Kvadratické hlasovanie: Prehodnotenie budúcnosti riadenia

Noví myslitelia sa pohrávajú s myšlienkami, ktoré spochybňujú samotnú podstatu štruktúr riadenia v dnešnej ľudskej spoločnosti. Kvadratické hlasovanie (QV) je jednou z takých myšlienok, ktorá sa v poslednej dobe presadzuje čoraz viac. Verejnosť naďalej spochybňuje vlády. Nerovnosť bohatstva rastie, korupcia je rozšírená a neúnavné hľadanie technologickej efektívnosti ohrozuje bezpečnosť pracovných miest.

Populizmus je logickým výsledkom a všade sa objavujú hnutia, ktoré majú spochybniť status quo. Hnutie Žltá vesta vo Francúzsku, brexit, protesty vo Venezuele a rozmach socialistických myšlienok v USA sú len niekoľkými titulkami novín. Pokiaľ ide o krypto, situácia nemusí byť až o toľko lepšia. Fanúšikovia často hovoria o blockchaine ako o nadradenom systéme podniku, naďalej však naráža na svoje vlastné problémy s riadením. Čo má robiť skromný volič?

Kvadratické hlasovanie v skratke

Kvadratické hlasovanie je kolektívny rozhodovací proces, ktorý umožňuje občanom hlasovať na základe toho, ako silno sa vyjadrujú k problému. Zjednodušene povedané, každému voličovi je pridelený rovnaký počet kreditov, ktorý môže použiť na ovplyvnenie výsledku. Prvý hlas sa rovná jednému kreditu. Cena ďalších hlasov sa zvyšuje podľa cenového pravidla.

Takže ak použijete jednoduché pravidlo porovnania, dva hlasy stoja štyri kredity, tri hlasy deväť a tak ďalej. V tomto príklade si predstavte, že každému je pridelených maximálne šestnásť kreditov. Týmto spôsobom máte príležitosť hlasovať o šestnástich menších číslach rovnako alebo možno iba o jednej otázke, ktorá vás obzvlášť zaujíma. Tak či onak, vyčerpáte všetky svoje hlasy. To bráni ľuďom s najväčším bohatstvom nakupovať najviac hlasov.

Táto myšlienka sa z veľkej časti pripisuje výskumníkovi spoločnosti Microsoft Glenovi Weylovi. Tejto téme sa viac venuje v knihe, ktorej spoluautorom je Radikálne trhy: Vykorenenie kapitalizmu a demokracie pre spravodlivú spoločnosť. Weyl nezačal v komunite kryptomien. Jeho nápady sa však javia ako vynikajúci zápas pre to, čo ponúka. Teraz vedie neziskovú organizáciu RadicalXChange, ktorá propaguje okrem iného rovnostárske a decentralizačné princípy.

Zadajte krypto

Blockchain sa javí ako vynikajúce morča na testovanie nových modelov riadenia ako QV. Slovo Weylovej myšlienky sa dostalo k spoločnosti Vitalik Buterin z Etherea a po niekoľkých e-mailová korešpondencia, dvojica spolu s ekonómkou z Harvardu Zoë Hitzigovou publikovali príspevok s názvom Liberálny radikalizmus: flexibilný dizajn pre filantropické zodpovedajúce fondy. Príspevok okrem iného načrtáva, ako môže kvadratické hlasovanie pomôcť vyriešiť problém parazitovania.

Free-riders sú účastníci trhu (ľudia alebo spoločnosti), ktorí spotrebúvajú viac, ako je ich spravodlivý podiel na zdrojoch. To sa zvlášť dobre týka priestoru ICO, kde sa veľké množstvo tokenov obvykle koncentruje v rukách niekoľkých investorov.

Príspevok ďalej vysvetľuje, ako môže financovanie projektu rásť organicky s používateľmi, ktorí sa pripájajú k sieti. Problémy, na ktorých im záleží najviac, určia, ako sa projekt bude vyvíjať. Toto je samozrejme jedna z otázok, ktorá je jadrom diskusie o decentralizácii. Ako hovorí Buterin:

„… nájsť spôsoby, ako využiť trhy a technológie na radikálnu decentralizáciu všetkých druhov moci a presunutie našej dôvery od autority a k formálnym pravidlám.“

Aj keď je táto myšlienka pomerne mladá, niektoré projekty ako Eximchain s ňou už bežia. Tvrdia, že do svojho protokolu zapracovávajú kvadratické hlasovanie. Zachádzajú dokonca tak ďaleko, že vysvetľujú, ako je kvadratické hlasovanie nadradené mnohým demokratickým volebným systémom, ktoré dnes máme.

Kvadratické hlasovanie v Eximchaine.

Kvadratické hlasovanie v Eximchaine. Zdroj

Nevýhody

Kvadratické hlasovanie má bohužiaľ aj niekoľko významných nevýhod. V prvom rade je to veľmi závislé od fungujúceho systému založeného na identite. Jedna osoba, jeden hlas. Správa identít je už dnes výzvou na implementáciu online. V súčasnej internetovej situácii je vytvorenie falošných účtov až príliš jednoduché. Tieto falošné účty alebo ponožky, ako sú vtipnejšie známe, často vedú späť k jedinému používateľovi, ktorý chce upevniť svoju moc nad problémom.

Po druhé, aj keď bol tento problém adekvátne vyriešený, aj tak nesedí s mnohými ľuďmi v komunite kryptomien celkom dobre. Nadšenci a skutočne niekoľko projektov ako Monero a ZCash stavajú svoje mince predovšetkým na anonymite. Je zrejmé, že QV nebude fungovať vo všetkých aplikáciách a bude pravdepodobne závisieť od úspechu iných projektov, napríklad Civicu alebo SelfKey..

Och, niekto implementuje kvadratické hlasovanie!

To znamená, že tieto veci * vyžadujú * vrstvu jedinečnej identity, aby fungovali dobre. Myslím si, že je to jeden z prvkov infraštruktúry s najvyššou prioritou vrstvy 2, ktorý by sa dal postaviť práve teraz. https://t.co/fK5uG5kK5u

– Vitalik Non-giver of Ether (@VitalikButerin) 2. júla 2018

Aký je verdikt?

Dá sa dosť dobre povedať, že porota je stále mimo. Kvadratické hlasovanie zavádza niektoré nové myšlienky, ktoré v podstate oddeľujú akumuláciu moci od bohatstva. To je ťažké vyriešiť vo svete, kde bohatstvo obvykle poháňa pokrok. Zároveň to nezabráni ani vytváraniu bohatstva. Mnoho startupov a zakladateľov pozitívne ovplyvnilo spôsob, akým dnes žijeme, a malo by sa im zodpovedajúcim spôsobom odmeniť.

Našťastie príchod kryptomeny znamená, že tvorcovia môžu vyskúšať tieto druhy myšlienok riadenia v malých ekonomických sieťach za relatívne nízku cenu. Vytvorenie vlastných peňazí asi nikdy nebolo jednoduchšie. Dosiahnutie rozsahu je nepochybne väčšia úloha. Pretože Ethereum pomaly, ale stabilne prechádza na Proof of Stake, je pochybné, že veľké projekty budú v blízkej budúcnosti integrovať QV.

Negatívnou stránkou však je, že prebiehajú prinajmenšom zdravé debaty o tom, ako štruktúrovať ľudské spoločnosti zajtrajška. V rozhovore s CoinDeskom Weyl hovorí o protafašistickom prostredí 30. rokov ako o podobnom, aké momentálne prežívame. To bol predchodca druhej svetovej vojny a určite obdobie, z ktorého sa oplatilo poučiť. Bude mať kvadratické hlasovanie taký efekt, aký dúfa v dosiahnutie? Ako zvyčajne, vy, dôvtipný čitateľ, budete musieť zostať naladení, aby ste to zistili.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map