Humanitárne projekty využívajúce blockchain pre lepší svet

Počet vysídlených osôb na svete je vždy maximálny. Podľa Agentúry OSN pre utečencov ich je viac ako 25 miliónov utečencov vo svete. Okrem toho je takmer 45 tisíc ľudí nútených každý deň opustiť svoje domovy. Teraz sa humanitárne agentúry a vlády usilujú o blokovanie reťazca umožňujúceho humanitárne projekty, ktoré utečencom poskytnú identitu a pomoc.

Humanitárne projekty pre digitálnu identitu

Identita je jedným z najzákladnejších problémov, ktorým utečenci čelia. Nielen pre jednotlivcov, ale aj pre vlády, ktoré sa snažia riadiť populáciu utečencov. Samotná správa identít je v skutočnosti širším spoločenským problémom.

Existujú viac ako miliarda ľudí na celom svete, mnoho v rozvojových krajinách, ktoré sú „neregistrované“ a nemajú dokumentáciu totožnosti. Táto skupina zahŕňa globálnu populáciu utečencov.

Bez formálnej identity nemôžu jednotlivci získať prístup k bankovým alebo finančným systémom, získať adresu, prístup k vzdelaniu alebo zdravotnej starostlivosti alebo sa zaregistrovať u akýchkoľvek vládnych inštitúcií. V mnohých krajinách musia jednotlivci poskytnúť preukaz totožnosti, aby mohli získať predplatenú SIM kartu pre mobilné telefóny.

Cestovný pas

Nikdy to neberte ako samozrejmosť.

Bez identifikačných prostriedkov čelia utečenci a žiadatelia o azyl po príchode do krajiny zadržaniu. Vlády často konajú z pozície nedôvery, pretože ľudia nemajú žiadne právne prostriedky na dokázanie toho, že sú tým, za koho sa vydávajú.

ID2020

The Aliancia ID2020 zvolané na dosiahnutie cieľa OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, ktorým je „zabezpečenie právnej identity všetkým, vrátane registrácie narodenia, do roku 2030“. Skladá sa z vlád, organizácií poskytujúcich pomoc a súkromných spoločností vrátane spoločností Accenture a Microsoft.

Aliancia cituje vznik blockchainu v kombinácii s biometriou ako prostriedkom, pomocou ktorého môže dosiahnuť svoje ciele.

Spoločnosti Accenture a Microsoft vyvinuli systém identity založený na blockchaine zahŕňajúci skenovanie odtlačkov prstov a sietnice. Spoločnosť Accenture použije tento systém ako dôkaz koncepcie priradiť digitálnu identitu všetkým svojim 400 000 globálnym pracovným silám. V nasledujúcich dvoch rokoch si Aliancia ID2020 kladie za cieľ pracovať na zapojení vlád do tohto riešenia.

Biometrické skenovanie

Na zistenie digitálnej identity sa používajú biometrické snímky vrátane rozpoznávania dúhovky a odtlačkov prstov.


Takáto digitálna identita je pre utečenca prichádzajúceho do novej krajiny veľmi cenná. Urýchľuje proces overovania identity vlád. Za predpokladu, že utečencovi bude udelený azyl alebo povolenie na pobyt, znamenalo by to, že budú mať prístup k službám a môžu sa rýchlejšie stať produktívnymi členmi spoločnosti..

Fínsko – priekopnícka digitálna identita pre žiadateľov o azyl

Ak potrebujete ďalší dôkaz, že to v skutočnosti môže fungovať, potom Fínsko to môže poskytnúť. Fínska vláda už viac ako dva roky poskytuje žiadateľom o azyl predplatené karty Mastercard.

Karty fungujú na identifikačnom systéme založenom na blockchaine, ktorý funguje rovnako ako bankový účet. Systém nastavila a Helsinský startup s názvom MONI. Týmto spôsobom sa žiadatelia o azyl mohli oveľa ľahšie integrovať do fínskej spoločnosti. Môžu dostávať výplaty miezd a platiť účty pomocou svojho účtu MONI, podobne ako bežní občania.

Digitálna identita slúži ako odrazový mostík pre ďalšie druhy humanitárnych projektov, ako je distribúcia pomoci a obmedzenie obchodovania s deťmi.

Humanitárne projekty na distribúciu pomoci

Charity a organizácie poskytujúce pomoc na celom svete sa snažia získať prostriedky a pomoc do rúk tým, ktorí to potrebujú. Tento problém sa samozrejme zhoršuje v krízových situáciách, ako je odstraňovanie následkov katastrof.

Finančné prostriedky sú často spojené v rámci multibankových prevodov, zatiaľ čo zamýšľaní príjemcovia sú ochudobnení. Skorumpovaní sprostredkovatelia môžu tiež odčerpať prostriedky určené na humanitárne projekty.

Blockchain pomáha eliminovať sprostredkovateľov a umožňuje charitatívnym organizáciám a skupinám pomoci osloviť priamo tých, ktorí to potrebujú.

Stavebné bloky

Od roku 1962 sa Svetový potravinový program (WFP) usiluje poskytovať potravinovú pomoc v núdzových situáciách po celom svete. Aj keď spočiatku distribuovala balíčky potravín tým, ktorí to potrebovali, od roku 2010 namiesto toho dáva hotovosť na nákup potravín. Týmto spôsobom WFP utrpí straty vo forme bankových poplatkov, podvodov a korupcie. Organizácia odhaduje to predstavuje zhruba 30 percent.

V roku 2017 začali rozvíjať projekt s názvom Stavebné bloky. Cieľom projektu je využiť vlastnosti blockchainu na sledovanie aktív na sledovanie distribúcie hotovosti jednotlivcom žijúcim v utečeneckých táboroch. Od januára priniesol projekt prospech asi 100 000 ľuďom bývajúcim v jordánskych utečeneckých táboroch.

Jednotlivci v táboroch si teraz môžu kúpiť jedlo v miestnom supermarkete. Pri pokladni odoberie skener ich sietnicovú tlač. Táto tlač overuje ich digitálnu identitu na blockchaine, čím sa vytvára záznam o transakcii.

WFP nakoniec vyrovnáva platby priamo s miestnym supermarketom vo fiat mene. The Odhady WFP ušetrí to ohromujúcich 98 percent na bankových poplatkoch. Tieto úspory sú také dôležité, pretože môžu pomôcť uživiť viac ľudí.

Humanitárne projekty na zníženie obchodovania s deťmi

Moldavsko patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Výsledkom je, že veľa detí je bez dokladov, čo z nich robí ľahkú korisť obchodovania s ľuďmi. Gangy pomocou falošných papierov odvážajú deti, zvyčajne dievčatá, vo veku od trinástich rokov cez medzinárodné hranice.

Ich únoscovia ich následne predávajú ako sexuálne otrokyne v krajinách vrátane Turecka, Ruska a Spojených arabských emirátov.

Koncom roka 2017 začala OSN pilotnú iniciatívu zameranú na boj proti obchodovaniu s ľuďmi založenú na blockchaine. Po ohlásení projektu, Moldavsko bolo jedným z prvých vlády prejaviť záujem.

Moldavská vlajka

Moldavsko využíva digitálne identity založené na blockchaine na zníženie obchodovania s deťmi.

Podobne ako v prípade ID2020 ide o poskytovanie digitálnej identity deťom na základe biometrie, čím sa eliminuje potreba papierovania. Vďaka tomu táto identita umožňuje moldavským orgánom vykonávať dôkladnejšie hraničné kontroly detí. Cieľom je v konečnom dôsledku znížiť výskyt obchodovania s ľuďmi a v mnohých prípadoch zachrániť životy obetí.

Blockchain pre spoločnosť

Blockchain už začína ukazovať značný potenciál na zlepšenie podmienok v rozvojových krajinách aj v mnohých ďalších oblastiach. Pri uplatňovaní využití blockchainu nad rámec kryptomien a financií je zrejmé, že by mohli byť možné obrovské výhody pre celú spoločnosť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map