Ethereum vs. EOS | Analýza dvoch najväčších platforiem Dapp spoločnosti Blockchain

Ethereum vs. EOS

Sotva existujú iné kryptomeny s takou rivalitou ako Ethereum a EOS. Kryptomeny prichádzajú ako platformy decentralizovanej aplikácie (dapp) číslo jedna a číslo dva podľa veľkosti trhového stropu a obe kryptomeny polarizujú nadšencov kryptomien, pokiaľ ide o ich preferencie.

Ethereum bolo prvé v inteligentnom zmluvnom priestore a môže sa pochváliť silnou komunitou. Fanúšikovia EOS sa však domnievajú, že vylepšuje dostatok nedostatkov Ethereum, aby sa dal nazvať „zabijakom Ethereum“.

Platformy majú veľa podobností; vo svojej podstate sa však líšia vo svojich metodikách prekonávania škálovateľnosť trilema.

Čo je škálovateľná trilema?

Trilema škálovateľnosti je neodmysliteľným problémom technológie blockchain, ktorý ešte nemusí nikto vyriešiť. Uvádza sa v ňom, že každý blockchain má tri hlavné charakteristiky:

  • Bezpečnosť. Schopnosť blockchainu zostať nemenným a odolávať sieťovým útokom, ako je byzantský alebo 51% útok.
  • Decentralizácia. Úroveň odporu voči cenzúre a počet účastníkov, ktorí môžu vytvárať bloky.
  • Škálovateľnosť. Počet transakcií v ktoromkoľvek danom čase, ktoré môže sieť spracovať.

Blockchainy čelia kompromisom medzi týmito vlastnosťami. Môžu mať najviac vysoké úrovne dvoch z troch. Akékoľvek zvýšenie povedzme škálovateľnosti spôsobí buď väčšiu centralizáciu, menšiu bezpečnosť, alebo oboje.

Spoločenstvá Ethereum a EOS pristupujú k trilemme dvoma zásadne odlišnými spôsobmi.

Ethereum – decentralizácia

Priaznivci éteru oceňujú decentralizáciu nad všetkým ostatným. Platforma v súčasnosti používa konsenzuálny algoritmus Proof-of-Work (PoW), v ktorom ťažiari vyrábajú nové bloky. V priebehu najbližších rokov sa však plánuje prejsť na Proof-of-Stake (PoS).

Bez ohľadu na mechanizmus konsenzu je zrejmé, že ethereum je a bude v dohľadnej budúcnosti decentralizované. Momentálne si ktokoľvek môže kúpiť ťažobné zariadenie a začať prispievať k blokovaniu výroby. A s prechodom na PoS sa stanete potenciálnym producentom blokov, pokiaľ vsadíte éter, ktorý držíte. Sieť neobmedzuje počet producentov blokov.

Táto úroveň decentralizácie má však určité nevýhody. Šírenie ethereum bolo za súčasných podmienok značne náročné. Momentálne sieť spracúva maximálne pätnásť transakcií za sekundu (TPS). Porovnanie tohto produktu s 24 000 TPS spoločnosti VISA demonštruje obrovský prekážku v jeho podstatnom prijatí.

V skutočnosti v roku 2017 jedna jediná hra, CryptoKitties, spôsobila toľko prenosu na blockchaine, že došlo k preťaženiu siete, čo spôsobilo pomalšie časy transakcií a vyššie poplatky.

Komunita vývojárov Ethereum však nie je bez riešení. Okrem prechodu na PoS pomocou Casperovho protokolu implementujú aj škálovanie druhej vrstvy, konkrétne plazmu. Plazma je obdobou bitcoinovej Lightning Network v tom, že zmeny priamo neovplyvňujú koreňový blockchain.

Pre ďalšie vylepšenie škálovania vývojári uplatňujú sharding aj na blockchain. Sharding efektívne rozdeľuje stav blockchainu na „shards“, takže uzly dosahujú konsenzus súčasne, a nie lineárnym spôsobom, ako to v súčasnosti robia.

EOS – škálovateľnosť

Tí, ktorí uprednostňujú EOS, sú v poriadku s určitou úrovňou centralizácie kvôli lepšej škálovateľnosti. Sieť funguje pomocou delegovaného dôkazu o podiele (DPoS). S týmto mechanizmom, 21 uzlov produkuje nové bloky – nie viac nie menej.

Ako držiteľ tokenu EOS vkladáte svoje tokeny, aby ste hlasovali pre toho, kto by sa chcel stať producentom blokov. Táto konfigurácia je už oveľa centralizovanejšia ako konfigurácia Etherea.

EOS obsahuje aj ústavu, ktorá usmerňuje činnosť v sieti. Ak porušíte ústavné usmernenie, riskujete, že nebudete mať prístup k svojim finančným prostriedkom. Aj keď bol EOS uvedený na trh iba tento rok, už tu boli niekoľkých prípadoch zmrazených účtov.

Vyššia úroveň centralizácie grantov spoločnosti EOS však zlepšila škálovanie. Namiesto čakania na tisíce uzlov na dosiahnutie konsenzu potrebuje blockchain iba dohodu od 21 Block Producers. Toto vylepšenie škálovateľnosti umožnilo spoločnosti EOS dosiahnuť viac ako tisíc TPS.

Odporcovia tvrdia, že centralizácia spoločnosti EOS je na prvom mieste v rozpore s účelom mať blockchain, zatiaľ čo iní to považujú za nevyhnutné zlo pre prijatie.

Ethereum vs. EOS – ďalšie rozdiely

Okrem zdanlivo protikladných prístupov k trilému škálovateľnosti majú Ethereum a EOS aj niektoré ďalšie odlišnosti.

Transakčné poplatky

Spoločnosť EOS sa môže pochváliť nulovými poplatkami za transakcie. Namiesto poplatku je za vykonanie inteligentnej zmluvy potrebné vložiť žetóny, ktoré po vykonaní okamžite dostanete späť. Vývojári Dapp si vyberajú, či sú to tí, ktorí vkladajú tokeny pre svojich používateľov, alebo či musia používatelia vkladať svoje vlastné.

Ethereum vyžaduje, aby ste pri vykonávaní inteligentných zmlúv spaľovali ETH (plyn). Množstvo plynu, ktoré musíte spáliť, závisí od preťaženia siete a zložitosti vašej zmluvy.

Programovacie jazyky

Ak píšete inteligentnú zmluvu pre Ethereum, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou v Solidity, zmluvne orientovanom jazyku, ktorý vytvorili hlavní vývojári Ethereum.

Väčšina vývojárov systému EOS používa jazyk C ++, ale bude to stačiť v akomkoľvek jazyku WebAssembly.

Niektorí vývojári uprednostňujú prácu na EOS pred Ethereum, pretože majú skúsenosti s C ++, jedným z najpopulárnejších programovacích jazykov. Niekoľko programátorov však uviedlo, že Solidity nie je ťažké vyzdvihnúť. A ukazuje sa to. Ethereum má jednu z najväčších (ak nie najväčšiu) vývojársku komunitu v blockchainovom priestore.

Časová os a ICO

Ethereum má pre EOS celkom náskok. Crowdsale sa uskutočnil v polovici roku 2014 a začal sa 30. júla 2015. Zvýšil sa 18,4 milióna dolárov počas crowdsale.

EOS má celkom iný príbeh. V rámci projektu sa uskutočnilo ročné ICO od júna 2017 do júna 2018, v rámci ktorého sa získalo viac ako 4 miliardy dolárov. Projekt spustil hlavnú sieť minulý rok v júni.

Ethereum vs. EOS – podobnosti vo vedení

Aj keď projekty napínajú komunitný prístup k rozhodovaniu, oba majú určitú formu centralizovaného vedenia. Títo vodcovia nemusia mať priamu kontrolu, ale majú podstatný vplyv na smerovanie ich súvisiacich kryptomien.

Ethereum „vedie“ Vitalik Buterin, rusko-kanadský programátor, ktorý bol súčasťou zakladajúceho vývojového tímu Ethereum. Projekt obsahuje aj Enterprise Ethereum Alliance (EEA). EEA je skupina Fortune 500 spoločností, startupov, blockchainových projektov atď., Ktoré sa zameriavajú na pomoc pri prijímaní Etherea na podnikovej úrovni. Členmi sú spoločnosti BP, Cisco, Consensys, Dash, EY, ING, J.P. Morgan, Microsoft a Zcash.

Spoločnosť Block.one, vedená Danom Larimerom zo spoločností BitShares a Steem fame, vytvorila spoločnosť EOS a drží desať percent z celkového množstva tokenov. Na prekvapenie niektorých členov komunity Block.one vsadil tieto tokeny a zúčastnil sa volieb producenta blokov. Niektorí oponenti tvrdia, že toto množstvo hlasovacích práv dáva spoločnosti Block.one neprimeranú mieru kontroly nad osudom blockchainu EOS.

Ethereum vs. EOS – záverečné myšlienky

Od DAO hacku až po množstvo chýb v čase spustenia nie je kryptomena bez ich polemiky. Aj keď má Ethereum náskok, sú zrejmé dôkazy, prečo niektorí ľudia považujú EOS za zabijáka Ethereum. Nemá žiadne transakčné poplatky, bankroll vo výške 4 miliárd dolárov a zachováva si škálovateľnosť ako najkritickejší atribút.

Centralizácia spoločnosti EOS sa však už ukázala ako určitá prekážka. Pretože väčšina dappsov, ktoré už fungujú na Ethereu, bude pre EOS výzvou zosadiť kráľa z trónu.

Ich zásadné rozdiely v centralizácii a škálovaní mohli v priebehu času ľahko znamenať prežitie pre oboch, pretože vývojári si vybrali ten, ktorý sa najviac hodí pre ich konkrétny prípad použitia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map