Europol Busts King Cybercrime King Pin zodpovedný za pranie špinavých peňazí 1 mld. € pomocou kryptomeny

1 miliarda EUR v ukradnutých bankových fondoch „skrytých“ pomocou kryptomeny

Nedávne poprsie v oblasti počítačovej kriminality prinieslo civilným orgánom viac krmiva, ktoré poslúžilo ako argument, že populárne kryptomeny priťahujú trestnú činnosť a pranie špinavých peňazí..

Začiatkom tohto týždňa Europol, popredná agentúra pre presadzovanie práva v Európskej únii, nedávno zadržala lídra hackerskej skupiny zodpovedného za krádež viac ako 1 mld. € od viac ako 100 finančných inštitúcií po celom svete. Podľa údajov Europolu tlačová správa, počítačoví zločinci zhromaždili prostriedky od bánk a finančných inštitúcií vo viac ako 40 krajinách a vypratali svoju korisť pomocou kryptomien, aby ju skryli pred miestnymi a medzinárodnými orgánmi.

Organizácia pre počítačovú kriminalitu, známa ako gang Carbanak, vedie vzdialené lúpeže založené na škodlivom softvéri od roku 2013. Malvér známy ako Carbanak, odvodený z predchodcovského programu Anunak, sa stal primárnou zbraňou gangu v rokoch 2014 – 2016, a teda prezývkou ich tímu. Tím by používal firemné e-maily ako svoj vektor útoku, a preto by rozposielal zdanlivo legitímne e-maily zamestnancom bánk, ktoré obsahovali phishingový malware. Ak zamestnanec klikol na škodlivé odkazy e-mailu, zločincom bol umožnený prístup k finančnej inštitúcii samotnej alebo v niektorých prípadoch k jej sieťam ATM.

Od roku 2016 tím používal sofistikovanejší malware známy ako Cobalt, ktorý im umožňoval ukradnúť až 10 miliónov eur za hack. Rovnako ako v prípade Carbanaku, Cobalt umožnil zločincom preniknúť na centrálny server alebo sieť banky prostredníctvom phishingových útokov, čo im poskytlo úplnú kontrolu a prístup k najrôznejším funkciám. To umožnilo gangu kradnúť finančné prostriedky „„ dobrovoľne “[vyplivnutím]“ peňazí do vopred určených bankomatov, priamym pripájaním finančných prostriedkov na trestné účty alebo úpravou databáz na nafukovanie zákazníckych účtov, aby muly mohli zbierať rozdiel.

Po krádežiach tím konvertoval finančné prostriedky na kryptomeny pomocou predplatených kariet. Keď už boli v peňaženke, použili digitálne prostriedky na nákup špičkových automobilov, domov a ďalších luxusných predmetov. Tlačová správa nešpecifikovala, ktoré kryptomeny boli použité pri praní.

Zosúladené medzinárodné úsilie v oblasti policajnej práce

Správa Europolu zdôraznila, že za zatknutie vodcu ringu bolo spoločné úsilie medzinárodnej policajnej komunity. Takáto spolupráca je podľa postu nevyhnutná vzhľadom na globálny rozsah operácie.

„Medzinárodná policajná spolupráca koordinovaná Europolom a spoločnou pracovnou skupinou pre boj proti počítačovej kriminalite bola ústredná pri stíhaní páchateľov pred spravodlivým činiteľom, kodérmi, sieťami mul, pračkami peňazí a obeťami, ktorí sa nachádzajú na rôznych geografických miestach po celom svete,“ píše sa v tlačovej správe..

Vodca gangu, ktorého totožnosť zostáva nezverejnená, bol zatknutý v španielskom Alicante „po zložitom vyšetrovaní vedenom španielskou národnou políciou za podpory Europolu, americkej FBI, rumunských, moldavských, bieloruských a taiwanských orgánov a súkromnej kybernetickej bezpečnosti spoločnosti. “

Zverejnenie navyše naznačuje, že Europol a ďalšie vyšetrovacie agentúry by nemohli uspieť, nebyť jeho spolupráce so subjektmi súkromného sektora, konkrétne s Európskou bankovou federáciou (EBF). Wim Mijs, generálny riaditeľ EBF, uviedol, že „[toto] je to prvýkrát, čo EBF aktívne spolupracoval s Europolom na konkrétnom vyšetrovaní“, pričom tvrdí, že úspech busty „ukazuje hodnotu [tohto] partnerstva“ za „účinný boj proti digitálnym cezhraničným trestným činom, ako je tento“. “

Pokiaľ ide o zatknutie, šéf Európskeho strediska pre počítačovú kriminalitu Europolu Steven Wilson to označil za významné víťazstvo pre medzinárodné spoločenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti:

„Táto globálna operácia je významným úspechom medzinárodnej policajnej spolupráce proti kybernetickej zločineckej organizácii na najvyššej úrovni. Zatknutie kľúčovej postavy v tejto zločineckej skupine ukazuje, že počítačoví zločinci sa už nemôžu skrývať za vnímanú medzinárodnú anonymitu. Toto je ďalší príklad, keď úzka spolupráca medzi orgánmi činnými v trestnom konaní v celosvetovom meradle a dôveryhodnými partnermi zo súkromného sektora má zásadný vplyv na počítačovú kriminalitu na najvyššej úrovni. “

Jedlo so sebou? S rastúcou popularitou kryptomien a ďalším vývojom v oblasti coinov na ochranu súkromia sa „medzinárodná anonymita“ z finančného hľadiska stáva zložitejšou. Aj s EÚ zakázanie anonymných transakcií, neexistuje istý spôsob, ako strážiť takúto online aktivitu, a zvýšená anonymita mincí ako Monero, ZCash a Dash pravdepodobne priláka praktiky prania špinavých peňazí.


Ako mince na ochranu osobných údajov sa stanú predvolenými pre kybernetických zločincov na celom svete budú mať medzinárodné orgány nepraktickú úlohu bojovať proti neviditeľnému nepriateľovi vo virtuálnej oblasti cudzej pre tých, ktorí v nej nebývajú..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map