Čo je vlastne v bloku? | Úvod do prieskumníkov blokov

Čo je vlastne v bloku? | Úvod do prieskumníkov blokov

Blockchain, ktorý ako sprostredkovateľ tohto webu už pravdepodobne viete, je nemenná distribuovaná databáza; každý nový „blok“ údajov je potvrdený pravdivosťou nejakou metódou (zvyčajne dôkazom niečoho) väčšinou alebo meranou menšinou. Takmer všetky blockchainové bloky obsahujú predovšetkým dávku transakcie ktoré predstavujú výmenu kryptomeny spojenej s týmito reťazcami.

Napríklad najnovší blok pridelený blockchainu Ethereum obsahuje bohaté množstvo údajov v rámci bloku, ako je výška bloku, počet transakcií potvrdených v rámci bloku, hašovanie transakcií pre všetky potvrdené transakcie, celková hodnota vymeneného éteru v rámci bloku celková hodnota plynu & poplatky v rámci bloku & odmenu za ťažbu bloku.

Stručne povedané, v každom blockchainovom projekte existuje množstvo krásnych údajov o blockchaine. Požiadajte takmer každého nadšenca o sledovač cien alebo falošné portfólio & ocitnete sa v záplave .io & .čo; ale spýtajte sa ktoréhokoľvek kryptomenového nadšenca, kde nájde všetky najnovšie transakcie potvrdené v najnovšom bloku bitcoinu, a určite dostanete prázdny pohľad.

Aby sme boli spravodliví, porozumieť týmto údajom je ťažké, vyhľadávať ich a porozumieť im, je dobre, ešte ťažšie. Našťastie nová trieda webových stránok & aplikácie prenikajú na kryptografickú scénu, vďaka čomu je skúmanie blockchainu podstatne intuitívnejšie.

Zadajte Blokovať prieskumníkov

Blockchain explorer je jednoducho webová alebo mobilná aplikácia, ako ju poznáme a ktorá priamo komunikuje s údajmi obsiahnutými v blockchaine. To je v skratke. Pravdepodobne ste sa pri surfovaní na krypto webe dostali do niektorého z populárnych prieskumníkov blokov bez toho, aby ste skutočne pochopili hĺbku nástrojov, ktoré máte k dispozícii:

https://blockexplorer.com/

https://longhorn.bullpay.com/

https://www.etherchain.org/

https://live.blockcypher.com/btc/

https://etherscan.io/

Neskôr si podrobne prejdeme príkladom Etherscan; tieto prieskumníky blokov majú väčšinou spoločné základné funkcie s veľmi podobnými rozhraniami.

Blokovať spoločné funkcie prieskumníkov


Prieskumník blokov je v podstate vyhľadávacia platforma, ktorá umožňuje používateľom ľahko vyhľadávať bloky, transakcie, inteligentné zmluvy a skoro každý dátový bod medzi nimi pre konkrétny blockchain..

Aktualizácie blockchain-block

Takmer každý prieskumník blockchainu bude mať neustále aktualizovaný informačný kanál blokov pre svoju hlavnú stránku. Stránka Blockchain.info & Webové stránky Etherscan.io obsahujú prúd najnovších bitcoinov & Bloky éteru zverejnené jednotlivo na ich jednotlivých reťazcoch. Nižšie som zvýraznil obe rozhrania červenou farbou:

Najzákladnejšou vlastnosťou prieskumníka blokov kryptomeny je, že zobrazuje najnovšie bloky v blockchaine podľa vyššie uvedených obrázkov. Každý riadok predstavuje blok & bez kliknutia už vidíme značné množstvo podrobných informácií o každom konkrétnom bloku. Blockchain.info BTC & Prieskumníci blokov Etherscan ETH ponúkajú z tohto znázornenia riadkov nasledujúce údaje:

  • Výška bloku – poradové číslo tohto konkrétneho bloku (nezabudnite, že blockchain začína pôvodným blokom, blok 0)
  • Vek bloku – čas, ktorý uplynul od zverejnenia konkrétneho bloku v blockchaine
  • Počet transakcií – počet potvrdených transakcií, ktoré sú teraz súčasťou histórie blockchainu
  • Relayed By / Mined By – názov ťažobného fondu alebo subjektu, ktorý zverejnil uvedený posledný blok do blockchainu

Všetci prieskumníci blokov by mali zoznam nových blokov uvádzať hneď potom, ako sa vygenerujú v ich príslušných reťazcoch. Ako vidíte, už sa ponoríme o niečo hlbšie do nespracovaných údajov vydávaných kryptomenovými blockchainmi; ale toto je iba začiatok, kliknutie na riadok (blok) na stránke Blockchain.info alebo Etherscan.io odhalí podstatne viac údajov o danom bloku.

Aktualizácie blockchain-block

Kliknutím na konkrétny blok siete sa odhalí podstatne viac údajov. Opäť nižšie používame naše dva obľúbené prieskumníky blokov za predpokladu, že používateľ teraz klikol na ukážku bloku zo vstupnej stránky:

Oba vyššie uvedené screenshoty zobrazujú skutočné údaje uložené v jednotlivých blokoch bitcoinu & Ethereum blockchain, resp. Najprv zistíte, že aj tu sa zobrazujú všetky údajové body, ktoré sme videli v predchádzajúcich zobrazeniach, vrátane výšky, & Vek.

Nájdeme však aj podstatne viac údajov, ako máme k dispozícii predtým. Teraz sa dostávame do krku lesa, čo sa týka surových údajov o blockchaine. Niektoré z fascinujúcich ďalších bodov uvedených vyššie sú:

  • Haš: jedinečný identifikátor, ktorý je výsledkom potvrdzovacieho algoritmu, napríklad SHA256 & predchádzajúci hash bloku
  • Transakčný poplatok / použitý plyn: celková výška poplatkov za transakcie v bitcoinovom bloku alebo plynu v ethereovom bloku
  • Transakčné haše: jedinečný identifikátor každého z nich individuálna transakcia to sa potvrdilo v rámci každého bloku

Čítaním nespracovaných údajov obsiahnutých v jednotlivých blokoch sme teraz hlboko pod kapotou sveta blockchainu. Ako ste pravdepodobne odvodili, pretože prieskumníci blokov nám poskytujú hašovanie jednotlivých transakcií, umožňujú nám tiež preskúmať tieto jednotlivé transakcie v hlbšej dĺžke.

V závislosti od toho, ktorý prieskumník blokov jeden používa, existujú aj niektoré ďalšie funkcie. Napríklad Blockchain.info sa stal oveľa viac než len prieskumníkom blokov, pretože poskytuje aj štatistiky a grafy týkajúce sa bitcoinovej siete.

Aj keď názov „block explorer“ naznačuje, že ho možno použiť iba na vyhľadanie jednotlivých sieťových blokov, nie je to tak. Prieskumníci blokov môžu tiež vyhľadávať ID transakcií a adresy peňaženiek, čo z nich robí celkom šikovný nástroj na kontrolu konkrétnych transakcií s vašou adresou peňaženky.. Prieskumník blokov sa rýchlo stáva nástrojom, na ktorý sa každý v kryptomene spolieha prakticky každý deň, napriek tomu sú oveľa všestrannejšie, ako ľudia predpokladajú.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map