Irán sa blíži k posunu Rial na digitálnu menu z dôvodu sankcií

Irán sa chystá uviesť na trh svoju digitálnu menu Rial, ktorú vyvíja spoločnosť Informatics Services Corporation. Podľa generálneho riaditeľa agentúry Seyyeda Abotaleba Najafiho bude minca podporovať iránsku fiat.

Za súčasného stavu je západoázijský štát blokovaný z peňažného systému Spoločnosti pre svetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu (SWIFT) a momentálne sa snaží nájsť riešenie svojich problémov s pripojením k globálnej finančnej sieti. Toto je nával sankcií vlády Spojených štátov zameraných na jej finančné inštitúcie a obchodné siete.

Momentálne sa objatie kryptomien javí ako životaschopný spôsob, ako obísť uložené sankcie. Posledné kolo sankcií bolo prijaté 5. novembra prostredníctvom amerického ministerstva financií pri úrade pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) a zameriavalo sa na viac ako 700 iránskych občanov, spoločností, lietadiel a plavidiel.

Sankcie súvisia s jadrovými aktivitami štátu a mnohé z nich boli predtým uvedené v Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA). Plán bol navrhnutý tak, aby prinútil krajinu opustiť svoje jadrové programy a programy balistických rakiet a obmedziť schopnosť režimu financovať protiopatrenia..

Podľa a vydané vyhlásenie ministra financií Stevena Mnuchina bude vyvíjaný maximálny tlak, aby sa zabránilo iránskemu režimu v presune menových rezerv na nedostupné zahraničné investičné trhy.

Vývoj národnej digitálnej meny

Irán údajne urýchľuje spustenie svojej národnej kryptomeny podporenej národnou menou Rial. Podľa Ibeny, ako miestny zdroj správ, digitálnu mincu vyvíja spoločnosť Informatics Services Corporation na žiadosť centrálnej banky v krajine. Digitálna mena bude zjavne distribuovaná centrálnou bankou v individuálnom rámci.

Systém je údajne v pilotnej fáze a prebiehajú testy na vyhodnotenie jeho schopnosti prepojiť banky a retailové finančné inštitúcie. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Informatics Services Corporation Seyyeda Abotaleba Najafiho budú digitálne mince priamo podporovať fiatovú menu krajiny. Likvidita bude obmedzená blokovaním každej digitálnej jednotky po prijatí jej ekvivalentu fiat, čím sa jej vytvorí menej.

Zdôraznil tiež, že bankový systém v krajine stále potrebuje zásadné prepracovanie a nemôže uľahčiť plynulé prispôsobenie digitálnej platformy v súčasnom stave..

Venezuelský národný krypto prípad

Venezuela má jednu z najviac problémových ekonomík na svete a má rád Irán; čelila vlne sankcií uvalených USA. Cieľom izolacionistických politík je podkopať vládu prezidenta Nicolása Madura, ktorá bola obvinená z ďalšej korupcie a represií. Rovnako ako Irán, aj Venezuela má značné zásoby ropy, čo z nej robí jedinečnú prípadovú štúdiu o použití kryptomien na obchádzanie sankcií..

Zatiaľ bola jeho národná kryptomena pod menom Petro prepadákom. Tento efekt, ktorý bol pôvodne označovaný za základný kameň prepracovaného plánu obnovy inflácie zameraného na vymanenie sa krajiny z hĺbky chudoby, je ešte potrebné pocítiť. Podľa a Vyšetrovanie agentúry Reuters, niekoľko bežných občanov v krajine tvrdí, že narazilo na digitálnu menu Petro.

Počas štyroch mesiacov výskumný tím neúspešne hľadal stopy digitálnej meny. Zistenia naznačili, že neexistovali žiadne obchody ani platformy na výmenu kryptomien, ktoré by obchodovali s digitálnou menou Petro.

Vládni úradníci tiež poskytli protichodné správy o stave mince. Niektorí poukazujú na jeho rastúce využitie a odvolávajú sa na obchody v hodnote miliárd dolárov, ktoré zahŕňajú hlavne dovoz a vývoz. Podľa ministra, ktorý sa na projekte podieľal, Hugbel Roa, je však platforma stále v štádiu vývoja, takže minca nikdy nebola skutočne použitá.

Agentúra, ktorá bola poverená dohľadom nad projektom – The Superintendence of Crypto Assets, je údajne záhadou a jej existencia mýtom. Táto situácia zdôrazňuje ťažkosti pri zavedení národnej kryptomeny, ktorá nahradzuje fiat. Je pravdepodobné, že Irán môže úspešne spustiť svoju kryptomenu, ale dosiahnutie úspechu, o čom svedčí pokus Venezuely, bude herkulovskou úlohou.

Uznanie obrázka: AP / Ebrahim Noroozi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map