Digitálne meny: Spasiteľ Iránu, Venezuely uprostred sankcií a inflácie?

Irán aj Venezuela v súčasnosti čelia prílivu finančných sankcií uvalených USA. Ako možno čakáte, ich príslušné vlády aktívne hľadajú spôsoby, ako ich obísť.

To znamená, že používanie digitálnych mien by obchodným partnerom umožnilo uskutočňovať transakcie s týmito dvoma národmi mimo štandardného medzinárodného menového systému a pomáha udržiavať ich ekonomiky otvorené..

To sa teraz určite javí ako odpoveď, ale mohla by táto stratégia fungovať?

Situácia vo Venezuele

Od roku 2015 sa Venezuela vzdoruje sankciám uvaleným Obamovou administratívou podľa výkonného nariadenia (E.O) 13692, ktoré boli zamerané na „blokovanie majetku a pozastavenie vstupu určitým osobám prispievajúcim k situácii vo Venezuele“.

Podľa a vyhlásenie Bieleho domu, sankcie boli stanovené tak, aby zabránili venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi a jeho administratíve využiť americký finančný systém na rabovanie jeho krajiny.

Vláda USA obvinila Madurovu vládu z uväznenia členov opozície a použitia násilia na potlačenie slobody prejavu.

K uplatneniu sankcií viedla aj rozsiahla korupcia medzi vládnymi úradníkmi a pokusy o likvidáciu verejného majetku.

V čase zavedenia do života väčšina obyvateľov Venezuely čelila vážnemu nedostatku potravín a mala extrémne obmedzený prístup k lekárskej starostlivosti a základnému vybaveniu. Bohužiaľ, stále to tak je.

Venezuelčania trpia oslabujúcou chudobou. Obrázok tu ukazuje venezuelské barrio postavené na kopci s diaľničným tunelom v dolnej časti.

Americké sankcie a rozsiahla korupcia pustošili venezuelskú ekonomiku.

Posledné kolo sankcií bolo uvalené v máji po víťazstve Madura v prezidentských voľbách. Zakázali spoločnostiam a občanom USA nakupovať dlh Venezuely alebo sa zapájať do vládnych pohľadávok.

Miera inflácie vo Venezuele

Podľa najnovších štatistík MMF, juhoamerický štát bude mať do konca roku 2018 mieru inflácie asi 1 000 000 percent.


Vo februári uviedla krajina na trh svoju vlastnú kryptomenu Petro, ktorá zrejme podporila zásoby minerálov a ropy v krajine. To bolo v snahe obísť sankcie USA.

Jednou z hlavných výhod digitálnych mien pre ekonomiku je, že aj keď sú volatilné venezuelské bolívary, sú na tom oveľa horšie. Krváca z hodnoty takmer každý deň.

Prijatie kryptomeny však má niekoľko problémov, pretože minimálna mzda je príliš nízka na to, aby mala z krátkodobého hľadiska zmysluplný vplyv na venezuelskú kryptomenu..

Z tohto dôvodu je minimálna mesačná mzda v krajine približne 1,61 USD. To je asi 0,00020 bitcoinu. To znamená, že kryptomena Dash je v krajine údajne veľmi dobre prijímaná a jej použitie prevyšuje všetky ostatné kryptomeny..

Tvrdí to Dash Force News, viac ako 500 obchodníkov údajne používa dnes rozšírenú digitálnu menu peer-to-peer, ktorá sa môže pochváliť viac ako 10 000 používateľmi.

Irán a kryptomeny

Na rozdiel od venezuelskej ekonomiky, ktorá bola spustošená korupciou a sankciami a doslova na kolenách, je iránska ekonomika vo virtuálnom odpočítavaní od uvalenia sankcií zo strany Spojených štátov..

Toto nasleduje po americkom odstúpení od iránskej jadrovej dohody v máji, pričom prvé kolo sankcií by mohlo krajinu zasiahnuť 6. augusta 2018.

Medzi oblasti, ktoré budú v tomto prípade ovplyvnené, patrí nákup amerických dolárov, obchody so zlatom a inými drahými kovmi, letecká doprava a automobilový priemysel..

Keďže menej krajín chce obchodovať s Iránom zo strachu pred potrestaním sankcií zo strany USA, javia sa kryptomeny ako logická možnosť. Národ Arabského zálivu má však k digitálnym menám vzťah lásky a nenávisti.

V apríli centrálna banka v krajine zakázala bankám obchodovať s kryptomenami kvôli problémom prania špinavých peňazí. Na zmiernenie dopadov klesajúcej hodnoty svojej meny Irán taktiež zakázal výmenu peňazí mimo svojho bankového systému.

Podľa iránskeho ministra pre informačné a komunikačné technológie Mohammada Javada Azari-Jahromiho išlo o cieľ nie úplne zrušiť digitálne meny úplne, ale aby sa zabránilo výstupu cudzej meny z krajiny.

Vláda taktiež experimentálne spustila projekt miestnej kryptomeny. Projekt bol iniciovaný s cieľom otestovať spôsoby, ako by krypto pomohlo podporiť ekonomiku, akonáhle americké sankcie zasiahnu.

V súčasnosti údajne niektoré iránske podniky prijímajú vklady kryptomeny. Podľa Cryptoslate, online rezervačná platforma hotelov, HotelsInIran, podporuje použitie bitcoinu, hotovosti bitcoinu a ethereum na rezerváciu ubytovania v Iráne.

Toto však zjavne nie je nezákonné, ak vezmeme do úvahy, že sa jedná hlavne o vklady a v krajine sa neuskutočňujú žiadne výmeny mien.

Irán sa pripravuje na americké sankcie a infláciu. Táto snímka zobrazuje mesto Teherán, hlavné mesto Iránu, v pozadí s horami a hmlami.

Irán môže čoskoro spustiť svoju vlastnú kryptomenu uprostred hroziacich amerických sankcií.

USA zabavujúce iránske aktíva držiteľa kryptomeny

Vláda USA za nejasných okolností zhabala bitcoiny Iráncom. Tento znepokojivý trend viedol k zapojeniu iránskej blockchainovej asociácie. Doteraz bolo skonfiškovaných najmenej 500 bitcoinov v hodnote 5,77 milióna dolárov.

Iránska vláda sa však do tejto záležitosti nezapojila, pretože obchodovanie s digitálnymi menami v krajine je nezákonné.

Záver

Pokiaľ ide o to, či kryptomeny môžu vyriešiť situáciu vo Venezuele, krajina má momentálne príliš veľa vnútorných problémov na to, aby jej ekonomika mohla v krátkodobom horizonte dosiahnuť výrazný pokrok..

Pokiaľ ide o Irán, krajina vyváža veľa ropy do ekonomicky vplyvných krajín, ako je Čína, ktorá dováža asi 650 000 barelov denne..

Využitie tohto zdroja a presvedčenie dovážajúcich krajín, aby využívali svoju kryptomenu (ktorú zatiaľ nespustila), by určite pomohlo tlmiť iránsku ekonomiku proti sankciám, aspoň teoreticky.

Ale v skutočnosti by o jeho osude nakoniec rozhodla kombinácia ekonomických síl.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map