Čo je substrát? Peer-to-Peer internetová skúsenosť

Čo je substrát?

Substratum sa označuje za základ decentralizovaného webu, „siete s otvoreným zdrojom, ktorá umožňuje komukoľvek prenajať si počítač ako hostiteľský server“.

Substratum chce oslobodiť centralizované väzby, ktoré viažu webhosting a prístup k obsahu. Platforma logo podložkychce urobiť s internetom to, čo chcel urobiť Satoshi Nakamoto s menou pomocou bitcoinu. Vďaka substrátu sa používatelia internetu nemusia pri prístupe k webovému obsahu spoliehať na centralizovaných monolitických hostiteľov. Namiesto toho sieť jednotlivo prevádzkovaných uzlov umožňuje používateľom surfovať po webe na decentralizovanej platforme s otvoreným zdrojovým kódom.

Ak sa bitcoiny pokúšali uskutočniť peer-to-peer peňažnú výmenu, Substratum sa snaží zaviesť éru peer-to-peer prístupu k internetu. Je to internet hostený ľuďmi pre ľudí.

Ako to teda funguje?

Cieľ substrátu je rozsiahly, ale koncepčne priamy. Zjednodušene povedané, umožňuje komukoľvek hostiť alebo pristupovať k webovému obsahu cez uzly v blockchaine Substratum.

Povedzme, že ste hľadali hostiteľa. Všetko, čo musíte urobiť, je nainštalovať softvér Substratum a spustiť program. Po dokončení bude váš počítač fungovať ako miniatúrny server a bude sa synchronizovať s ostatnými uzlami v sieti, aby vytvoril portál pre používateľov s prístupom na internet. Hostiteľom sa potom vypláca substrát, token substrátu, aby sa kompenzovalo ich úsilie. Platba sa počíta na individuálnom základe s prihliadnutím na výkon procesora, šírku pásma siete a počet údajov v procesoch uzla hostiteľa. Hostitelia majú slobodu určiť si vlastný harmonogram hosťovania. Pomocou informačného panela nastavení aplikácie môžu zapnúť a vypnúť svoj uzol a dokonca diktovať, koľko výpočtového výkonu chcú, aby ich počítač prispieval do siete..

nastavenie podložia

Ak ste používateľom, stačí sa pripojiť k sieti Substratum a o ostatné sa postará protokol. Pomocou vašej žiadosti o systém názvov domén (DNS) jej AI geolokalizuje vašu požiadavku vyhľadávania a spojí vás s najbližším uzlom. Pracuje na existujúcom rámci DNS, takže Substratum bude vyhovovať predvoleným prehliadačom ako Chrome, Safari a Firefox. To zaisťuje, že obsah v sieti Substratum je bezpečný a ľahko prístupný.

SubstratumHost a CryptoPay

Podniky, korporácie a ďalšie subjekty budú môcť hostiť aplikácie, webové stránky a databázy na platforme Substratum. Bude to slúžiť ako alternatíva k väčším centralizovaným hostiteľom serverov, ako sú Go Daddy, Amazon a ďalší. Ak chcete, aby bol váš obsah alebo služby hosťované, stačí zaplatiť sieťovým hostiteľom v Substrate za množstvo prenosu, ktorý vyhovujú ich uzly..

Okrem použitia substrátu na zverejnenie obsahu môžu podniky a webové stránky implementovať funkciu CryptoPay spoločnosti Substratum. To umožní webovým stránkam a aplikáciám spracovávať platby za tovar, služby a poplatky vo forme akýchkoľvek verejne obchodovaných kryptomien. Substrát bude slúžiť ako preklenovacia mena na dohľad nad transakciami.

subtech

Prečo je substrát nevyhnutný?

Aj bez hrozby cenzúry alebo regulácie webu sľubuje koncová hra Substratum výsledky tam, kde súčasné protokoly webhostingu zlyhajú. Vďaka blockchainu Substratum je surfovanie po webe bezpečnejšie a súkromnejšie. Kryptografické algoritmy, ktoré prevádzkujú sieť, zaisťujú integritu údajov a robia siete VPN a Tors zastaranými.

Používanie substrátu má tiež nákladovú výhodu. Väčšina webových hostiteľov spoplatňuje obsah bez ohľadu na to, či je alebo nie je prístupný. Amazon Web Services, napríklad používa model, ktorý klientom účtuje mesačné poplatky. Substrát však účtuje webovým stránkam na požiadanie, pričom zohľadňuje celkové množstvo údajov, ktoré sa pre danú adresu požadovalo. Vo svojom dokumente zverejňujú vylúčenie zodpovednosti, že nevypočítali úplnú maticu poplatkov, odhadujú však, že budú hlboko pod tradičnými nákladmi na hosťovanie..

Čistá neutralita a štátna cenzúra

Samotná platforma Substratum je plná možností, ale jej potenciál pre globálne použitie je ešte atraktívnejší, keď zohľadníme hrozby pre neutralitu siete alebo štátom sponzorovanú webovú cenzúru..

Mnohí z vás pravdepodobne uvažujú o substráte, ktorý sa týka krajín s vysokou cenzúrou, ako je Čína. Substrát by určite pomohol ľuďom, ktorí sú v týchto krajinách, dostať predtým obmedzený obsah.

neutralita siete

Ale ak ste občanom USA, týka sa to aj vás. 14. decembra Federálna komunikačná komisia zrušila Net Neutrality, regulačnú doktrínu zavedenú počas Obamovej éry. Pre tých z vás, ktorí nie sú oboznámení s konceptom sieťovej neutrality, vám poskytneme rýchle zhrnutie: sieťová neutralita znamená, že poskytovatelia internetu musia zaobchádzať so všetkým webovým obsahom a dátami rovnako, bez toho môžu blokovať, obmedzovať alebo účtovať poplatky za konkrétne internetový obsah, aplikácie, webové stránky a služby, ak to považujú za vhodné.

Pravdepodobne vidíte, kam na to všetko vplýva substrát. Substrát šifruje všetky dátové a sieťové prenosy, ktoré prechádzajú sieťou, podobne ako VPN. Ešte lepšie je, že vaša brána na web je rozdelená medzi viac uzlov, čo v podstate vedie k fragmentácii adresy IP prístupového bodu. To znamená, že keď používate substrát, nikto vrátane vášho ISP nemôže sledovať, aké webové stránky navštevujete alebo ako trávite čas na internete. To by teoreticky umožnilo používateľom obísť obmedzenia a získať prístup na web cez neutrálnu, bezstopovú sieť.

Rovnako ako čínsky občan môže používať medzinárodné uzly substrátu na prístup k obmedzeným webovým stránkam, ako je Facebook, americkí používatelia ich môžu používať na prístup k webovému obsahu, ktorý mohol zablokovať alebo obmedziť ich poskytovateľ internetových služieb..

Obyčajne, budete musieť spustiť prehliadač Tor alebo VPN obísť tieto nariadenia, ale protokol o substráte dosahuje rovnaký cieľ efektívnejšie bez technických komplikácií.

Obchodovanie, nákup a skladovanie

Nie je prekvapením, že hodnota substrátu sa podstatne zvýšila, pretože budúcnosť siete Net Neutrality v USA bola spochybnená. V čase prvého návrhu tohto článku bol ocenený sumou 0,28 USD, ktorá sa očakávala pred hlasovaním komisie FCC Net Neutrality. Teraz sa obchoduje za zhruba 1,10 USD. Substratum si môžete kúpiť na Binance, KuCoin, EtherDelta, HitBTC, COSS a TidEx.

čiastkové trhy

Minca substrátu, Substrát, je token ERC-20, takže ho môžete uložiť na akýkoľvek hardvér, softvér alebo webovú peňaženku kompatibilnú s ERC-20 (napr. Ledger Nano S, Exodus, MyEtherWallet, MEW atď.).

Záverečné myšlienky

S cieľom uskutočniť svoju víziu realizuje tím Substratum toto rozhranie so zreteľom na príležitostného používateľa. Tím sa skladá z veteránov z odvetvia, ktorí majú prácu mimo iného na Apple, Microsoft, HP a OpenStack. Uznávajú potrebu urobiť Substratum užívateľsky prívetivým, ak sa ich ideál pre peer-to-peer internet má stať realitou.

Do substrátu vkladáme veľké nádeje – je jedinečný v poslaní, pracovitý so svojimi riešeniami a revolučný vo svojej vízii. Verzia 1 jej siete je naplánovaná na spustenie niekedy v decembri a verzia 2 doplnená o CryptoPay je stanovená na 1. štvrťrok 2018. Od roku 2018 budeme s očakávaním sledovať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map