Najstaršia aukčná sieň umenia na svete využívajúca Blockchain: Christie’s a Artory

Christie’s, najstaršia aukčná sieň umenia na svete, plánuje pomocou technológie blockchain zaregistrovať jednu z najväčších súkromných zbierok amerického modernistického umenia. Odhaduje sa, že zbierka Barneyho A. Ebswortha v aukcii presiahne 300 miliónov dolárov. Hviezdami nabitá kolekcia obsahuje americké modernistické klasiky od umelcov ako Hopper, Sheeler, O’Keeffe, de Kooning, Pollock a ďalších.

Pollock

Jeden z predmetov, ktoré sa majú dražiť, Jackson Pollock (1912-1956), Kompozícia s červenými ťahmi, vymaľovaný v roku 1950, v odhadovanej hodnote 50 000 000 až 70 000 000 dolárov..

Neskoro Barney Ebsworth je považovaný za jedného z najväčších zberateľov na svete a slúži v predstavenstvách niekoľkých múzeí vrátane múzea umenia v Seattli, múzea umenia v Honolulu, múzea umenia v St. Louis, národnej galérie umenia vo Washingtone a Smithsonian American Art Museum.

Táto integrácia blockchainu je prvou v odbore. Aplikácia blockchainu pomôže nielen zaistiť pôvod kúskov, ale robí sa aj v snahe znovu vyvolať dôveru kupujúceho v Trh s umením 63,7 miliárd dolárov ktorý práve zaznamenal prvý rok rastu po dvoch rokoch poklesu.

Teror nákupu falošného umenia trápi zberateľov umenia po celé storočia. Blockchain konečne ponúka riešenie, ktoré pomôže overiť autenticitu umenia a sledovať jeho vlastníctvo bez potreby drahých a nedokonalých hodnotení umenia.

Nasledujúci rozhovor je s Nanne Dekking, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Artory Register, umelecký register spolupracujúci s Christie’s na kultovej zbierke Barney A. Ebsworth Collection a s Richard Entrup, hlavný informačný riaditeľ Christie’s.

Dekking si požičiava svoje predchádzajúce skúsenosti ako viceprezident a celosvetový vedúci súkromného predaja v Sotheby’s New York, viceprezident spoločnosti Wildenstein & Co., a založenie rovnomennej umeleckej poradenskej firmy a galérie v New Yorku.

Pred Christie’s Entrup zastával vyššie a výkonné funkcie v spoločnostiach ako Disney ABC Television Group, Time Warner a MoMA v New Yorku..

Ako sa Christie’s stala partnerkou s Nanne Dekking a Artory pri iných umeleckých a zbierateľných databázových službách?

[Richard – Christie’s] Christie’s starostlivo preskúmala začínajúcich dodávateľov v oblasti blockchainových technológií. Tím spoločnosti Artory ponúka ponuku produktov zameraných na umenie, ktorá je v tesnom súlade so záujmami našich klientov. Ako bývalí profesionáli na trhu s umením má ich tím vrodené znalosti o trhu, našich klientoch a budúcich aplikáciách blockchainovej technológie pre aukčný priemysel..

Nanne Dekking (CEO Artory) má vynikajúce pozadie na trhu s umením. Okrem úsilia spoločnosti Artory je v súčasnosti predsedom Európskeho veľtrhu výtvarného umenia (TEFAF), aby rozumel osobitostiam nášho odvetvia. To bol silný rozhodujúci faktor pri výbere spoločnosti Artory pre nášho pilota. Mnoho ďalších hráčov vo vesmíre sú technologické startupy bez skúseností so svetom umenia. Artory má tiež techniku ​​blockchain úplne zakomponovanú do jedinečných umeleckých diel a prehľadávateľnej databázy a nie je to koncept, ale je pripravený zaregistrovať zbierku rovnako dôležitú ako zbierka Ebsworth.

Nanne, prostredníctvom spoločnosti Sotheby’s máte silné pozadie v umeleckom priemysle a ste predsedom Európskeho veľtrhu výtvarného umenia. Zdá sa, že je to dosť ďaleko od sveta blockchainu. Ako ste sa dostali k blockchainu ako spôsobu riešenia problémov s dôverou a autentifikáciou v obchodovaní s umením?

Nanne: Po tom, čo som pracoval na toľkých pozíciách na trhu s umením, som si uvedomil, že jediný spôsob, ako rozšíriť trh, je dosiahnuť väčšiu transparentnosť. Keď ma TEFAF požiadal o funkciu predsedu, vedel som, že to je zastrešujúca spoločnosť v umeleckom svete, ktorá môže presadiť väčšiu transparentnosť, pretože TEFAF je veľtrh umenia s najtransparentnejšími a najprísnejšími postupmi preverovania. Aj v spoločnosti Artory veríme v transparentnosť. S blockchainom konečne existuje technologické riešenie na vytvorenie absolútnej transparentnosti. Kľúčom je spolupráca s partnermi ako Christie’s na validácii.

Spoločnosť Artory uzavrela partnerstvo s Christie’s pri predaji zbierky Barney A. Ebsworth. Môžete nám povedať niečo viac o význame zbierky?

[Nanne Dekking – Artory] Zbierka Barneyho A. Ebswortha je považovaná za najväčšiu súkromnú zbierku amerického modernistického umenia, ktorá kedy prišla na trh. Okrem pozoruhodného zberateľa sa pán Ebsworth zaujímal o inovácie, vďaka ktorým bola táto kolekcia ideálnou prvou spoluprácou pre Artory Registry..

Spoločnosť Christie’s má v minulosti zavedenú technológiu vrátane niekoľkých živých vysielaní, elektronického obchodu a ponúkania cien pre mobilné zariadenia. Za predpokladu, že sa pilot Artory oplatí, môžete nám povedať, ako vyzerá Christie’s v budúcnosti využívať blockchain?

Richard: Vedenie spoločnosti Christie v oblasti globálneho predaja sa odráža a podporuje ďalšie investície do digitálnych platforiem a iniciatív pre našich klientov. Je príliš skoro a z tohto dôvodu ide o pilotný projekt.

Čo bude znamenať spolupráca pre potenciálnych kupcov umeleckých diel z tejto kolekcie? Čo sa bude pre nich líšiť v porovnaní s tým, ako si tradične kupujú umelecké diela?

Nanne: Aukcia Ebsworth Collection bude prebiehať rovnako ako všetky aukcie, ktoré sme už videli. Prvýkrát v histórii, po uskutočnení nákupu, však obchodný zástupca spoločnosti Christie’s bude nadväzovať na nového majiteľa a odovzdá im Certifikačnú kartu. Táto karta sa potom stane „kľúčom“ pre nového majiteľa, ktorý prejde do registra Artory, použije ju na prihlásenie a prezrie si pôvod, históriu a ďalšiu historickú dokumentáciu svojich umeleckých diel, pričom zostane spoločnosti Artory úplne anonymný. Ako vlastník záznamu Digital Artory bude vždy schopný preukázať vlastníctvo.

Môžete rozšíriť svoje tvrdenie, že spolupráca so spoločnosťou Artory „odráža rastúci záujem v našom priemysle o preskúmanie výhod zabezpečeného digitálneho registra pomocou technológie blockchain.“

Richard: Toto je skutočne východiskový bod pre Blockchain na aukčnom trhu, ktorého cieľom je položiť základ pre budúce prijatie technológie. Christie’s vždy podporovali iniciatívy, ktoré zvyšujú transparentnosť na trhu s umením.

Jednou z potenciálnych výhod Blockchainu je, že časom vytvorí centrálnu „knihu“ všetkých transakcií a umeleckých diel na trhu s umením – pri ich výmene, za koľko a za ich pôvod. Certifikát sa týka objektu, nie vlastníka. Táto účtovná kniha pre celé odvetvie poskytne klientom prístup ku konsolidovaným údajom, čím zjednoduší trhový proces a poskytne im zvýšenú dôveru a bezpečnosť.

Aký veľký problém predstavuje dôvera a autenticita v obchodovaní s umením? Do akej miery to ovplyvňuje veľkosť trhu a počet transakcií?

Nanne: Dnešní kupujúci sú skeptickejší a voči riziku nesúhlasia. Chcú nakupovať s absolútnou istotou – viac ako 60% sa bojí nákupu falošného kusu, takmer 90% chce štandardizované certifikáty pravosti a viac ako polovica chce lepšie informácie o pôvode na podporu nákupu. Spoločnosť Artory bola vytvorená ako partner na trhu s umením pri riešení týchto výziev. Ak dokážeme poskytnúť relevantnejšie a dôveryhodnejšie informácie o trhu s umením väčšiemu počtu ľudí, môžu robiť lepšie rozhodnutia. To následne vytvorí na trhu ďalších kupujúcich, ktorí budú lepšie informovaní.

Používanie blockchainu ako zdroja dôvery je len také robustné, ako je kvalita zadaných údajov. Môžete vysvetliť postup preverovania, ktorý sa uplatňuje na predajcov umenia, prostredníctvom Artory?

Nanne: Staré príslovie „Odpadky dovnútra, Odpadky von“ je pre nás vždy najdôležitejšie. V spoločnosti Artory prijímame iba údaje najvyššej kvality od najlepších zdrojov a partnerov. Proces následného overenia, že tieto údaje sú presné a vzťahujú sa na konkrétne umelecké dielo, overujú inštitúcie ako Christie’s. Nie sme orgán, ktorý preveruje. Jednoducho poskytujeme prístup k prevereným údajom, ktoré podpísali odborníci v tejto oblasti.

S bitcoinom a mnohými ďalšími blockchainmi existuje token, ktorý poháňa samotný blockchain, ako odmenu za sieťové uzly. Môžete nám povedať viac o tom, ako funguje blockchain Artory?

Nanne: Nemáme vlastný blockchain, ale píšeme o ethereum blockchaine. Nevytvárame ani neprenášame žiadne tokeny, ale vydávame digitálne kryptografické certifikáty, ktoré držiteľovi umožňujú overiť jeho vlastníctvo umeleckého diela.

Inauguračný Christie’s Art Summit Summit obsahoval rozhovor s názvom Blockchain – právne fakty a výmysly. Ako ovplyvnila právna nejednoznačnosť blockchainu spoluprácu s Artory?

Richard: Je čas na prijatie blockchainu umeleckým priemyslom. Konferencia Christie’s Art + Tech Summit ponúkla fórum, ktoré spojilo niektorých z najbystrejších technologických vodcov a umožnilo živé rozhovory o nových trendoch a predpovediach, ktorým čelí budúcnosť nášho podnikania. Prevádzkujeme to ako pilot a neexistuje žiadne riziko alebo by sme to nerobili.

Christie’s si ponechá všetky informácie o kupujúcom. Certifikát sa týka objektu, nie vlastníka.

Ako vyzerá pre Christie’s úspešný pilotný program? Ako dúfa Christie nádej, že bude merať úspech tohto partnerstva so spoločnosťou Artory alebo nie??

Richard: Christie’s vždy podporovali iniciatívy, ktoré zvyšujú transparentnosť na trhu s umením. Akékoľvek zmeny budú ako vždy riadené potrebami našich klientov. Na konci projektu zvážime budúce využitie Blockchainu v našom podnikaní.

Okrem partnerstva s Christie’s, čo ďalšie sa chystá pre Artory?

Nanne: Na nasledujúcich šesť mesiacov máme naplánovaných niekoľko zaujímavých funkcií a oznámení. Našimi cieľmi v tejto dobe je naďalej podpisovať spolupracujúcich partnerov, vyvíjať viac služieb a funkcií v registri Artory a rozširovať silu databázy pomocou preverených záznamov. Na konci dňa chceme, aby bol Artory ústrednou knihou všetkých umeleckých diel a histórie zberateľstva.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map