Stručná história bitcoinových futures a čo bude nasledovať

Bitcoinové futures sú relatívne nedávnym vývojom po schválení regulačnými orgánmi na konci roka 2018. Umožňujú obchodovanie s budúcou hodnotou bitcoinu, ale bez použitia búrz. Zavedenie bitcoinových futures prinieslo v priebehu tohto roka niekoľko zaujímavých udalostí. Tu vás prevedieme krátkou históriou bitcoinových futures od ich uvedenia a sledujeme, čo bude nasledovať.

Čo sú bitcoinové futures?

Po prvé, čo je bitcoinová budúcnosť v prospech každého, kto môže byť z finančného hľadiska hmlistý?

V futures kontrakte sa dve strany dohodli, že v budúcom dni budú obchodovať s komoditou za dohodnutú cenu. Napríklad si predstavte farmára, ktorý predáva obilie na začiatku vegetačného obdobia. Ak cena obilia klesne medzi súčasnosťou a zberom úrody, je z vrecka.

Nákupcovia jeho obilia sú v rovnakej polohe, ale na druhej strane rovnice. Ak cena obilia stúpne, mohli by nájsť svoje výrobky predávané so stratou.

Budúcnosť predstavuje spôsob ochrany pred týmito výkyvmi. Kupujúci a predávajúci sa dohodli, že uskutočnia konkrétny obchod za dohodnutú cenu a pevný dátum v budúcnosti. Dohoda je právne záväznou zmluvou, podľa ktorej musia strany uzavrieť nákup bez ohľadu na víťazov alebo porazených.

Finanční obchodníci používajú futures ako spôsob špekulácií o budúcej cene aktíva. Ak veria, že ceny porastú, potom nákup aktív za pevnú budúcu cenu umožňuje obchodníkovi predať tieto aktíva alebo samotný futures kontrakt za vyššiu cenu, keď sa zvýšia trhové sadzby. Je to riskantné podnikanie a dosiahnutie zisku sa spolieha na dôkladné pochopenie fluktuácií trhu.

Podobne fungujú aj bitcoinové futures. Nákupom a predajom bitcoinových futures kontraktov môžu investori špekulovať o budúcej hodnote bitcoinu bez toho, aby ste aktíva museli skutočne vlastniť.

Stručná história bitcoinových futures

Pri spustení

Bitcoinové futures boli pred rokom 2018 istý čas, ale obchodovali sa iba na kryptoburzách ako neregulované aktíva. Regulované bitcoinové futures boli predstavené na konci roka 2017. Za jediný decembrový týždeň začali dve významné burzy futures, Chicago Board Options Exchange (Cboe) a Chicago Mercantile Exchange (CME), obchodovanie s futures na základe bitcoinu..

Širšia finančná komunita privítala zavedenie bitcoinových futures. Bola to prvá príležitosť zapojiť sa do obchodovania s bitcoinmi bez toho, aby ste nevyhnutne museli nejaké vlastniť. Poskytla tiež ochrannú bezpečnosť a legitimitu regulácie.

Okrem toho má obchodovanie s bitcoinovými futures výhody pre investorov v krajinách, ktoré obchodovanie s bitcoinmi zakázali. Je to tak preto, lebo obchodovanie s futures neznamená samotné obchodovanie s bitcoinmi.

Krypto komunita zaznamenala tiež nával počiatočného vzrušenia zo zavedenia bitcoinových futures. Predpokladalo sa, že trh môže zaznamenať zvýšenú likviditu z prílevu nových investícií.

Cena bitcoinu pred týmito udalosťami neustále rástla Web Cboe zlyhal v ten istý deň, keď sa otvorilo obchodovanie s bitcoinovými futures, a cena bitcoinu sa zvýšila o 10 percent.

Priemerný denný objem bitcoinových futures v Q2 vzrástol o 93% oproti predchádzajúcemu štvrťroku, zatiaľ čo otvorený úrok prekonal 2 400 kontraktov, čo je nárast o 58%. Získajte viac informácií o obchodovaní #Bitcoin futures: https://t.co/adjWVWXBPQ pic.twitter.com/UQWC3nGGrI

– CMEGroup (@CMEGroup) 20. júla 2018

Keď CME o týždeň neskôr otvorila obchodovanie s bitcoinovými futures, bitcoiny dosiahli svoju historickú cenu vysoko nad 20 000 USD. Aj keď, ako všetci vieme, nevydržalo to.

Potom prišli medvede

Cena bitcoinov sa počas prvých pár mesiacov roku 2018 ustavične znižovala. Ako sa prudko zmenšovali, správy začali špekulovať o tom, či zavedenie bitcoinových futures nepoškodilo viac ako dobre. The WSJ vydala analýzu v januári to naznačilo, že zatiaľ čo menší investori boli na vzostupe ohľadom ceny bitcoinu, inštitucionálni investori obchodujúci s bitcoinovými futures boli medvedí, čo znižovalo cenu.

V máji Federálna rezervná banka v San Franciscu vydal list čo naznačuje, že rýchlu infláciu bitcoinov poháňali optimistickí investori, ktorí boli presvedčení, že trh môže naďalej rásť. V liste sa ďalej poukazovalo na to, že zavedenie bitcoinových futures poskytlo pesimistickým investorom prostriedky na skratovanie trhu s bitcoinmi. Takéto prostriedky skratu predtým neexistovali.

Aj keď je úplne možné, že zavedenie regulovaných bitcoinových termínových obchodov spôsobilo pokles trhovej ceny, objemy obchodovania sa nevyhnutne nezhodujú s touto teóriou. Skupina CME v júli tweetovala, že ich štatistika obchodovania za druhý štvrťrok vykázala priemerný denný nárast objemu o 93 percent za prvý štvrťrok.

Ak je teória Fedu správna, taký prudký nárast obchodovania s bitcoinovými futures mal mať v druhom štvrťroku 2018 výraznejší vplyv na hodnotu bitcoinu ako v prvom štvrťroku 2018. Najmä ak je trendom skrat. Cenový graf bitcoinu pre rok 2018 však jasne ukazuje najprudšie výkyvy trhu za prvý štvrťrok.

Cenový graf BTC

Prvý štvrťrok 2018 bol pre bitcoin jednoznačne volatilnejší ako druhý.

Okrem toho objemy obchodov s bitcoinovými futures majú celkovú hodnotu bol považovaný za pomalý, dokonca od samého začiatku ich uvedenia v decembri. Je to veľký skok predpokladať, že taký nízky objem transakcií by mohol vynútiť výrazný pokles ceny.

Budúcnosť pre bitcoinové futures: Fyzické vyrovnanie umožňuje bitcoinový ETF?

CME a Cboe predstavili bitcoinové futures vysporiadané v hotovosti na základe ceny bitcoinu na kryptoburzách. Kryptoburzy však zostávajú neregulované. Ďalším veľkým vývojom na ceste k bitcoinovým futures je zavedenie regulovaných, fyzicky vyrovnaných futures kontraktov.

Medzikontinentálna burza (ICE), ktorá vlastní NYSE, založila startup s názvom Bakkt, ktorá spustí futures, ktoré sa vyrovnajú so skutočnými bitcoinmi. Toto je ďalší vývoj v bitcoinových futures, ktorý lepšie zodpovedá požiadavkám regulačných orgánov. Spoločnosť Bakkt oznámila v decembri tohto roku spustí svoju ponuku bitcoinových futures.

Sám o sebe by to mohol byť krok, ktorý priláka ďalšie inštitucionálne investície na trh s bitcoinmi. Existujú však špekulácie, že zavedenie fyzicky vysporiadaných futures by mohlo pomôcť americkej komisii SEC schváliť bitcoinový ETF. Počas predchádzajúcich odmietnutí Citované SEC závislosť kryptomeny od neregulovaných búrz a celková veľkosť trhu s bitcoinmi ako dôvody na odmietnutie bitcoinových ETF. Fyzicky vysporiadané futures by tiež mohli vtlačiť na trh likviditu, čo znamená, že Bakkt búra bariéry schválenia SEC.

Záverečné myšlienky

Rok 2018 bol prvým rokom regulovaných bitcoinových futures a príbeh ešte zďaleka nekončí. Zavedenie bitcoinových futures by mohlo byť začiatkom pútavého historického príbehu. V budúcich rokoch by ich vývoj mohol popísať, ako boli bitcoiny a ďalšie digitálne meny nakoniec prijaté na bežných finančných trhoch.

Odporúčaný obrázok s povolením Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map