Skúmanie etiky blockchainu: token s dvoma stranami

Keď sa objaví nová technológia, je ľahké sa nadchnúť pre potenciál, ktorý prináša, a blockchain nie je výnimkou. Za posledné roky sme videli blockchain a kryptomeny nasadené v najrôznejších prípadoch použitia. Aj keď existuje veľa diskusií, okolo ktorých nakoniec prípady použitia zvíťazia, diskusií okolo blockchainovej etiky a temnejších morálnych problémov, ktoré sa objavili alebo ešte môžu objaviť, je podstatne menej..

V tomto článku sa kriticky pozrieme na pozitívne a negatívne aspekty blockchainovej etiky z viacerých hľadísk, pokrývajúcich ekonomické, environmentálne a individuálne hľadiská.

Dobrý

Finančné a ekonomické

Kryptomeny, prvé použitie blockchainu, majú veľký potenciál na dosahovanie dobrých výsledkov vo svete. Skorí investori do bitcoinu našli úplne nový kanál vytvárania bohatstva. Aj na tomto medvedom trhu si treba uvedomiť, že začiatkom roku 2017 sa bitcoiny obchodovali pod 1 000 dolárov. Koľko ďalších aktív sa za posledné dva roky zhodnotilo na 350 percent?

Aj napriek ich volatilite sa kryptomeny ukazujú ako finančný záchranca pre jednotlivcov v krajinách ako Venezuela. Miestna mena je taká nestabilná, že robí bitcoiny oveľa bezpečnejšou stávkou.

Teraz sme na vrchole ďalšej revolúcie v oblasti kryptofinancovania s tokenmi zabezpečenia a aktívami. Pomocou platforiem ako Polymath môžu jednotlivci a spoločnosti používať tokenizáciu ako spôsob generovania finančných prostriedkov alebo nákupu zlomkov nedeliteľného majetku, ako sú nehnuteľnosti alebo dokonca športové tímy.

Logo Polymath

Platforma na vydávanie bezpečnostných tokenov, Polymath

Obchodovanie s akciami a inými cennými papiermi ako tokeny v prostredí blockchainu P2P môže priniesť do sveta obchodného financovania obrovskú efektivitu. Odstráni sa papierovanie, ako aj zníženie poplatkov, ktoré tradične vyberajú sprostredkovatelia, ako sú klíringové domy alebo makléri.

Súkromie a identita

Ako jednotlivci nám blockchain pomáha bojovať proti veľkým technologickým firmám, ktoré veľmi túžia zbierať naše údaje a predávať ich spoločnostiam. Projekty ako Civic nám umožňujú prevziať kontrolu nad našou digitálnou identitou. Celkovo panuje zhoda v tom, že blockchain nám pomôže získať späť súkromie v našich online životoch.

Digitálna identita je tiež jedným z pozitívnejších aspektov blockchainovej etiky uplatňovaných pre humanitárne prostriedky. Utečenci v tábore v Jordánsku dostávajú digitálnu identitu založenú na blockchaine. Spolu s biometrickými skenmi ich používajú na prístup k potravinovej pomoci. Dokazuje sa tiež, že digitálna identita pomáha ľuďom bez domova prístup k službám, ako je zdravotná starostlivosť a sociálne dávky.

Dôveryhodnejšia a demokratickejšia spoločnosť?


Keď sa blockchain začne čoraz viac prijímať, je možné, že by to mohlo spôsobiť širšie pozitívne zmeny v spoločnosti. Ak si zvykneme na koncepty decentralizácie a na to, čo umožňuje, môžeme vidieť skôr posun smerom k spolupráci ako ku konfliktu, pretože chápeme širšie výhody budovania dôvery.

Keď sa metódy decentralizovaného riadenia budú stále viac rozvíjať, je tiež pravdepodobné, že ústredné vlády môžu vidieť, že občania požadujú viac decentralizácie. Švajčiarsko je vzorom toho, ako môže priama demokracia fungovať na vnútroštátnej úrovni. Z tohto dôvodu nie je prekvapením, že krajina je na čele vývoja a adopcie blockchainu.

Švajčiarska vlajka

Švajčiarsko – priama demokracia v akcii. Zdroj obrázkov: Pixabay

Zlí a škaredí

So všetkými týmito pozitívami by bolo ľahké si myslieť, že k etike blockchainu už nie je čo povedať. Ale ešte sa nenechajte zahmlievať myšlienkou decentralizovanej utopickej budúcnosti. Existujú niektoré negatívne aspekty používania blockchainu, ktoré musíme ešte zvážiť.

Zločin

Bitcoin získal medzi úradmi zlú povesť, pretože sa používal ako spôsob platby na podzemnom trhovisku Silk Road. Aj keď nakoniec to bol nedostatok skutočnej anonymity pri používaní bitcoinu, ktorý zrazil zakladateľa Rossa Ulbrichta.

Odvtedy sa na trh dostalo celé množstvo mincí na ochranu súkromia vrátane spoločností Monero a ZCash. To je skvelá správa pre ľudí, ktorí sa zameriavajú na viac súkromia. Poskytuje však, bohužiaľ, aj ľahký spôsob beztrestného prania peňazí. Ktokoľvek stál za útokom ransomvéru Wannacry použitý Shapeshift zmeniť platby výkupného v hodnote 140 000 dolárov na Monero a zmiznúť bez stopy.

Shapeshift bol tiež zapojený do správy WSJ z konca roku 2018, v ktorej sa uvádza, že zločinci použili Monero na pranie špinavých peňazí v desiatkach miliónov. Približne v rovnakom čase, denník Washington Post publikoval kúsok s tým, že kryptomena prispieva k financovaniu terorizmu.

Prania špinavých peňazí

Pranie peňazí je s USD ťažšie ako Monero. Zdroj obrázkov: Pixabay

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, že chcete svoje transakcie uchovávať v súkromí. Dobrá etika blockchainu však znamená, že musí existovať spôsob, ako zabrániť zločincom v zneužívaní privilégií. Ak nebude existovať spôsob, ako by sa komunita samoregulovala, úrady nakoniec vezmú veci do svojich rúk.

Environmentálne obavy

Je pravda, že niektoré projekty sa zaoberajú environmentálnymi aspektmi etiky blockchainu, pomáhajú kompenzovať uhlík a zefektívňujú nakladanie s odpadom. Existuje však nepopierateľná pravda, ktorá spočíva v tom, že metóda konsenzu práce Bitcoinu spotrebováva obrovské množstvo energie. Zatiaľ čo stále spaľujeme fosílne palivá, vplyv na životné prostredie je značný.

Nerovnosť bohatstva

Existujú všetky možnosti, že príležitosti na vytváranie bohatstva blockchainu by mohli pomôcť znížiť nerovnosť bohatstva a príjmu. Avšak pri zvažovaní toho, ako sa blockchainová etika uplatňuje na ekonomiku, musíme dať váhu riziku, že nakoniec vytvorí ešte hlbšiu priepasť.

Faktom je, že mnoho ľudí v rozvojových krajinách alebo dokonca chudobnejších ľudí v rozvinutých krajinách často nemá prístup k technologickým prostriedkom alebo know-how, aby sa dostali na pokraj nových technológií. Je preto celkom možné, že výhody majú prístup iba k tým, ktorí už majú relatívnu výsadu.

Zhrnutie: Prípad etiky blockchainu

Morálni filozofi diskutujú o etických otázkach po celé storočia. Z týchto debát často vyplynie iba to, že ani oni nemajú všetky odpovede. Je tiež nemožné v jednom článku pokryť všetky aspekty témy tak zložitej ako etika blockchainu. Problémy diskutované vyššie sú len niekoľkými príkladmi.

Je však nevyhnutné, aby sme ako komunita pamätali na to, že používanie technológií neprináša iba vzostupy. Prinajmenšom nie pre všetkých za každých okolností. Ak na to nezabudneme, môžeme sa pokúsiť vyťažiť z únosov maximálny úžitok. Zároveň by sme sa mali snažiť čo najviac minimalizovať akýkoľvek negatívny vplyv.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map