Prečo sledovanie aktív blockchainu nie je len pre tých najbohatších

Komunita domorodcov na vidieku v Austrálii.

Obchodník s diamantmi v Antverpách v Belgicku.

Predajca ojazdených vozidiel vo Veľkej Británii.

Farmaceutická spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku.

Čo by mohli mať všetci spoločné?

Odpoveďou sú ďalekosiahle výhody sledovania blockchainových aktív.

Jednou z najzákladnejších vlastností blockchainu je jeho schopnosť uchovávať hodnotu – v podstate vytvárať digitálne aktívum. To, čo začalo bitcoinom, sa teraz rozrástlo do stále sa rozširujúceho zoznamu prípadov použitia. Niektoré sú chúlostivejšie ako iné.

Prípady použitia blockchainu, ktoré pravdepodobne prekonajú test času, sú tie, ktoré najlepšie využívajú najzákladnejšie funkcie blockchainu. Jedným z týchto prípadov použitia je sledovanie majetku, ktoré využíva schopnosť blockchainu vytvárať uloženú hodnotu a vytvárať nemenný záznam o vlastníctve tejto hodnoty. Tento článok sa bude bližšie venovať aplikácii sledovania blockchainového majetku v niektorých rôznych scenároch.

Prípady na sledovanie aktív blockchainu

Katastre nehnuteľností

V rámci správy nehnuteľností je veľa príležitostí na blockchain, väčšinou založených na znížení alebo vylúčení úlohy mnohých sprostredkovateľov. Znížené trenie a rýchlejší predaj nehnuteľností sú jasnými výhodami pre každodenné obchodovanie s nehnuteľnosťami. Okrem toho môžu pozemkové registre založené na blockchaine vytvárať efektívnosť v miestnych samosprávach a znižovať tak výdavky na daňové dane.

Výhody sledovania nehnuteľností v blockchaine by však mohli mať významné výhody aj pre domorodé skupiny. Vytvorilo by to právne prostriedky, pomocou ktorých by ktokoľvek mohol preukázať svoje vlastníctvo pôdy. Práva na pôdu sú neustálym bojom domorodých obyvateľov na celom svete vrátane rozvinutých krajín ako napríklad Kanada.

Indigen je blockchainová platforma zameraná na ochranu práv a majetku domorodých skupín po celom svete. Token platformy bude slúžiť ako mena daru. Spoločnosť nasmeruje časť vyťažených mincí na pomoc chudobným pôvodným obyvateľom po celom svete. Jedným z cieľov projektu je sledovanie aktív blokovaných domorodými obyvateľmi v rámci blockchainu.

Indigen


Domovská stránka Indigen

Zásobovacie reťazce

Walmart je jedným z príkladov veľkej spoločnosti, ktorá už rozpoznala potenciál blockchainu vo svojom dodávateľskom reťazci. Dodávateľské reťazce sú tradične veľmi fragmentované. Mnoho spoločností nedokáže presne určiť, koľko produktov v danom okamihu na danom mieste majú. To má za následok neefektívnosť a plytvanie produktom v dôsledku znehodnotenia alebo krádeže.

Niektoré odvetvia majú horšie problémy ako strata produktu. Napríklad farmaceutický priemysel trpí falošnými výrobkami, ktoré vstupujú do dodávateľského reťazca, zvyčajne medzi výrobcom a spotrebiteľom.

Vlády v rozvojových krajinách sa v súčasnosti usilujú o to. Hlavný bremeno však nesie rozvojový svet. V Afrike to hovoria niektoré správy až 70% liekov predávané sú falošné.

Pharmaceuticals

Problém je, že všetky vyzerajú rovnako …

Sledovanie aktív blockchainu môže bojovať proti vstupu falzifikátov na trh. Digitálne štítky môžu sledovať a sledovať produkty v celom dodávateľskom reťazci, kým sa nedostanú do rúk spotrebiteľa. Značka môže obsahovať všetky potrebné atribúty. V prípade liekov by to mohlo obsahovať zložky, dátum / miesto výrobcu a kontroly kontroly kvality. Môže sa aktualizovať v reálnom čase s cestou, ktorú produkt prešiel v dodávateľskom reťazci.

Obchodovanie s vozidlami

Kriminalita s automobilmi existuje už tak dlho ako auto. Od ukradnutých vozidiel a súčiastok po únikové autá používané v lúpežiach až po prestrihy, pri ktorých sú dve polovice rôznych vozidiel (ktoré boli zvyčajne odpísané kvôli nehodám) nebezpečne zvarené a odložené ako jedno auto.

Autonehoda

Predná strana môže byť zničená, ale zadná polovica je stále v poriadku, správne?

To je spojené s niektorými neetickými alebo nezákonnými praktikami, ktoré používajú napríklad autoservisy “návnada a vypínač” a manipulácia s počítadlom kilometrov na zníženie počtu kilometrov zobrazených na hodinách. Kúpa automobilu, najmä ojazdeného, ​​môže byť plná problémov. Kupujúcemu nezostáva nič iné, len sa spoľahnúť, že doklady predložené s vozidlom sú pravé.

Sledovanie aktív blockchainu by však mohlo urobiť proces nákupu ojazdeného automobilu oveľa bezpečnejším. Vďaka záznamu založenému na blockchaine každého vozidla vrátane jeho častí, údržby, nehôd a histórie vlastníctva mohli kupujúci vložiť do procesu oveľa väčšiu dôveru. Vedeli by, že ich nové auto je originálny model s čistou históriou údržby.

Technológia umelej inteligencie by ďalej mohla určiť spravodlivú a konzistentnú hodnotu pre každé vozidlo a znížiť tak výskyt predraženia vozidiel u ojazdených vozidiel.

Sledovanie drahokamov

Drahokam priemysel je hodnote 23 miliárd dolárov ročne, s diamantmi zodpovednými za ich najvýznamnejšiu časť. Konflikty alebo „krvavé“ diamanty sú však problémom, ktorý naďalej trápi obchodníkov s drahokamami. Surové diamanty sa predávajú v konfliktných zónach ako Angola alebo Stredoafrická republika. Sú prepašovaní z krajiny, rozrezaní a vyleštení a vydaní za legitímne.

Mnoho vlád v rozvojových krajinách prijalo právne predpisy, ktoré zabraňujú predaju konfliktných diamantov v rámci ich jurisdikcie. Preto majú klenotníci a obchodníci záujem na tom, aby nekúpili krvavé diamanty.

diamantový prsteň

Ako mohol šťastný pár zistiť, či je ich diamant legitímny?

De Beers, najväčší svetový producent diamantov, sa teraz snaží blokovať sledovanie aktív, aby zabránil vstupu krvavých diamantov na trh. Spoločnosť hlásené v máji že úspešne vyskúšali blockchain, aby vystopovali desať drahokamov z bane k rezačke a leštičke a potom k klenotníkovi na predaj. De Beers plánuje sprístupniť systém v celom diamantovom priemysle a eliminovať tak nelegálny obchod s krvavými diamantmi.

Ďalšie úvahy

Celé toto majú dva ďalšie spoločné prvky. Sú to okamžité prevody a tokenizácia aktív.

Okamžité prevody

Registre aktív v blockchaine budú medzi stranami prenosné jediným stlačením tlačidla – a to bez potreby sprostredkovateľov. Mohli by obsahovať aj inteligentné zmluvy – držba prostriedkov v úschove až do úplného zaplatenia. Po prijatí platby dôjde k novému vlastníctvu okamžite. To by sa mohlo vzťahovať na vlastnícke práva na automobil, nehnuteľnosť, drahokam alebo zásielku farmaceutických výrobkov medzi stranami inteligentnej zmluvy.

Tokenizácia aktív

Vytváranie bezpečnostných tokenov predstavujúcich čiastočné vlastníctvo fyzických aktív ponúka vzrušujúce možnosti. Niektoré hmotné aktíva, ktoré by sa mohli v priebehu času oceniť, napríklad nehnuteľnosti, sú príliš nákladné na to, aby si ich jednotlivec alebo dokonca rodina mohli dovoliť investovať do celej jednotky.

Napríklad niekto, kto chce investovať do drahokamu, musí si zvoliť kameň veľkosti, ktorá je v rámci jeho rozpočtu. Ale čím väčší šperk, tým vyššia hodnota na karát. Čo keby ste mohli investovať do zlomku veľkého a veľmi cenného drahokamu? Tokenizácia to umožňuje.

Svet iba začína skúmať umenie možného sledovania blockchainových aktív. Tento článok načrtol iba niekoľko príležitostí, ktoré sa otvárajú. Začína sa stávať vierohodným, že v priebehu nasledujúcich desiatich alebo dvadsiatich rokov bude blockchain jediným spoľahlivým prostriedkom preukazovania vlastníctva a zaznamenávania hodnoty.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map