Naozaj potrebujeme kryptomenu? – Moderný prieskum peňazí

Mnoho popredných podnikateľov a ekonómov spochybnilo potrebu kryptografických mien pred tradičnými fiat (papierovými). Bitcoin, prvá decentralizovaná kryptomena, bol z veľkej časti vytvorený ako reakcia na a popularitu zaznamenal v dôsledku finančnej krízy v rokoch 2008/2009. Aby sme pochopili, prečo kryptomeny existujú a aké výhody poskytujú, musíme sa najskôr vrátiť v čase k pôvodu papierových peňazí.

Narodený na východe

Väčšina ľudí si siahne do vrecka každý deň bez toho, aby premýšľali, ako sme k tomu najcennejšiemu náradiu prišli. Papierové peniaze nie sú novým fenoménom. Používame ho teraz zhruba tisícročie. Prvé zaznamenané použitia boli v Číne pozorované okolo roku 1 000 nášho letopočtu.

Naozaj potrebujeme kryptomeny

Prvá svetová mena v papierovej tlači

Čínska vláda veľmi rýchlo rozpoznala výhody používania papiera nad razenými mincami. Vyrábali sa lacno a ľahko sa distribuovali. Čoskoro sa mala vyvinúť úplne nová éra obchodu.

Čo sú to však peniaze presne?

Väčšina z nás vyrastá v presvedčení, že peniaze = vládny tlačený papier. Je ťažké vidieť, že v skutočnosti sa dá ako mena použiť takmer všetko. Súčasní ekonómovia sa zhodujú, že zdravé peniaze majú tieto 3 vlastnosti:

  1. Sklad hodnoty
  2. Zúčtovacia jednotka
  3. Výmenné médium

Sklad hodnoty

Peniaze majú hodnotu, ak majú a obmedzená ponuka. Preto zbierame vzácne predmety, ako sú umenie, víno a zlaté šperky. Drží tiež hodnotu, ak to vnímame tak, že drží hodnotu. V súčasnosti väčšinu národných mien podporuje iba viera vlád.

Zúčtovacia jednotka

Peniaze vyžadujú určitý druh účtovného systému (alebo hlavnej knihy) na zaznamenávanie kladných a záporných zostatkov pri výmene tovaru a služieb. V hotovostnom systéme to funguje dobre, pretože vaše peniaze sa odpíšu, keď sa vám pripíše tovar alebo služba. Digitálny systém však musí byť spravodlivý debetné a kreditné transakcie, v opačnom prípade sa systém pokazí.

Výmenné médium

Dobré médium výmeny je možné ľahko previesť medzi kupujúcimi a predávajúcimi a znovu ho použiť na budúce transakcie. Napríklad kukurica nie je dobrým prostriedkom výmeny. Vyžaduje veľké množstvo úložného priestoru, je ťažké s ním manipulovať a rýchlo sa kazí. Mince a papierové peniaze tradične fungovali celkom dobre. Sú malé a ľahko sa prenášajú.

Nevýhody súčasného systému

Vynález a tradičné prijatie papierovej meny Číňanmi bol inovatívny spôsob umožnenia obchodu. Prinieslo to však niekoľko hlavných slabostí:

Prostredník

Ak sa chcete dostať k tomuto oficiálnemu papierovému bohatstvu, potrebujete centrálny orgán (vláda / banka), ktorý ho vydá. To v konečnom dôsledku znamená, že vy ako firma alebo spotrebiteľ musíte dôvera tohto orgánu. Ste úplne závislí od nich, aby ste udržali dobrý štandard peňazí.

V našom čoraz digitálnejšom veku sa pri uľahčovaní obchodu čoraz viac spoliehame na tretie strany. Niektoré spoločnosti ako Švédsko, kde je hotovosť vzácna, sa vo veľkej miere spoliehajú na sprostredkovateľa.

Inflácia / hyperinflácia

Druhým obzvlášť deštruktívnym problémom, ktorý sa objaví, je zákerná maličkosť s názvom Inflácia. Inflácia je skrytá daň, ktorú vlády ukladajú svojim občanom tlačením dodatočnej meny. V systémoch fiat mien neexistuje žiadny limit ponuky. Centrálne banky môžu teoreticky tlačiť, koľko chcú.

Keď sa ponuka v ekonomickom systéme dramaticky zvýši, ceny tovarov a služieb sa vymknú spod kontroly. Negatívne výsledky týchto hyperinflačných peňazí sme videli často po celom svete a v priebehu vekov, odkedy túto možnosť zaviedli Číňania. Vezmime si napríklad túto bankovku v hodnote sto biliónov dolárov vydanú v Zimbabwe okolo rokov 2008/2009:

Naozaj potrebujeme kryptomeny

Rozpis ktorejkoľvek z vlastností peňazí, ktorý sme pozorovali skôr, vedie k rozpadu práve tej veci, ktorá sa používa ako peniaze.

Všetko bublina

Svet sa topí v dlhoch a centrálne banky po celom svete tvrdo tlačia na svoje tlačiarenské stroje. Blížime sa k potenciálne katastrofálnej situácii, ktorá je teraz vytvorená ako „bublina všetkého“. Vizuálny kapitalista poskytuje vynikajúcu infografiku o odhadované existujúce peniaze.

Naozaj potrebujeme kryptomeny

S láskavým dovolením vizuálneho kapitalistu

História nikdy neklame a veľmi často sa opakuje. Pozoruhodný vývojár bitcoinov Jimmy Song uviedol v a nedávny rozhovor, že „Peniaze sú základnou vrstvou civilizácie … Keď znehodnocujete peniaze, znevažujete civilizáciu“.

Čo kryptomena prináša k stolu

Neverný obchod

Základnou otázkou, ktorú chcú kryptomeny vyriešiť, je znížiť závislosť od dôvery voči sprostredkovateľovi / tretej strane. V centralizovanom systéme je slabý bod vždy v strede. V systéme peer-to-peer, ak jeden rovesník klesne, ostatní sú tu, aby zdvihli vôľu.

Naozaj potrebujeme kryptomeny

Vizuálne znázornenie centralizovaných vs decentralizovaných systémov – s láskavým dovolením Adama Aladina

Keď sa zrúti dôvera, kto bude zodpovedať sprostredkovateľa? Poďme na to Austrálska banka, ktorú chytili pri praní peňazí ako príklad. V takýchto prípadoch často zasahuje do riešenia situácie iný sprostredkovateľ, napríklad vládna agentúra. Môžeme však dôverovať inej centralizovanej organizácii pri riešení problému, ktorý vytvorila centralizovaná organizácia?

Zdravé peniaze

Bitcoin veľmi pevne drží vlastnosti zdravých peňazí.

  1. Je to uchovávateľ hodnoty (s a obmedzená ponuka)
  2. Technológia Blockchain predstavuje bezpečne distribuovanú účtovnú knihu ako účtovnú jednotku
  3. Je to vynikajúci prostriedok výmeny. Zatiaľ čo fyzická hotovosť je v mnohých miestnych situáciách stále ľahšia, bitcoiny je možné poslať do všetkých kútov našej planéty v priebehu niekoľkých minút.

Tento inverzný bitcoinový graf amerického dolára nám poskytuje celkový obraz o tom, ako sa kryptomeny vyrovnávajú s papierom. Dolár od roku 2011 dramaticky poklesol:

Naozaj potrebujeme kryptomeny

To nie je chyba. Svetová rezervná mena v tomto období stratila voči bitcoinu 99,97% svojej hodnoty. Trend je jasný, ľudia na celom svete hľadajú spôsob, ako si uchovať svoje bohatstvo.

Výzvy

Revolúcia kryptomeny samozrejme prichádza s vlastnou sadou problémov. Pre každú rozvíjajúcu sa technológiu je potrebná zdravá miera skepticizmu. Podvody, lúpeže a pranie špinavých peňazí sú stále problémy, ktoré ovplyvňujú širokú verejnosť. Škálovateľnosť, rozsiahle prijatie a jednoduché použitie sú niektoré z problémov, ktorým vývojári čelia, keď sa vydávajú na nezmapované územie..

Naozaj potrebujeme kryptomeny?

Kryptomeny ako Bitcoin sa snažia vyriešiť niektoré zásadné problémy dnes už 1000 rokov starej fiatovej ekonomiky. Sme v počiatočných štádiách tohto odvetvia a pravdepodobne existuje viac otázok ako odpovedí.

Napriek pokroku v oblasti technológií sa odhaduje, že 1,7 miliardy ľudí zostáva bez bankového účtu. Ako ich zahrnieme? Existuje lepší spôsob, ako uľahčiť globálny obchod? Môžeme vytvoriť zdravé peniaze založené na komunite? Naozaj potrebujeme kryptomeny? No, keď udrie ďalšia finančná kríza, konečná otázka, ktorú si možno musíme položiť, je, či to skutočne môžeme urobiť bez ich?

Kliknite sem a pípajte tento článok, a nezabudnite uviesť svoju odpoveď na túto dôležitú otázku.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map