Blockchain v hudobnom priemysle – aké príležitosti sú pred nami?

Umelci zvyčajne nerobia dobrých obchodníkov. Nakoniec by sa najradšej sústredili na svoje remeslo. A zvyčajne nemajú prístup k obchodníkom, právnikom a manažérom, čo sprostredkovateľom uľahčuje ich vykorisťovanie v porovnaní s inými profesionálmi. Toto odvetvie má jedných z najhlbšie zakorenených sprostredkovateľov vo svete podnikania. Ale zavedenie blockchainu do hudobného priemyslu by to všetko mohlo zmeniť.

Globálny priemysel nahranej hudby priniesol úspech 17,3 miliárd dolárov len v príjmoch len v roku 2017. To je veľa cesta! Je smutné, že nahrávacie spoločnosti odvádzajú väčšinu týchto výnosov od umelcov smerom k sebe. Je dosť ironické, že ľudia, ktorí vytvárajú najväčšiu hodnotu v systéme, sú zvyčajne tí, ktorí dostávajú najmenej.

Na riešenie tohto problému sa objavuje niekoľko blockchainových startupov. Nemýľte sa, hudobný priemysel je zrelý na prerušenie.

Vlastnícke práva

Napriek rokom technologického pokroku spoločnosť stále nevytvorila konkrétny spôsob spravovania vlastníckych práv umelcov spravodlivým a transparentným spôsobom. Práva zostávajú vo veľkej miere pod kontrolou gramofónových spoločností, ktoré majú obrovské právne zdroje. V roku 2015 legendárny hudobník Prince varoval mladých umelcov pred nebezpečenstvom nahrávacích zmlúv a uviedol ich ako typ modernej hudby otroctvo.

“Rekordné zmluvy sú ako – poviem slovo – otroctvo.” Povedal by som každému mladému umelcovi … nepodpisujte sa. “

Pozrime sa na niekoľko projektov, ktoré vznikajú pri riešení tohto problému:

Projekt Ujo

Projekty ako Ujo používajú kryptografickú technológiu na vytvorenie decentralizovanej databázy práv a vlastníkov práv pre hudobníkov. Pretože Ujo je založené na blockchaine Ethereum, vývojári sa zameriavajú na automatizáciu platieb licenčných poplatkov pomocou inteligentných kontraktných riešení Ethereum.

Blockchain v hudobnom priemysle: logo Ujo

Ujo vytvoril portál pre umelcov, kde majú umelci úplnú kontrolu nad ich zverejnenými dielami. Nahrajte svoje pôvodné dielo a rozhodnite sa o miere platby a o tom, ako sa vaša hudba spotrebuje. Zatiaľ nie je úplne jasné, ako to Ujo dosahuje, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ukladajú najdôležitejšie údaje (napr identita tvorcu, možnosti licencovania a distribučné kanály) na blockchaine.

Projekt Mycelia

Kreatívny pas Mycelia je projekt propagovaný spoločnosťou Imogen Heap. Imogen nie je pre odvetvie kryptomien cudzí. S blockchainom v hudobnom priemysle experimentuje približne od roku 2014. Mycelia je centrom výskumu a vývoja hudobných tvorcov. Ich cieľom je zabezpečiť, aby hudobný priemysel plne uznával a platil za služby umelcov.

Spoločnosť Imogen absolvuje turné po celom svete v roku 2018 so snahou predstaviť sa Kreatívny pas ktorého cieľom je tiež splnomocniť hudobníkov, aby spravovali svoje vlastné publikované diela:

„Vďaka novej technológii blockchain, ktorá obsahuje„ inteligentné zmluvy “so šablónami, umožní„ Creative Passport “rýchle a ľahké priame platby, ktoré zjednodušia a demokratizujú spoluprácu od zmysluplných obchodných partnerstiev po kreativitu.“

Streamovacie služby

Streamovanie je najrýchlejšie rastúcim segmentom v hudobnom priemysle. Pretože lacnejší a rýchlejší internet je čoraz viac dostupný na celom svete, tieto služby naďalej dostávajú kus tradičných príjmových kanálov, ako sú CD, LP a digitálne súbory na stiahnutie..

Blockchain v hudobnom priemysle: Globálne príjmy zaznamenaného hudobného priemyslu medzi rokmi 1999 - 2017 v miliardách. Tržby medzičasom poklesli z 25,2 miliárd na 17,3, práva sa však diverzifikovali.

Celosvetové príjmy hudobného priemyslu

Väčšina ľudí pozná populárne streamovacie služby ako Spotify, Apple Music alebo Pandora. Tieto spoločnosti sú však vysoko centralizované a v mnohých prípadoch nereprezentujú spravodlivo umelcov na svojich platformách. V roku 2015 bol Spotify hit a Hromadná žaloba v hodnote 150 miliónov dolárov nad nezaplatenými tantiémami.

Umelci musia úplne dôverovať, že platformy im budú platiť spravodlivo a budú im poskytovať presné streamingové analýzy. Niet preto divu, že blockchainové hudobné streamovacie služby fungujú:

Projekt Bitsong

Bitsong tvrdí, že je jednou z prvých decentralizovaných platforiem na streamovanie hudby blockchain. Platforma platí umelcov a dokonca aj poslucháčov! Inzerenti môžu propagovať svoj obsah v sieti Bitsong, ale o tom, či a kedy chcú reklamy spotrebovať, rozhodujú používatelia. V týchto prípadoch spoločnosť Bitsong pripíše používateľovi kredit vo výške 90% z investície inzerenta.

Umelci môžu na druhej strane predávať svoje piesne a dostávať dary od poslucháčov. Spoločnosť Bitsong v súčasnosti spúšťa svoje ICO (júl 2018) a má v úmysle zaplatiť umelcom a používateľom v sieti ich natívny token BTSG.

Projekt Choon

Choon je ďalší startup blockchainovej streamovacej hudby s víziou spravodlivého platu pre hudobníkov. Choon chce pomôcť umelcom udržať si ohromných 80% ich príjmu oproti tradičná distribúcia metódy:

Blockchain v hudobnom priemysle a distribúcia príjmov. Umelci zvyčajne zarábajú na svojej hudbe iba 7%, ale v službe Choon, blockchainovej streamovacej službe, si môžu nechať 80% príjmu generovaného z ich práce.

Porovnanie výnosov zo streamovania hudby

Vedie ich veľmi skúsený umelec a producent Gareth Emery. Ich tokenový predaj sa začne v júli 2018 a potrvá do augusta. Rovnako ako v prípade Bitsong, Choon tiež vytvorí svoj vlastný natívny token s názvom NOTES, ktorý bude distribuovať používateľom a umelcom po sieti..

Riziká

Koláč na oblohe

Blockchain má pochybnú česť vyriešiť všetky problémy človeka … štandardne. Ako preukázali mnohé z týchto projektov, prístup k financovaniu takmer určite nie je problémom. Avšak, nadviazať na profesionálny rozvoj platformy je.

Mnoho projektov stojí na obrovskom objeme hotovosti. Je zrejmé, že vývojári, obchodníci a manažéri musia dostať zaplatené a je potrebné postarať sa o obchodné náklady. Pokušenie vyhodiť pôvodný token projektu na niečo cennejšie, ako je bitcoin, však zostáva silné.

Väčšina projektov tvrdí, že ich umelci dostanú peniaze v natívnych tokenoch, ale môžete si kúpiť chlieb alebo platiť nájom v natívnych tokenoch? Existuje skutočné riziko, že umelci vyhodia svoje žetóny hneď, ako ich dostanú. Tento druh tlaku na znižovanie cien by v konečnom dôsledku mohol spôsobiť, že umelci budú chcieť dostať zaplatené za niečo, čo skutočne drží jeho hodnotu a dá sa ľahko vymeniť, napríklad za bitcoin alebo ethereum.

Nebudem to brať ležať

Okrem toho si nemyslite, že nahrávacie spoločnosti budú iba sedieť a sledovať, ako sa blockchain pohybuje v tomto odbore. Veľké nahrávacie spoločnosti majú čas, peniaze a zdroje na to, aby rozbehli svoje vlastné projekty alebo možno dokonca podkopali ďalšie. Hudobný priemysel je notoricky známy boj proti pirátstvu a môžeme očakávať, že niektoré z týchto taktík sa prenesú, keď budú ohrozené technológiou blockchain.

Záverečné myšlienky: Blockchain v hudobnom priemysle

Musíme držať základy kryptomien v strede akejkoľvek diskusie o skutočných zmenách. Je sieť reálne decentralizovaná? Bude projekt pridanou hodnotou pre všetkých účastníkov v sieti: umelcov, poslucháčov aj projektový tím?

Je pravda, že hľadanie nájmov existuje v hudobnom priemysle už celé desaťročia. Teraz však na dvere týchto tučných mačiek klope blockchain. Blockchain je však iba nástroj a akýkoľvek nástroj je možné použiť na pozitívne alebo negatívne výsledky. Blockchain v hudobnom priemysle je v súčasnosti väčšinou iba teóriou. Start-upy teraz musia skutočne začať plniť svoje sľuby.

Projekty, ktoré prežijú, budú mať skutočnú hodnotu: Budujú skutočné siete tým, že udržujú umelcov a poslucháčov v centre hudobného priemyslu..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map