Blockchain v automobilovom priemysle – fragmentovaný sektor zameraný na nové technológie

V máji 2018 niektoré z najväčších mien v automobilovom priemysle oznámili, že sa spoja a vytvoria spoločnosť Konzorcium MOBI. MOBI znamená „Mobility Open Blockchain Initiative“ a skupina bude skúmať využitie blockchainu v automobilovom vývoji. Jeho cieľom je „urobiť mobilitu bezpečnejšou, ekologickejšou a dostupnejšou“..

Konzorcium MOBI sa skladá z partnerov, sponzorov a pridružených spoločností. Každá skupina má celý rad účastníkov z (automobilového) priemyslu, blockchain / tech konzultačného priestoru a rôznych agentúr, ktoré sa dotýkajú oboch.

Partnermi sú giganti pre výrobu automobilov BMW, Ford, General Motors a Renault, ako aj výrobcovia automobilových dielov ZF Friedrichshafen a Bosch.

Sponzori pozostávajú z etablovaných blockchainových a poradenských spoločností ako ConsenSys, IOTA, IBM a Accenture. Naopak, medzi ďalších sponzorov patria blockchainové startupy nové v priestore, ako napríklad Foam (lokalizačné služby) a ShareRing (zdieľacie služby)..

Nakoniec pridružená skupina zahŕňa agentúry a mimovládne organizácie vrátane Svetového ekonomického fóra, Blockchain v Berkeley a Hyperledger.

Už máme nejaké postrehy do využívania blockchainu v automobilových iniciatívach jednotlivými výrobcami, ako je Porsche. Cieľom MOBI je však zaujať k blockchainu otvorený prístup. MOBI sa označuje za agonistu blockchainu a bude skúmať celoodvetvové riešenia, ako je možné technológiu blockchain integrovať do širšieho automobilového priestoru.

V tomto článku skúmame niektoré z možností, ktoré by mohlo umožniť celoodvetvové prijatie blockchainu a súvisiacich technológií v automobilovom priemysle..

Integrácia v automobilovom priemysle

Celosvetovo je automobilový priemysel obrovský. Popremýšľajte – nekúpite si iba auto. Ak sa chcete dostať na cestu, musíte vziať do úvahy všetky alebo všetky nasledujúce skutočnosti, v závislosti od toho, kde žijete:

  • Osvedčenie / vodičský preukaz na vedenie vozidla
  • Financovanie vozidla – kupujete alebo prenajímate?
  • Zákonná registrácia vlastníctva
  • Technická kontrola
  • Poistenie
  • Cestné dane
  • Poplatky za preťaženie alebo dane za znečistenie
  • Údržba a opravy

V súčasnosti sú všetky tieto požiadavky väčšinou odpojené. Automobilový priemysel je slabo integrovaný, čo vedie k mnohým problémom. Patria sem vysoké náklady na poistenie, kriminalita na cestách a zle udržiavané vozidlá.

Prípady použitia – blockchain v automobilových iniciatívach

Využitie technológie distribuovanej hlavnej knihy v celom priemysle by mohlo viesť k harmonizovanejšej a integrovanejšej infraštruktúre. Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov, ako by sa to mohlo stať.

Blockchain v automobilovom dodávateľskom reťazci a výrobe

Mnoho sektorov vrátane automobilového priemyslu už začína skúmať výhody plynúce z využívania blockchainu v riadení dodávateľského reťazca.


Databáza blockchainu dokáže zaregistrovať diely použité pri procese výroby automobilov. Podobne je možné zaznamenať aj samotný výrobný proces. To by mohlo ukázať, ktorí ľudia a roboti boli v danom kroku zapojení, vrátane kontrol kvality. Predajcovia by v konečnom dôsledku mohli prevziať dodávku každého vozidla s vlastným záznamom o blockchaine.

Blockchain v oblasti údržby a opráv vozidiel

Mohli sme tiež vidieť údržbu a opravy zjednodušené pomocou podobného systému založeného na blockchaine. Mechanik mohol ľahko skontrolovať záznam o montáži vozidla, zistiť, ktoré diely sa použili, a zaznamenať vlastné opravy do rovnakého záznamu o blockchaine vozidla.

Takéto digitálne záznamy o automobilových súčiastkach by mohli pomôcť znížiť výskyt takýchto prípadov falošné diely vozidla sa používajú pri výrobe alebo opravách. Pomohlo by to tiež zvýšiť dôveru v hodnotu a integritu opráv automobilov, ktorá bola vždy dosť neprehľadná pre tých, ktorí nepoznajú cestu okolo motora automobilu.

Licencie a registrácie založené na blockchaine

Ak môžu výrobcovia automobilov prihlásiť samotné vozidlá na blockchain, mohli by sme mať aj podobný systém založený na blockchaine na sledovanie a sledovanie vlastníctva vozidla. Takýto integrovaný systém by pomohol znížiť výskyt vozidiel predávaných na použitie v trestných činoch, ako aj zvýšiť dôveru spotrebiteľov v notoricky nedôveryhodné podnikanie obchodovania s ojazdenými vozidlami.

Blockchain prináša možnosť maximálnej globálnej integrácie licencií vodičov a vozidiel – štandardizovaný celosvetový register licencovaných vodičov a vozidiel. Samozrejme, veľká časť súčasného vzrušenia v sektore je na AI a automobiloch bez vodiča. Je pravdepodobné, že technologický vývoj v tejto oblasti prekoná politické a byrokratické prekážky brániace dosiahnutiu takého globálneho registra ľudských vodičov..

Ak však ľudia budú naďalej riadiť autá, môže nakoniec existovať možnosť mať vlastné globálne identifikačné číslo vodiča.

Poistenie, dane, poplatky za preťaženie a ďalšie poplatky spojené s používaním

Mohli by sme vykonávať platby, ako sú poistné, cestné dane a ďalšie periférne platby, úplne digitálne a automaticky. Použitím technológií IoT a sledovania polohy by sa tieto druhy platieb mohli tiež vyvinúť tak, aby sa stali čisto používaním. Ak teda jazdíte v Londýne alebo Štokholme, môžete z digitálnych peňaženiek uskutočňovať automatické platby poplatkov za preťaženie.

Poisťovne môžu získať lepší obraz o tom, čo sa stalo v prípade úrazu. To by preto mohlo urýchliť výplaty a znížiť výskyt falošných nárokov.

Služby sledovania polohy tiež umožňujú presné a nespochybniteľné zaznamenanie histórie používania a počtu najazdených kilometrov. Mohli sme vidieť presné a nestranné ocenenia vozidiel vykonané pomocou technológie AI, aby sme mohli urobiť potrebné rozhodnutia založené na výpočtoch.

Iniciatívy mobility založené na blockchaine

Blockchain vytvára transparentnosť v zdieľaní automobilov a jázd, čo môže následne zvýšiť dôveru medzi stranami. Spoločnosť Porsche už testovala použitie inteligentných zmlúv na zamykanie a odomykanie vozidiel.

V tomto smere si predstavte, že si prenajímate spoločné auto. Inteligentné zmluvy by v prvom rade znamenali, že k nim získate prístup až po zaplatení zálohy vlastníkovi prostredníctvom digitálnej peňaženky. Technológia IoT by tiež sledovala polohu automobilu, kým si ho prenajímate. Inteligentné zmluvy by mohli poskytovať automatizované poistenie. Znova by ste mohli platiť poistné, mýto a poplatky za preťaženie iba na základe používania s automatickým odpočítaním platieb z digitálnej peňaženky..

AI a autá bez vodiča

Ak alebo kedy sa auto bez vodiča stane každodennou realitou, blockchain slúži na ďalší účel. Technológia umelej inteligencie používaná v automobiloch bez vodiča bude závisieť od zložitého rozhodovacieho procesu, ktorý trvá často sekundy. Preto protokolovanie týchto rozhodnutí na blockchaine znamená, že môžeme sledovať, čo sa stalo, ak dôjde k nehode.

Všetky tieto možnosti ilustrujú, ako by mohlo nasadenie blockchainu v automobilových podnikoch lepšie integrovať širšie odvetvie. Vplyvné globálne konzorcium ako MOBI môže byť schopné posunúť tieto možnosti bližšie k realite.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map