Prečo viac vlád zastavuje operácie ťažby bitcoinov?

Bitcoinová ťažba sa stala výnosným odvetvím pre mnoho ľudí v komunite kryptomien. Napriek rastúcej popularite ťažby bitcoinov na celom svete je však pomerne málo miest, kde je to nezákonné. V ďalšom nedávnom článku sme sa zaoberali tým, kde je v súčasnosti zakázaná ťažba bitcoinov. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko rôznych prípadov, aby sme získali presný lepší obraz prečo ďalšie vlády zastavujú tieto operácie.

Čína

V mnohých krajinách je vlastníctvo kryptomeny alebo obchodovanie s ňou oficiálne zakázané. Tieto rozhodnutia však nemuseli nevyhnutne viesť k ukončeniu ťažby bitcoinov. Čína je jednou z mála krajín, ktorá zaviedla celonárodné zákazy obchodovania aj ťažby.

Predtým, ako bol začiatkom tohto roka ohlásený zákaz ťažby bitcoinov, pripadla na to Čína viac ako 70% ťažby bitcoinov na svete. Štatistické údaje o ťažbe nie sú po zákaze k dispozícii, takže je ťažké odhadnúť celkový vplyv zákazu v čase písania tohto článku. Uskutočnilo sa niekoľko koordinovaných razií, vrátane jedného v apríli 2018 v Tchien-ťine kde bolo zaistených 600 ťažobných počítačov a osem vysoko výkonných ventilátorov.

Čínski úradníci formulujú stratégie, ako ukončiť ťažobné operácie. To bolo zrejmé z uniknutých dokumentov zverejnených začiatkom roka 2018. Podľa článok uverejnený viceprezidentom, „V dokumentoch vydaných miestnym úradom regulačného orgánu pre internetové financie boli úrady poverené, aby vynútili ťažobné činnosti z podnikania pomocou opatrení spojených s cenami elektriny, využívaním pôdy, daňami a ochranou životného prostredia.“

Faktory životného prostredia je dôležité považovať za legitímny dôvod zákazu ťažby bitcoinov v Číne. Zatiaľ čo ročný rast uhlíkových emisií v Číne iba vzrástol o 1,4% (čo je veľmi málo oproti predpokladaným 2,0%) v roku 2017, stále na to pripadá Čína okolo 30% globálnych emisií uhlíka. Ak vezmeme do úvahy túto ťažbu bitcoinov teraz tvorí 0,6% z hľadiska celkovej spotreby energie na svete a možno aj v budúcnosti, je skutočnou obavou, ktorú musí komunita kryptomien riešiť.

Iní napriek tomu tvrdia, že dôvod zákazu ťažby je jednoduchý súvisiace s cieľom presadiť vypnutie všetkých kryptomien všeobecne v celej Číne. Schopnosť vytvoriť nový finančný systém by sa mohla považovať za hrozbu pre súčasný. Aj keď táto možnosť nie je pre Čínu jedinečná, je dôležité zvážiť reakciu Číny na tieto zmeny, keď je podľa HDP najvyššou svetovou ekonomikou. V reakcii na zákaz niektorí ťažiari bitcoinov presunuli svoje ťažobné operácie do zámoria na miesta, kde je obchodovanie s bitcoinmi aj ich ťažba legálna..

ťažba bitcoinov

Fotografický kredit: Bloomberg

USA (štát New York)

Napriek tomu, že federálna vláda USA nezakázala ťažbu bitcoinov, niektoré miestne samosprávy prijali právne predpisy, ktoré ich zakazujú..

Napríklad Plattsburgh v New Yorku, mesto s 20 000 obyvateľmi, ktoré sa nachádza asi 20 kilometrov od kanadských hraníc, uvalila 18-mesačné moratórium o ťažbe bitcoinov. Za posledných pár rokov sa Plattsburgh stal centrom pre bitcoin minerov kvôli lacným cenám elektriny vďaka výrobe vodnej energie na rieke Svätého Vavrinca.

Zavedenie ťažby bitcoinov však viedlo k vyšším nákladom na elektrinu pre všetkých obyvateľov. Bolo to tak preto, lebo vodné zariadenie muselo na podporu ťažobných operácií vyrobiť viac ako typické pridelené množstvo energie. Napríklad v decembri 2017 a januári 2018 dokonca niektorí obyvatelia, ktorí nie v bani sa zvýšili účty za elektrinu o 300 dolárov.

Tí, ktorí by mohli zvážiť porušenie tohto nového zákona, by sa mali možno zamyslieť znova – pokuta je stanovená na 1 000 dolárov za nelegálnu ťažbu za deň. V štáte Washington je okres verejnej správy Chelan County (PUD) tiež platí podobný zákaz. Bola ukončená jedna neoprávnená ťažba bitcoinov so spotrebou elektriny nad 11 000 kWh. Predtým, ako úrady vytiahli zástrčku, spotrebovala táto operácia asi 20-násobok elektrickej energie v bežných domácnostiach.


Plattsburgh, NY

Fotografický kredit: GoTravelaz

Malajzia

Ako bolo uvedené v predchádzajúcom článku, Malajzia zasiahla proti nelegálnym ťažobným činnostiam založeným na rezidenciách. V koordinovanom záťahu boli odstavené dve poľné ťažobné farmy v krajine. Tieto operácie sa považovali za nezákonné nie z dôvodu celkového zákazu ťažby bitcoinov, ale preto, že jednotlivci zodpovední za tieto operácie nemali oficiálne obchodné povolenia.

Aj keď nie je jasné, aké ľahké alebo ťažké je získať vládne povolenie na prevádzkovanie ťažobnej operácie v Malajzii, je zrejmé, že sťažnosti susedov boli dôležitým faktorom vedúcim k odstávkam. Susedia oznámili, že operácie spôsobili kolísanie napájania a že nájomníci boli nahlas a neusporiadaní.

Malajzia

Aj legálna ťažba bitcoinov by mohla viesť k nezákonným činnostiam

Mnoho národov alebo miest nemá žiadne zákony zakazujúce ťažbu alebo dokonca vyžadujúce obchodné povolenie, ako v prípadoch uvedených vyššie; existuje však veľa jednotlivých prevádzok, ktoré boli ukončené z niekoľkých rôznych dôvodov, ktoré predstavovali nelegálnu ťažobnú činnosť.

Jeden taký incident došlo v ruskom Orenburgu v apríli 2018. V tomto prípade boli dvaja jedinci zatknutí po zistení, že v ťažkej bitúnkovej továrni vytvorili bitúnkovú farmu. Boli obvinení z poškodenia majetku a niekoľkých ďalších trestných činov. Aj títo nelegálni baníci ukradli 8 miliónov kW / h elektriny v hodnote okolo 60 miliónov rubľov (~ 1 milión dolárov).

Takéto udalosti sú bežnejšie, ako si myslíte. Napríklad v USA štátni úradníci v New Yorku a USA Louisiana neoprávnene použila vládne zdroje na zahájenie ťažobných operácií.

Pracovníci v Austrálska agentúra pre hlásenie počasia sa dopustil aj podobných nelegálnych aktivít. Vo všetkých týchto prípadoch je dôležité poznamenať, že samotná ťažba bitcoinov nebola nezákonná. Avšak spôsoby, ako prebiehali ťažobné činnosti pri ťažbe, boli nezákonné. Keby jednotlivci využili svoj vlastný čas, peniaze a zdroje na svoju ťažbu, s najväčšou pravdepodobnosťou by nečelili žiadnym právnym problémom.

Aj keď stále existuje pomerne veľa oblastí, v ktorých je ťažba bitcoinov nelegálna, zdá sa, akoby sa trend zákazu spomaľoval. Pokiaľ budú baníci postupovať spôsobom, ktorý nebude mať negatívny vplyv na životy ľudí v ich okolí, nebolo by prekvapením, keby tieto vlády zmenili zákazy, ktoré zaviedli..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map