Internet vecí (IoT) a blockchain – aké sú možnosti?

O internete vecí (IoT) a technológii blockchain sa špekuluje. Je to zápas vyrobený v nebi? Posilňujú si navzájom silné stránky – alebo sa technológie stretávajú? Mali by obsadzovať samostatné svety, ktoré sa neprekrývajú? A čo to vlastne internet vecí vlastne je?

Keď sa dinosaury túlali Zemou

Počas revolúcie v oblasti osobných počítačov v 80. rokoch sa technologické spoločnosti usilovali o vybudovanie sveta, v ktorom každý stolný počítač obsahoval osobný počítač. Celkom bezpečne sa dá povedať, že misia bola splnená.

počítač

Prvé počítače, ktoré sa dostali na naše pracovné plochy

Internet predstavil svet, kde sa môže každý pripojiť online. A potom mobilné telefóny spojili všetkých s ostatnými bez ohľadu na to, kde sa v danom okamihu nachádzajú. Nakoniec to začalo byť zaujímavé na počítači vo vnútri každého stroja.

Internet vecí znamená presne to, čo hovorí veta. Každá vec – zariadenie, prístroj, nástroj, vozidlo, stroj, čokoľvek – obsahuje počítač a tento počítač sa pripája k sieti na prenos a príjem informácií.

Príklad internetu vecí

Vezmite si príklad z vášho vozidla v domácnosti. Vaše auto počíta, zhromažďuje údaje, ukladá ich, analyzuje, prenáša, prijíma, rozhoduje a komunikuje správy.

Tieto výpočty poskytujú službu vám, zákazníkom. Získate GPS, ktoré vám uľahčí rozhodovanie pri cestovaní, a bude sa streamovať zábava, aby bola vaša cesta pohodlnejšia.

Informácie o dopravných podmienkach vám pomôžu pri optimálnom rozhodovaní o trasách. Systém vám poskytne diagnostické informácie o tom, či má vaše vozidlo problém, ktorý musíte vyriešiť..

Spoločnosť má výhody aj z viacerých hľadísk. Zhromažďovaním údajov zo všetkých vozidiel zákazníkov sa spoločnosť učí, či zo všeobecnej triedy výrobkov vyplýva konkrétny problém. Spoločnosť identifikuje zdroj problému a reaguje na to, aby vám a ostatným zákazníkom poskytla produkty a služby najvyššej kvality.

A čo Blockchain?

Hneď potom vidíme niekoľko zásadných nekompatibilít medzi IoT a blockchainom. Blockchain vznikol ako decentralizovaná technológia a účastníci obchodujú bez toho, aby si museli navzájom dôverovať.


Technológia Internetu vecí gravituje smerom k centralizácii. A pomocou vyššie uvedeného príkladu automobilu komunikuje vozidlo s výrobcom tohto automobilu. Automobil nekomunikuje s decentralizovanou sieťou uzlov, ktoré si ľudia zvolia na svojich vlastných systémoch.

plné uzly bitcoinu

Na prvý pohľad sa zdá, že decentralizovaná povaha blockchainu je nekompatibilná s technológiou IoT.

Výrobca má odborné znalosti o tomto vozidle a decentralizovaný konsenzus nedokáže vyriešiť zásadné problémy so službami. Ako by to fungovalo? Uzol A hovorí „žiadny problém“ plameňom prúdiacim z kapoty vozidla pri jazde po diaľnici. Uzol B hlasovaním vyhlási, že ide o mimoriadnu situáciu, a nakoniec sa uzol C zdržal hlasovania, pretože je offline a po pridaní bloku aktualizuje svoj reťazec..

Len si predstavte možnosti zábavy so semaformi IoT založenými na blockchaine.

Škálovanie

Blockchain chvíľu trvá, kým sa dospeje ku konsenzu, a táto pomalosť definuje súčasný stav technológie blockchain. Technológia blockchain v súčasnosti prechádza veľkým výskumom, ako ju škálovať, aby rýchlejšie zvládla viac transakcií.

Rovnako ako v príklade automatizovaného automobilu však zákazníci požadujú včasné služby. Sieť bitcoinov trvá desať minút, kým sa dosiahne konsenzus, a niektoré problémy s vozidlami si okamžite vyžadujú pozornosť.

Bezpečnostné hľadiská

Blockchain vynucuje bezpečnosť prostredníctvom asymetrickej kryptografie. Používateľ si udržiava súkromný kľúč, ktorý vytvára digitálne podpisy dokazujúce vlastníctvo aktív v blockchaine, a ak ktokoľvek okrem vás získa prístup k vášmu súkromnému kľúču, bude skutočne vlastníkom vášho majetku.

Alternatívne, v scenári internetu vecí, automatizované vozidlo, chladnička, budík alebo dané počítačové zariadenie obchoduje samostatne. Do interakcie medzi zariadením a sieťou nezasahuje žiadny človek.

Takže majú vaše zariadenia prístup a ukladajú vaše súkromné ​​kľúče do ich interných čipov? Má každé zariadenie IoT, ktoré používate, svoje súkromné ​​kľúče? Keď hackeri preniknú do vašich zariadení IoT (čo je notoricky ľahké urobiť), vlastnia tiež vaše súkromné ​​kľúče.

Aby sme parafrázovali Dannyho DeVita z klenotu Nílu: „Žiadny čip nie je dnes večer bezpečný!“

Možnosti a nádej

Existujú scenáre, v ktorých blockchain prináša výhody internetu vecí. Pretože jednotlivé národy nedokážu slúžiť svojim občanom najlepším možným spôsobom, získava blockchain bez hraníc väčšiu príťažlivosť. Podobne, ako sa ľudia stávajú prekážkami v efektívnosti, znižuje sa príťažlivosť znižovaním ľudských interakcií.

Preto fenomén IoT automobilov bez vodiča dosahuje rastúci záujem.

Kam pôjdeš Amerikou v lesklom aute v noci?

Predstavte si tento prípad použitia. Neobsadené auto bez vodiča si vyzdvihne balík na doručenie od robota a po vyzdvihnutí si vozidlo uvedomí, že musí natankovať. Vyhľadá najbližšiu čerpaciu stanicu a robot natankuje vozidlo. Vozidlo za transakciu platí tokenmi kryptomeny. Auto dokončí cestu a nechá balíček v prijímajúcom zariadení.

auto bez vodiča

Autá bez vodičov sú iba jedným príkladom toho, že blockchain a IoT fungujú v harmónii.

Nikde v tejto línii sa nevyžadovala ľudská interakcia.

Blockchain vyniká transakčným spracovaním medzi stranami, ktoré si navzájom musia dôverovať, a stroje od prírody nemajú zmysel pre dôveru. Poskytnutie a prijatie balíka vyžaduje autorizáciu a nákup paliva definuje najzákladnejší prípad použitia kryptomeny.

Potreba ľudí vyvstáva iba v prípade potreby inžinierstva a údržby systému.

Ďalšie možnosti: Smerovaný acyklický graf (DAG)

Okrem blockchainu ako dátovej štruktúry naznačuje možnosti smerovaná štruktúra acyklického grafu (DAG). Je pozoruhodné, že sieť IOTA Tangle je postavená ako DAG.

V oblasti diskrétnej matematiky graf definuje množinu objektov známych ako uzly (nazývané tiež vrcholy alebo body) a uzly sa vzťahujú cez hrany (tiež známe ako oblúky alebo čiary)..

V usmernenom grafe hrany ukazujú smer, čo znamená, že hrana prechádzajúca z uzla X do uzla Y sa líši od hrany prechádzajúcej z uzla Y do uzla X. Acyklická povaha DAG znamená, že prechod po grafe nie je kruhový sledovaním okrajov od uzla k uzlu nikdy nenavštívite ten istý uzol dvakrát.

Zdá sa, že štruktúra DAG sa prirodzene hodí k výzvam IoT s jeho rozsiahlou sieťou transakcií medzi strojmi; a teoreticky DAG prekonáva neefektívnosť konsenzu, pomalé transakčné rýchlosti a oligarchiu baníkov.

Bohužiaľ, bez nemennej pravdy blockchainu postavenej na dôveryhodných transakciách konsenzu, nemusí DAG ponúknuť nič hodnotné okrem zaujímavej alternatívnej topológie siete.

Ako by DAG chránil bezpečnosť transakcie a zabránil jej únosu? A bez nemennosti blockchainu, ako auditujete DAG a dôverujete mu ako nezmenený záznam pravdy?

Záverečné myšlienky

IoT a technológia blockchain sa na scéne objavili zhruba v rovnakom čase. Vynorili sa spolu, ale budú sa zbližovať? Obe technológie sa naďalej vyvíjajú a výskum a vývoj pokračuje v oboch sférach, ale ešte sa uvidí, či si blockchain nájde vo svete internetu vecí produktívne miesto..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map