Skupiny čerpadiel a skládok Navigácia v kryptomenách

Skupiny čerpadiel a skládok sú v blockchainovej aréne čoraz väčším problémom. Nedávna štúdium uskutočnené výskumníkmi z The Social Science Research Network (SSRN) identifikovalo okolo 4 818 schém kryptočerpadla a skládky počas šesťmesačného obdobia od polovice januára do začiatku júla 2018. Spolupráca zahŕňala výskum z univerzít v USA, Mexiku a ďalekých krajinách ako Izrael.

Vedci použili komplexný proces zberu údajov, ktorý sa zameral čisto na Telegram a Discord. Podvodníci používajú tieto dve populárne aplikácie na zasielanie sociálnych správ na pravidelné prilákanie tisícov nič netušiacich investorov. Príspevok ďalej ukazoval, že nejasné mince s nízkym stropom a priemerný zisk ďalej 23 percent cez Discord. Porovnaj to s úbohým 3,5 percenta pri použití jednej z top 75 mincí.

Čo sú čerpadlá a skládky a ako fungujú?

Čerpadlá a skládky nie sú endemické pre krypto. Spravidla sa objavujú na akomkoľvek trhu, ktorý začne priťahovať veľké množstvo kapitálu. Získali trakciu na prvých akciových trhoch začiatkom 16. storočia a dokonca ich možno nájsť na internete centové akcie súčasných hlavných akciových trhov.

Čerpadlá a skládky sú iniciované silnými obchodníkmi, ktorí propagujú resp čerpadlo konkrétne coiny / akcie / aktíva v nádeji, že vytvoria humbuk a dočasne zvýšia cenu. Hype je kľúčovou ingredienciou pri získavaní kupujúcich naskočiť na palubu alebo riskovať #FOMO. Dnes je to oveľa jednoduchšie s nárastom platforiem sociálnych médií a relatívnej anonymity, ktorú prinášajú.

Vo väčšine prípadov títo obchodníci kupujú mince skôr, ako ich spropagujú, aby zabezpečili, že sa do nich dostanú za dobrú cenu. Pumpa a skládka fungujú zvlášť dobre pri minciach s nízkou kapitalizáciou, pretože je oveľa jednoduchšie tlačiť na vyššiu cenu. Výplaty sú tiež zjavne lepšie. Len čo do skupiny prilákajú dostatok investorov (prísavníkov), je čas zahájiť operáciu „posuňme cenu!“

Nočný spevák akcií predávajúcich akcie v uliciach počas bubliny South Sea Bubble.

„Night Singer of Shares“, ktorý predáva akcie v uliciach počas bubliny na juhu mora. Amsterdam 1720.

Zakladatelia oznamujú, že je čas začať nakupovať a kombinovaný nákupný tlak rýchlo zvyšuje ceny. V tomto okamihu sa už insideri začínajú zbavovať svojich coinov bez toho, aby informovali používateľov takzvaných insiderov alebo VIP skupín. Mnohé z týchto skupín majú dokonca dosť odvahy účtovať poplatok za prístup, čo ďalej podporuje myšlienku exkluzivity.

Aby pokračovali v zdokonaľovaní podpory pre konárov, budú často prepúšťať informácie do iných kanálov sociálnych médií v nádeji, že dostanú viac hlupákov, aby naskočili na palubu. Keď sa cena výrazne pohla, potom iniciujú skládka, predajú všetky svoje mince a dajú do vrecka zdravý zisk.

Ako zostať v bezpečí

Drž sa ďalej od mincí s nízkou likviditou

Niektorí investori presadzujú nákup a predaj mincí s nízkou kapitalizáciou. Vďaka obrovskému nábehu cien môže byť v skutočnosti zisková stratégia – ak viete, čo robíte. Skúsení obchodníci vám však povedia, že v praxi je oveľa jednoduchšie dostať sa do maloobjemových aktív ako vystúpiť. Ak sa rozhodnete špekulovať s mincami s nízkou kapitalizáciou, uvedomte si vysoké riziko a nevsádzajte na farmu. Ako vravia:

“Ak to znie príliš dobre, aby to bola pravda, tak to asi je!”

Všeobecným pravidlom je vyhnúť sa minciam s denným objemom nižším ako 100 000 dolárov. Hodnota kryptomeny je pomerne nízka a toto číslo môže byť dokonca príliš agresívne. Ako vždy, nejde o investičné poradenstvo, takže si urobte vlastný prieskum. Bitcoin môže byť v porovnaní s inými mincami nudný, ale je tu dôvod, že po desiatich rokoch stále zostáva. Niektoré príklady s nízkym stropom nájdete v našom nástroji na sledovanie cien kryptomeny:

Mince s nízkym denným objemom.

Mince s nízkym denným objemom

Drž sa ďalej od skupín čerpadiel a skládok

To môže znieť ako zrejmá rada, napriek tomu sú investori naďalej podvádzaní systémami s vysokým ziskom, ako je Bitconnect. V súčasnosti existuje veľa ľudí, ktorí sa snažia predať online skupiny načerpania a odloženia. Pre podvodníkov to zostáva dosť výnosný podnik. Ako bolo uvedené v prieskume, Telegram a Discord sú pre tieto skupiny stále populárnymi hangoutmi, takže ak ste bežným používateľom, buďte opatrní. Dokonca aj YouTube má niekoľko pochybných vplyvných používateľov, ktorí sa snažia propagovať tieto kanály.

Teraz vás môže zlákať myšlienka jazdiť na pumpe a vykladacom vlaku sami. Prekabátiť ďalšieho chalana alebo insidera je riskantná záležitosť. Vážne, nerobte to. Mnoho skupín je pyramídové hry ako také. Vedúci skupín veľmi zdvorilo poskytujú načasovanie vstupu a výstupu, ale neexistuje spoľahlivý spôsob, ako zistiť, kedy skutočne nastupujú a vystupujú. Môžete mať šťastie, že ste sa dostali von so ziskom, ale stojí to za to?

Záverečné myšlienky

Skupiny čerpadiel a skládok sú jednoznačne problémom, ktorý je potrebné riešiť. Investori požadujú vyššiu úroveň bezpečnosti, ak chcú na dlhú trať. Je to hlavne preto, že kryptomena nie je regulovaná, podnikajú sa však kroky na jej riešenie. To znamená, že zatiaľ čo veľa mincí klesne na nulu, základy bitcoinu a ďalších projektov kryptomeny zostávajú pevné. Krypto ako celok nikam nevedie.

Väčšina bežných médií sa zameriava na korupciu na trhoch s kryptomenami. Toto pohodlne ignoruje skutočnosť, že vo vládach, korporáciách a centrálnych bankách už existuje rozsiahla korupcia, na ktorej je postavený náš súčasný finančný systém. Ako výrečne hovorí obhajca bitcoinu Andreas Antonopolous, jediný spôsob, ako sa niektorí z nás naučia, je nechať sa oklamať a potom sa poučiť z našich chýb.

Toto nie je argument v prospech skupín čerpadiel a skládok. Naopak, samovzdelávanie je vaším najlepším nástrojom pri plavbe po týchto rizikových vodách. Dajte pozor, aby ste tašku nenechali držanú alebo ešte vhodnejšie: tašku nenechávajte ako záchranný čln..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map