Existujú problémy s blockchainom, vezmite si dva aspiríny a veľa odpočinku

Problémy s blockchainom existujú. Alebo inak povedané, existujú obmedzenia v tom, čo blockchain ponúka.

Kedykoľvek sa objaví nová technológia, očakávania raketovo stúpajú nad tým, čo dokáže a ako mení svet. Osobné počítače priniesli digitálnu technológiu pre masy, napriek tomu sú veľké spoločnosti naďalej závislé na sálových počítačoch. Internet pripojil všetkých, ale vďaka tomu si nikto neuchovával svoje súkromie.

Na začiatku

Satoshi Nakamoto vynašiel blockchain v roku 2008 ako technológiu založenú na bitcoinoch. Blockchain poskytuje decentralizovaný mechanizmus, pri ktorom dochádza k transakciám bez toho, aby si ktorákoľvek zo strán musela navzájom dôverovať. Asymetrická kryptografia zaisťuje bezpečnosť a súkromie.

Aj v kontexte bitcoinovej siete, pre ktorú bola vytvorená, existujú problémy s blockchainom. Prísna menová politika bitcoinov obmedzuje uskutočňovanie transakcií na každých 10 minút. Moderné podnikanie vyžaduje rýchlejšie výsledky.

Vitalik Buterin označuje škálovanie ako primárny problém, ktorý je potrebné v blockchainovej technológii riešiť. V septembri 2017 uviedol nasledujúce komentáre v rozhovore s Navalom Ravikantom na konferencii Disrupt SF 2017:

„Bitcoin v súčasnosti spracováva o niečo menej ako tri transakcie za sekundu; a ak sa priblíži k číslu štyri, už je na špičkovej kapacite. Etherium za posledných pár dní robilo päť sekúnd. A ak stúpne nad šesť, potom je tiež na špičkovej kapacite. Na druhej strane, Uber v priemere – 12 jazdí za sekundu, PayPal – niekoľko stoviek, Visa – niekoľko tisíc, veľké burzy – desaťtisíce. A ak chcete ísť na IoT, hovoríte o státisícoch … “

Ukáž mi peniaze

Preto sa účel bitcoinu vyvinul z pôvodnej vízie Satoshiho. Svoju bielu knihu nazval „Bitcoin: systém elektronickej hotovosti typu peer-to-peer„, Ale v dnešnej dobe sa čoraz viac hovorí o tom, že bitcoin je uchovávateľom hodnoty ako zlato, a nie elektronická hotovosť. Úložisko hodnoty nevyžaduje rýchlosť transakcií v elektronickej hotovosti.

To tiež prináša problémy s blockchainom v podobe kmeňových bojov. Jeden kmeň sa zasadzuje za čistotu pôvodnej vízie Nakamota a iný kmeň sa zasadzuje o inováciu. V dôsledku toho sa množia rôzne blockchainy. Tento blockchain to robí a ten blockchain to robí a ďalší blockchain zase niečo iné. To všetko vytvára masu zmätkov o tom, kto vie najlepšie a ktorou cestou ísť vpred.

Predpokladajme, že budúcnosť obsahuje množstvo rôznych blockchainov, ktoré používate, rovnako ako v súčasnosti navštevujete rôzne webové stránky. Decentralizovaná povaha blockchainu vyžaduje, aby ste vo svojom počítači alebo zariadení hostili určitú verziu sieťového uzla. Koľko uzlov budete potrebovať? Kedy budú požiadavky na ukladací priestor zaťažené pre váš systém? Aké ďalšie úskalia vás v tomto scenári čakajú?

Peter vybral peňaženku

A kryptomeny si na uloženie vyžadujú peňaženky, ale ani jedna peňaženka neukladá každú kryptomenu. Potrebujete viac peňaženiek. Koľko peňaženiek budete potrebovať na sledovanie? Stratíte peňaženku a prídete o peniaze. Čo ak sa vaša peňaženka zrúti, ale stratili ste semienko? Čo sa stane, ak zomriete, ale vaši dedičia nebudú mať prístup k vašim peňaženkám?

obrázok problémov s blockchainom

Pri spracovávaní transakcií blockchainy ukladajú údaje, ale blockchainy nenahrádzajú databázy. Blockchain poskytuje platformu pre decentralizované výpočty, ale ešte sa uvidí, či sa blockchain dokáže nahradiť cloudové výpočty.

Decentralizácia vesmíru

Blockchainy poskytujú decentralizáciu, ale decentralizácia spočíva v očiach pozorovateľa. Decentralizácia existuje v bitcoinovej technológii, ale bez ťažby sa bitcoinové transakcie zastavia a systém ovláda pomerne málo ťažiarov bitcoinu. Bitcoinová ťažba teda zlyhá v decentralizácii. A zdravý rozum nám hovorí, že väčšina bitcoinového bohatstva spočíva v relatívne malom množstve prvotných investorov. Distribúcia bohatstva bitcoinu teda zlyháva v decentralizácii.

Naopak, nadšenci bitcoinu sa pozerajú na ethereum a tvrdia, že zlyháva v decentralizácii. Vitalik Buterin vedie organizáciu Ethereum, takže vedenie predstavuje zlyhanie decentralizácie.

Nefunkčný záznam

Okrem decentralizácie poskytuje blockchain nemenný záznam pravdy. To poskytuje blockchainu hodnotu ako transakčný systém. Blockchain dokumentuje každú transakciu jasne a navždy. To má za následok nevýhodu tuhosti. Keď sa vyskytnú chyby, aj oni žijú večne.

Mnoho blockchainov poskytuje možnosti inteligentných zmlúv. Inteligentné zmluvy existujú ako jednotky kódu, ktoré žijú na blockchaine. A keďže žijú na blockchaine, žijú večne. Všetky chyby, ktoré obsahujú, zostávajú navždy. A ak inteligentná zmluva obsahuje nejaké bezpečnostné chyby, zostávajú tiež. V dôsledku toho to vytvára problémy s blockchainom.

Nože a vidličky

Softvér vyžaduje pravidelné aktualizácie. Či už používate Linux alebo Windows, všimnete si, že systém vyžaduje pravidelné aktualizácie a upgrady. Váš smartphone sa môže aktualizovať každú noc. Ale ako nemenný záznam pravdy blokuje blockchain aktualizáciu. Aktualizácie môžu potenciálne zneplatniť staršie údaje.

Namiesto aktualizácií technológia blockchain implementuje forky. Môžu to byť tvrdé vidlice alebo mäkké vidlice.

Natvrdo

Hard fork znamená permanentnú divergenciu v blockchaine, kde uzly, ktoré neaktualizujú, nevidia nové bloky ako platné. Keď dôjde k tvrdej vidlici, jeden blok bude mať skôr dve deti ako obvyklý jeden detský blok. Takže blockchain teraz predstavuje dva samostatné projekty. Napríklad Ethereum (ETH) predstavuje ťažkú ​​alternatívu pre Ethereum Classic (ETC)..

Uvarené na mäkko

Soft fork znamená upgrade blockchainu tak, že uzly, ktoré sa neaktualizujú, stále vidia nové bloky ako platné. Napríklad predpokladajme, že inteligentný zmluvný jazyk pridáva nové ďalšie funkcie. Na starých uzloch stále fungujú staré funkcie kódu, ale nové uzly majú podľa potreby nové jazykové funkcie.

Nič neobmedzuje počet možných forkov, takže teoreticky by projekty mohli množiť viac nekompatibilných projektov rádovo. Ako používateľ vzniká blockchainová nevýhoda, keď musíte určiť, podľa ktorej sa máte riadiť?

Počúvaj, chceš vedieť tajomstvo?

Blockchain závisí od asymetrickej kryptografie, aby sa zachovalo súkromie účastníkov. Asymetrická kryptografia funguje perfektne pre výpočtový výkon, ktorý je dnes bežne dostupný. Táto forma kryptografie však zlyháva proti superpočítačom alebo kvantovým počítačom, ktoré majú dostatok energie na určenie súkromného kľúča používateľa z verejných údajov. Keď budú výkonnejšie výpočty ľahko dostupné, súkromie zabezpečené dnešnými blockchainmi zmizne.

A anonymita dnešnej technológie predstavuje vlastné problémy s blockchainom. Samotná anonymita podporuje nezákonné a pochybné správanie a existujú problémy s blockchainom, ako je pranie špinavých peňazí. A niekedy si ľudia myslia, že majú väčšiu anonymitu, ako v skutočnosti existuje. Bitcoin napríklad poskytuje anonymitu na blockchaine, ale vyšetrovatelia používajú analýzu prevádzky a sieťovú adresu na identifikáciu tejto osoby zaplatenej tejto osobe v tejto transakcii.

Pozrite sa na Všetky malé prasiatka

Samotný bankový / finančný sektor predstavuje odvetvie so 7 biliónmi dolárov. Blockchain má v úmysle narušiť toto odvetvie. Neočakávajte, že priemysel 7 biliónov dolárov sa prevalí a bude hrať mŕtveho, keď na scénu dorazí nováčik. Samotné prijatie predstavuje jednu z dostupných foriem zničenia. Ak priemysel prijme blockchain, ale zmení aspekty ako decentralizácia a transparentnosť, blockchain prežije v jednej podobe, ale nie v pôvodnej požadovanej podobe.

Podobne vlády držali výhradne emisiu peňazí. Keďže blockchainová kryptomena ohrozuje moc vlád, očakávajte návrat.

Podvody na Lam

Nové technológie, ktoré generujú veľa peňazí, slúžia ako magnety na podvody. Medzi problémy blockchainu patria podvodníci vydávajúci sa za celebrity blockchainu na sociálnych sieťach a pokusy o ťažbu kryptomien od nič netušiacich obetí. Niektoré podvody zahŕňajú ľudí, ktorí sa prezentujú ako odborníci a pokúšajú sa presadiť sporný produkt. Medzi ďalšie patria nestabilné spoločnosti, ktoré generujú peniaze z ICO, ktoré potom miznú v tieni.

Záverečné myšlienky

Blockchain predstavuje rozvíjajúcu sa technológiu v počiatočných fázach vývoja. Opona sa zdvihla, hra sa začala, ale záverečné dejstvo zostáva záhadou. Súčasťou procesu vývoja je objavovanie spôsobov, ako eliminovať zlé a zároveň posilňovať dobré. Problémy s blockchainom môžu byť pre používateľov bolestivé a nezmiznú zo dňa na deň, ale nevýhody blockchainu by sa mali časom vyriešiť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map