The Ultimate Privacy Coin: Monero alebo Zcash?

Bežné kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum sú jedny z najtransparentnejších platobných metód, aké existujú. Tieto blockchainy natrvalo zaznamenávajú všetko od adries po sumy transakcie. Ochrana osobných údajov bola ústredným princípom hnutia cypherpunk, ktoré pomohlo pripraviť pôdu pre kryptomeny. Bohužiaľ, súčasné hlavné mince ponúkajú minimálnu anonymitu. Používatelia, ktorí si cenia svoje súkromie, musia hľadať inde.

Monero a Zcash sú dva najznámejšie coiny na ochranu súkromia, ale technológia, ktorá zaisťuje ich anonymitu, je veľmi odlišná. Budeme hodnotiť úroveň súkromia a vhodný prípad použitia pre obe mince.

Blockchainové súkromie

Ochrana súkromia v blockchaine sa týka funkcií, ktoré zahmlievajú údaje v blockchaine, ako sú adresy a sumy transakcií. Toto je najdôležitejšia úroveň zabezpečenia súkromia, bez ktorej je možné používateľov pomerne ľahko identifikovať.

Monero

Spoločnosť Monero sa pri skrytí údajov o transakciách spolieha na podpisy zvonenia, zvonenie dôverných transakcií (RingCT) a tajné adresy. Tieto údaje zahŕňajú odosielateľa, príjemcu a sumy. RingCT skryje sumy a smer transakcie. Tajné adresy potom umožnite príjemcom zverejniť iba jednu adresu, ale prijímať platby prostredníctvom viacerých neprepojených adries. To znamená, že iba odosielateľ a príjemca transakcie majú konkrétne znalosti o platbe.

Monero

Spoločnosť Monero používa na skrytie údajov o transakciách podpisy zvonenia, RingCT a tajné adresy. Obrázok so súhlasom Descryptive

Vedci bohužiaľ zistili chyby v ochrane súkromia u spoločnosti Monero. Komplexná štúdia z apríla 2017 vrhla veľké znepokojenie na podpisy prstencov Monera, pri ktorých sa tvrdilo, že by ich bolo možné anonymizovať „Analýza reťazových reakcií.“ Podľa vývojárskeho tímu spoločnosti Monero našťastie obavy z papiera prestávajú platiť, pretože blockchain je vďaka integrácii RingCT a tajných adries výrazne vylepšený..

Zcash

Zcash dosahuje podobnú úroveň súkromia na úrovni blockchainu prostredníctvom inej funkcie, zk-snarks. Zk-snarks rozširuje oveľa starší koncept, ktorý sa nazýva dôkazy nulových znalostí. Umožňujú vám niečo dokázať, pričom odhaľujú iba minimálne množstvo informácií. Vďaka tomu môžete všetky svoje transakčné údaje úplne skryť. Dôležité však je, že tajné transakcie sú v prípade Zcash voliteľné.

Zcash

Transakcie utajenia Zcash sú voliteľné. Obrázok so súhlasom Descryptive

Zcash v minulosti tiež porušil súkromie. A štúdium v máji 2018 zistil, že 69 percent chránených transakcií mohlo byť prepojených so zakladateľmi alebo baníkmi. Tento problém naďalej poškodzuje Zcash, hlavne kvôli tomu, ako málo používateľov používa tajné transakcie v sieti. Pripravované zmeny sa usilujú tento problém napraviť.


Ochrana súkromia v sieti

Sieťové súkromie označuje funkcie ako siete Tor a I2P. Cieľom týchto funkcií je anonymizovať aktivitu používateľov v sieti skrytím informácií, ako sú adresy IP. Funkcie, ako je táto, môžu byť zabudované alebo voliteľné.

Monero

Monero v súčasnosti vyvíja niečo, čo sa volá Kovri. Toto je verzia súčasnej siete I2P v C ++ a je určená na oddelenie adries IP od transakcií a skryť geolokácie. V súčasnosti, napriek tomu, že Monero tajilo údaje o blockchaine, môžu diváci stále identifikovať používateľov pomocou úniku adries IP. Cieľom spoločnosti Kovri je zabrániť tejto zraniteľnosti.

Bude to obzvlášť cenné pre používateľov pôsobiacich v krajinách nepriateľských blockchainom zameraným na súkromie, ako je Monero. Projekt je momentálne v alfa verzii a zatiaľ nie je k dispozícii dátum úplného nasadenia. Takže dovtedy musia používatelia Monera spravovať svoju vlastnú sieťovú ochranu.

Zcash

V súčasnosti pre Zcash neexistujú žiadne zabudované funkcie ochrany súkromia v sieti. Používatelia sa však môžu rozhodnúť pracovať nad sieťou Tor. Aj keď je to rovnako ako súkromie na úrovni blockchainu voliteľné.

Povinné súkromie

Funkcie ochrany osobných údajov môžu byť voliteľné alebo povinné. Voliteľné súkromie vám ponúka väčšiu flexibilitu pri prechode medzi súkromnými a verejnými transakciami. Toto má však potenciál narušiť súkromie ostatných používateľov, čomu povinné súkromie bráni.

Monero

Monero je jednou z mála súkromných mincí, ktoré sú predvolene súkromné. Toto predvolené nastavenie chráni všetkých používateľov tým, že udržuje všetkých na rovnakom štandarde. Jednou nevýhodou však je, že to má za následok väčšie zaťaženie siete v dôsledku ťažších transakcií. Ako uvidíme ďalej, vývojový tím sa však týmto problémom aktívne zaoberá.

Zcash

Ako už bolo spomenuté, transakcie utajenia Zcash sú voliteľné. Pre niektorých členov komunity, Pre niektorých členov komunity je to jedna z jej najväčších chýb. Používatelia migrujú tam a späť medzi verejnou a súkromnou verziou blockchainu podľa vlastnej vôle. Môže to viesť k úniku metadát, ktoré podkopávajú anonymitu.

Málokto navyše používa tajné transakcie 13,4 percenta celkových transakcií. Je to čiastočne preto, že transakcie sú stále drahé, ale tiež preto, že tento typ transakcie podporuje len málo peňaženiek. Pretože Zcash je vidličkou bitcoinu, pre peňaženky je ľahké podporovať pravidelné používanie Zcash. Je však oveľa komplikovanejšie integrovať podporu tajných transakcií.

Aj keď je ochrana osobných údajov spoločnosti Zcash voliteľná, príchod vylepšenia technológie Sapling sa ohlasuje ako príležitosť na dosiahnutie súkromia predvolené v budúcnosti. Zefektívnením výstavby zk-snarkov by malo dôjsť aj k zlacneniu tajných transakcií.

Obchodné kompromisy

Oba projekty zápasili s obrovskými požiadavkami na údaje o transakciách, ktoré ukladajú ich príslušné funkcie ochrany súkromia.

Monero

Keďže ochrana súkromia nie je u Monera voliteľná, v porovnaní s transparentnými blockchainmi boli bežné vysoké poplatky a pomalé potvrdenia. Hardfork z 18. októbra sa však snažil tieto obavy zmierniť integráciou nepriestrelných zbraní do RingCT. Cieľom tejto funkcie je znížiť transakčné údaje až o 80 percent, čím sa znížia poplatky a zruší sa odťaženie siete.

Zcash

Rovnako málo ľudí používa tajné transakcie Zcash kvôli obrovskému množstvu procesného výkonu, ktorý požadujú zk-snarks.

Aktualizácia Sapling, naplánovaná na 28. októbra, by mala zvýšiť účinnosť generovania zk-snark pre tajné transakcie. Zníži sa to Požiadavka na RAM pri takýchto transakciách z 3 GB na 40 MB ide o výrazný pokles. Inovácia by mala priniesť tajné transakcie do mobilných peňaženiek a dúfajme, že zvýši ich dominanciu v sieti.

Ešte zaujímavejšie je, že tím Zcash pracuje na verzii Lightning Network zameranej na súkromie BOLT. Cieľom BOLT je priniesť protokol druhej vrstvy, ktorý kombinuje významnú priepustnosť s integrovaným súkromím najvyššej úrovne. Bude chrániť identity používateľov, transakcie a zostatky.

Centralizácia hrozieb ochrany súkromia

Bez ohľadu na akékoľvek funkcie ochrany osobných údajov môže centralizácia úplne narušiť súkromie a je to niečo, čo ľudia zriedka zvažujú.

Dôveryhodný vs.

Aj keď je kryptografia pre zk-snarks silná, nejde o dôveryhodný systém. Na nastavenie vyžadujú oprávnený súkromný kľúč, a ak je tento kľúč odhalený, je zachované súkromie celej siete v ohrození. Mnoho navrhovateľov Zcashu však spochybňuje rozsah tejto zraniteľnosti. Zk-snarks sú skutočne špičkové, takže v súčasnosti majú obmedzené vzájomné hodnotenie. Výsledkom je, že práve teraz predstavujú väčšie riziko ako nastavenie ochrany osobných údajov spoločnosti Monero.

Výmeny

Bez ohľadu na funkcie ochrany súkromia je najväčšou hrozbou ochrany súkromia pre oba projekty interakcia s výmenami. Pokiaľ si svoje mince nekúpite osobne, budete musieť prejsť výmenou. Akýkoľvek nákup v fiat mene vyžaduje prísne overenie vášho zákazníka (KYC). Nákupy prostredníctvom inej mince, napríklad bitcoinu, vás napriek tomu ponechajú zraniteľnými kvôli transparentnosti druhej mince.

Záver

Na súkromie by sme sa mali pozerať skôr v mierke, než ako na binárne rozlíšenie. Monero ani Zcash nikdy nikomu absolútne nezaručia súkromie. Sú to však najlepšie dostupné možnosti na trhu a pokračujú v budovaní nových spôsobov zvyšovania anonymity.

Ak hľadáte najvyššiu úroveň súkromia, potom je Monero zlatým štandardom. Aj keď môžu byť poplatky a rýchlosti žiaduce, jeho blockchain a súkromie na úrovni siete sú najlepšie v danom priestore. A navyše, nastavením predvoleného nastavenia ochrany osobných údajov nemôžete byť ohrození ostatnými. To nie je prípad Zcash. Nie každý samozrejme vyžaduje túto úroveň ochrany súkromia. Pre tých, ktorí hľadajú lepšiu podporu peňaženiek a výmen a flexibilitu pri uskutočňovaní a odchádzaní z verejných a súkromných transakcií, je Zcash oveľa lepšou voľbou.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map