DAICO je tu – ponúka nový model ICO lepšie zabezpečenie?

ICO sa stalo metódou go-to pre blockchainové startupy, aby crowdfundovali svoje nové podniky. V januári 2017 však Vitalik Buterin zverejnil svoj nápad na nový model vylepšujúci ICO – DAICO. Skratka je skratkou DAO a ICO, čo znamená „Decentralizovaná autonómna počiatočná ponuka mincí“.

Čo je DAICO a ako funguje?

Koncepcia DAO je už nejaký čas. Ide o to, že môžete vytvoriť organizáciu založenú na decentralizovanom hlasovaní. DAO má plochú štruktúru bez hierarchie typickej pre tradičnú organizáciu.

DAO je založený na inteligentných zmluvách, ktorými sa riadia rozhodnutia na základe hlasov odovzdaných jeho členmi. V predchádzajúci článok, Redaktor CoinCentral Steven Buchko diskutoval o tom, ako by sa takáto organizácia mohla nakoniec vyvinúť, aby fungovala úplne autonómne, bez potreby ľudského zásahu.

Keď predstavil koncept DAICO, Vysvetlil Vitalik Buterin ako možno vlastnosti DAO využiť na vylepšenie súčasného modelu ICO. DAICO začína ako inteligentná zmluva, ktorú vytvoril tím, ktorý chce financovať konkrétny projekt. Zmluva je pôvodne nastavená do režimu „príspevku“. Jednotlivci, ktorí chcú investovať do projektu, môžu investovať ETH výmenou za tokeny samotného projektu.

Podmienky investície môže stanoviť tím. Môžu napríklad zaviesť čiapky alebo opatrenia KYC. Na konci príspevkového obdobia nie je možné realizovať žiadne ďalšie investície. Zostatky tokenov sú nastavené a potom je možné obchodovať s tokenmi projektu.

Kontrola investorov nad financovaním projektu

Po skončení obdobia financovania sa inteligentná zmluva zmení na režim „tap“. Klepnutím sa určí suma, ktorú môže projektový tím vybrať z prostriedkov v danom časovom období. Je to na rozdiel od bežného modelu ICO, keď má projektový tím prístup ku všetkým financiám získaným z princípu get-go. Účinne vytvára rozpočet pre projektový tím.

Klepnutie

Živý akčný záber na klepnutie.

V inteligentnej zmluve je tiež mechanizmus, pomocou ktorého môžu investori hlasovať o tom, či zvýšia kohútik, t. J. Zvýšia rozpočet na základe žiadosti vývojového tímu. Investori môžu navyše hlasovať za samodeštrukciu inteligentnej zmluvy, ktorá automaticky vráti všetky investované ETH tokeny.

Výhody DAICO

Po vložení kontroly financovania projektu do rúk investorov ponúka koncept DAICO potenciálny investičný scenár s nižším rizikom oproti bežnému modelu ICO. Umožnenie prístupu k obrovskej skupine investovaných finančných prostriedkov od prvého dňa vytvára riziko podvodného projektu, pri ktorom tím iba škrtí a beží so zhromaždenými prostriedkami.

Aj keď je tím legitímny, môže robiť pochybné rozhodnutia o výdavkoch. Ak nie sú investori s modelom DAICO spokojní s pokrokom dosiahnutým v projekte alebo ak sa domnievajú, že tím míňa finančné prostriedky, majú možnosť hlasovať o vrátení platby..

DAICO núti tímy, aby boli voči investorom transparentní ohľadom postupu projektu, do ktorého vložili svoju dôveru a peniaze. Hoci niektoré ICO teraz demonštrujú že trh dozrieva, sú podvodné správy ICO stále príliš časté.

Vďaka odkvapkávaniu finančných prostriedkov na vývojový tím sa tiež zníži riziko, že tím stratí motiváciu skutočne vyvinúť produkt, akonáhle sa rozruch a vzrušenie ICO stratí.

Vzhľadom na to, že samotný duch kryptomien je zameraný na decentralizáciu, mechanizmus decentralizovaného hlasovania DAICO ponúka akúsi krásnu logiku oproti bežnému ICO. Nápady stojace za DAICO nastoľujú otázku: by mal všetky prostriedky investované do blockchainového projektu budú okamžite k dispozícii centralizovanému tímu, aby ich mohol minúť, ako sa im páči?

Výzvy DAICO

Zdá sa, že DAICO ponúka oproti bežnému ICO mnoho výhod. Stále však existujú výzvy. Koncept DAO mohol byť nejaký čas, ale stále existuje len niekoľko príkladov DAO, ktoré sú teraz funkčné. Pokiaľ ide o počet voličov, žiadny sa nezdá byť obzvlášť obrovský.

To je dôležité, pretože decentralizované hlasovanie vo veľkom rozsahu stále prichádza s problémami pri zabezpečovaní plného zapojenia voličskej komunity. Voliči musia tiež rozumieť všetkým úvahám, za ktoré môžu hlasovať. Nemali by sme podceňovať výzvy riadenia komunity – v priebehu niekoľkých rokov – v projekte závislom od decentralizovaného hlasovania.

Prípadová štúdia DAICO – Priepasť

Priepasť je vôbec prvým DAICO. Samotný projekt je blockchainovou distribučnou platformou pre videohry. Uvedenie videohry na trh v súčasnosti prichádza s obrovskými režijnými nákladmi pokrývajúcimi marketing a propagáciu. Platforma Abyss ponúkne motivačný systém odporúčaní. Jeho používatelia budú mať úžitok z odporúčaní a účasti na herných aktivitách.

Takýto systém výrazne zníži réžiu pre vývojárov, ktorí uvedú svoju hru na trh. Bude to znamenať, že najobľúbenejšie hry automaticky získavajú lepšiu viditeľnosť v sieti.

Avšak bez toho, aby to malo negatívny dopad na samotný projekt, skutočnosť, že je The Abyss prevádzkovaná ako vôbec prvé DAICO, z nej robí veľmi zaujímavý projekt, ktorý je treba sledovať. Pravidlá DAICO si môžete prečítať na webovej stránke projektu. Väčšinou sú zamerané na vytvorenie silného rámca pre boj proti podvodom.

Napríklad iba držitelia tokenov mimo vývojového tímu projektu sú oprávnení hlasovať o financovaní projektu. Členovia projektového tímu, ktorí sú držiteľmi tokenov, nie sú oprávnení hlasovať. Existujú protokoly, ktoré zabraňujú zneužívaniu držiteľmi veľkých tokenov, ako sú burzy. Váha každého hlasu člena je obmedzená limitom žetónov. Cieľom týchto opatrení je poskytnúť ochranu pred 51% útokom.

Predaj tokenov Abyss bol ukončený koncom mája. Získal viac ako 15 miliónov dolárov a tím sa teraz chystá spustiť prvú verziu platformy začiatkom roka 2019.

Ak sa tento dôkaz o koncepcii vydá, bude zaujímavé sledovať, ako sa DAICO vyvinie. Možno sa v budúcnosti dočkáme prijatia modelu ako bežnejšieho crowdfundingového mechanizmu pre blockchainové startupy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map