 40. rokoch 20. storočia, aby vyhodnotil, či sa transakcia kvalifikuje ako investícia. Týmto spôsobom má SEC a ďalšie americké úrady referenčnú hodnotu, aby určili, čo je bezpečnosť a aké požiadavky sú podľa právnych predpisov USA potrebné. Cenné papiere v USA musia byť registrované na SEC.

Podľa Howeyovho testu sa transakcia považuje za investíciu, ak:

  • Je to investícia peňazí.
  • Očakávajú sa zisky z investície.
  • Investícia peňazí je do spoločného podniku.
  • Akýkoľvek zisk pochádza z úsilia promotéra alebo tretej strany.

Zjavným problémom tohto prístupu (pre americké orgány) je, že kryptomeny svojou podstatou prekračujú medzinárodné hranice. Pokus o reguláciu projektov založených úplne na USA môže fungovať. Regulácia projektov v inej jurisdikcii alebo regulácia globálne distribuovaných tímov je však úplne iná vec.

Úžitkové a zabezpečovacie tokeny: záverečné myšlienky

Väčšina pozorovateľov súčasnej šialenosti ICO by súhlasila s tým, že na zníženie rastúcich rizík na tomto divokom západe digitálneho veku je potrebný určitý druh regulácie. Zároveň je potrebné poznamenať, že povolenie vysoko centralizovaného orgánu, akým je SEC, regulovať decentralizovanú sieť je veľmi podozrivé..

Prišla samotná SEC pod paľbou v posledných rokoch, najmä v dôsledku hospodárskej krízy 2008/9. Spoločnosti v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ako sú Airbnb a Uber, odložili svoje verejné zoznamy akcií IPO okrem iného aj kvôli neuveriteľne vysokým poplatkom za kótovanie. To ilustruje, že SEC zdanlivo podporuje systém, ktorý prospieva bohatým pod rúškom akreditovaného investovania. Ak zabránime obyčajnému človeku v investovaní do budúcnosti, iba ich to prinúti, aby pokračovali vo svojich neuvážených investičných postupoch.

Odpoveď, ako obvykle, leží niekde v strede. Pretože decentralizácia je témou éry kryptomeny, musíme predpokladať, že to nie je potrebné podporovať príslušné nariadenie nepochádza z rúk bohatých osobitných záujmov, ale zo samotnej komunity kryptomien.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map