Blockchain môže bojovať proti falšovaniu vo farmaceutickom dodávateľskom reťazci

Vo svete riadenia dodávateľského reťazca ponúka blockchain mnoho riešení starých problémov, ako je znižovanie plytvania prostredníctvom pokazených produktov. Niektoré odvetvia však trpia v tejto oblasti horšími problémami. Farmaceutický dodávateľský reťazec vedie nepretržitý boj – v boji proti problému falšovaných liekov vstupujúcich na trh. Termín na splnenie legislatívnych kontrol sa črtá nad farmaceutickými spoločnosťami, čo znamená, že táto bitka sa stále viac vyhrieva. Blockchain by však mohla byť kavaléria, ktorá pomáha vyhrať deň.

Falšované drogy – rozsah problému

Obchod s falšovanými drogami stojí za ohromujúci 30 miliárd dolárov ročne, na základe roku 2017 Odhady WHO že každý desiaty výrobok predávaný v rozvojových krajinách je falošný alebo neštandardný. Problém falšovania je vo všeobecnosti pre výrobcov problematický, pretože spôsobuje stratu výnosov a reputácie. Pre farmaceutický priemysel to má oveľa väčšie následky – straty tisícov životov.

Falošné lieky obsahujú v porovnaní so skutočným výrobkom buď iba časť, alebo žiadnu z účinných látok. To znamená, že v najhoršom prípade sú pre osobu, ktorá ich berie, úplne zbytočné. University of Edinburgh vykonala niekoľko modelovacích cvičení na základe zistení WHO. Odhadujú, že každý rok môže na zápal pľúc zomrieť až 169 000 detí, pretože nedostanú správne lieky.

Subsaharská Afrika je jednou z najchudobnejších častí sveta. Neadekvátne antimalarické lieky vedú k zvýšeniu lekárskych nákladov odhadovaných na 38 miliónov dolárov. Tieto náklady sa podľa London School of Hygiene and Tropical Medicine každoročne vynakladajú na starostlivosť o zhruba 116 000 ľudí. Ľudia sú obeťami neštandardných alebo falošných drog,

Problém sa netýka iba rozvojových krajín. V dnešnom rozvinutom svete je online predaj falošných „liekov na životný štýl“, ako sú steroidy, alebo liečby erektilnej dysfunkcie stále strašne bežný. Jeden Listovka Buzzfeed zostavuje niekoľko úprimne veselých podvodných reklám na Viagru z predchádzajúcich čias internetu. Aj keď je ľahké si zažartovať, nákup tabletiek online od nejakého pochybného predajcu, ktorý sa nestará o to, čo predáva, je stále dosť nebezpečný.

Falošná reklama Viagara

Vtipy na Viagre môžu byť dobrou hodnotou, ale falošná farmaceutika nie. Obrázok so súhlasom thedrum.com

Ako sa falošné lieky dostávajú do farmaceutického dodávateľského reťazca?

Môže sa to stať mnohými spôsobmi. Pre distribútorov podvodov je pomerne ľahké zraziť tabletky na predaj nevedomým online spotrebiteľom. Falošné lieky sa však môžu do farmaceutického dodávateľského reťazca dostať skôr v procese. Výrobcovia liekov môžu nakoniec nechtiac kúpiť falošné alebo neštandardné prísady.

Globálne dodávateľské reťazce sú dnes také nesmierne zložité, že veľké farmaceutické spoločnosti nemusia s istotou poznať objem každého lieku uskladneného na každom mieste. Takáto zložitosť dáva príležitosť skorumpovaným hráčom nahradiť alebo kontaminovať dávky drog.

Krabice s výrobkom často mnohokrát menia majiteľa, kým sa dostanú k spotrebiteľovi. Preto sa môže stať, že kontroly kvality vykonávané v každej fáze dodávateľského reťazca sú nedostatočné. Hraničné kontroly nemusia byť dostatočne robustné na to, aby zachytili falšované drogy prekračujúce medzinárodné hranice.

Sklad

Spoločnosti často nevedia, čo sa v ich skladoch nachádza


Legislatívne kontroly

Vlády teraz začínajú prijímať právne predpisy. To vytvára tlak na spoločnosti, aby znížili výskyt falšovaných liekov vstupujúcich do farmaceutického dodávateľského reťazca. V EÚ The Smernica o falšovaných liekoch bol prijatý v roku 2011 a ukladá povinnosti týkajúce sa výroby liekov v členských štátoch. Medzi ne patrí požiadavka, aby bol na obale pripojený jedinečný identifikátor a zariadenie proti neoprávnenej manipulácii. Ďalšou požiadavkou je prísnejšie vedenie záznamov pre veľkoobchodných distribútorov liekov.

Podobne v USA Zákon o bezpečnosti dodávateľského reťazca drog (DSCDA) bola prijatá v roku 2013 a vyžaduje si súlad do roku 2023. Slúži na podobný účel ako smernica EÚ. Odkazuje však tiež na interoperabilný elektronický systém na zdieľanie pôvodu liekov vstupujúcich na trh.

Blockchainové riešenia pre farmaceutické dodávateľské reťazce

Na základe legislatívnych opatrení sa zdá byť načasovanie vývoja technológie blockchain takmer poeticky prozreteľné. Prostredníctvom digitálnych značiek ponúka blockchain možnosť sledovať aktíva v celom dodávateľskom reťazci. Bezpečné zdieľanie údajov o tých aktívach, ktoré by pravdepodobne vyhovovali požiadavkám právnych predpisov DSCDA.

Používanie blockchainu ponúka farmaceutickým spoločnostiam vyšší stupeň kontroly a viditeľnosti nad operáciami v ich dodávateľských reťazcoch. Vytvára tiež lepšiu mieru transparentnosti medzi hráčmi v tomto odbore. Z pohľadu spotrebiteľa získavajú vyššiu mieru istoty, že kupovaný farmaceutický produkt je pravý.

Rx360

V tejto oblasti už vidí príležitosti niekoľko spoločností. Konzorcium Rx360 bolo založené v roku 2009 ako konzorcium medzinárodného farmaceutického dodávateľského reťazca. Zahŕňa niektoré z najväčších mien vo farmácii, vrátane spoločností Bayer, Novartis, Roche a Pfizer. V roku 2017 sa konzorcium zúčastnilo na štúdii s cieľom „preskúmať potenciálne využitie technológie blockchain ako spôsobu vytvorenia dôvery medzi obchodnými partnermi v americkom farmaceutickom dodávateľskom reťazci.“

Logo konzorcia Rx360

Logo konzorcia Rx360

Štúdia nakoniec dospela k záveru, že bude potrebný ďalší výskum a hodnotenie. Výsledky však uznali, že „kritické výzvy pri ochrane integrity dodávateľského reťazca v oblasti zdravia sa javia ako vhodné na prijatie technológie blockchain.“

Existujú jednotlivé spoločnosti, ktoré tiež skúmajú blockchainové riešenia pre správu farmaceutických dodávateľských reťazcov. Projekt Mediledger vyvíja oprávnenú blockchainovú sieť pre farmaceutický priemysel. Webová stránka spoločnosti výslovne odkazuje na právne predpisy DSCDA a na zameranie na vybudovanie interoperabilného systému na overovanie pôvodu každého lieku.. Lifecrypter tiež publikoval príspevok podobné ciele.

Záverečné myšlienky

Sila blockchainu na zabezpečenie farmaceutických dodávateľských reťazcov je iba časťou toho, ako blockchain transformuje zdravotnícky priemysel ako celok. Zmiernenie vstupu falošných liekov na trh prinesie svetu skutočné výhody zachraňujúce život. Je však prirodzene na farmaceutickom priemysle, aby bol voči riziku. Je preto pravdepodobné, že riešenia dodávateľského reťazca založené na blockchaine v iných odvetviach budú musieť úspešne preukázať svoju hodnotu. Len čo sa to stane, výrobcovia farmaceutík začnú integrovať túto technológiu do svojich dodávateľských reťazcov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map