Kto je Nick Szabo?

Kto je Nick Szabo?

Nick Szabo, vynálezca inteligentných zmlúv a spoločnosti Bit Gold, položil základ pre tvorbu bitcoinu. Definoval smart kontrakty 14 rokov pred bitcoinom. Potom teoretizoval bity, ktorých hodnota bola založená na dôkaze práce 5 rokov pred bitcoinom.

Nie je prekvapením, že Nick Szabo s vyštudovanými titulmi v odbore počítačových vied a práva a so silnou fascináciou v histórii peňazí nebol prekvapením, že predbehol svoj čas. Jeho predstavy o histórii a budúcnosti peňazí, vrátane úlohy kryptomeny, sú na ňom dobre zdokumentované blog. Satoshi uznal, že bitcoin bol založený na Nickovej práci, ale mnohí veria, že Satoshi je v skutočnosti Nick Szabo.

Satoshi bitové zlato

História peňazí

Nickova analýza pôvod peňazí poskytuje pohľad do budúcnosti kryptomeny. Vysvetľuje logický vznik meny a nevyhnutnú rovnováhu viacerých mien. Szabo tvrdí, že každá transakcia obsahuje „mentálne náklady“. Vo svete „čistého barteru“ by ste si museli zapamätať zhruba N štvorcových cien N rôznych komodít. Predstavte si napríklad svet, ktorý má iba tehly, pšenicu, ovce a zlato. Potrebovali by ste poznať cenu každej položky v súvislosti s každou ďalšou položkou. Na zníženie mentálnych nákladov by sa ľudia nakoniec v tejto spoločnosti „zblížili v jednej mene“. Mentálne náklady by sa dramaticky znížili. Teraz by ste potrebovali vedieť iba cenu každej položky z hľadiska jednotnej meny.

Rovnováha viacerých mien

Keď každá spoločnosť konverguje na svoju vlastnú menu, skončíme vo svete s viacerými menami. Videli sme, ako sa to odohráva v kryptomenách. Historické podnikanie „vo svete s viacerými menami, oveľa menej s čistým barterom, vždy viedlo k zmätku, chybám a príliš zložitému účtovníctvu … Ale pri dostatočne nízkych nákladoch na mentálne transakcie a dostatočne nepredvídateľných výmenných kurzoch sa oplatí zostať na viacerých mien a svet viacerých mien je rovnováha. “

Nick tvrdí, že výmenné kurzy rôznych mien kolíšu a sú nepredvídateľné. Preto sa podľa vás stáva vlastníkom viacerých mien. Mnoho ľudí chce, aby bitcoiny zvíťazili ako jedna svetová mena. Nick však tvrdí, že technológia by ďalej upevňovala existenciu viacerých mien. „Teraz k radikálnejšiemu tvrdeniu: v niektorých prípadoch môžu počítače drasticky znížiť náklady na mentálne transakcie pri porovnávaní cien vo viacerých menách, čo spolu s„ bezplatnou teleportáciou “online trhov umožňuje viacerým menám alebo v niektorých prípadoch dokonca výmenným pobytom rovnováha. “

Nick Szabo

Nick píše o nekonečnej rozmanitosti tém. Skúmal rôzne fyzické objekty, ktoré v dejinách predstavovali peniaze. Píše tiež o „tradíciách mimovládnych peňazí“. Jeho záujmy sa však netočia úplne okolo peňazí. Nick je stále zábavný chlapík, vydáva knihu o huba z East Bay v Kalifornii.

Inteligentné zmluvy

V roku 1995 vytvoril Nick pojem „inteligentná zmluva„Ako„ súbor sľubov vrátane protokolov, v rámci ktorých strany plnia na základe iných sľubov. Protokoly sa zvyčajne implementujú pomocou programov v počítačovej sieti alebo v iných formách digitálnej elektroniky. Tieto zmluvy sú teda „inteligentnejšie“ ako ich papieroví predkovia. Nie je naznačené žiadne použitie umelej inteligencie. “

Zákazky označuje v tradičnom zmysle slova „wet code“. Môžu sa interpretovať rôzne a zákony sa líšia podľa jurisdikcie. Okrem toho môže byť ťažké presadiť tradičnú zmluvu. Inteligentné zmluvy by boli „suchým kódom“ presné a bezpečne uložené na blockchaine. V roku 1996 išiel do ďalšie podrobnosti analýza výhod a nevýhod inteligentných zmlúv ako „stavebných kameňov pre digitálne trhy“. Vzhľadom na dnešnú popularitu ethereum je zrejmé, že existuje vysoký dopyt po skutočnej implementácii týchto inteligentných zmlúv. Po Szaboovi je pomenovaná jednotka Ethereum, ktorá tento príspevok rozpoznáva.


Denominácie éteru

Bitové zlato

V roku 1998 spoločnosť Szabo teoretizovala bitové zlato, spôsob prevodu bitov a výpočtového výkonu na niečo, čo má skladovateľnú hodnotu. “Začal som premýšľať o analógii medzi ťažko riešiteľnými problémami a problémami.” obtiažnosť ťažby zlata. Ak puzzle vyžadovalo čas a energiu na vyriešenie, dalo by sa to považovať za hodnotné. Riešenie by potom niekto mohol dostať ako digitálnu mincu. “

Bitové zlato použil oddanú výpočtovú silu na riešenie kryptografických problémov, pričom riešenie sa stalo súčasťou nasledujúceho problému. Tu sú hlavné kroky, ktoré Szabo načrtol:

(1) Vytvorte verejný reťazec bitov, ktorý sa nazýva „reťazec výzvy“ (pozri krok 5)..

(2) Alica na svojom počítači generuje testovací reťazec z bitových bitov pomocou testovacej funkcie.

(3) Dôkaz o práci je bezpečne označený časovou pečiatkou. To by malo fungovať distribuovaným spôsobom s niekoľkými rôznymi službami časových pečiatok, aby sa nemuselo v podstate spoliehať na žiadnu konkrétnu službu časových pečiatok.

(4) Alica pridá reťazec výzvy a dôkaz o pracovnej značke s časovou pečiatkou do registra titulov distribuovanej vlastnosti bitového zlata. Aj tu sa zásadne nespolieha na to, že jeden server bude správne pracovať s registrom.

(5) Naposledy vytvorený reťazec bitového zlata poskytuje bitové bity pre ďalší vytvorený reťazec.

(6) Na overenie toho, že Alice je vlastníkom konkrétneho reťazca bitového zlata, skontroluje Bob neprehliadnuteľný reťazec titulu v registri titulov bitového zlata..

(7) Na stanovenie hodnoty reťazca bitového zlata Bob skontroluje a overí bitovú výzvu, dôkaz o fungovaní reťazca a časovú pečiatku.

Bitové zlato za bitcoiny

Paralely s bitcoinmi sú ohromujúce. Môžete vidieť použitie dôkazu o práci, riešení, ktoré sa stanú súčasťou budúcej výzvy, a distribuovanú knihu, ktorá vlastní každý reťazec bitov. Medzi bitovým zlatom a bitcoinom však boli určité kľúčové rozdiely.

Vďaka bitcoinu získava baník, ktorý nájde riešenie v kryptografickej hádanke, bitcoiny ako odmenu. Odmenou za bitové zlato je riešenie skladačky – reťazca bitov. Každý reťazec by mal inú hodnotu v závislosti od dĺžky a obtiažnosti jeho nájdenia. Takto reťazcom chýbala zastupiteľnosť, čo pri transakciách zvyšovalo mentálne náklady. Bohužiaľ, podrobnosti bitového zlata neboli nikdy úplne rozpracované. 27. decembra 2008 Szabo napísal, „Bit Gold by veľmi prospela demonštrácia, experimentálny trh (napr. Dôveryhodná tretia strana nahradila komplexné zabezpečenie, ktoré by bolo potrebné pre skutočný systém). Niekto mi chce pomôcť kódovať? “

O týždeň neskôr, 3. januára 2009, Satoshi zverejnil kód pre bitcoin, pričom inšpiráciou bolo Bit Gold.

Satoshi Fámy

Často sa šíria povesti, že Szabo je Satoshi Nakamoto. Povesti sa často odvolávajú na jeho príbuznosť s platidlami a zručnosťami v informatike. Výskumný pracovník analyzoval štýl písania Nicka aj Satoshiho a vyhlásil Szabo za kandidáta číslo jeden za Satoshi.

Nespočetné množstvo článkov obviňuje Nicka Szabo, že je Satoshi Nakamoto, obvinenia, ktoré Szabo samozrejme popiera. V reakcii na článok povedal: „Obávam sa, že ste sa pomýlili, keď ste ma otravovali ako satoshiho, ale už som si zvykol.“ V tomto okamihu je úplne zrejmé, že si Satoshi želal zostať v anonymite, a preto tu už nebude viac dohadov o skutočnej identite..

Riešenia druhej vrstvy

Vďaka blesku vo svojom twitterovom mene je Szabo silným zástancom bleskovej siete a riešení druhej vrstvy na škálovanie bitcoinu. Pomalé bitcoinové transakčné časy a drahé poplatky sú výsledkom vysokého dopytu po sieti a zaplnenia blokov. Prístup k škálovaniu bitcoinovej hotovosti spočíva v jednoduchom zvýšení veľkosti bloku, čo je stratégia, proti ktorej Nick namieta.

@juscamarena Prudký nárast veľkosti bloku predstavuje obrovské bezpečnostné riziko: neuvážený čin v systéme za 4 miliardy dolárov.

– Nick Szabo⚡️ (@ NickSzabo4) 16. augusta 2015

Pri komentovaní veľkostí blokov Szabo uviedol, že existuje „obsedantná skupina ľudí, ktorá si to predstavuje ako umelú prekážku brániacu väčšiemu počtu transakcií za bitcoin. Naozaj je to práca, je to plot brániaci ľuďom v zahltení, zaplavení, sieti s množstvom transakcií, ktoré celé uzly nedokážu zvládnuť. Táto transakčná história sa neustále buduje a buduje. Keď zvyšujeme počet ľudí, ktorí môžu vykonávať transakcie, znižujeme počet počítačov, ktoré dokážu transakcie spracovať. “

So zväčšenou veľkosťou blokov by sa znížil počet počítačov schopných spustiť celý uzol, čo by zvýšilo centralizáciu bitcoinu. Szabo si dáva pozor na riziká spojené s centralizáciou a hovorí: „Zakaždým, keď sa peniaze stanú prostriedkom cenzúry, stanú sa prostriedkom výmeny.“

Szabo sa k škálovaniu vyjadril ďalej a povedal: „Vo veľkom rozsahu nemôžete platiť za kávu prostredníctvom prémiového globálneho blockchainu. Budete potrebovať periférnu finančnú sieť, ktorá sa usadí na tomto blockchaine. Môže si byť istý, že ak by sa na všetky transakcie vysokej hodnoty na svete použil jeden zabezpečený blockchain, poplatky by boli príliš vysoké. “ Našťastie, s novými investíciami a pokračujúcou prácou, blesková sieť naďalej napreduje.

Nakoniec Szabo uviedol, že veľkosť bloku „by nemala byť ani verejnou diskusiou“.

Záverečné myšlienky

Szaboho pochopenie peňazí, histórie a kryptomeny robí z jeho spisov neoceniteľný zdroj pre záujemcov o technológiu blockchain. Jedna z jeho najsilnejších ponúk nám pomáha pochopiť dôležitosť fixnej ​​dodávky bitcoinu vo výške 21 miliónov mincí. „Stručne povedané, všetky peniaze, ktoré ľudstvo kedy použilo, boli tak či onak neisté. Táto neistota sa prejavovala rôznymi spôsobmi, od falšovania po krádež, ale najhoršou z nich bola pravdepodobne inflácia.„Ako niekto, kto sa už viac ako 20 rokov zapísal do kryptomeny, určite stojí za to venovať pozornosť pohľadu Nicka Szaba vpred.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map