Do rás: Vytvorenie najlepšej platformy Dapps (Ethereum, NEO, QTUM, Lisk, Cardano)

Vyrazte na cestu: 5 projektov súťaží o najlepšiu platformu Dapps

Decentralizované aplikácie (dapps) sú budúcnosťou vývoja blockchainu. Odkedy Ethereum predstavilo inteligentné zmluvy na vytváranie programov on-chain, vývojári testovali potenciálne aplikácie blockchainu mimo financií. Dapps predstavuje novú hranicu softvéru, ktorý je decentralizovaný. Môžu využívať výhody blockchainovej bezpečnosti, riadenia komunity a dostupnosti.

Ethereum je prvá, najväčšia a najznámejšia platforma dapps. V posledných rokoch však do priestoru vstúpili konkurenti v nádeji, že zvrhnú Ethereum z jeho trónu. Tu sa pozrieme na konkurentov v priestore dapps. Cieľom je poskytnúť spravodlivý prehľad o rôznych platformách dapps. Na záver sa podelíme o predpovede, ako sa môžu preteky dapps pretriasť. Sme však na začiatku vývoja týchto platforiem a stále sa môže veľa zmeniť.

Ethereum: King of the Dapps

logo ethereumPráve teraz je Ethereum nesporným lídrom v oblasti inteligentných zmlúv, decentralizovaných aplikácií a decentralizovaných autonómnych organizácií (DAO). Pred dva a pol rokom, Ethereum začalo hnutie inteligentných zmlúv, zavedenie virtuálneho stroja, ktorý dokáže spracovať programovací jazyk na vrchole blockchainu. Ethereum oznámilo, že si kladie za cieľ stať sa „svetovo decentralizovaným počítačom“. Virtuálny stroj Ethereum (EVM) kompiluje a spúšťa kód na decentralizovanom blockchaine Ethereum. Ktokoľvek ho môže použiť na vytvorenie decentralizovaných inteligentných zmlúv.

Pre blockchain to bol prielom. Blockchain bitcoinu nebol kompatibilný s vývojármi, ktorí na ňom stavali. Z bezpečnostných dôvodov je bitcoinový kód nie Turing-komplet, čo znamená, že nepodporuje určité základné funkcie požadované v programovaní, ako sú cykly a podmienené príkazy. EVM tento problém vyriešilo vytvorením vrstvy nad blockchainom. Spolu s EVM prišiel kompilátor pre menej známy programovací jazyk s názvom Solidity.

Prečo solídnosť?

Aj keď existuje niekoľko ďalších možností, Solidity je programovací jazyk, ktorý musíte vedieť, ak chcete na platforme Ethereum napísať inteligentnú zmluvu. Bez prílišných podrobností o technike je Solidity jazykom, ktorý vyhovuje písaniu inteligentných zmlúv. Je silne napísaný, to znamená, že dáta sú kodifikované do jasne definovaných typov. Podstupuje tiež statická kontrola typu pred spustením otestovať chyby.

Ako uvidíme neskôr, ďalšie platformy dapps sa rozhodli Solidity vyhnúť. Veria, že nútenie vývojárov učiť sa nový jazyk je zbytočnou prekážkou. Namiesto toho implementujú kompilátory, ktoré vývojárom umožňujú pracovať v populárnych jazykoch, ako sú JavaScript, C # a Java. Vitalik Buterin, výkonný riaditeľ spoločnosti Ethereum, je otvorene pohŕdanie platforiem využívajúcich iné kódovacie jazyky. Ethereum si z nejakého dôvodu vybralo Solidity a ďalšie jazyky nie sú podľa Buterina vhodné na písanie zmlúv.

Vytvorenie používateľského rozhrania

Solidity vám umožňuje napísať inteligentnú zmluvu. Inteligentné zmluvy sú však iba jednou časťou programu dapp. Sú back-endom a sú v zákulisí kabeláže pre kvapky. Potrebujete tiež front-end užívateľské rozhranie. Ostatní konkurenti integrujú kompletné riešenia pre dapps, front-end aj back-end. Na platforme Ethereum však budete musieť na vytvorenie používateľského rozhrania použiť službu tretej strany.

Aspoň zatiaľ. Ethereum je neustále vyvíjané a podpora používateľských rozhraní dapp by mohla prísť v budúcnosti.

Slabosť Ethereum

Status Etherea ako prvého, najväčšieho a najznámejšieho ho stavia do vlastnej ligy v porovnaní s inými platformami dapps. Ak bude pokračovať v súčasnej trajektórii rozvoja a partnerstva, bude pre každého konkurenta ťažké držať krok.

To znamená, že Ethereum má nepochybne problémy so škálovateľnosťou. Momentálne podporuje iba 15 transakcií za sekundu. Súčasný systém konsenzu o dôvere v prácu tiež využíva značnú energiu a výpočtový výkon. Tieto kľúčové problémy budú riešené v nadchádzajúcich aktualizáciách Ethereum. Ethereum oznámilo, že ho bude implementovať Plazma riešiť škálovateľnosť, vďaka čomu sú transakcie menšie a rýchlejšie. Už viac ako rok Ethereum tiež naznačuje zmenu svojho mechanizmu konsenzu na dôkaz o podiele.

Väčšou lekciou je tu silný tím spoločnosti Ethereum a vývojárska komunita pravdepodobne prekoná prekážky, ktoré mu v súčasnosti bránia. Jeho doterajšia dominancia z neho urobila jeden z najrozvinutejších a najuznávanejších projektov v blockchainovom svete.

Kam smeruje Ethereum

Ethereum sa veľmi zameriava na budovanie svojej adopcie používateľom. Ethereum vo svojom verejnom blockchaine uľahčuje vývojárom používanie EVM. Zavádzajú odvetvové štandardy pre vytváranie určitých typov inteligentných zmlúv, napríklad protokol ERC-20.

Ethereum však tiež usilovne pracuje na budovaní svojich súkromných partnerstiev. The Enterprise Ethereum Alliance má zapojených veľa významných spoločností. Patria sem spoločnosti Microsoft, UBS, Samsung, Mastercard, Intel, Accenture, BP, J. P. Morgan a Deloitte. Ethereum sa stáva zdrojom typu go-to pre štandardy otvoreného zdroja pre vývoj blockchainu.

Vitalik očakáva, že celé spektrum adopcie blockchainu – verejné transparentné blockchainy, súkromné ​​zabezpečené blockchainy a zmiešané riešenia.

„Očakávam, že z dlhodobého hľadiska uvidíme všetky možné kombinácie verejného a súkromného trhu, vrátane čistých reťazcov konzorcia, reťazcov konzorcia pripojených k verejným reťazcom prostredníctvom štafiet, reťazcov konzorcia s vymáhaním dôkazov proti podvodom vo verejných reťazcoch (napr. Plazma a podobné systémy). ), čisto verejné reťazce atď. Výzvou práve teraz je zvýšiť škálovateľnosť verejných reťazcov a nájsť lepšie odpovede na výzvy v oblasti ochrany súkromia. “

Z dlhodobého hľadiska bude Ethereum uspokojovať všetky tieto typy blockchainových potrieb. Ethereum má zďaleka najväčšiu zbierku verejných nástrojov zo všetkých platforiem. S najväčšou pravdepodobnosťou sú tiež najobľúbenejším poskytovateľom súkromných decentralizovaných riešení. Táto inštitucionálna a podniková podpora spočíva v tom, kde spočíva skutočná moc Ethereum.

Lisk: Vytvorenie jednoduchého a kompletného balíka Dapp

lisk logo

Lisk vychádza už rok, takže je to stále pomerne nová platforma pre decentralizované aplikácie. V skutočnosti je väčšina produktov a tvrdení spoločnosti Lisk zatiaľ nevydaných alebo nevyskúšaných, čo sťažuje podrobné vyhodnotenie platformy..

To znamená, vývojár prístupnosť je Liskov jedinečný uhol. Chcú čo najjednoduchšie vytvoriť decentralizovanú aplikáciu. Robia to s čistým prostredím Javascript, od front-end užívateľského rozhrania až po back-end interakciu s blockchainom. Na rozdiel od Etherea však samotné kvapky nežijú na hlavnom blockchaine. Namiesto toho má každý dapp svoj vlastný bočný reťazec udržiavaný používateľmi dappu. Tento rámec ponúka flexibilitu a izoluje hlavný reťazec Lisk od problémov s kódom v používateľmi vytvorených serveroch dapps.

Is Lisk a Developer’s Dream?

Lisk chce vývojárom uľahčiť začatie práce na blockchaine. Konečným cieľom je prilákať nových vývojárov, aby pracovali na decentralizovaných softvérových riešeniach. Softvérová vývojová súprava (SDK) spoločnosti Lisk ešte nebola uvedená na trh. Alfa verzia SDK je nastavená na uvedenie na trh 20. februára.

Predbežná analýza od softvérových odborníkov spochybňuje tvrdenia spoločnosti Lisk o jednoduchom používaní. Najprv poskytuje Liskov rámec málo ochrany pre vývojárov. Vďaka Etheru odmietne EVM zostaviť chybný kód, čím ochráni blockchain pred chybami generovanými používateľom. V prípade Lisk to tak nie je. Nekonečné slučky, neobmedzený rast pamäte, žiadna podpora sledovania pamäte, nezabezpečený karanténa a nedeterministické správanie – to všetko je pre Lisk.

Lisk tvrdí, že pretože všetky dappy fungujú na bočnom reťazci, zlý kód by vyžadoval tvrdú vidlicu bočného reťazca, ale neovplyvnil by hlavný reťazec Lisku. Môže to tak byť, ale pre vývojárov je to prinajmenšom stále nepríjemnosťou. Mnohí sa postavili proti tomu učiť sa solídnosť je triviálne pre nových vývojárov v porovnaní s poznaním všetkých úskalí, ktoré by mohli vzniknúť pri používaní Liskovej javascriptovej platformy.

Na čo je Lisk dobrý?

To znamená, že Lisk je stále dobrý pre konkrétne aplikácie. Zdá sa však, že rozsahom je Lisk obmedzený. Rozhodne nemá technické základy na to, aby konkuroval Goliášovi, ako je Ethereum. Nakoniec to bude väčšinou menší projekt pre špeciálne použitie, vývojári namáčajúci prsty vo vode inteligentných kontraktov a kvapky, ktoré sú príliš veľké na to, aby mohli neustále používať sieť.

QTUM: Zlúčenie EVM so základným kódom bitcoinu

QTUM (vyslovuje sa kvantum) je singapurská dapps platforma postavená na kombinácii kódu z bitcoinu a ethereum. Okrem toho, že QTUM využíva veľkú časť bezpečnosti bitcoinu, implementuje konsenzus o dôkaze účasti a virtuálny stroj Ethereum.

Podpora QTUM pre EVM znamená, že dapps z Ethereum možno ľahko preniesť do QTUM. Nové dappy na QTUM tiež používajú Solidity na vývoj. Toto je pre nízke náklady na prepínanie z éteru do QTUM, pretože QTUM prevádzkuje rovnaký otvorený zdrojový kód EVM. V budúcnosti QTUM dúfa, že podporí aj ďalšie virtuálne stroje, nielen EVM.

Vytvorené pre podnikanie: bezpečnosť a škálovateľnosť

Tím QTUM trávi veľa času propagovaním svojej stabilnej platformy postavenej na základoch bitcoinu. Používanie bitkou testovaného kódu znamená, že sú menej zraniteľní voči útoku ako kód vyvinutý od nuly. Protokol konsenzu proof-of-stake znamená, že na spracovanie transakcií spotrebujú menej energie ako systémy proof-of-work.

Stabilita architektúry QTUM je súčasťou ich marketingovej stratégie „postavenej na podnikaní“ zameranej na inštitucionálne využitie inteligentných zmlúv a dapps. Okrem toho pridávajú do ekosystému abstraktnú účtovnú vrstvu. To znižuje výpočtové zaťaženie hlavnej siete, zlepšenie škálovateľnosti.

Ďalšie vynikajúce funkcie spoločnosti QTUM

QTUM ponúkne tiež podporu pre prevod zmlúv čitateľných človekom na inteligentné zmluvy pripravené na blockchain. Či to budú vývojári QTUM, súkromní dodávatelia alebo iný systém, je zatiaľ nejasné.

Jeho architektúra podporuje aj lite peňaženky vrátane mobilných peňaženiek na ukladanie a transakcie v QTUM. Vďaka tomu je QTUM jedným z prvých projektov, ktoré vstúpili do oblasti inteligentných mobilných zmlúv.

QTUM má veľa skvelých funkcií a nových technológií, ktoré prináša so sebou. Nakoniec však samotné funkcie nevyhrajú preteky dapps. Inteligentní vývojári v spoločnosti Ethereum alebo iní konkurenti QTUM budú sledovať QTUM, aby zistili, ktoré z jeho funkcií priťahujú najväčšiu pozornosť. Potom tieto funkcie implementujú ako súčasť svojej vlastnej platformy.

Budúci úspech spoločnosti QTUM

Úspech QTUM závisí od jeho prijatia významnými spoločnosťami. Pretože luxusné funkcie budú prichádzať a odchádzať s pokračujúcim vývojom, bude si spoločnosť QTUM musieť zabezpečiť významné partnerstvá vo svojom domovskom regióne juhovýchodnej Ázie. Bude to ťažké v Číne, kde má NEO rozhodujúce vedenie a vládnu podporu pre svoju platformu dapps. Rastúca povesť QTUM by však mohla viesť k dôležitým skorým partnerstvám, ktoré spoločnosť urobia alebo rozbijú.

Cardano: Nový blbeček v bloku

logo cardano

Cardano je také nové, že je zatiaľ ťažké povedať o tejto platforme veľa. Je to projekt od Charlesa Hoskinsona, jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Ethereum. Myšlienka spoločnosti Cardano vznikla v roku 2015.

Predstavili si platformu dapps postavenú na vedeckom, recenzovanom výskume. Tento prístup je príťažlivý z hľadiska predvídavosti, škálovateľnosti a bezpečnosti. Znamená to však, že projekt sa bude pohybovať pomaly. Prvá verzia siete Cardano bude pripravená až v roku 2019.

Cardano’s Basic Architecture

Aj keď zatiaľ nepoznáme všetky podrobnosti, je zrejmé, že Cardano bude dvojvrstvovým riešením. Jedna vrstva bude vrstvou účtu, podobne ako knihy ostatných kryptomien so základnými informáciami iba o transakciách. Druhou bude riadiaca vrstva, ktorá spravuje všetky metadáta spojené s inteligentnými kontraktmi; prečo, ako a kedy sa uvoľňujú finančné prostriedky; totožnosť účastníkov a položiek v transakcii.

Rozdelenie údaje o transakciách a metadáta znižuje potrebné úložisko a zvyšuje škálovateľnosť. Cardano tiež zavedie dôkaz o podiele na zníženie spotreby energie.

Cardano je naprogramované v jazyku Haskell, jazyku pre jazyk obchodné aplikácie a analýza dát. Budúce aplikácie Cardano budú pravdepodobne finančné alebo organizačné.

Cardano’s Long Play

Cardano je ešte roky ďaleko od širokej adopcie. Jeho trvanie na recenzovanom vývoji však naznačuje, že Cardano bude hrať dlhú hru. Cesta Cardana k dominancii by pravdepodobne vyžadovala, aby Ethereum urobilo o niekoľko rokov zásadný krok. Ak je to tak, Cardano by mohlo upriamiť podiel na trhu ako dôveryhodnejšiu a spoľahlivo vyvinutú možnosť.

NEO: Čínska odpoveď na ethereum

logo neo

NEO (pôvodne známy ako AntShares) je prvý open source blockchainový projekt, ktorý vyšiel z Číny. Jedná sa o blok genézy, ktorý bol spustený v decembri 2016, ale zakladatelia Da Hongfei a Erik Zhang pracovali na tejto myšlienke roky pred spustením siete.

Platforma dapp NEO obsahuje podporu pre vývoj v C # a Java. V budúcnosti bude podporovať aj Python a Go. NEO tiež používa dBFT konsenzus, variant proof-of-stake, ktorý ponúka ešte rýchlejší výkon. NEO je postavené pre podnikanie a jeho sieť je v súčasnosti schopná 1 000 transakcií za sekundu a teoreticky je schopná 10 000 za sekundu. Je to veľký uchádzač o podnikové použitie.

NEO sa zameriava na digitalizáciu čínskej ekonomiky. Dúfajú, že prostredníctvom svojej komunity dapp poskytnú služby identity, sledovanie produktov a možnosti platby.

Opierka spoločnosti NEO v Číne

NEO má existujúcu adopciu s niekoľkými zabudovanými kvapkami na platforme. Spolupracovali tiež s kľúčovými spoločnosťami ako Microsoft a Alibaba na blockchain riešeniach. Sesterská spoločnosť NEO, Onchain, vytvára súkromné ​​blockchainové riešenia pre veľké spoločnosti v celej Číne, čím dáva NEO jasnú výhodu s čínskymi podnikovými dapps.

Spoluzakladateľ a CEO spoločnosti NEO, Da Hongfei, je známy svojim vplyvom na čínsku vládu. Pomáhal sprevádzať vládu v začiatkoch kryptomeny a uskutočnil kľúčové stretnutia počas čínskeho zákazu ICO v roku 2017. Výsledkom bolo, že spoločnosť NEO získala v podstate status vládou schválená platforma.

Vládna podpora v Číne je kľúčová. Oveľa uľahčuje spoluprácu s čínskymi spoločnosťami. Oficiálne uznanie tiež znamená, že NEO je orgánom v oblasti blockchainu v Číne. V budúcich rokoch, ak to bude možné znovu zaviesť vládne ICO do Číny, môže to byť pre NEO zlomový bod.

Analýza & Záver

Ethereum je stále jasným lídrom v službách dapp. Na svojej platforme má najsilnejšie prijatie používateľov. Ethereum Enterprise Alliance zahŕňa niektoré z najsilnejších spoločností na svete. Má tiež Vitalika Buterina a jeden z najostrejších vývojových tímov v odbore. Ethereum mohlo ľahko implementovať najlepšie nápady svojich konkurentov po tom, čo počkalo, kým jeho konkurenti otestujú, čo funguje najlepšie. Ethereum sa hrá v inej rovine ako ostatné platformy dapps.

Napriek tomu je konkurencia veľká. Tieto nové platformy majú čo ponúknuť a budú testovať dominanciu Ethereum pomocou nových technológií a funkcií. Nakoniec však dôjde na adopciu používateľom a doháňanie etherea bude mať monumentálnu úlohu.

NEO má najlepšiu príležitosť pri riešení výzvy Ethereum pri osvojovaní si používateľmi. Je to určite dlhá strela, ale dominancia spoločnosti NEO v čínskej ekonomike a vláde znamená, že si čoskoro môže nájsť významných partnerov v Číne. Samotní čínski podnikatelskí partneri by Ethereum nezvrátili, ale určite by to urobilo rozhovor zaujímavejším.

Očakávajte, že dominancia spoločnosti Ethereum bude pokračovať aj naďalej, bez zásadnej nehody. Ale ako používatelia sa čoskoro budeme tešiť z plodov technologickej konkurencie. Konkurencia prinúti Ethereum k vysokej inovácii v boji proti konkurencii, čo bude dobré pre celý ekosystém..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map