Generálny riaditeľ spoločnosti Elixxir David Chaum: „Blockchainom chýba schopnosť súkromia v rozsahu“

David Chaum

David Chaum / Chaum.com

Keď si väčšina ľudí spomenie na pôvod kryptomeny, ich myseľ sa obráti na bielu knihu z roku 2008 a vzhľad bitcoinu rok na to. Aj keď nikto nevie naisto, kto je skutočným tvorcom bitcoinu, a teórií je už dosť, meno Satoshi Nakamoto vyčaruje obrazy japonského počítačového vedca.

Ale hoci nikto nepozná tvár, v odbore nie je človek, ktorý by toto meno nepočul. S Davidom Chaumom je to pravdepodobne pravý opak. Možno ste o ňom nepočuli, ale ak by ste ho videli hovoriť alebo robiť kolá na konferenčnom okruhu, nikdy by ste nezabudli na jeho tvár alebo jeho vynález.

Kto je David Chaum? Generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Elixxir a vynálezca digitálnej hotovosti (ktorý mimochodom siaha oveľa ďalej ako v roku 2008).

Väčší ako život, neskutočne vysoký, s dlhou bielou bradou a nepopierateľnou prítomnosťou, som Davida dobehol Webový samit v Lisabone aby sa dozvedel viac o jeho oslepujúcom algoritme, prečo bol nútený ho vymyslieť a aké sú jeho plány ďalej.

David Chaum vynašiel oslepujúci algoritmus v 80. rokoch

Vyčerpaný a rozcuchaný po dlhom lete z LA a zúfalo potrebujúci kávu sa ospravedlnil za svoje pomalé a miestami nesourodé reakcie. Mediálna dedina na samite bola tiež plná a hlučná a nepomohlo ani rôzne rozptýlenie od kolegov novinárov, opýtaných, organizátorov a stratených delegátov, ktorí jednoducho hľadali toaletu. Aj tak som začal.

Mnoho ľudí si myslí, že kryptomena začala bitcoinom, ale poďme si povedať o vašom oslepujúcom algoritme. Prečo a ako ste prišli na nápad??

„No,“ pozastaví sa na chvíľu a pohladí si fúzy, „vidíš, začiatkom 80. rokov bol jediný spôsob, ako mohli spotrebiteľské platobné systémy fungovať, použitie masívnych počítačov a bánk, POS zariadení a tohto druhu infraštruktúry. Chcel som nájsť spôsob, ako umožniť ľuďom držať svoje vlastné peniaze takým spôsobom, aby im ich nebolo možné vziať a dokázať nimi platiť tak, aby ich nebolo možné spájať s týmito platbami.

Takže som vymyslel túto predstavu slepého podpisu. Predstavte si to ako bankomat, v ktorom by ste ako spotrebiteľ mohli dostať peniaze zo zariadenia, ale iba vy by ste poznali sériové číslo bankoviek.

Fungovalo to kryptografickým zaslepením sériového čísla, keď by banka mala podpísanú verziu vášho vlastného sériového čísla, ale nevedela by, aké sériové číslo ste si vybrali. Iba vy ste mohli odstrániť zaslepenie. Potom by ste sa mohli rozhodnúť, kedy ich chcete minúť, a nevedeli by, že to sú peniaze, ktoré ste vybrali. “

Slepý algoritmus

Slepý algoritmus, Scientific American

Prečo si myslíte, že to bolo potrebné?

Než odpovie, je obrovská pauza. V skutočnosti môj rekordér zaregistruje asi 25 sekúnd prázdneho miesta, takže chit-chat uložím na pozadí. Každý novinár pochopí, aké bolestivé môže byť dlhé tiché obdobie. Ale jeho oči sú tiež zatvorené. Nie som si istý, či je v hlbokom zamyslení alebo v hlbokom spánku, alebo či je vhodné prelomiť ticho. Nakoniec sa vráti do života a hovorí:

“Pretože.” ľudia musia mať pod kontrolou svoj vlastný informačný život veľmi všeobecne a nízko visiace ovocie je najzrejmejším kľúčovým bodom kontaktu. Najjasnejším a najjednoduchším prípadom použitia sú platby, a preto som na to zameral svoju pozornosť. Ak sa však pozriete na môj článok v časopise Scientific American z 90. rokov, uvidíte, že to všetko bolo súčasťou širšieho a komplexného prístupu k návratu kontroly nad informačným životom jednotlivcovi. “

Pokračuje: „Viete, ľudia pochopili zložitosť a silu informačných technológií, najmä v tých časoch veľmi obmedzený. Musel som nájsť spôsob, ako obmedziť zameranie na niečo čisté a jednoduché a dostatočne dôležité, čo skutočne rezonuje s ľuďmi, takže som hovoril o elektronických peniazoch. Ale pre mňa to vždy bolo o oveľa všeobecnejšej kontrole informačného života.

Súkromie je naozaj všetko o kontrole, jediný spôsob, ako ovládať svoj informačný život, je súkromie a akonáhle sú informácie vonku, už ich nemáš možnosť ovládať. “

Predvídanie problémov údajov v nesprávnych rukách

V auguste 1992 Davidov článok Dosahovanie elektronického súkromia bola publikovaná v časopise Scientific American. Je takmer desivé, aký bol pred jeho časom. Úvodný odsek znie:

„Zakaždým, keď telefonujete, nakupujete tovar pomocou kreditnej karty, predplatíte časopis alebo zaplatíte dane, tieto informácie sa niekam dostanú do databázy. Ďalej je možné všetky tieto záznamy prepojiť tak, aby tvorili v skutočnosti jednu dokumentáciu vášho života. “

David chcel jednotlivcovi vrátiť kontrolu nad osobnými informáciami. A keď vezmete do úvahy najnovšie narušenie súkromia a horúcej vody, veľké technologické spoločnosti v poslednej dobe neustále šliapu, zdá sa, že jeho vízia bola správna. Účinne sme položili cestu nášmu osudu tým, že sme ľuďom umožnili zostaviť tieto zložky nášho života bez toho, aby sme to zastavili.

Príspevok dospel k záveru:

„Voľba medzi uchovávaním informácií v rukách jednotlivcov alebo organizácií sa robí zakaždým, keď sa ktorákoľvek vláda alebo podnik rozhodne automatizovať ďalší súbor transakcií. V jednom smere spočíva bezprecedentná kontrola a kontrola nad životom ľudí, v druhom zase bezpečná parita medzi jednotlivcami a organizáciami. Tvar spoločnosti v budúcom storočí môže závisieť od toho, ktorý prístup prevláda. “

Predstava, že súkromné ​​platby sú hrozbou pre spoločnosť, je absurdná

Takže ste predvídali veľa problémov, ktoré mali prísť s toľkými údajmi tam a pod kontrolou nesprávnych ľudí …

“Očakával som tento prirodzený taktický konflikt medzi tými, ktorí chcú posilniť moc štátu.” A keď sa pozriete na to, čo sa deje teraz … tvrdením, že je tu všetka táto trestná činnosť, ktorá je uľahčená kryptomenou, tým myslím, že tri štvrtiny amerických dolárových bankoviek nie sú v USA a nikto nevie, kde presne sú alebo aký trestný čin činnosť, na ktorú sa používajú.

Predstava, že súkromie niektorých platieb by mohlo byť pre spoločnosť nesmierne škodlivé alebo že súkromie spotrebiteľov je v rozpore so záujmom spoločnosti, je skutočne fraškou. Existuje toľko spôsobov, ako sa veľké množstvá peňazí nezákonne prevádzajú prostredníctvom vlastníckych schém, nadácií, zahraničných spoločností, neopracovaných diamantov lietajúcich po celom svete, je absurdné tvrdiť, že každodenné osobné platby mojej matky by mohli časom ovplyvniť národnú bezpečnosť. Je to hlúposť. “

V tomto okamihu Davidova asistentka klepá na hodinky a dáva gesto časového limitu a ďalší novinár na mňa civí. Musíme veci ukončiť, aj keď sme iba poškriabali povrch jedného z najstrašnejších a najrelevantnejších rozhovorov v dnešnej spoločnosti. Keď už nebudem mať čas na preskúmanie minulosti, pýtam sa Dávida na budúcnosť.

Je už nejaký čas na konferenčnom okruhu (v skutočnosti som do neho narazil pred pár mesiacmi v Londýne) a zdá sa, že mal po celý čas postranný úmysel. Pracoval na vlastnom blockchaine Elixxir, ktorý predstavil na konsenzu v Singapure a uviedol, že je rýchlejší a lepší ako bitcoin.

Dobre, tak rýchlo, môžete nám povedať niečo o Elixxire?

“Áno!” Oči sa mu rozsvietia. Myslím, že som sa dotkol čarovného slova. “Preto som sa vrátil do vesmíru,” pripúšťa.

elixxir

elixxir.io

„Uvedomil som si, že v súčasnosti elektronické platby v skutočnosti nie sú schopné uspokojiť potreby spotrebiteľov. Skutočne neposkytli súkromie v rozsahu, v blockchaine nie je žiadny komponent správy, celý problém ochrany osobných údajov metadát sa ignoruje. Napriek tomu si v spotrebiteľskom priestore ľudia veľmi dobre uvedomujú, s kým hovoria [takmer dve desaťročia po Davidovom varovaní].

… Takže to sa blockchainom nerieši. Blockchain nielenže technicky chýbala schopnosť škálovať, ale tiež chýbal koncept aspektov, ktoré by boli potrebné pre rozsiahle prijatie zo strany spotrebiteľa, pre zmysluplné súkromie a škálovanie – pre súkromie vo veľkom rozsahu.

Existujú technológie založené na blockchaine, ktoré poskytujú určitú úroveň ochrany súkromia, ale zdá sa, že sú najmenej škálovateľné, a viete, že majú zlé asociácie, a to je iná vec. Ale ak chcete spotrebný tovar, nemôžete transparentne a nemenne umiestniť platby ľudí online.

Vy Potrebujete súkromie v rozsahu a úroveň bezpečnosti, ktorá by bola prijateľná pre krajiny pretože nechcú, aby sa iné krajiny trápili s ich platobným systémom alebo sledovali ich makroekonomiku a ich občanov a aby mohli narušiť alebo deaktivovať ich ekonomiky atď..

Potrebujete inú úroveň zabezpečenia a navyše to všetko musí fungovať tak rýchlo, ako to zákazníci očakávajú na platforme inteligentných telefónov, bez toho, aby ste museli vyčerpať dátový plán a batériu, a zároveň ich izolovať od akýchkoľvek poznatkov o základnej platforme. . “

A ako ďaleko si?

“Je to v prevádzke a už je to pár mesiacov v Alfe.” Používame ho interne na zasielanie správ a pre vývojárov a na testovanie všetkého. Na našom webe môžete skutočne vidieť ukážku prieskumníka blokov a čo sa deje. Zatiaľ nie sme pripravení na spustenie, ale budeme pripravení na spustenie v nasledujúcom období. “

Jeho asistent teraz vyzerá skutočne nervózne a ja doslova cítim nenávistné vibrácie vyžarujúce z môjho kolegu čakajúceho na stánok. Túto konverzáciu si budeme musieť zvoliť inokedy – „možno v Macau alebo bohvie kde,“ smeje sa David. To je určite možnosť.

Takže nakoniec, čo je najdôležitejšia vec, ktorú môžeme urobiť s technológiou blockchain?

„Jedna najdôležitejšia vec, ktorú blockchain môže priniesť svetu, je decentralizované globálne bezpečné podmienky pre všetky druhy finančných transakcií a komunikáciu a nové kreatívne využitie výpočtovej techniky. “

Budeme si musieť počkať ďalších pár mesiacov, aby sme zistili, čo dokáže Elixxir a či prinesie rýchlosť, súkromie a bezpečnosť, ktoré David sľubuje. A či bude jeho odkazom vynálezca digitálnej hotovosti alebo priekopník širokej adopcie blockchainu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map