The Diamond Blockchain: Ending Blood Diamonds with New Tech

Už ste niekedy premýšľali o tom, ako môže blockchain ovplyvniť diamantový priemysel? Asi nie, však? Teraz by však technológia blockchain mohla vylepšiť spôsob, akým sledujeme diamanty, od bane po klenotníctvo.

Ale s diamantmi je problém. Rovnako ako v každom populárnom priemysle, ani trh s diamantmi nie je úplne čistý. S niektorými diamantmi, známymi ako konfliktné diamanty, sa nelegálne obchoduje s cieľom financovania vojen v zahraničí. Možno to nebudete vedieť kvôli vysokému dopytu po diamantoch. Takmer 50 percent dopyt po diamantoch pochádza z USA – a to nie je prekvapením. Nakoniec je to klenot zásnub a svadieb. A kvôli svojej odolnosti je diamant ideálny na priemyselné použitie.

To znamená, že ťažba diamantov môže byť násilnou záležitosťou. Hit Blood Diamond z roku 2006 v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom uviedol na svetovú scénu túry spojené s ťažbou diamantov v Afrike..

Bez ohľadu na to zainteresované strany v diamantovom priemysle oprávnene chcú zastaviť obchod s konfliktnými diamantmi a riešením môže byť blockchain.

Čo je to konfliktný diamant?

Pre tých, ktorí to nevedia, je konfliktný diamant nebrúsený diamant, ktorý sa ťaží v zóne ozbrojeného konfliktu. S diamantom sa potom obchoduje a finančné prostriedky sa používajú na financovanie bojov. Tieto krvavé diamanty sú zvyčajne spojené s konfliktmi v strednej a západnej Afrike.

Podľa CNN asi 4 percentá svetovej populácie diamantov pochádzal zo Sierry Leone počas občianskej vojny (1991 – 2002). A to iba z jednej krajiny! V článku CBS odborníci naznačili, že krvavé diamanty by sa mohli vyrovnať 15 percent obchodu s diamantmi.

Napriek týmto štatistikám existujú opatrenia, ktoré sa pokúšajú udusiť nelegálny priemysel. Hlavným aktérom je Kimberleyský proces. Táto certifikačná schéma spája miestne samosprávy a medzinárodné organizácie s cieľom vyriešiť problém. Ich riešenie: Zaistite, aby každá zásielka diamantov z týchto oblastí mala certifikáciu.

Funguje to?

Kimberly Process tvrdí, že áno, a tvrdí, že má 99,8-percentnú úspešnosť.

Ale pri toľkých sprostredkovateľoch a toľkých krokoch medzi ťažbou a predajom diamantov je podvod stále veľmi pravdepodobný. Mnohí veria, že tento proces môže byť efektívnejší, vrátane diamantového giganta De Beers.

Diamantový blockchain

Skupina De Beers, ktorá vlastní viac ako 30 percent trhu s diamantmi, nedávno oznámila svoj zámer sledujte blockchainovú technológiu. To je správne. Jeden z vedúcich predstaviteľov priemyslu chce využiť blockchain na potlačenie konfliktných diamantov.

Podľa toho, čo sme o blockchaine vedeli, by to malo fungovať. Katalogizácia diamantov na blockchaine vytvorí transparentnosť. K hlavnej knihe bude mať prístup iba pár vybraných, aby sa zabezpečilo, že každý jednotlivec v procese bude vykonávať svoju prácu správne. Už viac nemusíte dôverovať vládam, baniam a prepravnému tímu. Ak je diamant certifikovaný na blockchaine, je to legitímne.

De Beers plánuje vystopovať diamanty od počiatočnej ťažby po konečný predaj. Týmto spôsobom môžete sledovať každý pohyb diamantu v digitálnej knihe.

Ich blockchainový podnik, Tracr, uvedená na trh v januári 2018. Napriek tomu, že bola založená spoločnosťou De Beers, spoločnosť zdôrazňuje, že nemá prístup k údajom, pokiaľ ich nezdieľa vlastník údajov. Používajúc proces Kimberly ako sprievodcu, investovali do diamantových kancelárií, producentov, zrovnávačov, maloobchodníkov a ďalších zainteresovaných strán, aby sa projekt stal skutočnosťou.

Diamond Blockchain: Screenshot z webovej stránky Tracr so zoznamom problémov dodávateľského reťazca

Screenshot z domovskej stránky spoločnosti Tracr. Tieto chyby v dodávateľskom reťazci využíva obchod s konfliktnými diamantmi.

Nie sú však jediní, ktorí používajú blockchain na zabíjanie konfliktných diamantov.

V roku 2015 bol Everledger použitý na bezpečné sledovanie diamantov. Vrátila sa v roku 2017 s novým diamantovým časozberným plánom (DDLP). Táto nová iniciatíva sleduje celý proces od ťažby po certifikáciu v reálnom čase.

Everledger však tiež úplne nesúvisí s De Beersom. Túto technológiu postavil Dharmanandan Diamonds, dôvera DDPL a držiteľ zraku spoločnosti De Beers. Inými slovami, tvorcovia spoločnosti Everledger sú autorizovanými nákupcami neopracovaných diamantov spoločnosti De Beers.

Je De Beers riešením?

IBM vstúpil do obchodu so sledovaním diamantov v apríli 2018 v partnerstve s rôznymi klenotníckymi firmami a neboli sami. V skutočnosti kanadská mimovládna organizácia Impact, opustil Kimberly proces s odvolaním sa na to, že riešenie De Beers bolo neuspokojivé.

Ak je to pravda, v diamantovom priemysle by mohol byť väčší priestor pre vývoj technológií blockchain.

Zhrnutie

Hovoriť, že konflikt predstavuje diamanty, je problémom. Finančné prostriedky z týchto nezákonne obchodovaných drahokamov financujú násilie a teror. Blockchain ponúka ohromujúce riešenie.

Doteraz sme videli, že lídri v odbore prijímajú novú technológiu s otvorenou náručou, ale stále existuje priestor na to, aby táto technológia mohla rásť a proces sa môže stále vyvíjať.

Jedna vec je však istá: Tieto iniciatívy nás nútia premýšľať o tom, ako môžeme zabrániť obchodu s krvavými diamantmi a vydláždiť cestu k mieru.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map