Čo je zlúčená ťažba? | Potenciálne riešenie pre 51% útokov

Dva za cenu jedného

Zjednodušene možno povedať, že zlúčená ťažba (tiež známa ako Auxiliary Proof-of-Work) je proces ťažby dvoch rôznych kryptomien súčasne. Niektoré projekty sa rozhodli zaviesť tento proces ťažby skoro v snahe zvýšiť bezpečnosť pri raste siete. Ako ukazujú nedávne 51% útoky, vlastniť značnú hashovaciu silu v systéme blockchain nie je vtip.

Zlúčená ťažba môže byť len riešením na ochranu mladých sietí pred týmito útokmi skôr, ako sami nazhromaždia dostatok hashovacej sily. V tomto článku sa dozviete presne, ako funguje zlúčená ťažba, jej výhody / nevýhody a ktoré projekty ju prijali do svojho kódu..

Ako funguje zlúčená ťažba??

Kryptomeny, ktoré sa podieľajú na zlúčenej ťažbe, musia v prvom rade zdieľať rovnaký hashovací algoritmus. Medzi populárne algoritmy patria SHA-256 (bitcoin), Scrypt (litecoin) a Equihash (Zcash). Toto spojenie umožňuje baníkom stavať bloky na oboch reťazcoch pomocou rovnakého výpočtu hashovania, aby ich zabezpečili.

Okrem toho má každý scenár zlúčenej ťažby a materský reťazec a an pomocná reťaz. Nadradený reťazec obsahuje skutočnú ťažbu a nemusí vedieť o pomocnom reťazci alebo ťažbe pomocného reťazca. Pomocný reťazec je blockchain, ktorý „zaťahuje“ z materského reťazca. Na rozdiel od nadradeného reťazca potrebuje tento reťazec ďalšiu vývojovú prácu, aby mohol zaregistrovať platnosť ťažby z nadradeného reťazca.

Proces

Pozrime sa na všeobecný príklad zlúčeného procesu ťažby pre dva blockchainy, akoby ste boli baník. Dva reťazce, ktoré ťažíte, sú ParentChain a AuxiliaryChain.

Pred ťažbou zostavíte pre každý reťazec množinu transakcií. Sada AuxiliaryChain obsahuje súvisiace transakcie v reťazci. Sada ParentChain však obsahuje štandardné transakcie v reťazci plus transakcia obsahujúca hash bloku AuxiliaryChain, ktorý ste práve vytvorili. Teraz k ťažbe.

Ako už bolo spomenuté vyššie, ParentChain a AuxiliaryChain používajú rovnakú hashovaciu funkciu. A vývojári AuxiliaryChain vytvorili sieť, ktorá umožňuje zlúčenú ťažbu. Tieto dve komponenty vám umožňujú vyriešiť hašovacie funkcie na oboch reťazcoch súčasne bez vynaloženia väčšieho výpočtového výkonu.

Pri ťažbe oboch reťazcov by mohli nastať dva hlavné scenáre:

  1. Hash vyriešite na úrovni obtiažnosti ParentChain.
  2. Haš vyriešite na úrovni obtiažnosti AuxiliaryChain.

V ideálnom prípade a kvôli jednoduchosti tohto príkladu bude úroveň obtiažnosti ParentChain vždy vyššia ako úroveň obtiažnosti AuxiliaryChain..

Scenár 1: Dokončíte vytváranie bloku ParentChain a odošlete ho do siete ParentChain. Pretože ste vyriešili hash ParentChain pri obtiažnosti väčšej ako AuxiliaryChain, ťažíte aj blok AuxiliaryChain, ktorý dostáva obe odmeny.

Scenár 2: Dokončíte vytváranie bloku AuxiliaryChain vložením hlavičky bloku a hodnoty hash bloku ParentChain. AuxiliaryChain prijíma tento blok, pretože obsahuje dôkaz, že ste prácu dokončili po hlavičke bloku AuxiliaryChain a transakciách. Dôkazom je hash a hlavička ParentChain. Dostávate odmenu AuxiliaryChain miner.

Proces zlúčenej ťažby

Zlúčený proces odmeny za ťažbu (so súhlasom: SBA Research)

Klady a zápory

Zlúčená ťažba má určité výhody. O tom niet pochýb. Existuje však dôvod (alebo niekoľko), že viac tímov to neimplementuje do svojich projektov. Pozrime sa najskôr na pozitíva.

Pros

Zlúčená ťažba nevyžaduje žiadny ďalší výpočtový výkon. Pretože baníci riešia obidve hašovacie funkcie súčasne, ich výpočtový výkon zostáva rovnaký. Iba odovzdávajú doklad o práci dvom rôznym príjemcom.

Pomocné reťaze majú zvýšenú hashovaciu silu. Menšie blockchainové projekty môžu využiť zlúčenú ťažbu na využitie hashovej sily väčšieho materského reťazca. V ideálnom prípade by baníci nemali problém s prechodom na zlúčenú ťažbu, pretože za rovnaké množstvo práce dostávajú zvýšené odmeny. Preto by tento typ ťažby mohol byť spoľahlivým spôsobom pre rozvíjajúce sa blockchainy, aby sa chránili pred 51% útokmi, keď sa zväčšia.

Materský reťazec nie je ovplyvnený. Materský reťazec nepotrebuje žiadnu ďalšiu prácu, aby sa mohol podieľať na zlúčenej ťažbe. A jediné prírastky do jeho blockchainu sú pomocné hašovacie reťazce, ktoré sa pridávajú do jeho transakčného stromu.

The Cons

Zlučovanie ťažby je zložité. Aj keď má zlúčená ťažba výhody, mnoho tímov neverí, že dodatočné zabezpečenie siete stojí za implementáciu.

Vyžaduje si to ďalšiu prácu pre baníkov. Ak sa chcete zúčastniť zlúčenej ťažby, musíte spustiť ďalšie mincové démony a spravovať nové blockchainy. Táto práca navyše môže byť obzvlášť časovo náročná pre prevádzkovateľov bazénov, ktorí majú oveľa viac pohyblivých častí ako jediný baník.

Projekty využívajúce zlúčenú ťažbu

Prekvapivo nie je veľa projektov, ktoré by implementovali zlúčenú ťažbu. Tu je niekoľko z tých pozoruhodnejších, ktoré majú:

Namecoin

Namecoin bola prvou kryptomenou, ktorá vyklopila bitcoin, ako aj prvou, ktorá zlúčila ťažbu. Pretože obe používajú hash SHA-256, vývojári sa rozhodli zaistiť bitcoin ako materský reťazec. Projekt sa odvtedy stal relatívne neaktívnym.

Dogecoin

Komunita dogecoinov bola rozdelená, keď sa vývojári konečne rozhodli začať zlúčiť ťažbu s litecoinmi. Stále si môžete pozrieť Vlákno AMA Reddit kde Charlie Lee odpovedá na otázky z komunity a dáva podnet pre zlúčené ťažobné partnerstvo.

Elastos

Aj mladší blockchainový projekt Elastos spojil ťažbu s bitcoinom. Sieť Elastos obsahuje bočné reťazce, o ktorých tím tvrdí, že budú mať úžitok z distribuovanej dôvery, ktorú poskytuje stratégia ťažby.

Budúcnosť zlúčenej ťažby

Nie je to dokonalé, ale zlúčená ťažba by mohla byť dobrým spôsobom pre menšie blockchainy, aby získali určitú povesť a chránili sa pred hašovacím prevzatím. Potenciál rastu tu je, ale zatiaľ ďalšie práce vyradili väčšinu vývojových tímov.

S rastúcim počtom útočníkov, ktorí lovia blockchainy s nízkymi hašovacími rýchlosťami v sieti, by sme mohli začať vidieť posun sentimentu komunity v prospech tohto jedinečného mechanizmu konsenzu. Je ťažké povedať, ale prechod na zlúčenú ťažbu mohol byť kľúčovým faktorom toho, ako dogecoin prerástol do odolnej kryptomeny naplnenej mémmi, ktorú dnes poznáme a milujeme.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map