Tímy ASIC Mining vs kryptomena: Hra na mačku a myš

Ťažba ASIC: Počiatky

Januára 2013 znamenal začiatok novej éry pre ťažbu kryptomien: rozmach ťažiarov ASIC. Približne v tento všeobecný dátum začali ťažobné plošiny ASIC vstupovať na spotrebiteľský trh. Pred januárom 2013 väčšina ťažiarov kryptomien využívala na ťažbu kryptomeny relatívne základné, oveľa lacnejšie ťažobné plošiny GPU alebo CPU. Tieto operácie uľahčili jednotlivým fandom získanie kryptomeny podporou konsenzuálnych algoritmov Proof-of-Work..

Nárast ťažobných súprav ASIC nielen zvýšil bariéru vstupu na trh pre baníkov, ale tiež to oveľa uľahčil podniky zahájiť masívne ťažobné operácie.

Vplyv ASIC na projekty kryptomeny

Z pohľadu projektu kryptomeny predstavoval tento pokrok v ťažobnej technológii jasné výhody aj nevýhody.

Jednou z výhod ťažobných súprav ASIC bolo, že kryptomeny založené na konsenzuálnom algoritme Proof-of-Work boli schopné ťažiť oveľa rýchlejšími hashovacími rýchlosťami, vďaka čomu boli časy spracovania transakcií oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Znížením časov overovania transakcií sa platby kryptomenou P2P stali o niečo praktickejšími ako v dobách ťažby GPU a CPU.

Zatiaľ čo vyššie rýchlosti transakcií pomohli kryptomene získať reálnejšie uplatnenie na trhu, ASIC priniesli aj jednu veľkú nevýhodu: centralizáciu ťažby. Pretože bolo možné prevádzkovať rozsiahle ťažobné operácie ASIC, ťažba sa stala pre niekoľko malých skupín ľudí spôsobom, ako v podstate ovládať peňažnú zásobu rôznych kryptomien..

Vplyv ASIC na prijímateľov kryptomeny

Skutočnosť, že ťažba sa stala centralizovanejšou s nástupom vrtov ASIC, sa stala hlavným problémom medzi prvými užívateľmi kryptomeny. Nakoniec, väčšina ľudí, ktorí pôvodne prijali mince ako BTC, tak urobila preto pôvodne sľubovali nový, decentralizovaný menový systém. Ťažobné súpravy ASIC boli mnohými prvými používateľmi kryptomeny považovaní za hrozbu pre základné princípy blockchainu a kryptomeny.

Aj keď niektorí ľudia vytvorené podniky okolo ťažby ASIC a investovala veľké množstvo času, energie a peňazí do nákupu ťažobných súprav ASIC, začala veľká časť používateľov kryptomeny pochybovať o tom, či by mala byť ťažba ASIC povolená z dôvodu rastúcej centralizácie peňažnej ponuky vytvorenej príchodom ťažby ASIC operácie.

Hra na mačku a myš

Od začiatku éry ťažby ASIC okolo januára 2013 pristupovali projekty kryptomeny založené na PoW k zmenám v technológii ťažby rôznymi spôsobmi. Napríklad projekty ako Bitcoin (BTC) tento problém naďalej ignorujú.

V zásade bola bitcoinová komunita (a mnoho ďalších krypto projektov) rozdelená na to, ako presne zvládnuť nárast ťažby ASIC. Pre bitcoinovú komunitu to viedlo k vytvoreniu BTC hard forku s názvom Bitcoin Gold (BCG) v roku 2017, ktorý používa slogan v štýle Donalda Trumpa „urobte bitcoiny opäť decentralizovanými“.

Ako sa BCG a ďalšie veľké kryptomenové projekty pokúsili zastaviť ťažbu ASIC? Niekoľko projektov začalo používať ASIC rezistentné PoW konsenzuálne algoritmy, ktoré v podstate označili akékoľvek pokusy o ťažbu pomocou ASIC rigov ako spam. Tak vznikla hra na mačku a myš. Projekty, ktoré nezmenili svoje algoritmy, sú z hľadiska svojich komunít odolné voči ASIC.

Pre projekty, ktoré sa obávajú centralizácie svojich peňažných zásob v dôsledku rozsiahlej ťažby, boli zmeny algoritmov veľmi časovo náročné. Prechod na nové algoritmy v nádeji, že zastavenie ťažby ASIC tiež existuje vytvoril veľké napätie medzi výrobcami ťažobných zariadení a projektovými tímami pre kryptomeny. Táto trhlina sa naplno prejavila v oblasti Monero-Bitmain, ktorá sa vyskytla v marci 2018. Ešte väčším problémom je skutočnosť, že baníci vytvoria nový ťažobný hardvér a ťažobný softvér, ktorý obchádza novšie algoritmy odolné voči ASIC, čo opäť umožňuje centralizáciu ťažby a vynaloženie úsilia vynaloženého projektovými tímami na kryptomenu v podstate všetko za nič.

Čo sa stane s ťažbou ASIC v roku 2018 a ďalej?

Bitmain a ďalší výrobcovia ťažobných súprav budú naďalej vyrábať ťažobné súpravy pre baníkov, ktorí chcú ťažiť kryptomenu. Stále však nie je jasné, kto vyjde na vrchole debaty ASIC / rozsiahlej ťažby. Napísal dokonca aj spoluzakladateľ Bitcoin.org a Bitcointalk otvorený list z februára 2018, v ktorom prosí o algoritmus odolný voči ASIC pre BTC. Pretože viac projektových tímov pokračuje v aktualizácii svojich algoritmov a výrobcovia ťažobných zariadení sa týmto zmenám prispôsobujú, pravdepodobne sa v celom priemysle dočkajú trvalých zmien a rovnakej hry na mačku.

Ťažba GPU a CPU by sa mohla stať jedinou možnosťou ťažby, ale s vysokou ziskovosťou ťažobného zariadenia a ťažbou vo veľkom je pravdepodobnejšie, že sa výrobcovia ťažobných zariadení budú naďalej snažiť držať krok so zmenami algoritmov. Ani prechod z PoW na PoS sa nedá urobiť rýchlo. Ako ukázal projektový tím spoločnosti Ethereum, vyžaduje to čas a plánovanie. Zatiaľ sa zdá, že diskusie o centralizácii ťažby budú naďalej zúriť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map