Čo je Filecoin? | Sprievodca pre začiatočníkov k najväčšiemu ICO

Čo je Filecoin?

Filecoin je netrpezlivo očakávaným decentralizovaným úložným riešením. V roku 2017 sa počiatočná ponuka mincí Filecoinu stala najväčším predajom tokenov v histórii a na príspevkoch sa zhromaždilo 257 miliónov dolárov.

Projekt je stále vo vývoji a vývojári zatiaľ nevydali alfa verziu. Niekoľko prvých skladovateľov a ťažiarov v súčasnosti testuje sieť. To znamená, že existuje dôvod, prečo byť z Filecoinu nadšený. Tím je v tomto odbore rešpektovaný a v minulosti tiež produkoval úspešné projekty.

Okrem rekordného ICO získal Filecoin aj investície od popredných investorov rizikového kapitálu v Silicon Valley, vrátane spoločností Y Combinator, Naval Ravikant, Andreessen Horowitz a Winklevoss Capital. Táto veľkosť a kombinácia financovania v kombinácii so skúsenosťami tímu dáva tomuto projektu úroveň legitimity, ktorá sa v krypto priemysle zriedka vyskytuje..

Tento článok skúma, či projekt zaručuje humbuk, ktorý dostal.

Problém s ukladaním súborov & Využitie dát

Súčasné riešenia pre ukladanie dát, ako napríklad Amazon a Google, sú centralizované a preto zraniteľné. Boli sme svedkami toho, ako sa to odohrávalo s vysoko známymi porušeniami údajov. Snáď najpozoruhodnejším nedávnym porušením je hack Equifax.

Každý rok navyše vytvárame obrovské množstvo nových údajov. V tomto roku ľudstvo vyprodukuje viac údajov ako za posledných 5 000 rokov dohromady. Zdá sa, že dopyt po úložisku sa nespomaľuje.

Spoločnosť Filecoin sa snaží vyťažiť z rastúceho dopytu po úložiskách pomocou technológie blockchain na koordináciu siete úložných uzlov typu peer-to-peer. Nie je to však samo. Závod o najlepšie decentralizované úložné riešenie je preplnený. Platformy ako Storj a Sia už boli spustené a vytvárajú si užívateľskú základňu. Decentralizované úložisko získava na sile ako životaschopné riešenie pre bezpečnejšie úložisko.

To, kam Filecoin zapadá do decentralizovaného úložného ekosystému, je používateľská kontrola. Storj a Sia kontrolujú ceny svojich platforiem, zatiaľ čo Filecoin implementuje trh pre ponuky medzi nahrávačmi a hostiteľmi. Toto trhovisko je motivované, aby skladovanie postupom času výrazne zlacňovalo. Filecoin tiež dáva používateľom možnosť uprednostniť pri objednávaní rýchlosť, nadbytočnosť alebo náklady.

Dva typy uzlov


Hlavnou súčasťou hodnotovej ponuky Filecoinu je jeho jedinečná architektúra. Tam, kde väčšina sietí implementuje jediný štandardný typ uzla, navrhuje Filecoin duálne riešenie.

1. Uzly úložiska

úložisko filecoinToto bude známe každému, kto vie o Storj alebo Sia. Každý si môže vo svojom počítači prenajať ďalšie miesto na pevnom disku. Filecoin využije tento priestor na pevnom disku na ukladanie malých zašifrovaných častí súborov iných ľudí.

V ideálnom prípade chce Filecoin stimulovať stredne veľké úložné uzly. Obrovské dátové centrá by boli príliš centralizované a porazili by poslanie Filecoinu. Malí operátori by však boli rovnako problematickí pri nekonzistentnom pripojení a malom dostupnom priestore.

2. Uzly vyhľadávania

Uzly vyhľadávania sú pre systém Filecoinu jedinečné. Musia byť umiestnené v blízkosti úložných uzlov v sieti. Uzly obnovy však tiež potrebujú veľkú šírku pásma a nízku latenciu. Dostávajú zaplatené, keď najrýchlejšie nájdu a vyhľadajú súbor pre používateľa.

V praxi to pravdepodobne znamená, že najúspešnejšie vyhľadávacie uzly budú pracovať na rýchlych spojeniach v centrách populácie s vysokou hustotou, kde pracuje veľa úložných uzlov súčasne.

Ako funguje Filecoin

Ako užívateľ Filecoinu určíte súbor, ktorý chcete nahrať, a zaplatíte malý poplatok, aby bola vaša žiadosť o nahranie uvedená na burze Filecoin. Tam budú úložné uzly dražiť práva na uloženie vášho súboru. Tento proces ponúkania cien je navrhnutý tak, aby používateľovi, ktorý video odovzdal, získala najnižšiu možnú cenu. Burza Filecoin je decentralizovaná burza so svojím objednávkovým lístkom žijúcim výlučne na blockchaine Filecoin.

Potom Filecoin zašifruje váš súbor a rozdelí ho do mnohých segmentov. Tieto rôzne segmenty sa pošlú do rôznych bodov v sieti, ktoré sa uchádzajú o hosťovanie vášho súboru. Presné umiestnenie všetkých vašich segmentov súborov sa zaznamená do blockchainu Filecoin v tzv. Alokačnej tabuľke. Ak chcete vyvolať všetky časti vášho súboru, musíte poznať súkromný kľúč súboru. Súkromný kľúč má iba vlastník súboru, takže súbor môže nájsť, znova zostaviť a dešifrovať iba vlastník súboru.

načítanie filecoinu

Unikátny mechanizmus konsenzu

ťažba filecoinov

Vývojári Filecoinu vytvorili pre Filecoin jedinečný mechanizmus konsenzu. Mechanizmy konsenzu možno považovať za stimulačné schémy na zabezpečenie siete. Podľa konsenzu o fungovaní bitcoinu je motiváciou poskytnúť veľa výpočtovej sily pre algoritmus hash.

Nové riešenie Filecoinu využíva konsenzus na stimulovanie miesta na pevnom disku namiesto výpočtového výkonu. Model konsenzu dokladu o replikácii vyžaduje, aby baníci overovateľovi preukázali, že v sieti vytvorili rôzne kópie rôznych súborov. To zvyšuje redundanciu a spoľahlivosť siete a zároveň motivuje úložné uzly k tomu, aby do siete pridali viac miesta na disku.

Plná verzia mechanizmu konsenzu o dôkaze replikácie zatiaľ nie je k dispozícii verejnosti. Preto je ťažké priblížiť podrobnosti toho, ako bude protokol fungovať. Vývojový tím však vydal a biely papier s predbežným vysvetlením.

Laboratóriá protokolu

Mnoho vzrušenia za Filecoinom súvisí s tímom, ktorý ho vytvoril. Protocol Labs je uznávaný tím v oblasti technológie peer-to-peer. Sú to spoločnosť stojaca za projektmi ako IPFS, libp2p, IPLD, Multiformats a CoinList. Filecoin využíva tieto ďalšie technológie, najmä IPFS, ktorý už má zavedenú veľa peer-to-peer prenosovej a ukladacej infraštruktúry súborov.

Nie je potrebné pripomínať, že tím je ponorený do blockchainovej tradície. Majú rozsiahle skúsenosti s nasadením technológie otvoreného zdroja. Tiež veľmi dobre poznajú kódové základy iných projektov vo vesmíre. Uviedli konkrétne Ethereum a Zcash ako vplyvy na to, ako uvažujú o implementácii blockchainu a smart kontraktov Filecoinu.

Pred ICO Filecoin fungovali Protocol Labs s relatívne nízkym rozpočtom 3,5 milióna dolárov, pričom tieto rôzne, pomerne úspešné projekty stavali na šnúrke.

Filecoin Token (FIL) ICO

Filecoin ICO je najväčší predaj tokenov v histórii, ktorý prináša ohromných 257 miliónov dolárov. Predpredaj a ICO dohromady predstavujú 10% z celkovej alokácie tokenov.

ICO bolo otvorené iba pre akreditovaných investorov, ako je definované v predpisoch USA. V praxi to vo všeobecnosti znamená jednotlivcov s príjmom nad 200 000 dolárov alebo so sieťou nad 1 milión dolárov. Spoločnosť Filecoin sa snažila svojimi ICO splniť štandardy súladu s predpismi. Mnoho členov komunity sa však rozhodlo vyrezať malých investorov.

Investori sa mohli rozhodnúť vložiť svoje žetóny na rôzne časové obdobia, aby získali zľavu z počiatočného nákupu. Spoločnosť Filecoin predala tokeny ako SAFT (jednoduchá dohoda pre budúce tokeny). Zatiaľ neexistujú žiadne tokeny FIL a nebudú existovať, kým Filecoin nespustí svoj blok genézy. Ktokoľvek, kto tvrdí, že vlastní FIL alebo ho ponúka na predaj, klame.

Pridelenie tokenov

30% alokácie bude vytvorených a vyplatených pri vzniku: 15% vývojovému tímu, 10% investorom a 5% nadácii Filecoin. Tých 15% pridelených tímov spolu s ďalšími 5% nadácii je dosť vysoké. Obzvlášť, keď vezmete do úvahy obrovské množstvo získaných finančných prostriedkov.

distribúcia tokenov filecoin

Zvyšných 70% je vyhradených na odmeny za ťažbu. Baníci získajú odmenu za každý blok výmenou za replikáciu súborov v sieti.

Ako nakupovať Filecoin (FIL)

ICO sa skončilo a tokeny FIL ešte neexistujú. Preto momentálne nemôžete kúpiť FIL.

Gate.io predáva futures na Filecoin pre tých, ktorí majú záujem špekulovať o budúcej cene FIL po uvedení na trh.

Kam uložiť Filecoin (FIL)

Tokeny FIL zatiaľ neexistujú, takže v súčasnosti nie je čo ukladať. Po spustení FIL príde s vlastnými natívnymi peňaženkami.

Filecoin Roadmap for 2018

Vývojári vydali pred ICO rozsiahly plán na rok 2017. Stále však musia zverejniť podobný plán pre rok 2018.

Môžeme s istotou predpokladať, že vývojový tím usilovne pracuje na vytváraní a testovaní siete Filecoin s ich skorým kolom súkromných používateľov. Zatiaľ nemáme dátum vydania verejnej testovacej verzie alebo verzie alfa, tým menej úplnú verziu. Komunikácia je jednou z oblastí, kde bol tím Filecoinu v dôsledku ICO slabý.

Ďalšou prioritou pre Filecoin v roku 2018 je nábor. Snažia sa rýchlo expandovať z dosť malého tímu do veľkého úsilia hodného kola zbierok v hodnote 275 miliónov dolárov.

Záver

Filecoin určite má tím a kapitál na to, aby urobil veľký rozruch v decentralizovanom úložisku. Vstupujú však na trh, ktorý už má zavedených konkurentov. V konečnom dôsledku bude použiteľnosť a odolnosť jeho produktu rozhodujúcim faktorom, ak má Filecoin lietať alebo flopovať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map