Blockchain, ale nie bitcoin Majú súkromné ​​knihy šancu?

„Blockchain, ale nie bitcoin“. Veta, ktorá, ako sa zdá, obieha neskoro. Meteorický nárast bitcoinu spôsobil, že sa Wall Street a veľké firmy posadili a všímali si triedu outsiderov. Zdá sa, že vysoko postavení bankári ako Jamie Dimon (JP Morgan Chase) a Lloyd Blankfein (Goldman Sachs) menia názor na bitcoin, blockchain a kryptomeny skoro každý druhý deň. Lezenie na palubu rozbehnutého vlaku nemusí byť žiaduce, už ho však určite nemožno ignorovať.

Vo svete podnikania je vnímanie všetko. Spoločnosti sa preto usilujú integrovať „blockchain“ do svojho obchodného modelu, aj keď to nie je nevyhnutné. Zásoby niektorých spoločností vyletejú už pri samotnej zmienke o tomto slove. Môžu však súkromné ​​blockchainy skutočne prevziať verejné miláčiky kryptomeny? Showdown sa vyvíja a hráči sú pripravení. Poďme sa pripraviť na rachot!

V červenom rohu červená vlajka

V máji tohto roku (2018), bývalý prezident Goldman Sachs a bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa, Gary Cohn v rozhovore pre CNBC vysvetlil:

“V bitcoiny veľmi neverím.” Som vyznávačom technológie blockchain. Myslím si, že v určitom okamihu budeme mať globálnu kryptomenu, keď jej svet bude rozumieť a nebude založená na ťažobných nákladoch, nákladoch na elektrinu alebo podobných veciach. Bude to ľahšie pochopiteľná kryptomena. “

Červený tábor tvrdí, že výhody technológie distribuovanej účtovnej knihy (DLT) je možné využívať kontrolovanejšie. Niekoľko známych spoločností zameriava svoje úsilie na vytváranie blockchainových riešení pripravených na podnikanie.

V červenom rohu vám predstavujeme Hedera Hashgraph a IBM Hyperledger Fabric:

Hedera Hashgraph

Vďaka sústredenému marketingovému úsiliu sa spoločnosti Hashgraph venuje veľká pozornosť médií. Dr. Leemon Baird vytvoril rámec Hashgraph v rokoch 2016 a patentoval si to pre Swirlds, spoločnosť, ktorú založil s Mance Harmonom. Spoločnosť Swirlds vyvíja softvér pre súkromné ​​distribuované aplikácie.

Hedera je ich najnovší projekt. Zatiaľ čo Swirlds sa zameriava na súkromný sektor, Hedera bojuje za lukratívne príležitosti, ktoré verejné blockchainy môžu ponúkať.

Správa vecí verejných

Platforma je postavená na modeli uzavretého riadenia, čo znamená, že až 39 organizácií z rôznych priemyselných odvetví a miest po celom svete bude riadiť rozhodnutia o tom, ako sa vyvíja kód a ako sa spravuje a distribuuje platforma natívnej kryptomeny v celom systéme. Akási decentralizácia iba pre organizácie, ak chcete.

“Rada Hedera Hashgraph poskytne správu pre otvorenú, rýchlu a spravodlivú decentralizovanú verejnú knihu postavenú na algoritme konsenzu hashgraph.”

Hashgraph v skutočnosti nepoužíva vašu typickú implementáciu blockchainu, ale v skutočnosti používa niečo podobné ako riadený acyklický graf (DAG), ktorý sa uplatňuje v IOTA aj Nano. Používa tzv klebetný protokol.


Crypto Watercooler

V klebetných systémoch uzly v sieti navzájom komunikujú náhodne. Každý uzol, ktorý klebetí, dá inému uzlu všetky informácie, ktoré má v súčasnosti v sieti, napríklad históriu transakcií. Po prijatí týchto informácií bude tento uzol klebetiť ďalším uzlom a tak ďalej a tak ďalej. Vďaka tomu dosiahnu všetky uzly konsenzus, keď sa správne informácie rozšíria po sieti.

Blockchain, ale nie bitcoin. Sila protokolu o klebetách v Hashgraph

Sila protokolu o klebetách v Hashgraph

Hedera bude získavať prostriedky na svoj verejný blockchainový token do 16. augusta 2018. Bohužiaľ, v súčasnosti sa to týka iba akreditovaných investorov. Ich predaj tokenov sa riadi procesom SAFT (Simple Agreement for Future Tokens), ktorý je v súlade s predpismi SEC.

Látka Hyperledger

Hyperledger je open-source spolupráca blockchainovej technológie od niekoľkých popredných spoločností v odvetviach od finančníctva, bankovníctva, dodávateľského reťazca, výroby a pod. Tkanina bola vytvorená jedným z prvých hackathónov tejto iniciatívy a väčšinu kódu poskytla spoločnosť IBM, ktorá propaguje svoj projekt ako „budovanie blockchainu typu open-source pre podnikanie“..

Prístup IBM Hyperledger zaujal trochu iný pohľad, keď vytvoril blockchainové komponenty typu plug-n-play. Potrebujete konkrétnu konsenzuálnu metódu? Stačí ho zapojiť. Má už vaša spoločnosť zavedený systém správy identít? Stačí ho zapojiť. To je teória.

Blockchain, ale nie bitcoin. Hyperledger blockchain v akcii

Hyperledger blockchain v akcii

Niektoré ďalšie kľúčové koncepty textílií zahŕňajú:

 • Súkromné ​​transakcie
 • Dôverné zmluvy / reťazový kód
 • Údaje podľa potreby vedieť
 • Modulárny konsenzus
 • Škálovateľnosť
 • Auditovateľnosť a identita

Možno najdôležitejším rozdielom však je, že Fabric nemá ako súčasť svojho vývoja zahrnutú žiadnu natívnu kryptomenu a nevyžaduje jej fungovanie. Hyperledger Fabric pevne sedí v tábore „blockchain, ale nie bitcoin“!

V Modrom rohu Modrá vlajka

Sú šampiónmi revolúcie v kryptomene a obhajcami decentralizácie. Modrý tábor verí, že siete typu peer-to-peer sú budúcnosťou. Blockchainy, ktoré umožňujú komukoľvek navzájom obchodovať bez potreby tretej strany.

V modrom rohu vám predstavíme bitcoin a ethereum:

Bitcoin

Bitcoin sa zrodil z finančnej krízy 2008/9. Satoshi Nakamoto mal dosť podozrivých bankových praktík. V priebehu dejín vlády a ústredné orgány ničili ekonomiky prostredníctvom nesplatiteľných dlhov a neobmedzeného tlačenia peňazí. Horšie však bolo, že potom vyzvali občanov, aby vyhoveli návrhu zákona. Videli spôsob, ako to všetko konečne zmeniť – bitcoin:

1. Je to otázka dôvery

Konvenčné peňažné systémy od nás vyžadujú, aby sme dali všetku našu dôveru tretej strane:

 • Môžeme dôverovať centrálnym bankám, že zodpovedne riadia ponuku peňazí v našich krajinách?
 • Dôverujeme bankám, že nám umožnia prístup k nášmu ťažko zarobenému bohatstvu?
 • Umožnia nám vlády obchodovať s kýmkoľvek, kto chceme?

Vysoko dôveryhodné systémy bohužiaľ nefungujú v najlepšom záujme spoločnosti. Napríklad v rokoch nasledujúcich po finančnej kríze v Európe 2010/1 nariadila grécka vláda (niekoľkokrát) kapitálovú kontrolu odrezania veľkého množstva hotovosti od občanov. Predstavte si, že celý život pracujete na budovaní bohatstva, len aby vám bolo povedané, že môžete vybrať a maximálne 60 € (69 $) za deň.

Bitcoin to všetko mení. Funguje trochu ako hotovosť v peňaženke, vlastníte ju a môžete s ňou robiť, ako chcete. Pretože globálny bitcoinový blockchain overuje vaše transakcie, nepotrebujete povolenie na ich prístup alebo prevod.

2. Robustná decentralizácia

Skutočná sila knihy bitcoinov spočíva v jej decentralizovanej povahe. Oprávnenie je delegované na každého, kto sa chce chopiť problému overovania transakcií. Žiadny orgán nemôže zvrátiť transakcie a / alebo zmeniť pravidlá, ak a keď sa im to páči. Bitcoin je prvá mena, ktorá umožňuje výmenu hodnoty cez hranice bez obáv z veľkého brata!

Tu je zaujímavý živý pohľad na bitcoinové uzly po celom svete.

Blockchain, ale nie bitcoin. Živý pohľad na globálne bitcoinové uzly

Živý pohľad na globálne bitcoinové uzly

3. Jeden uzol nemôže vládnuť všetkým

A teraz prichádzame k mäsu toho, čo robí kryptomenu … dobre kryptomena. Overenie transakcií v krypto sieti si vyžaduje prácu a pracovníci (uzly) za to budú oprávnene chcieť zaplatiť. Dizajnovo bitcoinová sieť odmeňuje tých, ktorí poskytujú túto službu. Je to obojstranne výhodný scenár, pretože hráči súťažia o zabezpečenie siete, nemôže vyvinúť jediný orgán, ktorý by sieti vládol.

Pretože bitcoin je prvým priekopníkom blockchainovej technológie, stojí za to pamätať na tieto ďalšie funkcie:

 • Nedostatková ponuka – udržte si svoju hodnotu
 • Open-source – ktokoľvek môže auditovať, sťahovať a vytvárať alternatívy
 • Odolné voči cenzúre – obchod bez povolenia
 • Nezmeniteľné – transakcie nie je možné vrátiť späť
 • Pseudonymous – nevyžaduje sa žiadna identifikácia

Podrobnejšiu diskusiu o bitcoinoch nájdete v našom podrobnom sprievodcovi.

Ethereum

Ethereum dodáva túto dimenziu flexibility do priestoru kryptomeny prostredníctvom inteligentných kontraktných riešení. Jeho decentralizovaná aplikačná platforma je dôvodom, prečo v súčasnosti vidíme obrovský rozmach ponuky Initial Coin Offering.

Je to tiež vysoko decentralizovaná sieť s veľkým počtom uzlov zabezpečujúcich sieť. Podľa Ethernodes má ethereový blockchain v skutočnosti zhruba 3x toľko uzlov ako bitcoin.

Podrobnejšiu diskusiu o ethereu nájdete v našom podrobnom sprievodcovi.

Blockchain, ale nie bitcoin: Konečné skóre?

Zatiaľ čo spoločnosti ako Hedera a IBM presadzujú svoje ambície v oblasti blockchainu, jedna zásadná otázka zostáva nezodpovedaná. Ako sa vlastne líšia súkromné ​​blockchainy od existujúcich systémov?

Vaša štandardná databáza akcií existuje už od 70. rokov a blockchainy nie sú nič iné ako decentralizované databázy. Inovácia spočíva v decentralizácia siete, pri distribúcii energie do veľa sieťových hráčov. Nielen tým, ktorí sú na vrchole pyramídy. Preto, ktokoľvek by mali byť schopní overiť transakcie v sieti.

Expert na bitcoiny Andreas Antonopolous vykresľuje tento obrázok celkom zreteľne:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=r2f0HlaRdgo]

Potom by sa zdalo, že väčšina spoločností vlastne blockchain skutočne nepotrebuje, pretože skutočné blockchainy sú v rozpore s cieľmi tradičnej organizácie..

Hedera tvrdí, že buduje verejný blockchain, ale technológia Hashgraph nie je open-source a vlastní ju korporácia. Výsledkom je, že kódex nie je prístupný verejnej kontrole a my sa opäť musíme spoliehať na dôveru tímu a jeho sľuby. Hyperledger Fabric zas tvrdí, že kryptomenu ani nepotrebuje. To si kladie otázku, ako je možné vlastne nezávisle blokovať ich blockchain.

Blockchain nemôžete oddeliť od podkladovej meny. Token je nevyhnutný pre decentralizáciu a zvyšovanie hodnoty siete. Oddelenie technológie od základnej kryptomeny je podobné ako pri kopírovaní systému, ktorý máme takmer 50 rokov..

Hra je mladá a možno stále existuje čas na to, aby sa podnikové blockchainy osvedčili. Ale zatiaľ aspoň, „Blockchain, ale nie bitcoin“ sa javí jednoducho ako marketingový ťah.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map