Kto je Adam späť? O CEO Blockstream

Kto je Adam Späť?

Pre nadšencov kryptomien sa biela kniha o bitcoinoch stala legendou. Satoshi Nakamoto v ňom načrtol koncept blockchainu a spustil revolúciu v spôsobe ukladania a transakcie dát. Aj keď identita Satoshiho zostáva nejasná, v bielej knihe sa spomína iné meno veľmi skutočnej osoby: Adam Späť. Satoshi cituje Back a bol vynájdený Hashcashov protokol Back, pretože skoré vplyvy na algoritmus Bitcoin’s proof of work.

Adam späť twitter

Back je známy britský počítačový vedec a kryptograf. Od roku 2014 je generálnym riaditeľom spoločnosti Blockstream, vedúcej vývojárskej spoločnosti zameranej na bitcoiny, ktorá zamestnáva mnoho vývojárskych tímov Bitcoin Core. Z historického aj súčasného hľadiska je Back dôležitou postavou v kryptomene, ale väčšina ľudí o ňom veľa nevie. Tento článok ponúka základné informácie o Adamovi Backovi a jeho úlohe, ktorú zohral v priestore kryptomeny.

Skoré dni

Počiatočná kariéra Adama Backa sa v 90. rokoch zameriavala na prienik kryptografie a počítačovej vedy. Back získal titul Ph.D. v odbore informatika na univerzite v Exeteri. Jeho raná práca na ochrane súkromia a šifrovaní sa dostavila počas práce v spoločnosti s názvom Zero Knowledge Systems. Počas tejto činnosti pracoval Back ako konzultant spoločnosti Nokia v oblasti možnosti použitia elektronickej hotovosti pre mobilné telefóny.

V roku 1997 Back vyvinul túto myšlienku a napísal kód pre Hashcash. Hashcash je skorá aplikácia dôkazu o práci, ktorá spamerom sťažuje odosielanie miliónov e-mailov. Protokol Hashcash vyžadoval od odosielateľa, aby pred odoslaním vypočítal platnú hlavičku e-mailovej správy. Tento výpočet dôkazu o práci bol jednoduchý a vyžadoval od počítača odosielateľa menej ako minútu, čo nestačí na to, aby niekomu prekážalo. Avšak pre spamerov, ktorí sa spoliehali na posielanie miliónov e-mailov, Hashcash spamovanie oveľa výpočtovo predražil.

Vedci v 90. rokoch a na začiatku 21. storočia mysleli aj na digitálnu menu peer-to-peer. V tom období Nick Szabo navrhol Bit Gold a Back navrhol svoje vlastné riešenie B-peňazí, pričom obidve vyvinuli výpočtové úsilie na zabránenie dvojitému míňaniu. Ani jeden z nich však nebol schopný efektívne vyriešiť problém inflácie, najmä v systéme, ktorý odmeňuje používateľov za vytváranie nových blokov a nových coinov.

Rozprávanie so satoshi & Citovanie v bielej knihe o bitcoinoch

Samozrejme, niekto (alebo skupina ľudí) by čoskoro v bielej knihe o bitcoinoch narazil na výzvu regulovať ponuku a frekvenciu vydávania mincí. Meno Back sa v bielej knihe objavilo ako tvorca Hashcash a vplyv na Nakamotovo myslenie. Nakamoto sa v roku 2009 obrátil na Adama späť, aby získal viac informácií o Hashcashovi a jeho myšlienkach, či by sa protokol mohol uplatniť v oveľa väčšom a komplexnom rozsahu..

hashcash doklad o praci

Back nikdy nemal podozrenie, že Nakamoto je pseudonym a nikdy sa s Nakamotom osobne nestretol. Aj keď Back sledoval vývoj bitcoinu, neprispieval do zdrojového kódu bitcoinu. Jeho meno sa stále objavuje v bielej knihe a patril medzi malú skupinu ľudí, ktorí skutočne komunikovali s Nakamotom.

Štartuje blockstream

Myšlienka spoločnosti Blockstream, súčasnej ziskovej spoločnosti Back, vznikla v roku 2013. Back veril, že sa v oblasti bitcoinovej infraštruktúry nedosiahol dostatočný pokrok, ktorý by ju pripravil na podnikové použitie. Na úrovni protokolu tiež neexistovala veľká komerčná podpora pre takúto prácu.


Blockstream v roku 2014 vyzbieral počiatočné financovanie vo výške 21 miliónov dolárov, na čele s Reidom Hoffmanom (spoluzakladateľ spoločnosti LinkedIn, prvý investor v spoločnosti Facebook, Airbnb). Vo svojom kole financovania série A z roku 2015 spoločnosť Blockstream vyzbierala ďalších 55 miliónov dolárov, ktoré viedol hongkonský miliardár Li Ka-Shing.

Blockstream za posledných niekoľko rokov nabral na obrátkach ako popredný vývojár v oblasti bitcoinového jadra. Do interného tímu Blockstream prijali niekoľkých vývojárov Bitcoin Core. Spoločnosť je založená v Kanade, ale tím je distribuovaný po celom svete. Adam Back slúži ako výkonný riaditeľ a žije na Malte.

Blockstream sa podieľal na vývoji Lightning Network. Vyvíjajú tiež svoje vlastné riešenie likvidity zamerané na burzy známe ako Liquid Network. Spoločnosť Blockstream navyše prevádzkuje satelit, ktorý vysiela bitcoinový blockchain až na Zem po celom svete.

Príliš veľa sily?

Názory na Blockstream, a teda na Adama Backa, sú v rámci bitcoinovej komunity zmiešané. Na jednej strane má Blockstream horlivých fanúšikov a vernosť mnohým čínskym ťažobným operáciám. Na druhej strane má Reddit a ďalší používatelia sociálnych médií o spoločnosti pár dobrých vecí. Táto zlá vôľa väčšinou pochádza z debaty o veľkosti bitcoinového bloku a pokusov o zvýšenie škálovateľnosti bitcoinu.

Bývalý šéf nadácie Bitcoin Foundation Gavin Andresen tvrdil, že za posledných pár rokov došlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu veľkosti bloku. Zašiel dokonca tak ďaleko, že vybudoval otvorenú verziu bitcoinu, kde sa zväčšila veľkosť bloku. Zatiaľ čo veľká časť komunity je za zväčšenie veľkosti ako odpoveď na škálovateľnosť, niekoľko vývojárov Bitcoin Core, vrátane zamestnancov v Blockstream, odmietlo implementovať túto zmenu s odvolaním sa na obavy týkajúce sa výpočtových zdrojov u väčších blokov.

Niektorí tvrdili, že prenájom mnohých vývojových pracovníkov spoločnosti Blockstream poskytlo spoločnosti príliš veľa energie. Kritici tvrdia, že bitcoin je teraz centralizovaná inštitúcia kontrolovaná vývojovým tímom Blockstream. Toto je vážne obvinenie a je znepokojujúce, ak je pravdivé.

Blockstream má nepochybne vplyv, ale obvinenia z úplného prevzatia sú pravdepodobne prehnané. Nedávna analýza z WhaleCalls zistil, že iba 12% až 20% zmien zdrojového kódu bitcoinu pochádza od vývojárov Blockstream. Aj keď je to významné, nejde o úplne prevzatie. To znamená, že Blockstream rád zhadzuje svoju váhu a stojí za to dávať pozor na spoločnosť a Adama Backa ohľadom ďalšieho vývoja.

Záver

Adam Back má s bitcoinmi dlhú históriu, ktorá siaha až k protokolom, ktorý napísal v 90. rokoch. Mal vplyv na Nakamota a v bitcoinovej komunite má aj dnes vplyv ako vodca spoločnosti Blockstream. Aj keď veľká časť jeho kritiky a spoločnosti Blockstream bola nespravodlivá, stále je opodstatnené tvrdiť, že jeho spoločnosť hrá pri vývoji bitcoinov veľkú rolu. S takouto silou prichádza veľká zodpovednosť – a internetový hnev.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map