Blockchain Logistics – Zmena sveta alebo iba marketingový humbuk?

Dodávateľský reťazec a logistika sú odvetvia, ktoré potrebujú skutočné zmeny. Blockchainové startupy sa v posledných niekoľkých rokoch naďalej objavovali, aby vyzvali existujúce spoločnosti na ich väčšinou neefektívne logistické postupy. Projekty kryptomeny ako VeChain Thor a Waltonchain vedú túto iniciatívu v oblasti blockchainovej logistiky. VeChain sa snaží zúročiť už dvojročné vedenie v blockchainovom logistickom priestore.

Výsledkom je, že existujúce spoločnosti sa usilovne snažia naskočiť na palubu blockchainového vlaku (ako to bolo) skôr, ako títo konkurenti získajú náskok. Mnohí v priemysle sa domnievajú, že tieto staré a stagnujúce systémy je potrebné z dôvodu bezpečnosti, jednoduchosti a dobrej starej úspory nákladov zmeniť..

Ak chcete získať predstavu o typickom zastaranom logistickom procese, pozrite si nasledujúce video:

Nebojte sa, ak vás to sakra zmiatlo, neboli ste jediní! Vstúpte do blockchainu, šanca pre technológiu, ako je táto, skutočne zjednodušiť časovo náročné procesy. Je však potenciál blockchainovej logistiky taký plný, aký je k dispozícii? Pozrime sa trochu.

Industries in Flux

Mnoho etablovaných spoločností už prejavilo záujem o využitie technológie blockchain na zlepšenie svojich zastaraných procesov v dodávateľskom reťazci. Obri z General Electric do De Beers a Samsung momentálne majú vo vývoji blockchainové projekty.

Odvetvia od prepravy cez diamanty až po potraviny a elektroniku sú cieľmi narušenia blockchainu. Technológia klope na dvere a adopcia je veľmi často rozdielom medzi tým, či zostať relevantným alebo zostať pozadu. Tu je niekoľko logistických priemyselných odvetví, ktoré majú prsty vo vodách blockchainu:

Blockchainová logistika Doprava

V marci (2018) GE Transportation oznámil že sa pripoja k Blockchain in Transport Alliance. BiTA je obchodné združenie pre blockchain vzdelávanie a štandardy v doprave a logistickom priemysle. Monica Caldas, informačná riaditeľka spoločnosti GE Transportation, povedala o spolupráci toto:

„Ako spoločnosť sme definovali, čo to znamená byť lídrom v digitálnom priemysle – tieto technológie najskôr interne využívame na zvyšovanie produktivity a potom tieto poznatky aplikujeme aj v prospech našich zákazníkov.“

Spoločnosť GE Transportation dodáva vybavenie a služby pre železničný, ťažobný, námorný, stacionárny energetický a vrtný priemysel. Plánujú pomôcť BiTA pri vývoji blockchainového prepravného rámca pre priemysel.

Drug Farmaceutické

Farmaceutický priemysel prichádza podľa odhadov o 30 miliárd dolárov ročne kvôli falošným liekom. Blockchain má potenciál bojovať proti falšovaným drogám presným sledovaním majetku, ktorý sa pohybuje v logistickom reťazci. Nezmeniteľná účtovná kniha, ktorú používajú spoločnosti v kozme, by určite poskytla lepší stupeň transparentnosti a vysledovateľnosti.


Blockchainová logistika Jedlo

Jednou z hlavných výhod blockchainu v potravinárskom priemysle je hľadanie zdroja kontaminovaných potravín. 2018 Zaznamenal prielom Listerie v mnohých krajinách sveta. Pri nedávnej udalosti v Európe, pri ktorej zahynulo 11 ľudí, vypátrala Britská agentúra pre štandardy potravín kontamináciu v závode v Maďarsku. Zdroj kontaminácie však zostáva nejasný.

Systém založený na blockchaine sa mohol takémuto incidentu potenciálne vyhnúť. Zdá sa, že technológia kryptomeny nastavuje latku vysoko a má za cieľ udržať vás v bezpečí po jednom.

Blockchainová logistika Diamanty

V máji (2018) spoločnosť Diamond De Beers úspešne sledoval svoje prvé diamanty dodávateľským reťazcom od ťažby po maloobchod. Blockchainová platforma s názvom Tracr sledovala 100 diamantov, keď sa presunuli z mojej do rezačky, leštičky a nakoniec do klenotníctva. Spoločnosť De Beers plánuje uvedenie platformy na trh koncom roka 2018 a tvrdí, že bude otvorená pre diamantový priemysel.

Spoločnosť má pomerne negatívnu povesť vďaka monopolu na trhu s diamantmi, ktorý si udržala až do 21. storočia. De Beers dúfa, že Tracr poskytne zákazníkom určité pohodlie, aby diamanty, ktoré kupujú, boli prirodzené a bez konfliktov.

Elektronika Elektronika

A v Ázii elektronický gigant Samsung uvažuje o blockchainových riešeniach na sledovanie globálnych zásielok. Najvýznamnejší svetový výrobca inteligentných telefónov a polovodičov predpovedá, že kryptotechnológia by mohla rovnako ušetriť 20% všetkých nákladov na dopravu. Účinný blockchainový systém by navyše mohol spoločnosti pomôcť drasticky znížiť čas potrebný na prepravu tovaru po uvedení produktu na trh.

Niektoré z výhod

Znížené množstvo papierovania

V globalizovanom svete musia dodávatelia, zasielatelia, sprostredkovatelia a ďalší logistickí profesionáli počas celého procesu prepravy používať rôzne systémy. Mnoho z týchto systémov stále vyžaduje veľké množstvo papierov, ktoré je potrebné podpísať, odoslať a uložiť do a na množstvo rôznych miest po celom svete..

Blockchainová logistika by mohla tento proces zjednodušiť v rámci jedného systému (alebo niekoľkých menších systémov), ktorý zaznamenáva a sleduje aktíva pri ich pohybe v reťazci. A to všetko bez potreby veľkého množstva zbytočných papierovačiek.

Blockchainová logistika

Blockchain na záchranu!

Nedávno konzorcium niekoľkých organizácií vrátane AB InBev, Accenture, Kuehne & Nagel ako aj ostatným testoval blockchainové riešenie v námornom námornom priemysle. Boli použité skutočné zásielky a skupina dospela k záveru, že blockchainové námorné riešenia znižujú potrebu tlačených prepravných dokumentov až o 80%. Vo výsledku by tieto druhy úspor skutočne znížili náš vplyv na životné prostredie.

Monitorujte históriu výkonu dodávateľa

Spoločnosti budú schopné sledovať minulú históriu dodávateľov a prepravcov ich tovaru, ktorá zahŕňa napríklad včasné vyzdvihnutie a doručenie zásielok. Tento druh systému zodpovednosti by mal udržiavať vysokú úroveň služieb a spokojnosť zákazníkov na všetkých miestach dodávateľského reťazca, pretože dodávatelia a dopravcovia súťažia o dobrú úroveň služieb.

Monitorujte kapacitu prepravy v reálnom čase

V rýchlo sa rozvíjajúcich odvetviach dopravy, ako je nákladná doprava, sa kapacita nákladnej dopravy môže meniť každú hodinu. Monitorovanie týchto zmien a zasielanie novo dostupných zdrojov do potrebných oblastí z dlhodobého hľadiska iba zvýši produktivitu.

Ďalšie výhody

Preskúmali sme tu iba 3 zmysluplné výhody, ktoré by blockchain mohol priniesť na stôl. Medzi ďalšie zaujímavé vlastnosti patrí:

  • Efektívnejšie zúčtovanie platieb
  • Odhaľovanie podvodov
  • Inteligentné implementácie zmlúv

Potenciálne problémy

Taktika priemyselného marketingu

Blockchain je módne slovo, ktoré v súčasnosti mnoho firiem vrhá dosť opatrne. Aj keď je to pre priemysel určite veľa prísľubu, najskôr musíme vidieť niektoré aplikácie v reálnom svete, ktoré využívajú výhody blockchainovej technológie.

Pre spoločnosti existuje rozsiahla obchodná prax (nielen v logistike), ktorá podporuje ich použitie blockchainu na sociálnych sieťach a iných marketingových kanáloch. Niektoré spoločnosti zašli až tak ďaleko blockchain v ich mene pravdepodobne ako marketingový trik na zvýšenie ceny akcií.

Blockchainová logistika

Cena akcií online Plc prudko stúpa po pridaní blockchainu k jeho názvu

Dôvera je stále problém

Veľa navrhovaných výhod v logistike je postavených na myšlienke RFID (vysokofrekvenčné ID) a ďalšie formy sledovania. Tento prístup má niekoľko veľmi vážnych problémov:

  • Sledovanie produktu
  • Ochrana osobných údajov

Ako zabrániť zamestnancovi v umiestnení značky omylom? Ako ďalej zabránite tomu, aby nešťastný alebo zlomyseľný zamestnanec / vedúci pracovník podvodne umiestnil značku? Alebo zámenu štítku vo vhodnej chvíli niekde v dodávateľskom reťazci. Táto slabina technicky nespočíva v blockchaine. Slabé miesto, ako obvykle, leží na človeku.

Blockchainová logistika

RFID štítok používaný vo vrecku kávy. Foto s láskavým dovolením Jamesa Bowea

Spoločnosti sa môžu rozhodnúť bezpečne integrovať čipy do produktov, aby zabránili neoprávneným manipuláciám s nimi. Ak sa to však stane dobre, nastáva otázka súkromia.

Je to klasický úlovok 22. Ak sa štítky počas prepravy dajú ľahko odstrániť, môžeme skutočne dôverovať ich bezpečnosti a autenticite? Ak sa značky neodstránia, znamená to, že spoločnosti budú mať možnosť sledovať náš pohyb prostredníctvom svojich produktov? Môžete vidieť, ako by tento problém neklesol dobre u širokej verejnosti a určite ani u niekoľkých regulačných orgánov.

Kto vyvíja systém?

Nakoniec, aj napriek tvrdeniam o decentralizácii, sa musíme dôležito pýtať, ktorá spoločnosť dostane vývoj logistického blockchainu? Ujme sa spoločnosť s najväčším počtom zdrojov alebo vývojári? Budú vývojári umiestnení na jednom mieste alebo budú spolupracovať na medzinárodnej úrovni? Robustné blockchainy podobné bitcoinom fungujú presne preto, že moc sa nesústredí v rukách niekoľkých. Môžeme skutočne vložiť dôveru do blockchainu, kde môžu robiť všetky rozhodnutia 1 alebo 2 riadiaci pracovníci veľkých spoločností?

Záverečné myšlienky: blockchainová logistika

Veľkú časť navrhovanej „inovácie“ smerom k blockchain technológii vedú veľké etablované korporácie s vysoko centralizovanými štruktúrami. Je vysoko nepravdepodobné, že spoločnosti ako General Electric, De Beers alebo Pfizer budú chcieť dobrovoľne decentralizovať svoje siete. To by pravdepodobne poškodilo ich zisky. Vybudovali silné spoločnosti práve preto, že dominantné obchodné praktiky vytvárajú najväčšie zisky.

Bohužiaľ to zostáva do značnej miery v rozpore so samotnou definíciou blockchainu. Víziou spoločnosti Satoshi Nakamoto pre bitcoin bola otvorená, distribuovaná a decentralizovaná sieť, ktorá bola široko dostupná pre všetkých používateľov siete. Ako hovorí táto fráza, povolené distribuované účtovné knihy môžu mať pre tieto spoločnosti obrovskú hodnotu. Porota je stále mimo, či otvorené knihy budú.

Nedostatok transparentnosti pre tých, ktorí nie sú vo vnútornom kruhu, by mohol spôsobiť, že sa zákazníci dostanú do skutočne decentralizovaných sietí budúcnosti. Dúfajme, že etablovaní hráči v oblasti logistiky a dodávateľského reťazca pracujú na zlepšení služieb pre všetci. Ak nie, môžu o pár rokov vyhynúť v rukách blockchainových logistických startupov. Bez ohľadu na riziká blockchain určite veci otriasa.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map