Mnoho typov cloudových výpočtov

Pojem cloud computing mnohých naďalej mystifikuje, pretože sa zdá, že jeho definícia visí v éteri. Dobrá správa je, že to nie je až tak ohromujúci koncept, ako si možno myslíte.

Cloudové výpočty sú v skutočnosti iba spôsobom organizácie a zadávania externých zdrojov, čo sú dva koncepty, ktoré ľudia presadzujú už roky.

Pokúsme sa zmierniť niektoré nedorozumenia a rozvinieme typy cloudových výpočtov, ktoré tvoria typický cloudový zásobník. K uvedenému stohu sa vrátime za chvíľu, ale zatiaľ stačí vedieť, že existujú tri primárne služby, ktoré cloud computing poskytuje.

Každá z troch vrstiev uľahčuje jednu pred ňou a stohuje sa na druhú ako bloky detskej hračky. Základom zásobníka je infraštruktúra ako služba (IaaS). Druhá vrstva je platforma ako služba (PaaS) a vrchol zásobníka predstavuje softvér ako služba (SaaS)..

Berte na vedomie, že všetky tri vrstvy sú službou. Keď kupujete cloud computing, využívate službu, nie produkt. Rovnako ako najímanie terénnych úprav na kosenie trávnika, ani kosačku po ukončení práce nevlastníte.

Typy cloudových výpočtov

Poznámka: Ak ste tak ďaleko a myslíte si: „Zálohujte, čo je cloud computing?„Nájdite si chvíľu a preskočte na nášho vysvetľovača cloudových výpočtov. Potom budete mať oveľa lepší pocit z toho, čo je cloud computing a ako ho pravdepodobne už využívate každý deň.

Klišé stranou, moderné diaľnice a pozemná doprava sú vynikajúcou obdobou typov cloud computingu. Tento rámec použijeme na ilustráciu základov troch vrstiev. Noste so sebou, keď cestujeme po informačnej superdiaľnici!

Poďme sa pozrieť do väčšej hĺbky a preskúmajme, aké sú typy cloudových výpočtov a ako sa navzájom pekne hrajú.

Typy cloudových výpočtov

Infraštruktúra ako služba (IaaS)

Najskôr infraštruktúra.

Je ľahké zabudnúť, že v zákulisí pracuje komplexná sieť hardvéru, ktorá definuje naše digitálne zážitky. Na prvý pohľad, my spotrebitelia, pravdepodobne máme niekoľko zariadení. Niekoľko kusov hardvéru, ktoré umožňujú náš digitálny život.


Možno máte minimálne router, prenosný počítač a inteligentný telefón. Tieto zariadenia zaberajú vo vašom živote fyzický priestor. Smerovač v suteréne, notebook na stole a inteligentný telefón vo vrecku.

Realita je taká, že pre fungovanie ktoréhokoľvek z týchto zariadení je v zákulisí desaťkrát viac hardvéru. Servery, prenosové veže, nespočetné kilometre sieťových káblov, dátové centrá a satelity sú len niekoľkými príkladmi..

Zjednodušene povedané, cloudová výpočtová infraštruktúra je podobná našim cestám a všetko, čo podporuje zdravý tok motorových vozidiel. Iste sú ulice, cesty a diaľnice dôležité, ale to je len vrchol ľadovca infraštruktúry. K dispozícii sú tiež pouličné značky a svetlá, maľované čiary, organizačné protokoly, orgány činné v trestnom konaní, pouličné osvetlenie, pohotovostné služby, výrobcovia betónu a nespočetné hektáre pôdy.

Všetky tieto komponenty vozovky tvoria minimálne požiadavky na budovanie zložitejších systémov a aplikácií. Podobne ako tieto požadované komponenty, aj IaaS v oblasti cloud computingu poskytuje základné potreby platforiem a služieb, ktoré sa môžu ďalej rozširovať.

Typický poskytovateľ IaaS, ako je Amazon AWS alebo Microsoft Azure, prenajme a predá svoje cloudové služby infraštruktúry používateľom. Od tejto chvíle môžu používatelia experimentovať a stavať na škálovateľných hardvérových riešeniach preplnených výhodami cloud computingu.

Platforma ako služba (PaaS)

Teraz, keď je hardvér na mieste, ďalším typom cloud computingu je vrstva platformy ako služby (PaaS). Tu sú veci trochu nehmotnejšie a my začíname vidieť súvislosť medzi potrebnou infraštruktúrou a aplikáciami, ktoré chceme.

Táto premosťujúca vrstva, platformová vrstva, slúži na zlúčenie infraštruktúry s vývojárskymi nástrojmi a programátorskými prostrediami.

Pokiaľ ide o náš príklad vozovky, PaaS je v oblasti cloud computingu, pretože legislatíva je v oblasti diaľnice. Zákony a pravidlá, ako môžeme stavať a využívať výhody našich ciest, sa nepodobajú protokolom a programovacím jazykom, ktoré tvoria cloudové služby platformy..

Prázdna cesta môže byť infraštruktúra, ktorú potrebujeme, ale zákony a normy umožňujú to, aby sa cesty vyvinuli z úzkeho prípadu použitia k spoločnému dobru.

Prázdna server môže byť tiež požadovaná infraštruktúra, ale bez protokolov a programovacích jazykov nebude server spúšťať žiadne aplikácie.

Platforma ako služba je vrstva, ktorá zákazníkom poskytuje infraštruktúru aj vývojové nástroje, ktoré potrebujú na vytváranie škálovateľného softvéru a aplikácií..

V súčasnosti sa hranice medzi IaaS a PaaS čoraz viac stierajú, pretože viac spoločností IaaS ponúka komplexné riešenia platforiem. Príkladom toho sú služby AWS spoločnosti Amazon, ktoré ponúkajú celú škálu cloudových výpočtov vo všetkých troch vrstvách. Poskytovatelia ako Amazon AWS prepájajú ekosystém IaaS, PaaS a SaaS, aby používatelia mohli efektívne škálovať svoje potreby.

Softvér ako služba (SaaS)

SaaS je pravdepodobne najznámejšou vrstvou typov cloudových výpočtov. Je to miesto, kde sa vyvíjajú a dodávajú aplikácie a softvér používateľom..

Od Netflixu po Dokumenty Google sa softvér ako služba zvyčajne vzťahuje na cloudové aplikácie, ktoré sa priamo dotýkajú našich životov. Charakteristickou vlastnosťou aplikácie SaaS je, že leví podiel na výpočtovej práci sa deje na diaľku. Inými slovami, váš počítač nemusí nevyhnutne ukladať, spúšťať alebo ovládať aplikáciu, ktorú používate.

Ľahkou ilustráciou aplikácie SaaS je vývoj softvéru na spracovanie textu. Pred desiatimi rokmi sa aplikácie na spracovanie textu ako Microsoft Word stiahli a nainštalovali do každého počítača. Napríklad kancelária s desiatimi počítačmi by potrebovala nainštalovať desať samostatných kópií programu Microsoft Word pre každý stroj, aby mohla softvér používať.

Každý počítač nainštalovaný s programom Microsoft Word je suverénny. Osobné nastavenia, súbory a prebiehajúce práce boli izolované od miestneho počítača. Presun súborov na iné zariadenie znamenal ich manuálne presunutie.

Skočením do súčasnosti cloudová služba SaaS Google Docs tieto bariéry odstraňuje tým, že bude v konečnom dôsledku jedinou kópiou aplikácie zdieľanou na všetkých strojoch. V kancelárii s desiatimi počítačmi nie je softvér lokálne nainštalovaný na žiadnom počítači. Namiesto toho každý počítač pristupuje k dokumentom Google prostredníctvom internetu a zvyčajne prostredníctvom webového prehliadača.

Osobné nastavenia, súbory a prebiehajúce práce sa ukladajú vzdialene od počítača. Vďaka tomu sú aktivity ako presun medzi strojmi a zdieľanie súborov nekonečne jednoduchšie. Nehovoriac o nespočetných bolestiach hlavy, ktorým sa unifikovaná verzia vyhýba (pokiaľ tu nepociťujete bolesť, pravdepodobne ste nikdy nemuseli aktualizovať operačné systémy pre tucet fungujúcich počítačov … a zaujímalo by nás, prečo sú korporácie tak pomaly aktualizované ).

Pumpujte prestávky, kde je diaľničná metafora?

Zrekapitulujme si to. Po prvé, našu infraštruktúru máme v podobe ciest, značiek a požadovaných fyzických komponentov, ktoré sú súčasťou hardvéru poháňajúceho cloud computing. Po druhé, ide o pravidlá a právne predpisy, ktoré nás môžu oprávniť stavať na infraštruktúre. V cloude je táto druhá vrstva platformová vrstva, kde sú protokoly a programovacie prostredia spojené s cloudovou infraštruktúrou.

A konečne tu máme aplikácie, alebo ako to konečne môžu my používatelia urobiť použitie cloudové služby. Na diaľniciach a cestách sú to všetky ostatné komponenty, ktoré využívajú výhody diaľničnej infraštruktúry a platforiem. Prepravné spoločnosti, Ford Motors, Uber a Meals-on-Wheels sú všetky aplikácie, ktoré by bolo takmer nemožné implementovať bez predchádzajúcich dvoch vrstiev..

Rovnako ako automobily, prepravné spoločnosti a rôzne služby využívajúce naše spoločné vozovky, je SaaS konečnou vrstvou, kde vývojári rozširujú a dodávajú produkty a služby používateľom. Bez predchádzajúcich IaaS a PaaS by SaaS nebol spotrebiteľským produktom a stále by sme uviazli v paradigme jedného softvéru / jedného stroja.

Skladanie typov cloudových výpočtov

Späť k stohu. Ako už bolo spomenuté, každý typ cloud computingu je vrstva v cloudovom zásobníku. SaaS je na vrchu zásobníka a je najpružnejšou a na používateľov orientovanou vrstvou. Pod tým je vrstva PaaS a následne vrstva IaaS.

Každá vrstva stohu umožňuje predchádzajúcu. Napríklad bez vrstvy infraštruktúry by bol PaaS v prostredí cloudu nepravdepodobný a určite by nebol prínosom výhod škálovania cloudov..

Nakoniec je najľahšie pochopiť typy cloudových výpočtov ako škálovateľný outsourcing vašich výpočtových potrieb. Servery na požiadanie, škálovateľné vývojové platformy a množstvo vzdialených aplikácií.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map