Stručná história sporu BTC vs. BCH

Predtým, ako narazíte na dôkazy o bitke, ktorá sa zintenzívňuje, sa nemusíte ponoriť príliš hlboko do trhu s kryptami – bitcoin vs. bitcoin cash.

Obidve strany zapojené do tohto konfliktu vyvinuli značné úsilie. Podporovatelia bitcoinu (BTC) obvinili spoločnosť Bitcoin Cash (BCH) z pokusu o únos pôvodnej vízie Satoshiho o skutočne decentralizovanej mene. Priaznivci bitcoinovej hotovosti zasa obvinili vývojárov bitcoinov, že umožnili BTC stať sa nepoužiteľným ako digitálna mena. Poďme na chvíľu preskúmať, ako tento konflikt vznikol a ako sa vyvíjal za posledný rok.

Príbeh BTC vs. BCH

Bitcoin Cash bol uvedený na kryptomarket prostredníctvom „forku“ 1. augusta 2017. Aj keď ide o dôležitý dátum sporu, musíte sa vrátiť na začiatok problémov so škálovateľnosťou BTC, aby ste skutočne pochopili, ako sa táto debata tak vyhrotila. Musíte tiež poznať niekoľko kľúčových hráčov.

Hráči v hre

  • Roger Ver – Majiteľ Bitcoin.com, anjelský investor pre mnoho začínajúcich BTC vrátane Blockchain.info
  • Jihan Wu – Spoluzakladateľ spoločnosti Bitmain, podporovateľ spoločnosti Bitcoin Unlimited
  • Calvin Ayre – Vlastník platformy pre hazardné hry online Bodog, Calvinayre.com
  • Dr. Adam Back – Vynálezca systému Hashcash Proof-of-Work
  • Dr. Pieter Wuill – generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream, hlavný vývojár spoločnosti BTC

Rift Forms

Bitcoin začal pociťovať problémy so škálovateľnosťou začiatkom roku 2017, keď sa začalo rozbiehať prijatie kryptomeny. V tomto období preťaženie blockchainu spôsobilo obrovské oneskorenia a bezprecedentné poplatky. V júli toho istého roku sa kryptokomunita rozdelila, pokiaľ ide o nápravu týchto problémov. Veľká skupina ľudí mala pocit, že BTC stratilo schopnosť používať ako digitálnu menu v dôsledku rastúcich transakčných nákladov a oneskorení.

Zväčšiť veľkosť bloku

Niektorí z týchto osôb verili, že je prvoradé, aby sa zvýšila veľkosť bloku BTC o 1 MB. Táto strana argumentu mala pocit, že BTC už kvôli poplatkom a preťaženiu nie je schopný fungovať ako elektronická hotovosť. V satoshi biely papier, jasne uvádza

„Čisto peer-to-peer verzia servera elektronická hotovosť.

Do tejto skupiny patrili Roger Ver a Jihan Wu. Wu cítil, že zväčšená veľkosť bloku bude pre baníkov prospešná. Obaja títo páni majú v krypto komunite obrovský vplyv. Roger Ver si dokonca vyslúžil prezývku „BTC Jesus“ za svoje minulé snahy o podporu začínajúcich kryptomien, ako je Blockchain.info. Wu riadi veľkú časť hashovacej sily siete BTC. Jeho firma Bitmain dominuje sektoru ťažobného hardvéru.

Pôvodná veľkosť bloku

Na druhej strane bitky máte vývojový tím bitcoinu. Táto strana debaty tvrdila, že zväčšenie veľkosti bloku úplne zmenilo Satoshiho víziu. Cítili, že veľkosť bloku 1 MB je neoddeliteľnou súčasťou BTC, pretože baníci si musia stiahnuť celý blockchain. Akékoľvek zväčšenie veľkosti bloku by mohlo potenciálne znížiť možnosť účasti nových ťažiarov.

Na tejto strane debaty o škálovateľnosti stojí doktor Pieter Wuill. On je mozog za SegWit a BIP 32 implementácie. Od mája 2011 je tiež vedúcim vývojárom BTC. Máte tiež Dr. Adama Backa. Back’s Hashcash bol citovaný v Satoshiho bielej knihe.


Satoshiho referencie o bielej knihe

Satoshiho referencie o bielej knihe

Newyorská dohoda

The Newyorská dohoda (tiež známa ako Silbert Accord) bola zverejnená 23. mája 2017. Táto dohoda bola predstavená ako jedna z možností ukončenia problémov so škálovateľnosťou BTC. V dohode sa navrhla integrácia Segwitu s nárastom veľkosti bloku o 2 MB.

Dohodu podpísalo 50 rôznych spoločností prepojených s BTC. Vývojový tím BTC však toto riešenie nepodporil.

Ani jedna strana napriek svojim presvedčivým argumentom nedosiahla potrebnú 50-percentnú podporu baníkov. Nakoniec došlo k kompromisu, v ktorom by sa SegWit aktivoval v auguste a veľkosť bloku BTC by sa v novembri zdvojnásobila. Tento nový plán získal 80-percentný súhlas baníckej komunity a na krátku chvíľu bolo všetko pokojné.

Pokoj pred búrkou

Ako už viete, veľkosť bloku BTC sa nikdy nezvýšila. Bitwala a F2Bool upustili od podpory protokolu, citujúc nedostatok podpory vývojárov bitcoinu. To nás priviedlo k dnes neslávne známej BCH hard forku.

Twist – BTC vs. BCH

Teraz je príbeh zaujímavý. 13. februára 2018 web Rogera Vera, Bitcoin.com, zverejnil an článok v ktorom oznámili vydanie svojej novej peňaženky BCH. Peňaženka sa vyznačovala integrovanou ShapeShift funkcia, ktorá používateľom umožňovala obchodovať so svojimi BTC za BCH alebo naopak.

Bitcoinové jadro

Tento príbeh bol obzvlášť zaujímavý tým, že sa krypto BTC po prvýkrát označovalo ako Bitcoin Core. To viedlo k búrke reakcií na sociálnych sieťach a k oficiálnemu zahájeniu verejnej diskusie BTC vs. BCH. Dokonca aj ShapeShift zverejnil Tweet, v ktorom sa dištancovali od akcií Bitcoin.com.

Tvarový prevod PSA

Tvarový prevod PSA

ShapeShift sa nakoniec zapojil do projektu BCH. To sa ukázalo, keď sa používatelia začali sťažovať na e-maily, ktoré odkazovali na BTC ako na bitcoinové jadro.

V tomto okamihu začala debata zahŕňať všetkých hlavných predstaviteľov krypto komunity. Zakladateľ litecoinu Charlie Lee zverejnil štipľavý Tweet, v ktorom obvinil Bitcoin.com, že využil svoj vplyv na to, aby zmiatol nových používateľov, aby verili, že investujú do BTC.

Charlie Lee tweety Roger Ver

Charlie Lee tweety Roger Ver

Poradca Bitcoin.com Andreas Brekken toto rozhodnutie obhájil zverejnením odkazov na Bitcoin Core, ktoré sú uvedené na Bitcoin.org, Stránka vývoja bitcoinu. Na twitteri dokonca tweetoval odpoveď, ktorá ukázala, že titul Bitcoin Core bol priamo prevzatý z webovej stránky Bitcoin.org.

Andreas Brekken tweety Charlie Lee

Andreas Brekken tweety Charlie Lee

BCash

Priaznivci BTC prijali v reakcii svoj vlastný slang a volali Bitcoin Cash, BCash. Aj keď to možno nebudete považovať za veľký problém, mnoho priaznivcov BCH to považovalo za obrovskú urážku. Priaznivci bitcoinovej hotovosti sa domnievajú, že uskutočňujú skutočný účel BTC. Preto bolo odstránenie pojmu bitcoin mnohými považované za hanlivé. Roger Ver dokonca vzal na Twitter, aby vyjadril svoje pohŕdanie týmto termínom.

Roger Ver o termíne BCash

Roger Ver o termíne BCash

Nie každý stratil pohodičku v diskusii BTC vs. BCH. Známy autor kryptomien Andreas M. Antonopoulos uprostred celej tejto akcie tweetoval výzvu na mier. V tweete vysvetľuje, že obidva krypty môžu existovať v harmónii.

Andreas Antonopoulos hovorí za mier

Andreas Antonopoulos hovorí za mier

Feud pokračuje – BTC vs. BCH

Rýchly posun vpred dodnes a diskusia stále zúri. Bitcoin Cash dokázal vyčleniť medzeru na kryptotrhu a v súčasnosti je z hľadiska trhovej kapitalizácie kryptomenou číslo tri. BTC sa rýchlo blíži k implementácii Lightning Network. Mnohí veria, že tento mimoreťazcový protokol predstavuje riešenie problémov so škálovateľnosťou BTC, ale vytvoril si kontroverziu..

Lightning Network

Lightning Network je protokol druhej vrstvy, ktorý umožňuje používateľom otvárať priame platobné kanály. Tieto kanály znižujú mieru preťaženia zaznamenaného na BTC blockchaine. Lightning Network je momentálne vo fáze beta testovania. Tento voliteľný protokol zaznamenal zásadné prijatie napriek bezpečnosti a centralizácii obavy.

Používatelia siete Lightning môžu posielať platby BTC za menej ako 0,01 USD. Vývojári aplikácií Lightning Network App už vyvinuli niekoľko platforiem, aby predviedli možnosti mikrotransakcie, ktoré protokol poskytuje. Mnohé z týchto platforiem sa stali súčasťou zúriacej debaty BTC vs. BCH, pričom obe strany vrhali príval urážok..

Platforma Satoshisplace umožňuje používateľom vyskúšať si možnosti mikrotransakcie Lightning Network na vlastnej koži. Obsahuje tabuľu s veľkosťou jedného milióna pixelov, ktorú môžu používatelia označiť za cenu jedného satoshi na pixel. Nasledujúce časozberné video ilustruje, ako rýchlo sa hracia doska zmenila na bojisko BTC vs. BCH.

BTC vs. BCH – Bitka bude pokračovať

Bohužiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by obidve strany v tomto okamihu svoje útoky opustili. Naopak sa zdá, že útoky sú čoraz agresívnejšie. BCH sa zatiaľ snaží splniť prísľub digitálnej meny BTC centralizovaným spôsobom, zatiaľ čo vývojári BTC chcú zachovať decentralizáciu pôvodnej kryptomeny. Obe meny hľadajú riešenia svojich problémov mimo reťazca.

Kto má pravdu? To je tvoj hovor. V súčasnej podobe by ste sa mali posadiť a pozerať sa na ohňostroj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map