Čo a kto je Bitmain?

The Mighty Bitmain

Bitmain, formálne známy ako Bitmain Technologies Ltd., je bitcoin miner, návrhár čipov ASIC a operátor jedného z najväčších bitcoinových banských združení so sídlom v čínskom Pekingu..

Ak držíte krok s novinkami v oblasti kryptomeny, meno Bitmain ste už pravdepodobne počuli. Zdá sa, že niektorí ľudia Bitmain milujú, iní tvrdia, že je to zlé, ale čo to vlastne Bitmain je?

Malé pozadie

Bitmain bola založená v roku 2013 Jihan Wu a Micree Zhan, hneď ako sa prvý nárast ceny bitcoinu blížil k vrcholu. Do ťažobnej hry sa dostávalo veľa spoločností, ale Zhanove návrhy ASIC (o ASIC si poviem neskôr) rýchlo dostali Bitmain na mapu. Cena bitcoinu sa zakrátko zrútila a mnoho spoločností bolo z podnikania vyradených. Bitmain vydržal.

Keď sa záujem o digitálne zlato opäť začal zvyšovať, Bitmain’s Antminer S5 bol najlepším dostupným hardvérom, a tak sa stal hlavným favoritom. A pokiaľ ide o výrobu počítačového hardvéru, často sa vytvárajú úspory z rozsahu.

To znamená, že čím väčšia je spoločnosť a výkonnejší jej hardvér, tým rýchlejšie môže spoločnosť rásť a zlepšovať sa. Vidno to na hlavnej polovodičovej spoločnosti Intel, ktorej procesory bežia na takmer 70% všetkých počítačov na svete. Po získaní potenciálneho zákazníka je ťažké ho stratiť.

Tento náskok v kvalite a popularite poskytol spoločnosti Bitmain podporu, aby skončila na vrchole hry ASIC a už dosahovala úspechy na škále gigantov, ako je NVidia.

Stručne povedané, Bitmain je jednou z najväčších technologických spoločností spojených s kryptomenami na svete s obrovským vplyvom a dosahom a nedávnymi investíciami vo výške 50 miliónov dolárov. Tu si rozoberieme, čo robia, ako pomáhajú riadiť kryptopriestor ako celok, akú rolu môžu hrať vpred.

Bitmain’s Different Roles

Bitmain je zastrešujúca spoločnosť, ktorá funguje ako niekoľko spoločností s rôznymi cieľmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú, a vytvárajú tak kryptomenu. Veľkosť a dôležitosť týchto úloh viedla k niekoľkým škandálom počas vzostupu spoločnosti Bitmain.

Antminer: Ťažobný hardvér

Primárnou úlohou spoločnosti Bitmain je ako producent hardvéru na ťažbu kryptomeny vo forme ASIC (veľmi skratka pre Application Specific Integrated Circuits). ASIC je typ počítača, ktorý je určený na vykonávanie iba jednej práce. V prípade Bitmain’s Antminer produktová rada, ich ASIC sú schopné ťažiť iba kryptomeny, s rôznymi produktmi na ťažbu rôznych coinov ako Bitcoin, Litecoin, Ethereum a Dash.

Antiminer S9, najnovší bitcoinový ťažiteľ bitmainov


Antiminer S9, najnovší bitcoinový ťažiteľ bitmainov

Bitmain je jednoznačne najväčší a najväčší úspešný producent ASIC a nedávno vydali nové modely Antminer na ťažbu ethereum a monero (komunita monerov však pracuje na tom, aby zostala „odolná voči ASIC“). Odhaduje sa, že protivníci tvoria takmer 70% všetkého hardvéru na ťažbu bitcoinov.

Vysoký podiel na trhu, ktorý má Bitmain, je prirodzeným výsledkom ich výroby najefektívnejšieho a najefektívnejšieho hardvéru, čo je rozdiel, ktorý sa v súčasnosti zakorenil len tak ľahko nestratí. Taktiež vystavuje značné množstvo bitcoinovej siete akýmkoľvek chybám alebo problémom so zabezpečením hardvéru Bitmain.

Odkrvenie

Antbleed je chyba v softvéri Antminer, ktorá umožňovala tajný prístup Bitmainu na diaľkové vypnutie zariadení. Táto zadná vrátka bola odhalená v apríli 2017 a veľká časť baníkov využívajúcich technológiu Bitmain spôsobila, že sa problém obzvlášť týkal. Ak sa to bude vykonávať, Bitmain by teoreticky mohol odstaviť obrovské množstvo ťažiarov v sieti a udržať ich ťažiarov v prevádzke. To by im umožnilo efektívne úplne prevziať bitcoinovú sieť a riadiť produkciu každého bloku.

Antpool a Hashnest

Distribúcia hashrate BTC k 14. aprílu 2017

Distribúcia hashrate BTC k 14. aprílu 2017

Okrem predaja ASIC, ktoré majú pomôcť iným ťažiť, spoločnosť Bitmain tiež využíva svoje technológie na to, aby mohli ťažbu využívať sami pre seba a prevádzkovať ťažobné bazény.

Banské fondy sú siete počítačov, ktoré spolupracujú na ťažbe kryptomien, pričom zdieľajú odmenu v pomere ku každému príspevku baníkov.

Antpool a BTC.com, dva najväčšie ťažobné zoskupenia na svete, tvoria takmer 50% sily ťažby bitcoinov. Oba sú majetkom spoločnosti Bitmain, aj keď koľko výpočtového výkonu predstavuje ich hardvér, na rozdiel od ostatných prispievajúcich k ich zariadeniam, nie je známe..

Hashnest je služba „cloud mining“, ktorá umožňuje komukoľvek prenajať si ťažobný hardvér od spoločnosti Bitmain podobne ako prenájom úložiska od Dropboxu alebo serverového priestoru od AWS. Týchto prenajatých baníkov udržiava a prevádzkuje spoločnosť Bitmain v mene nájomcov a baní ako súčasť spoločnosti Antpool.

Aj keď Bitmain nemusí priamo vlastniť takmer polovicu siete, má nadrozmerný vplyv na hlasovacie aktivity svojich vlastných skupín a ďalších skupín. K zmenám v bitcoinovom protokole dochádza pri ťažbe uzlov na sieti, ktorá „signalizuje“ prijatie alebo ukazuje, že by podporovali bloky s novým formátom protokolu. Tento vplyv oprávňuje spoločnosť Bitmain pokúsiť sa riadiť smer vývoja bitcoinového protokolu.

Bitmain <3 AsicBoost

V apríli 2017, zhruba v čase vyššie spomínaného škandálu Antbleed, boli v správach obaja Segregated Witness a AsicBoost. Segregated Witness (SegWit) bola kontroverzná zmena protokolu Bitcoin zameraná na rozšírenie siete. AsicBoost bola nová inovácia hardvéru na ťažbu bitcoinov, ktorá umožnila zvýšenie energetickej účinnosti až o 30%. SegWit a AsicBoost však nie sú kompatibilné.

Spoločnosť Bitmain už nejaký čas pracovala na technológii AsicBoost a našli sa aj takí, ktorí verili, že vďaka vyššej efektivite bude ich už zdravý podiel v sieti ešte zdravší a dá im väčšiu kontrolu. Bitmain bol tiež hlasným odporcom spoločnosti SegWit a podľa toho boli ich ťažobné uzly a fondy nastavené na odmietnutie aktualizácie protokolu..

Mnohí v komunite vystúpili proti Bitmainu a obvinili ich z toho, že bránili SegWitu s cieľom zarobiť viac peňazí pomocou AsicBoostu. Bitmain sa pred týmito obvineniami ohradil v a príspevok v blogu. Skutočným dôvodom ich odmietnutia spoločnosti SegWit (ako zakladateľa Jhan Wu povedal Bitcoin magazine) mal vynútiť návrh, ktorého BOLI fanúšikom, a to zväčšenie veľkosti blokov pomocou vidlice s názvom Bitcoin Unlimited.

Sophon: Hardware pre umelú inteligenciu

S ťažbou úplne v rukách sa Bitmain pozerá do budúcnosti a ich ďalších inovácií. Táto inovácia má formu: Sophon, spoločnosť ponúkajúca špecializovaný hardvér zameraný na aplikácie umelej inteligencie.

Sophon zatiaľ ponúka procesory ASIC, ktoré trénujú neurónové siete namiesto banských kryptomien, špeciálne navrhnuté databázové systémy pre dáta AI a dokonca aj osobný domáci robot s AI, ktorý sa môže hrať s vašimi deťmi.

Bitmain a Sophon sú jedni z prvých, ktorí sa dostali do hry zameranej na vývoj hardvéru špeciálne navrhnutého pre AI, a očakávajú, že budú mať spravodlivý podiel na výskume AI prebiehajúcom v súčasnosti v nasledujúcom desaťročí.

Bitmain teda vlastní bitcoin?

Vplyv Bitmainu sa iba zvýšil. Postupom času môžeme vidieť, ako Bitmain používa svoju váhu na to, aby navádzal bitcoiny čoraz viac. Kombinácia špičkovej produkcie hardvéru na bitcoinové ťažby, masívne ťažobné operácie a prevádzka ťažobného fondu spôsobujú, že Bitmain je najťažším hitterom, pokiaľ ide o hashpower v bitcoinovej sieti. Aj keď tvrdia, že majú na srdci najlepšie záujmy bitcoinovej siete, len čas ukáže, ako zvládajú túto veľkú moc a zodpovednosť, ktorá z toho vyplýva..

#DeleteBitmain alebo nie?

Bitmain je bezpochyby kľúčovým hráčom v kryptomenovom priestore a vo výpočtovom priestore všeobecne. Musia ešte (podľa môjho názoru) preukázať, že sú skutočne zle mienení, ale možnosť zneužitia právomoci tu vždy je. Či si Bitmain udrží svoje prvenstvo v oblasti ASIC a ťažby, sa ešte len ukáže.

Môžeme dúfať, že s pribúdajúcimi adopciami sa objavia konkurenti, ktorí budú čeliť problémom. Možno začnete ďalší Bitmain, ktovie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map