Kryptomenové kasína: hádzanie kockami na riskantné podnikanie

Zdá sa, že kasína s kryptomenami sú tu na to, aby tu zostali.

Ich dohľad a riziká sa však oplatí preskúmať. Tento článok popisuje zradné vody kasín s kryptomenami a to, čo potrebujete vedieť pred hraním.

Licencie na prevádzkovanie hazardných hier

Všetky kasína na bulvári „The Strip“ (úsek bulváru South Las Vegas Boulevard) majú licencie na prevádzkovanie hazardných hier. Navštívte 666casino.com napríklad tento web online kasína je dokonalým príkladom online kasína s licenciami na hazardné hry a navyše poskytuje obrovským bonusom novým hráčom. Všetky online kasína s „celosvetovou sieťou“ však nie.

Obzvlášť nelicencovanou skupinou kasín sú online kasína, ktoré prijímajú iba kryptomeny (ďalej len „kryptomenové kasína“). Môže to mať veľa dôvodov. Jedným z dôvodov je, že v bežných online kasínach hráči vkladajú fiat menu a online kasína potom potrebujú bankový účet obchodníka, aby mohli manipulovať s vloženou fiat menou.

Na to, aby mohla mať banka v online kasíne bankový účet obchodníka, musí mať takáto banka povolenie na prevádzkovanie hazardných hier. Ak hráči namiesto toho vložia kryptomenu, eliminuje sa potreba banky a následne sa eliminuje aj potreba licencie na hazardné hry z „dôvodov manipulácie s hotovosťou“ (takáto potreba môže pretrvávať v dôsledku iných zákonov alebo nariadení v príslušnej jurisdikcii).

Dôsledky získania licencie na prevádzkovanie hazardných hier

Najväčší rozdiel medzi licencovanými a nelicencovanými online kasínami je v tom, že licencované online kasína podliehajú pravidelným kontrolám zo strany dozorného orgánu (obvykle orgánu pre hazardné hry v jurisdikcii vydávajúcej licenciu). Ak dozorný orgán po preskúmaní zistí, že nie sú zavedené dostatočné bezpečnostné opatrenia na ochranu finančných prostriedkov hráčov alebo že sú zamietnuté žiadosti hráčov o výber, môže tento orgán odobrať licenciu online kasína. Dozorný orgán môže tiež ponúknuť podporu hráčom v sporoch s online kasínami.

Ďalším dôležitým rozdielom medzi licencovanými a nelicencovanými online kasínami je, že licencované kasína (s niektorými výnimkami popísanými nižšie) majú svoj generátor náhodných čísel („RNG“) overený dozorným orgánom. RNG je to, čo zaisťuje, že napr. online ruleta skutočne poskytuje náhodné výsledky.

Keď orgán dohľadu overí RNG, použije na RNG aj vlastný „kód“ orgánu, takže s RNG potom nebude možné manipulovať samotným online kasínom. Nelicencované kasína môžu na druhej strane meniť svoje RNG ľubovoľným spôsobom, aby zaistili, že hry ponúkané na webe budú platiť menej, ako by platili, ak by boli skutočne náhodné.

Je potrebné poznamenať, že tu existujú aj určité nelicencované online kasína uplatňovať koncept „preukázateľnej spravodlivosti“. Pravdepodobne spravodlivá hra je vybavená algoritmom, ktorý je možné analyzovať a overiť, či je spravodlivá. Algoritmus zaisťuje, že výsledok stávok je matematicky vopred určený (aj keď nie je vopred určený spôsobom, ktorý môžete samozrejme použiť).

Týmto spôsobom je overovanie a audit tretích strán (napr. Od dozorného orgánu) zvyčajne nepotrebné. Malo by sa však zvýšiť varovné označenie pre online kasína, ktoré sa na svojich webových stránkach chvália tým, že ich hry sú „preukázateľne spravodlivé“, ale bez toho, aby bol použitý nejaký algoritmus, ktorý by ich podporoval..

Krajiny vydávajúce licencie na hazardné hry

Existuje celý rad krajín po celom svete, ktoré vydávajú licencie na prevádzkovanie hazardných hier. Svetovým lídrom v oblasti online kasín je nepochybne Malta. Príslušným orgánom je Malta Gaming Authority. Malta ako jurisdikcia pre online hazardné hry dlho nebola bez výraznejšej konkurencie, pretože iným krajinám trvalo oveľa dlhšie, kým uznali finančnú hodnotu, ktorú tejto krajine priniesol online herný priemysel. Aj keď je dnes Malta stále pravdepodobne svetovým lídrom v online kasínach, mnoho ďalších krajín / území je známych aj vydávaním licencií na hazardné hry:

kasína

Britská komisia pre hazardné hry raz vytvorila zoznam, ktorý sa bežne označuje ako „biely zoznam hazardných hier online“. Tento zoznam zahŕňal jurisdikcie, ktoré podľa Zákon o hazardných hrách vo Veľkej Británii z roku 2005 mali povolené ponúkať a predávať svoje online herné služby hráčom vo Veľkej Británii (pretože tieto jurisdikcie boli považované za dôveryhodné).

Biela listina zahŕňala nasledujúce krajiny:

  1. The EHP krajinách
  2. Alderney (najsevernejšia z obývaných Normanských ostrovov a časť Bailiwicku z Guernsey)
  3. Antigua a Barbuda
  4. Gibraltár
  5. ostrov Man

Pozorný čitateľ môže poznamenať, že Malta nebola zaradená na bielu listinu, a to napriek tomu, že Malta Gaming Authority je orgánom, ktorý väčšina hráčov online kasín považuje za najdôveryhodnejší a najrešpektovanejší na svete. Zdá sa, že súčasná globálna hráčska komunita a anglickí zákonodarcovia spred roku 2005 majú rozdielne názory na dôveryhodnosť licencií na hazardné hry.

Von z 47 kryptomien kasína uvedených v zozname Cryptowisser (stránka, ktorá zhromažďuje komplexné údaje z online kasín), 25 má licenciu na prevádzkovanie hazardných hier a 22 nie. Z 25 kasín na kryptomenu, ktoré majú licenciu na hazard, je 22 (!) Vydaných spoločnosťou Curaçao, 2 vydáva Kostarika a 1 vydáva Čierna Hora (cloudbet.com).

Z uvedeného možno vyvodiť dva zrejmé závery:

  1. Žiadne z 47 vyššie uvedených kasín na trhu nemá licenciu od krajiny uvedenej na zozname povolených UK Gambling Commissiont (hoci Čierna Hora v súčasnosti rokuje o členstve v EÚ a potom možno aj o členstve v EHP); a
  2. Curaçao je dominantné.

Curacao

Curaçao – karibský ostrov s „licenciou na prevádzkovanie hazardných hier“.

Prečo má 9 z 10 kasín na kryptomenu licenciu od spoločnosti Curaçao?

Curaçao je karibský ostrov, ktorý sa nachádza pri pobreží Venezuely a má 150 000 obyvateľov. Je to autonómna krajina v rámci Holandského kráľovstva. Existujú štyri hlavné dôvody dominancie Curaçaa v licenciách na hranie online kasín: nízka daň, nízke licenčné poplatky, plynulý postup pri podávaní žiadosti o licenciu a nekomplikovaná regulácia hazardných hier a prístup „od ruky“.

Nízka daň

Sadzba dane z príjmu právnických osôb na Curaçao je 2% z čistého zisku. Dá sa to porovnať so sadzbou dane z príjmu právnických osôb pre čistý zisk vo Veľkej Británii, ktorá je 19% (takmer desaťkrát vyššia). Na ostrove Curaçao navyše neexistujú žiadne dovozné clá a dane z obratu.

Nízke licenčné poplatky

Poplatky za získanie a udržiavanie licencie sú tiež veľmi nízke. Kasína s kryptomenami musia platiť zriaďovacie poplatky (poplatok za vymenovanie, poplatok za žiadosť o licenciu pre eGambling, poplatok za zriadenie služby, poplatok za prihlášku do eZone atď.) V celkovej výške cca. 34 000 USD. Ďalej, počas prvých dvoch rokov prevádzky – sú účtované mesačné poplatky okolo 6 000 USD. Po takom počiatočnom dvojročnom období môže prevádzkovateľ online kasína rokovať o poplatkoch s vládou Curaçao.

Hladký postup podávania žiadostí o licenciu a zložitá regulácia hazardných hier

Licenčné konanie na Curaçao je neuveriteľne rýchle a lacné. Proces, za predpokladu, že sú všetky vaše doklady v poriadku, keď sa uchádzate o zamestnanie, zvyčajne netrvá dlhšie ako šesť (6) týždňov. Nariadenie o hazardných hrách na Curaçao je tiež dosť jednoduché. Pre akýkoľvek typ hazardných hier, ktoré chcete prevádzkovať, sa vyžaduje iba jedna licencia (hazardné hry, hry na šikovnosť a športové stávky). V mnohých ďalších krajinách sa vyžadujú samostatné licencie pre každý z týchto rôznych typov hazardných hier.

Tu je potrebné poznamenať, že plynulý postup pri podávaní žiadosti o licenciu so sebou prináša aj určité riziká pre budúcich hráčov online kasína. Mali by ste brať do úvahy hlavne jedno riziko – orgány na Curaçao neoverujú, či sú RNG online kasína (viac o RNG vyššie) skutočne náhodné. Pred hraním v kasíne s kryptomenami s licenciou na Curaçao by ste sa teda mali ubezpečiť, že je tiež „preukázateľne spravodlivé“.

Prístup „ruky preč“

Existujú rôzne spôsoby riešenia sporov medzi hráčmi a kasínami. Napríklad Malta Gaming Authority má divíziu referentov pre dodržiavanie pravidiel a sporov, ktorých jediným cieľom je zabezpečiť, aby boli hráči vypočutí „spravodlivo, nezávisle a v primeranom časovom rámci“. Spolupracujú tiež s organizáciou eCommerce and Online Gaming Regulation and Assurance (eCOGRA). eCOGRA má špeciálnu službu sprostredkovania sporov prostredníctvom niečoho, čo sa volá Fair Gaming Advocate, a je určená na zabezpečenie ochrany hráčov.

Naproti tomu Curaçao uplatňuje pri sporoch medzi hráčmi a kasínami takzvaný „prístup rukami“. Odporúčajú týmto dvom stranám, aby urovnali svoje spory priateľským spôsobom bez zapojenia rady pre kontrolu hazardných hier Curaçao. Takže ak ste hráčom, s ktorým sa zle zaobchádza v online kasíne s licenciou od Curaçao, budete musieť požiadať takéto online kasíno, aby sa k vám choval lepšie. Je zrejmé, že hráči v online kasínach s licenciou na Malte majú väčšiu právomoc v prípade sporu.

Záverečné myšlienky

Kryptomeny a technológia blockchain spôsobujú revolúciu v mnohých rôznych odvetviach po celom svete. Hazardný priemysel nie je výnimkou. Kasína s kryptomenami sú tu na pobyt. Hráči v kasínach s kryptomenami by si mali uvedomiť, že hrať v kasíne s kryptomenou bez licencie je riskantné a že hranie v kasíne s kryptomenami s licenciou na Curaçao nemusí hráčovi poskytovať najlepšiu bezpečnosť a ochranu..

Moja predpoveď na najbližšie roky je taká, že uvidíme príliv kasín s kryptomenami, ktoré sa uchádzajú o licencie a prijímajú licencie z iných krajín ako Curaçao, čo odvetviu kasín s kryptomenami poskytne väčšiu dôveryhodnosť a ochranu hráčov.

Chceš sa staviť?

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map