Môže dôkaz o podiele znížiť náklady na energiu bitcoinu?

Dôkaz o podiele: Riešenie energetických problémov bitcoinu?

Bitcoin má energetický problém. Vďaka mincovnému algoritmu distribuovaného konsenzu práce vytvára ťažba bitcoinu obrovskú uhlíkovú stopu. Baníci ročne spotrebujú odhadom 29,05 TWh elektrickej energie. To je 0,13% ročnej spotreby energie na svete, čo je viac ako 159 krajín vrátane takmer celej Afriky.

V spojení s konkurenčnou povahou ťažby je za túto nekontrolovateľnú spotrebu energie vo veľkej miere zodpovedný exponenciálny rast Bitcoinu. Hlavná pozornosť verejnosti a rozmach objemu transakcií tento problém iba prehĺbili index spotreby bitcoinovej energie odhaduje, že výdavky na ťažobnú energiu sa od októbra do novembra zvýšili o 29,98%.

Pri tomto exponenciálnom tempe má meteorický nárast kryptomeny tempo, aby do roku 2019 spotrebovala viac energie ako celé USA.

Prispievajúce faktory

Aby sme mohli správne diagnostikovať hlavnú príčinu tejto energetickej krízy, musíme sa zaoberať vzťahom medzi rastom siete bitcoinu a jeho mechanizmami ťažby..

Podľa modelu fungovania bitcoinu pracujú ťažiari medzi sebou, aby zabezpečili distribuovaný konsenzus (prostriedok, ktorým cirkuluje bitcoin) na blockchaine. Baníci sa zaväzujú svoj výpočtový výkon overovať transakcie odoslané cez sieť.

Za týmto účelom počítače vyriešia šifrovacie hádanky, ktoré zabezpečujú každú transakciu, a po vyriešení ich uložia ako haše do blokov vo verejnej knihe. Prvý baník, ktorý dokončí aktuálny blok, dostane blokovú odmenu v bitcoine.

Transakcia BTC

Ako môžete vidieť na obrázku, konkurenčná povaha dokladu o práci motivuje baníkov, aby do blockchainu vložili čo najviac výpočtovej sily. Čím výkonnejšia je vaša ťažobná súprava, tým rýchlejšie môžete vyriešiť šifrovanie transakcií, tým je pravdepodobnejšie, že dokončíte blok a získate jeho odmeny.

Bitcoinoví ťažiari

V útrobách bitcoinu to bývalo tak, že ste spoľahlivo mohli ťažiť s grafickou kartou alebo bežným počítačovým procesorom. Ale tie dni sú už dávno preč. Keď viac baníkov naskočilo na bitcoinový gravy vlak, bol vyvinutý sofistikovanejší ťažobný softvér, ktorý baníkom poskytne výhodu. Tento závod v oblasti hardvérových zbraní vyvrcholil ťažbou integrovaných obvodov špecifických pre aplikácie (ASIC). Z hľadiska TLDR sú ASIC mineri procesory, ktoré sú efektívnejšie a výkonnejšie ako CPU alebo GPU.

A pôvodné ťažobné postupy nechali v prachu. Vážne, ak by ste sa pokúsili konkurovať ťažobným súpravám ASIC pomocou počítača alebo grafickej karty, bolo by to ako pokúsiť sa vyhrať Veľkú cenu Monaka s vespou.


V tomto okamihu nestačí ani jeden ASIC na to, aby konkuroval veľkým ligovým banským bazénom. Najväčšie ťažobné družstvá pripravujú stovky ASIC na vytváranie masívnych procesorov. V záujme zachovania konkurencieschopnosti s ostatnými ťažiarmi tieto bazény pridajú hardvér do svojich vrtných súprav “, aby sa zvýšil celkový hashovací výkon (výstup).

Pravdepodobne vidíte, kam to smeruje. Ťažobné veže zjavne vyžadujú elektrinu a čím ťažšie musia pracovať, tým viac energie spotrebujú. Dôkaz konkurenčných stimulov práce ako taký vedie vždy k exponenciálnemu zvýšeniu spotreby energie.

A to nezahŕňa ani zvýšenie ťažkostí. Každých 2 016 blokov prechádza bitcoin úpravou obtiažnosti. Táto úprava je určená na prispôsobenie obtiažnosti bloku tak, aby zodpovedal hashrate ťažby, aby žiadny miner neriešil algoritmy príliš rýchlo a nevysával všetky blokové odmeny v procese. To však znamená, že čím viac baníkov je v sieti, tým ťažšie je po každej úprave vyriešiť šifrované algoritmy. To by tiež znamenalo, že ťažobné súpravy musia pracovať tvrdšie, aby zostali konkurencieschopné, a teda spotrebovať ešte viac energie.

Začínate získavať obraz? Čím viac ľudí nakúpi za bitcoin, tým viac bude baníkov lákať mena pre jej ocenenie. S pribúdajúcimi ťažiarmi prichádza k väčšej spotrebe energie konkurencia palivám a s rastúcou sieťou bude každá úprava ťažkostí iba zhoršovať spotrebu energie, pretože bude ťažiť ťažších ťažiarov.

Teraz, keď sme to odstránili z cesty, obráťme tento problém na hlavu a pozrime sa na potenciálne riešenie.

Prípad preukázania podielu

Dôkaz o podiele je alternatívny algoritmus na dosiahnutie distribuovaného konsenzu blockchainu. Na scénu vstúpila v roku 2012, pričom prvými prvými, ktorí si ju čoskoro osvojili, sú Peercoin, NXT a BlackCoin.

Podľa modelu stávky neexistujú žiadni ťažiari. Namiesto toho sú nahradení validátormi (alebo falzifikátmi), ktorí majú na starosti validáciu transakcií. Validátori zvyčajne vkladajú určité množstvo dôkazov o mene vkladu do základnej peňaženky daného blockchainu.

Sieť tejto meny ich potom môže deterministicky vybrať na zostrojenie ďalšieho bloku. Mechanizmus výberu sa líši podľa algoritmu, pretože môže byť vybraný náhodne alebo na základe kombinácie premenných, ako je napríklad celkové bohatstvo a čas, ktorý bol vložený..

poshash

Je dôležité poznamenať, že dôkaz o podiele neposkytuje žiadne blokové odmeny, iba transakčné poplatky, takže model teoreticky nevyvoláva rovnaký konkurenčný impulz ako systém osvedčenia o práci. Aj keď by ste mohli dostávať častejšie výbery a vyššie transakčné poplatky, tým viac ste vložili, nesnažíte sa nikoho poraziť na úder, ako by ste boli s bitcoinom.

S dokladom o podiele potrebujete iba toľko energie, aby ste mohli napájať hlavný softvér blockchainu. Nie je potrebné strácať energiu na ASIC a kryptografickom hašovacom programe. Aby sme sa vrátili k analógii s pretekmi, je to podobné, ako keby ste dostali cenu za naštartovanie vozidla namiesto toho, aby ste ho použili na preteky. Počkáte si v rade na štartovej bráne na svoju účastnícku trofej a nemusíte sa obávať zbytočného plytvania extra plynom na dokončenie závodu rýchlejšie ako vaši konkurenti.

Stručne povedané, dôkaz o podiele výrazne obmedzuje spotrebu energie. Využíva nielen energeticky menej náročný program, ale validátori nemusia zvyšovať vzájomnú prevahu, aby zostali životaschopní, ako to robia baníci na základe dôkazu o pracovnej zhode. Nedostávajú blokové odmeny, ale takisto nemusia čeliť nehoráznym nákladom na energiu, s ktorými sa baníci stretávajú. Ak zvážime dôkaz o transakčných poplatkoch podielu bez jeho významných prevádzkových nákladov, vyjde to porovnateľne s dokladom o odmene za prácu oproti jeho nákladom, najmä pre tých, ktorí nemôžu udržiavať drahé ťažobné súpravy..

Dôkaz je v Pudinovi

V máji predstavil Vitalik Buterin plány na prechod ethereového blockchainu na algoritmus dôkazu o podiele s názvom Casper. Ako druhý najväčší kryptomena je tento vývoj obrovským potvrdením systému dôkazov o podiele.

Dôkaz o podiele môže byť veľmi dobre budúcnosťou blockchainu. Zmena Etherea naznačuje toľko, pretože Vitalik Buterin vidí v kladoch mechanizmu hodnotu, pretože vyťažia z nevýhod Bitcoinu.

Energetická kríza bitcoinu je jedným z prvých skutočne podstatných pokusov, ktorým čelí kryptomena, keď smeruje k verejnej dôležitosti. Pri takejto rodiacej sa technológii možno očakávať úskalia a prekážky, ako sú tieto, je však zodpovednosťou širokej komunity prispôsobiť sa týmto trápeniam. Nie je dôvod myslieť si, že riešenie dôkazov pracovných nedostatkov by malo kompromitovať našu vieru v stvorenie Satoshi Nakamota, práve naopak. Ak chceme, aby boli bitcoiny úspešné, musíme byť ostražití pri kritike a iniciatívni pri riešení svojich riešení, pretože v súčasnej podobe je bitcoin na dobrej ceste k tomu, aby sa v blízkej budúcnosti stal neudržateľným.

Možno by dôkaz o podiele mohol odvrátiť bitcoin od sebasabotáže. Ak zmena algoritmu Ethereum niečo znamená, mal by to byť jasný signál pre kryptomenu, že dôkaz o práci nemôže pretrvávať v súčasnom stave.

Otázkou je, či sa trh prispôsobí?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map