Decentralizované výmeny (DEX): Budúcnosť obchodovania s kryptomenou

Blockchainy a kryptomeny boli pôvodne určené na odstránenie potreby ústredných orgánov. Centralizované burzy (CEX) ako Coinbase však odporujú tejto hodnote a vracajú kontrolu späť do rúk spoločností, ktoré fungujú podobne ako banky.

Rovnako tak za posledné štyri roky hackeri utiekli s kryptomenou v hodnote miliárd dolárov a úspešne sa zamerali na lídrov odvetvia, ako sú Bitfinex, Poloniex a Bitstamp. Na mnohých z týchto obchodných platforiem používatelia niekedy čakajú mesiace na overenie svojich účtov, aby mohli začať obchodovať.

Netreba dodávať, že CEX prichádza s hlavnými problémami a rizikami. Medzi bezpečnostnými hrozbami, vysokými poplatkami, hroziacimi geografickými predpismi, ktoré hrozia ich ukončením, a ďalšími faktormi je zrejmé, že takéto výmeny ponúkajú podpriemerný produkt. V očiach krypto komunity sú decentralizované burzy (DEX) odpoveďou na mnoho ich nevýhod..

Čo je to vlastne DEX, & Ako sa líši od CEX?

Existuje veľa rôznych typov decentralizovaných búrz, ale jednoduchý spôsob, ako vysvetliť DEX, je platforma, ktorá uľahčuje obchodovanie kryptomeny peer-to-peer (P2P) z jednej peňaženky (ktorá vám dáva kontrolu nad vašimi kľúčmi) do druhej. Namiesto poskytovania finančných prostriedkov spoločnosti CEX ich dávate na službu podobnú úschove, napríklad na inteligentnú zmluvu (použitú v blockchaine Ethereum), ktorá vykonáva transakciu.

Spoločnosť DEX v podstate odstraňuje potrebu tretej strany. Medzi výhody patrí preskočenie procesu overovania Know Your Customer (KYC), vyhýbanie sa limitom na výber / obchodovanie a vysokým poplatkom a zníženie rizika, že niekto hackne burzu a ukradne vaše tokeny..

Systémy CEX ako Coinbase vyžadujú, aby ste dôverovali jedinému subjektu, ktorý ochráni vaše finančné prostriedky / informácie a bude správne vykonávať obchody. So zavedeným systémom štýlu IOU môžete svoje prostriedky kontrolovať iba vtedy, keď ich vyberiete do súkromnej peňaženky.

Použitie DEX zaručuje, že máte vždy pod kontrolou svoje súkromné ​​kľúče, a teda aj svoje mince. Pretože CEX vám neposkytuje vaše súkromné ​​kľúče, spoliehate sa hlavne na vernosť svojich zamestnancov pri správnom spravovaní vašich finančných prostriedkov..

Mt. Gox je klasický príklad. Hackeri a zneužitie finančných prostriedkov viedli k tomu, že investori prišli celkovo o viac ako 450 miliónov dolárov. Používatelia prišli o svoje investície a generálny riaditeľ išiel do väzenia.

ovládanie súkromných kľúčov meme

Jediné body zlyhania v centralizovaných systémoch navyše vystavujú používateľov riziku, že nebudú mať prístup k svojim účtom, a čakajú na vyriešenie problému. Pretože spoločnosť DEX používa decentralizovaný systém, neexistuje jediný bod zlyhania a operácie môžu naďalej bežať bez problémov v prípade udalostí, ako sú prírodné katastrofy alebo aktualizácie údržby..

Je zrejmé, že spoločnosť DEX prekonáva svoje centralizované náprotivky. Kto sú teda hybné sily a trepačky revolučné v spôsobe obchodovania s kryptomenami? Pozrime sa na niekoľko spoločností, ktoré robia z DEX realitu.

AirSwap

Brooklynský startup AirSwap je decentralizovaná obchodná platforma P2P, v ktorej sa súkromná interakcia uskutočňuje medzi dvoma ľuďmi mimo reťazca. Vďaka blockchainu Ethereum môže ktokoľvek (bez ohľadu na geografické umiestnenie) používať obchodnú platformu a zúčtovať transakcie on-chain.


airswap dex

Airswap je jedinečný v tom, že nepoužíva knihu objednávok. Namiesto toho používa systém nazývaný „zámer obchodovať“. Tým, že sa vyhýba systému objednávok, v ktorom sa objednávky na nákup a predaj zobrazujú všetkým používateľom, AirSwap odstraňuje prax manipulácie s trhom v popredí. Obchodovanie sa nakoniec stáva spravodlivejším a obzvlášť priaznivým pre tvorcov trhu.

Pretože AirSwap beží na blockchaine Ethereum, s tokenmi ERC20 (ktoré sú vhodnejšie pre transakcie P2P, pretože všetky používajú rovnaký prenosový protokol) môže obchodovať „výrobca“ a „príjemca“. Výrobca zobrazuje „indexery“, ktoré tokeny sú ochotné obchodovať, a objednávateľ vyplní objednávku. Pomocou „Oracle“, ktorý používa API na agregáciu cien, môže výrobca a príjemca vyjednať spravodlivú cenu.

Jedinou požiadavkou na ohlásenie obchodu s indexátorom je, že výrobca musí držať tokeny AirSwap (AST), čo dáva tokenu jeho hodnotu. Okrem nákupu tokenov AST za oznamovanie zámerov obchodovať a platiť ceny plynu sa neplatia žiadne poplatky.

Kyber Network

Rovnako ako AirSwap, aj Kyber Network sa riadi protokolom založeným na ethereu a odstraňuje knihy objednávok. Na rozdiel od AirSwap ponúka okamžitú likviditu využitím viacerých rezerv. Namiesto súkromného rokovania o P2P používatelia siete Kyber Network vopred poznajú konverzný pomer a potom sa rozhodnú, či chcú v obchode pokračovať..

Ponúka tiež platobné API, z ktorých sú obchodníci schopní prijať akýkoľvek token ERC20 a nechať ho automaticky konvertovať v kryptomene podľa vlastného výberu. Ak teda obchodník predá košeľu a chce dostať ETH, ale zákazník chce platiť v Tronixe (TRX), dostane ETH po zakúpení trička zákazníkom prostredníctvom TRX.

Pretože okrem nákladov na plyn neexistujú na burze žiadne poplatky, sieť Kyber Network a „prispievatelia do rezerv“ (väčšinou tvorcovia trhu) sú schopní získať zisky z šírenie. Rezervy tretích strán sú spravované „správcami rezerv“, ktorí môžu nastaviť vlastnú cenu za podporované páry tokenov.

Kyber Network

„Kyber kontrakt“ umožňuje pre každú transakciu použiť najlepšiu sadzbu zo všetkých rezerv. Aby sa zabezpečilo, že správcovia rezerv nebudú využívať výhody implementácie falošných výmenných kurzov, sú zavedené mechanizmy mimo reťazca a reťazca, ktoré zisťujú pochybné aktivity a zabraňujú uskutočňovaniu nekalých transakcií.

Aby mohli prispievatelia rezervy profitovať z rozšírenia na platforme, musia si kúpiť Kyber Network Crystal (KNC). Malé množstvo KNC z každej transakcie sa odstráni z rezerv prispievateľa a odošle sa na platformu Kyber Network. Po pokrytí prevádzkových výdavkov sa zvyšné zhromaždené KNC spália, čo zvyšuje hodnotu KNC.

V budúcnosti tím plánuje zaviesť pokročilé finančné nástroje, ako sú opcie a forwardy. Plánujú tiež implementáciu obchodovania medzi reťazcami, ktoré umožňujú výmenu kryptomien na dvoch rôznych blockchainoch (ako je bitcoin a éter) bez potreby tretej strany.

0x

Spoločnosť 0x, ktorá bola založená v roku 2016, sleduje otvorený protokol bez povolení, ktorý poskytuje architektúru pre vývoj DEX pomocou inteligentných zmlúv. V zásade umožňuje komukoľvek prevádzkovať DEX, čo je vlastnosť, ktorú si jeho zakladatelia myslia, že je potrebná v budúcnosti hromadnej tokenizácie a súčasnej interoperability medzi DEX.

Rovnako ako AirSwap, aj 0x odchádza z reťazca pri párovaní obchodov a pokračuje do reťazca pre zúčtovanie transakcií ERC20. Na rozdiel od AirSwap, 0x používa knihu objednávok a nie indexátor. Podľa spôsobu fungovania jeho protokolu sa zdá, že 0x je viac prispôsobený rýchlejším objednávkam / menším transakciám, zatiaľ čo AirSwap je viac prispôsobený tvorcom trhu..

Rovnako 0x umožňuje komukoľvek (s najväčšou pravdepodobnosťou to budú vývojári) byť sprostredkovateľom. Sprostredkovateľ hostuje objednávky kníh verejne alebo súkromne, aby zodpovedal tvorcom a príjemcom (známym ako objednávky vysielania) mimo reťazca, stimulovaným účtovaním poplatkov za ich služby v rodnej mene spoločnosti 0x (ZRX). Tí, ktorí sú držiteľmi ZRX, sú tiež schopní hlasovať o správe 0x, čo ďalej zvyšuje hodnotu tokenu ZRX.

0x DEX

Objednávky typu point-to-point umožňujú tvorcom generovať a odosielať objednávky v zásade prostredníctvom ľubovoľného komunikačného média, ako je e-mail alebo Facebook, konkrétnemu príjemcovi. Príjemca dostane objednávku a potom sa rozhodne, či ju chce kryptograficky podpísať (vyplniť) alebo nie. Bezpečnosť je zaručená, pretože objednávku smie prijímať iba na adresu príjemcu.

Použitie metódy Point-to-Point umožňuje tvorcom / príjemcom obísť poplatky sprostredkovateľa nájdené v objednávkach vysielania. Práve teraz má tím 0x produkt s názvom 0x OTC, P2P DEX, v ktorom je možné obchodovať s tokenmi ERC20 bez sprostredkovateľa.

Vlny

Veľkým predajným miestom spoločnosti Waves ‘DEX je to, že umožňuje používateľom nielen obchodovať s kryptomenami, ale ponúka aj brány na výber a vklad fiat mien, ako je americký dolár, euro a turecká líra. Ako väčšina obchodníkov s kryptami vie, existuje len málo búrz, ktoré používateľom ponúkajú prístup a odchod z fiatu, ako to umožňujú Coinbase a Gemini. Napriek tomu tieto CEX prichádzajú s vysokými poplatkami za ich lukratívne služby. Waves ponúka nízkonákladový fixný poplatok 0,003 VLNY za transakciu bez ohľadu na veľkosť.

vlny dex

Rovnako ako AirSwap, aj Waves chráni používateľov pred prvými krokmi skrývaním objednávok. Pomocou uzlov „matcher“ sa objednávky spárujú mimo reťazca na centralizovanom serveri a potom sa vykonajú na blockchaine, aby sa zvýšila úroveň bezpečnosti a spravodlivosti..

Hľadáte pasívny príjem? Vlny vám môžu pomôcť získať úrok prostredníctvom ťažby. Podľa ich stránok „Vlny používajú algoritmus Proof-of-Stake, v ktorom WAVES, ktoré vlastníte (alebo ktoré vám boli prenajaté), odrážajú vašu ťažobnú silu. Čím viac vlastníte, tým vyššie sú vaše šance na spracovanie nasledujúceho bloku a získanie transakčných poplatkov ako odmenu. “

Pre túto funkciu však potrebujete minimálne 1 000 vĺn. Ďalším spôsobom, ako zarobiť pasívny príjem s menším počtom finančných prostriedkov, je použitie protokolu „Lease Proof-of-Stake (LPoS)“, ktorý umožňuje používateľom prenajať ľubovoľné množstvo WAVES na uzol.

V neposlednom rade vám Waves DEX umožňuje vytvoriť si vlastný token a potom ho obchodovať v obchodnom páre s akýmkoľvek iným tokenom Waves. Podľa ich webových stránok nie sú potrebné žiadne technické zručnosti, aby si používateľ vytvoril vlastný token už za minútu.

Čestné uznania:

  • EtherDelta
  • Budúci OmiseGo DEX
  • Budúci Binance DEX

Záver

Pokiaľ ide o dizajn UEX od spoločnosti DEX, v porovnaní s CEX ich čaká ešte veľa práce. Rovnako spoločnosti CEX tromfujú DEX, pokiaľ ide o ich schopnosť prijímať nekrytú menu, zákaznícke služby a všeobecne vysokú likviditu.

Nedostatok čakacích dôb na overenie účtu alebo limity vkladu / výberu, anonymita používateľov, nízke poplatky, štruktúra bez hraníc, vylepšené zabezpečenie a nepretržitá prevádzka sú len niektoré z dlhého zoznamu výhod systému DEX..

Ak vezmeme do úvahy nejnovější technologii blockchain a konkrétnejšie DEX, mali by sme zvážiť obrovské pokroky dosiahnuté v priemysle. S tým, čo chcú dosiahnuť, by banky a sprostredkovatelia mohli byť minulosťou. Pamätajte, že DEX sú v štádiu vývoja a budúcnosť smerom k decentralizovaným ekonomikám už prebieha.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map