Plávajúce krypto ostrovy a hon na decentralizovanú utópiu

Plávajúce krypto ostrovy a súťaž o decentralizovaný talent

Spoločnosť Blue Frontiers, spoločnosť zameraná na výstavbu trvalých obydlí na mori, nedávno podpísala memorandum o porozumení s Francúzskou Polynéziou týkajúce sa projektu Floating Island.

Predtým, ako rozbalíme tento balík informácií „čo sú to títo krypto ľudia doposiaľ“, stojí za to prejsť po koncepcii seasteading. Jednou nohou vo vedeckej fantastike a druhou nohou v realite je hľadanie mora koncept, že trvalé morské obydlia môžu vyriešiť nespočetné množstvo sociálno-ekonomických, politických a environmentálnych problémov.

morský breh

Strednodobý budúci koncept pobrežia vyvinutý holandskými inžiniermi spoločnosti Blue Frontier v spoločnosti Blue21

Ekosystém Blue Frontiers sa skladá z fyzickej platformy zvanej Seastead a legálnej platformy zvanej SeaZone. Blue Frontiers sa tiež chystá spustiť Varyon, token, ktorého cieľom je zvýšiť rozdiely v riadení nákupu tovaru a služieb v rámci ekosystému Blue Frontiers..

Varyon vám umožňuje robiť všetko od nákupu alebo prenájmu priestorov na Seastead, registrovať firmy alebo sa stať „virtuálnym rezidentom“ v Blue Frontiers SeaZone..

Video prináša zaujímavý bod – 7,6 miliárd ľudí žije pod správou približne 193 pozemných vlád. Ako sme videli s každou novinkou od úsvitu času, ústredné vlády sa pohybujú od prinajmenšom priemernej až po najhoršiu genocídu.

Modré hranice nie sú jediným projektom zameraným na osvojenie ľudskej túžby po slobode, ktorá nie je viazaná na konkrétny národ alebo vládu. Vezmite si misiu Ledger Atlas, ktorú podporil Tim Draper v Papa-Novej Guinei, navrhnúť a prevádzkovať špeciálnu ekonomickú zónu pre krypto, blockchain a inovácie. Krajiny ako Singapur, Malta, Švajčiarsko, Kajmanské ostrovy, Lichtenštajnsko a ďalšie menšie krajiny navyše lákajú na politiky a stimuly priateľské k blockchainu a digitálnym občanom..

Dystopické hľadanie utópie

Táto myšlienka mierne pripomína Galt’s Gulch – úrodnú pôdu s rozlohou viac ako 11 000 akrov v údoliach čílskych Ánd pomenovanú podľa fiktívneho miesta, kde pracovití a kompetentní inovátori sveta utiekli do Atlasu pokrčeného Ayn ​​Rand (tiež tu relevantné).

Obyvatelia Galt’s Gulch Chile bol a vážny pokus o vybudovanie útočiska pre slobodných obchodníkov a anarchokapitalistov kde obyvatelia mohli pracovať a zároveň si užívať čílske podnebie a nízke dane s ekonomika založená na bitcoinoch.


„Sme veľmi radi, že môžeme ponúknuť oddýchnutiam západného sveta utláčateľských vlád ľuďom zameraným na slobodu, v rámci ktorej môžu budovať nové a prosperujúcejšie spoločenstvo,“ napísal v máji 2013 Jeff Berwick, jeden zo zakladateľov Galt’s Gulch Chile..

„Bitcoin ako minca Johna Galta? Prečo by to nemalo byť? “- Ken Johnson, ďalší zakladateľ a riadiaci partner.

Táto myšlienka sa rozlúštila do dvoch rokov od jej spustenia v roku 2012 kvôli osobným a právnym konfliktom. To, čo The Economist nazval „rajom bitcoinu“, teraz vyzerá ako bláznivý utopický sen..

Aj keď by mohlo byť unáhlené odpísať Galt’s Gulch Chile ako prepracovaný kon, niekoľko zúčastnených strán obvinilo vedenie z korupcie.

Galts Gulch„Koník tohto rozsahu mohol existovať iba v libertariánskej komunite, pretože [Johnson] použil svoju paranoju a nedôveru k vláde na to, aby povedal:„ Dajte všetkému dôveru, nikomu nepoviem, kto ste, nedovoľte ktokoľvek zistí, že investujete, a radšej by som použil drahý kov alebo bitcoiny, aby sa to nedalo vypátrať, “” poznamenal potenciálny investor Josh Kirley. “Skutočne to dobre dopadlo, či už to bolo zámerné, alebo len dokonalá búrka.”

Stojí však za to pripísať spoločnosti GGC za jej skorý (pre krypto) pokus vybudovať ekonomiku založenú na digitálnych aktívach. Z perspektívy sa cena bitcoinu pohybovala okolo 125 dolárov počas trvania pokusu. Iróniou je, že tržby v hodnote 1,5 milióna dolárov v spoločnosti Bitcoin GGC, ktoré sa podarilo vygenerovať v roku 2013, budú zhruba 10 – 105 miliónov dolárov dnes (za predpokladu kolísania cien v roku 2013, informácie poskytol The Economist).

Modely riadenia založené na blockchaine nemuseli byť nutne také dotiahnuté do minulosti ako dnes. Nedostatok transparentnosti a dôvery by sa dnes dal ľahko vyriešiť rôznymi ponukami.

Záverečné myšlienky

Cieľom spoločnosti Seasteading je ponúknuť riešenie, ak to nebude aspoň teoreticky praktické, riešenie pre svetovú populáciu, ktorá chce využívať možnosti, kde a ako žije. Toto hrá spolu so spoločnou témou, že modely riadenia založené na blockchaine prinútia tradičné vlády súťažiť o decentralizovanú komunitu ekonomicky a sociálne mobilných jednotlivcov.

Lepšou otázkou, ktorú si treba položiť, nie je „stane sa to“, ale „čo ak sa to stane?“

Budú vlády vnímať námorníkov a digitálnych občanov ako pirátov obchádzajúcich dane, alebo zmenia svoje postoje k regulácii a daniam, aby upokojili masy talentov?

Iba čas ukáže.

Ideologické srdcia a naivita zakorenené v paranoje a nedôvera k centralizovaným inštitúciám, ako je vláda, sentiment, ktorý je základom alebo katalyzátorom mnohých ľudí priťahovaných blockchainom, môže ísť iba tak ďaleko.

Je na popredných platformách, ktoré sa snažia ponúknuť životaschopné a výhodnejšie digitálne občianstvo na zemi alebo na mori (alebo vo vzduchu … alebo vo vesmíre), aby napravili krivdy rodiaceho sa sveta blockchainu s detskými nohami a vytvorili alternatívu, ktorá by sa mohla nakoniec zmeniť ako funguje svet.

Zdroje a úvery:

Vice: https://www.vice.com/en_us/article/bn53b3/atlas-mugged-922-v21n10

The Economist: https://www.economist.com/schumpeter/2013/12/26/bitcoin-paradise

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map