Móda spĺňa blockchain: Ako môže blockchain vyriešiť strasti módy

Módny priemysel stále používa veľmi staré obchodné paradigmy. Štítky a štítky sú zriedka štandardizované, dodávateľské reťazce sú dlhé a zložité a ustanovenie práv duševného vlastníctva je veľmi náročné.

Niektorí ľudia naznačujú, že použitie technológie blockchain by mohlo pomôcť napraviť mnohé existujúce problémy v priemysle. Pozrime sa na niekoľko súčasných problémov, ako aj na to, kde by mohli byť blockchainy užitočné, a nakoniec sa pozrieme na rôzne obmedzenia.

Kde môže Blockchain pomôcť

Mnoho ľudí naivne videlo blockchain ako všeliek na existujúce obchodné problémy. To nie je ďaleko od pravdy. V rámci rozdrobeného odvetvia, ako napríklad móda, sú však niektoré veľmi skutočné aplikácie.

Riadenie dodávateľského reťazca

O blockchainoch sa diskutuje o aplikácii v dodávateľských reťazcoch už niekoľko rokov. Prípady použitia už preukázali projekty ako VeChain a Waltonchain. Jeho schopnosť byť efektívnym v móde má veľký zmysel vzhľadom na zložité a nejednotné dodávateľské reťazce, ktoré v súčasnosti v priemysle dominujú. Blockchain môže pomôcť znížiť túto zložitosť, zvýšiť transparentnosť a znížiť množstvo odpadu.

Jednou z hlavných výziev dodávateľského reťazca v priemysle je nedostatok štandardizácie medzi značkami. Toto veľmi sťažuje presné sledovanie produktov. Okrem toho existujú aj veľké problémy s falšovanými výrobkami a ťažkosti s odhadom dodacích lehôt.

zásobovací reťazec

Blockchain by skutočne mohol pomôcť zvýšiť efektivitu a znížiť náklady v celom dodávateľskom reťazci

Jedným z prístupov je vytvorenie transakcie na blockchaine zakaždým, keď sa položka pohybuje v dodávateľskom reťazci z jedného bodu do druhého. To by pomohlo sledovať produkt a vykonávať jeho audit. Podstatné je, že keď raz zahrnete údaje do blockchainu, nebude možné ich zmeniť. Táto nemennosť chráni pred podvodmi medzi rôznymi spoločnosťami v dodávateľskom reťazci. Je to skvelý spôsob, ako odstrániť potrebu vzájomnej dôvery týchto samostatných spoločností.

Nie je to samozrejme také jednoduché ako len použitie blockchainu. Musí existovať spôsob, ako produkt presne skontrolovať v reálnom živote. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je rádiofrekvenčná identifikácia (RFID). Audítori používajú túto technológiu na fyzické overenie produktu a potom blockchain uloží výsledok.

Znižovanie nákladov

Zníženie nákladov je zrejmý a ľahko implementovateľný prípad použitia pre technológiu blockchain v móde. Vzhľadom na globálnu a zložitú povahu dodávateľských reťazcov pre mnohé značky by zníženie platobných nákladov mohlo priemyslu každoročne ušetriť obrovské množstvo peňazí. Pretože veľa surovín sa vyrába a spracováva v rozvojových krajinách v Afrike, juhovýchodnej Ázii a Južnej Amerike, platby môžu byť zvyčajne veľmi drahé.

Ak by módne značky používali na platenie kryptomeny, mohli by výrazne znížiť svoje náklady. Pretože je platba nevratná, malo by to pomôcť obmedziť rušenie a podvody.


Okrem toho je možné pomocou inteligentných zmlúv spravovať všetky platby. Napríklad, keď sa dodávka nového produktu dostane do skladu maloobchodníka z továrne, mohol Oracle túto udalosť oznámiť inteligentnej zmluve. Inteligentná zmluva by potom automaticky vykonala vopred dohodnutú platbu kryptomeny pre majiteľov tovární.

Inteligentné zmluvy by tiež mohli masívne znížiť množstvo papierovania požadovaných medzi stranami. To by zase znížilo zbytočné náklady a zvýšilo efektívnosť. Výsledkom by boli vyššie zisky pre značky a dodávateľov a prípadne nižšie náklady pre spotrebiteľov, čo by bolo prospešné pre obe strany.

Riadenie zásob

Správa značiek je pre značky rozhodujúca. Sklad oblečenia je zvyčajne najväčšia cena a majetok, aký módna spoločnosť má. Pre udržanie ziskovosti je nevyhnutné zabezpečiť rýchly pohyb zásob a vždy dobrý objem bez prebytočných zásob. Komentátori naznačujú, že by s tým mohli pomôcť blockchainy.

Toto je jedna z menej zjavných výhod blockchainu v móde. Niektorí navrhli uložiť počet jednotiek zásob na blockchain na rozdiel od existujúcich databáz. Ďalej by bolo efektívnejšie ukladať hašovanie týchto údajov do reťazca. Či tak alebo onak, dúfame, že predajcovia a dodávatelia môžu vzájomne komunikovať svoje úrovne zásob prostredníctvom blockchainu. Aj keď by to mohlo zvýšiť efektivitu a znížiť náklady, ak by dodávatelia a predajcovia používali rovnaký blockchain, to isté sa dá povedať o zdieľanej databáze.

Skutočným dôvodom použitia blockchainu by bolo zabezpečenie nemennosti, ak by si strany nedôverovali v udržiavanie presných úrovní zásob. Samozrejme, implementácia blockchainu medzi stranami by si vyžadovala použitie štandardizovaného štítku na skladovanie.

Rovnako ako pri správe dodávateľského reťazca, aj pri technológii fyzického overovania, ako je RFID, je potrebné používať blockchain.

Overovanie reklamácií

Spotrebitelia sa čoraz viac zaujímajú o zdroje oblečenia, ktoré kupujú, a to z etických aj environmentálnych dôvodov. Správy o hrozných pracovných podmienkach a zlých environmentálnych normách v rozvojových krajinách môžu zničiť značku. Mnoho značiek vynakladá obrovské množstvo zdrojov na to, aby presvedčilo zákazníkov, že ich výrobky majú vysoké etické a environmentálne štandardy. Avšak doteraz bolo overenie týchto tvrdení skutočne veľmi ťažké.

Vďaka integrácii technológie blockchain je možné, aby si spotrebitelia mohli byť istí nárokmi, ktoré spoločnosti uplatňujú. Spoločnosti ho mohli použiť na preukázanie polohy, odkiaľ výrobok pochádza, a skutočnej značky odevu. Spotrebitelia si budú môcť pozrieť a komunikovať s každou časťou dodávateľského reťazca produktu, či už to bude chovateľ oviec, ktorý vlnu vyrobil, alebo majiteľ továrne..

VeChain v tomto smere vedie bitku. V roku 2017 uzavrela spoločnosť VeChain partnerstvo so značkou Babyghost, aby pomocou blockchainu pomohla značke komunikovať príbeh svojich vecí so spotrebiteľmi. Na rozdiel od RFID používali na fyzickú kontrolu položiek čipy blízkej komunikácie (NFC). To znamenalo, že spotrebitelia si mohli overiť pôvod a cestu položky, ako aj prístupové médiá položky, ktorá prešla dodávateľským reťazcom.

Bol to dobrý príklad toho, ako blockchain spolu s ďalšími technológiami dokáže efektívne overiť reklamácie, zvýšiť transparentnosť a v konečnom dôsledku priniesť úžitok spotrebiteľom a značkám. Nemennosť blockchainu ponúka stupeň bezpečnosti a transparentnosti, aký sa predtým nedal dosiahnuť.

Ochrana duševného vlastníctva a licenčné poplatky

Dizajnéri často prichádzajú o veľkú časť svojho duševného vlastníctva (IP) a súvisiacich licenčných poplatkov. Hodnota módy závisí od kreativity týchto jednotlivcov. Až príliš často nedostávajú taký podiel na zisku, aký by mali.

Bolo by možné pripojiť práva IP k rovnakým dokumentom, ktoré sú uložené s dodávateľským reťazcom a inventárnymi údajmi v blockchaine. Potrebné je iba načasovať a uložiť podpísaný právny dokument vzťahujúci sa na práva duševného vlastníctva v reťazci. Prípadne môžete samozrejme uložiť hash dokumentu s odkazom poukazujúcim na umiestnenie celého súboru. To by mohlo chrániť kreatívcov a zvýšiť ich mzdy, čo by pripravilo falšovateľov a podvodníkov o zisk na ich úkor.

Okrem toho, keď sa položky rozposielali distribútorom a dochádzalo k predaju, sledovaním tohto všetkého mohli návrhári získať honoráre, ktoré im prináležia. Inteligentné zmluvy by navyše mohli spustiť tieto platby licenčných poplatkov a automatizovať platby príjemcovi bez potreby sprostredkovateľov a papierovania.

Obmedzenia uplatnenia blockchainu

V módnom priemysle existuje niekoľko veľmi zaujímavých aplikácií pre blockchain. Tento optimizmus by sa však nemal nechať uniesť, existujú niektoré veľmi skutočné obmedzenia.

Mechanizmus konsenzu

Jedným z problémov blockchainov je, že zvyčajne existuje kompromis medzi priepustnosťou a decentralizáciou. Mnoho návrhov blockchainu, ktoré sme skúmali, sa spolieha na ukladanie relatívne veľkého množstva dát do blockchainu. To predstavuje problémy s decentralizáciou a nemennosťou. Môže sa stať, že na splnenie dátových požiadaviek môžu spoločnosti používať federované blockchainy na rozdiel od verejných. Toto by, bohužiaľ, nechalo otvorené dvere potenciálu tajnej dohody medzi výrobcami blokov alebo validátormi. V konečnom dôsledku by to mohlo narušiť samotnú bezpečnosť a nemennosť, ktorú priemysel od blockchainu hľadá.

Spoliehanie sa na ľudí

Pamätajte, že blockchain je metóda na ukladanie a zdieľanie digitálnych informácií. Blockchain v žiadnom prípade nemôže pomôcť platnosti informácií. Akékoľvek blockchainové riešenie, či už sa jedná o dodávateľský reťazec alebo správu zásob, sa spolieha na ďalšie technológie, ako sú RFID alebo NFC čipy, a nakoniec dobrá vôľa človeka nahrať správne informácie. Žiadne z doteraz predložených riešení skutočne nevyrieši problém zlých postupov medzi jednotlivcami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map