Najlepšie prípady a projekty naj distribuovanejšej aplikácie z roku 2019

S prechodom na rok 2019 sa javí ako vhodný čas na ohliadnutie sa za vývojom z predchádzajúceho roku. V roku 2018 sme sa dočkali uvedenia systémov EOS a Tron, ktoré doplnia existujúci ekosystém platforiem vrátane Ethereum, Lisk a Cardano. Veľa sa diskutuje o rôznych výhodách týchto distribuovaných aplikačných platforiem vrátane bezpečnosti a škálovateľnosti. Je však tiež zaujímavé zvážiť použitie týchto platforiem ako základ pre vývoj distribuovaných aplikácií.

Tu sa pozrieme na najobľúbenejšie prípady použitia distribuovaných aplikácií doteraz. Popularitu sme posudzovali podľa objemu používateľov a množstva prípadov každého prípadu použitia na hlavných platformách, ako je to zobrazené na weboch ako napr. Radar Dapp a Stav DApps. Pretože počty a hodnotenia sa často navzájom nezhodujú na rôznych stránkach, jedná sa skôr o vedecký prehľad na vysokej úrovni.

Prípady použitia distribuovanej aplikácie

1. Hry a hazardné hry

Hry a hazardné hry sú zďaleka jedným z najpopulárnejších prípadov použitia distribuovaných aplikácií a jedná sa o širokú kategóriu. Zahŕňa aplikácie ako čisté hry, z ktorých mnohé využívajú schopnosť blockchainu bezpečne ukladať digitálne aktíva vo forme zbierkových predmetov. Cryptokitties ako prvá využila nezastupiteľné tokeny Ethereum ERC-721. K blockchainovým zberateľským hrám však teraz patria aj EOS Knights a Etheremon.

Distribuovaná aplikačná hra EOS Knights

Domovská stránka EOS Knights

Populárne sú aj hazardné hry. Kockové hry ako dice2win a Endless Dice sú často používané ako najpoužívanejšie.

Okrem čisto distribuovaných herných aplikácií sa na popredné stoly začína dostávať aj niekoľko herných platforiem. FunFair je jedna, online kasínová platforma, ktorá umožňuje komukoľvek nastaviť sa ako operátor hry vkladaním FUN žetónov. Decentraland je ďalší, decentralizovaný vesmír virtuálnej reality, kde si môžete kúpiť pôdu a budovať svoje vlastné podniky založené na systéme MANA token.

2. Decentralizované výmeny

Decentralizované burzy sú čoraz populárnejšie. Tento nárast nie je nijako malý v dôsledku pretrvávajúcich bezpečnostných problémov s centralizovanými výmenami a ich zraniteľnosti voči hackerom. The Coinchecková lúpež je jedným z najväčších vôbec a stalo sa tak iba tento rok. Takže nie je prekvapujúce, že komunita sa obracia na decentralizované neväzobné výmeny ako bezpečnejšiu alternatívu.

IDEX je zatiaľ jednou z najvyužívanejších decentralizovaných búrz a podporuje viac ako 200 tokenov ERC-20. ForkDelta (pôvodne EtherDelta) je ďalšia z najlepších, ktorá sa umiestňuje na popredných miestach v rebríčku.

Aj keď nejde technicky o decentralizovanú burzu, ale o konverzný protokol, Bancor sa tiež často nachádza v najlepších distribuovaných zoznamoch aplikácií.

Distribuovaná aplikácia Bancor


Domovská stránka spoločnosti Bancor

3. Financie

Aj keď si výmeny zaslúžia svoju vlastnú kategóriu distribuovaných aplikácií, v širšej finančnej oblasti sa dá nájsť oveľa viac populárnych prípadov použitia. Stablecoin MakerDAO patrí medzi špičkové finančné aplikácie. Možno nie je prekvapením, že stablecoiny sa stávajú tak populárnymi, vzhľadom na pokračujúci medvedí trh.

Decentralizovaná pôžičková platforma peer-to-peer Ethlend je ďalšou neustále populárnou finančnou aplikáciou, ktorá možno odráža neochotu kryptoinvestorov predávať svoje pozície, zatiaľ čo trh je stále dole..

4. Verejné služby

Ďalšia široká kategória, ktorá však má niekoľko skutočne inovatívnych prípadov použitia distribuovanej aplikácie, ktoré idú k jadru toho, čo blockchain dokáže. Medzi nástroje patria decentralizácia výpočtových zdrojov, takže tu vidíme projekty, ako je Golem. Cieľom platformy založenej na ethereu je vytvoriť decentralizovaný superpočítač, ktorý dokáže napájať algoritmy AI a procesy grafického vykreslenia. V podobnom duchu je aj decentralizovaný poskytovateľ cloudových úložísk, spoločnosť Storj, ktorá v súčasnosti využíva technológiu Ethereum.

Ďalšou distribuovanou aplikáciou typu utility je Origin Protocol. Tento projekt zameraný na ekonomiku zdieľania umožňuje vývojárom zriadiť si vlastné trhy na zdieľanie zdrojov, ako sú automobily, ubytovanie alebo pracovná sila.

5. Predpovede

Pravdepodobne tiež spojené s trhom, predikčné aplikácie tvoria poslednú kategóriu na našom zozname. Zdá sa, že nadšenci kryptomien majú záujem nahliadnuť do budúcnosti a pozerať sa dopredu do doby, kedy budú mať memy Lambo opäť určitý kontext.

Aplikácia Etherea sú opäť na popredných priečkach. Gnosis a Augur sú dve najpopulárnejšie predikčné platformy v rebríčkoch. Obaja používajú podobné mechanizmy múdrosti na získavanie informácií o budúcich udalostiach.

Náhľady

Zámerne sme tu neuviedli žiadne tvrdé čísla. Po prvé, ako už bolo spomenuté, existujú rôzne stránky s hodnotením a malá konzistencia v počtoch používateľov alebo objemov medzi nimi. Aspoň čiastočne to môže byť spôsobené tým, že nie všetky obsahujú rovnaké kvapky.

Napríklad Radar Dapp ukazuje, že je tu uvedených viac ako 1 500 dapps s 91 000 dennými používateľmi.

Radar Dapp

Úryvok so štatistikami Dapp Radaru

State of the Dapps uvádza takmer 2 400 dapps, ale má iba okolo 60 000 používateľov.

Stav štatistík Dapps

Útržok ukazujúci štatistiku stavu Dapps

Nájsť zdroj pravdy je teda do istej miery zložité.

Jedna vec, ktorá je na tomto zozname zarážajúca, je to, že toľko príkladov distribuovanej aplikácie, ktoré sme vybrali zo zoznamov najvyšších hodnotení, je postavených na ethereu. Môžeme len predpokladať, že je to tak preto, lebo Ethereum existuje od roku 2014, zatiaľ čo platformy ako EOS sú oveľa novšie. To poskytlo vývojárom distribuovaných aplikácií viac času na vytvorenie a zdokonalenie ich produktu. Mali tiež viac času na marketingové úsilie a budovanie komunít používateľov.

Je pravdepodobné, že vývojári časom začnú využívať platformy, ktoré prekonávajú výzvy Etherea, napríklad škálovateľnosť. Ako sa to stane, popularita kvapiek z iných platforiem začne stúpať.

Kredit na odporúčaný obrázok: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map