Spoločnosti zdieľajúcej ekonomiky majú byť Blockchainom narušené

Keď na scénu vtrhli spoločnosti Airbnb a Uber, veľa sa hovorilo o tom, ako tieto spoločnosti privítali novú éru zdieľania peer-to-peer. Boli sme presvedčení, že v nasledujúcich rokoch už nebudeme kupovať veci ako kosačky na trávu alebo elektrické náradie. Boli by sme schopní zdieľať tieto položky medzi komunitami pomocou internetu na spojenie tých, ktorí majú, s tými, ktorí to potrebujú. Bolo by to efektívnejšie a vytváralo by menej odpadu. Ale ekonomika zdieľania sa týmto spôsobom skutočne nevyvinula a čiastočne za to môžu aj spoločnosti zdieľajúcej ekonomiky.

Problémy súčasnej ekonomiky zdieľania

V zdieľanej ekonomike dominuje niekoľko veľkých hráčov. Desať rokov od ich vzniku sú to hlavne Airbnb a Uber, aj keď existuje niekoľko ďalších. Obe spoločnosti v priebehu rokov trpeli problémami a vytvorili niekoľko ďalších súčasne.

Žiadne priame spojenia a vysoké poplatky

Pojem zdieľaná ekonomika a výhody ponúkané spoločnosťami v zdieľanej ekonomike vyvracajú skutočnosť, že existuje len málo skutočných zdieľaní. Je pravda, že tieto spoločnosti poskytujú platformám slušné používateľské rozhranie na prepájanie ľudí. Jednotlivci však nemôžu navzájom komunikovať mimo platformy bez porušenia zmluvných podmienok.

Spoločnosti podieľajúce sa na ekonomike zdieľania tiež čerpajú zdravú časť výnosov od jednotlivcov požičiavajúcich svoje aktíva. Tieto poplatky umožnili rýchlu expanziu spoločností Uber aj Airbnb.

Blockchain umožňuje pripojenie typu peer-to-peer, čo eliminuje potrebu sprostredkovateľa ako Uber alebo Airbnb. Služby blockchainu znižujú alebo dokonca eliminujú poplatky sprostredkovateľa. To umožňuje tým, ktorí majú niečo zdieľané, spojiť sa priamo s tými, ktorí si chcú požičať. Zmluvné strany sa dohodnú na cene a bezpečne ju prevedú v kryptomene.

Bezpečnosť a kriminalita

Aj keď ste nikdy osobne nezažili žiadne problémy s používaním Airbnb alebo Uber, je pravdepodobné, že niekoho, kto má príbeh, možno poznáte. Aj keď zdieľajúce spoločnosti zaviedli bezpečnostné opatrenia a kontroly, stále sa vyskytujú desivé incidenty. Informovala stanica CNN na začiatku tohto roka je zatiaľ 103 amerických vodičov Uber obvinených zo sexuálneho útoku alebo zneužívania a takmer tretina z nich bola predtým odsúdená za trestný čin. Existujú správy o podobných incidentoch aj od iných spoločností zdieľajúcich jazdu, ako napr Ola v Indii a Chyťte v Malajzii. Medzitým existujú celé webové stránky venované hororovým príbehom Airbnb od hostí aj hostiteľov.

vodič Uberu

Ako môžete skutočne vedieť, kto vás vedie?

Aby sme boli spravodliví voči spoločnostiam zdieľajúcej ekonomiky, web Airbnb celkom správne poukazuje že kontroly spoľahlivosti závisia od údajov z verejných organizácií, ktoré sú často fragmentované a nedostatočne udržiavané.

Overenie identity a kontrola pozadia je na blockchainovej platforme efektívnejšie. Najmä ak vládne organizácie začnú smerovať k zaznamenávaniu vecí, ako sú trestné činy a vodičské preukazy a registrácie, na nemenných blockchainoch, kontroly spoľahlivosti pre spoločnosti zdieľajúcej ekonomiky by boli spoľahlivejšie a robustnejšie..

Spoločnosti zdieľajúcej ekonomiky založené na blockchaine môžu tiež profitovať zo zaznamenávania kontrol pozadia blockchainu. Vďaka tomu by boli kontroly dôveryhodné a nedovolené proti neoprávnenej manipulácii.


Bezpečnosť a ochrana údajov

Koncom roka 2017, Bloomberg príbeh prelomil že Uber viac ako rok tajil masívny únik dát pred svojimi zákazníkmi. Hackeri prelomili bezpečnostné opatrenia okolo serverov spoločnosti a ukradli údaje zhruba 57 miliónom používateľov. Spoločnosť následne prepustila svojho vedúceho bezpečnosti za to, že sa podieľal na umlčaní platby hackerom vo výške 100 000 dolárov.

Zatiaľ čo Uber je zďaleka nie sám keďže je predmetom takéhoto hacknutia, príklad slúži na vytvorenie ďalšieho prípadu decentralizácie spoločností zdieľajúcich ekonomiku pomocou blockchainu. Decentralizácia databáz medzi viacerými uzlami zaisťuje vyššiu bezpečnosť údajov a zabráni mnohým zraniteľnostiam centralizovaných serverov.

Navyše, ak by k takémuto útoku na decentralizovaný systém došlo, bolo by oveľa ťažšie ho zakryť. Aj keby sa 51 percent blockchainových uzlov ukázalo ako škodlivých, zakrytie by si vyžadovalo 100 percent, aby sa nepískalo.

Budúce vyhliadky pre spoločnosti zaoberajúce sa zdieľaním blockchainu

Napriek všetkým týmto problémom vyzerajú vyhliadky na rast ekonomiky zdieľania jasne. Jedna štúdia uviedla že sa očakáva rast trhu z približne 14 miliárd dolárov v roku 2014 na viac ako 335 miliárd dolárov do roku 2025. Start-upy blockchainu rýchlo videli príležitosť ukončiť vládu v priemysle veľkých spoločností zdieľajúcich ekonomiku. Dva také blockchainové startupy sú Origin a ShareRing. Obaja vidia potenciál pre sieť, ktorá ponúkne zdieľanie transakcií so širokou škálou tovarov a služieb.

Pôvod

Pôvod je otvorený protokol založený na étere na vytváranie trhov zdieľanej ekonomiky. Umožňuje vývojárom vytvárať prispôsobené aplikácie dApps pre rôzne typy zdieľania tovaru a služieb (napr. Úlohy, zdieľanie domov, zdieľanie jázd) alebo pre rôzne lokality. Origin na platforme uvedie svoju vlastnú dApp. Táto aplikácia slúži ako spotrebiteľské trhovisko a spája tých, ktorí chcú podnikať. Systém využíva inteligentné zmluvy na riadenie transakcií a platieb za tovary a služby.

Domovská stránka protokolu pôvodu

Domovská stránka protokolu pôvodu

Webová stránka zdôrazňuje, ako nedostatok sprostredkovateľa umožňuje svojim používateľom obchodovať bez toho, aby im vznikli značné poplatky. Origin už spolupracuje so spoločnosťami, ktoré platformu využijú na vybudovanie vlastných trhov na zdieľanie. Spoločnosť realizuje predaj tokenov v partnerstve s Coinlist Capital zaregistrovaným na SEC. Prevádzkovanie vyhovujúcich ICO mu umožňuje dištancovať sa od šírenia podvodných ICO, ktoré sužujú trh.

ShareRing

ShareRing má podobné ciele ako Origin, ale vyvíja vlastný blockchain na spustenie systému s dvoma tokenmi. Cieľom mechanizmu duálnych tokenov je znížiť trenie pri pripájaní nových (ne krypto) používateľov do systému.

ShareToken je obslužný token systému. Je to stimul poháňajúci blockchain, ako aj mince použité na nákup do systému tými, ktorí majú tovar na prenájom. SharePay je ďalší token a súvisí s hodnotou fiat. Používatelia si môžu vymeniť fiat za SharePay pomocou platformy ShareRing. Tí, ktorí si chcú prenajať cez ShareRing, si môžu potom „doplniť“ zostatok na SharePay pomocou svojej kreditnej karty.

Domovská stránka ShareRing

Domovská stránka ShareRing

ShareRing má korene v austrálskej firme Keaz, ktorá sa zaoberá zdieľaním jázd. Ako taký nedávno získal vstup do automobilového blockchainového konzorcia MOBI.

Monopoly sú neisté

V súčasnej ekonomike zdieľania dominujú monopoly a trhy ako tento sú zrelé na narušenie. Vznik blockchainu vylučuje sprostredkovateľov, takže pútavé startupy môžu spôsobiť bolesti hlavy ako Uber a Airbnb. Veľké spoločnosti podieľajúce sa na ekonomike zdieľania, ako aj ďalšie online trhy, sa musia ubezpečiť, že držia krok s týmto vývojom, ak si chcú udržať špičku svojej hry..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map