BitInstant Exchange: Poučenie z ukončenia prevádzky

Keď v roku 2011 Gareth Nelson a Charlie Shrem založili spoločnosť BitInstant, dúfali, že táto burza sa stane jednou z najlepších spoločností v oblasti kryptomeny. Regulačné úrady však burzu ukončili v roku 2013. Aj keď BitInstant dostal veľa finančných prostriedkov a zaznamenal rýchly rast, jeho zánik bol rýchly. Pozrime sa, čo viedlo k pádu BitInstantu, a skúsme premýšľať o tom, čo sa môžeme z tejto udalosti poučiť.

BitInstant Raná história a financovanie

Keď uvažujeme o kryptomenových burzách v roku 2018, na trhu existuje veľa možností. Ešte v roku 2011 to však určite neplatilo. Realita bola taká, že trh mal vtedy veľmi málo možností pre obchodníkov s kryptomenami. Mt. Gox, jedna z vôbec prvých kryptoburz, bola uvedená na trh iba v roku 2010. Napriek tomu netrvalo príliš dlho, kým sa BitInstant stal hlavným hráčom v tomto odbore.

V máji 2013 spoločnosť BitInstant zamestnávala už 16 ľudí a spoločnosť začala zaznamenávať veľký nárast používateľov. Potom spoločnosť Winklevoss Capital investovala do spoločnosti 1,5 milióna dolárov. Podľa Winklevosses, financovanie bolo „určené na to, aby umožnilo spoločnosti ďalej rozširovať počet zamestnancov a produktov“. Spoločnosť BitInstant neskôr oznámila partnerstvo s bitcoinovým investičným fondom Winklevosses.

Rast používateľov a hlavné partnerstvá

V jednom okamihu zaznamenala spoločnosť BitInstant priemernú mieru rastu 1,5-krát mesačne a uľahčila transakcie v hodnote jedného milióna dolárov každý deň. Je možné, že jedným z najväčších katalyzátorov tejto trajektórie rastu boli rastúce ceny kryptomien v rokoch 2012 a 2013. V decembri 2012 sa BTC pohyboval okolo 13 dolárov. Do 11. apríla 2013 cena za BTC prudko vzrástla na 266 dolárov. Používatelia si mohli kryptomenu kúpiť na burze BitInstant s fiat menami. Možnosti zahŕňali USD, RUB a BRL. Poplatky za obchodovanie začali na 0,26%. Výmena dynamicky vypočítané kurzy na základe rôznych faktorov.

V júni 2013 burza oznámila integráciu so spoločnosťou Jumio, online platobnou spoločnosťou, ktorá spoločnosti BitInstant umožnila overiť totožnosť zákazníkov. BitInstant dokonca umožnil svojim zákazníkom nakupovať kryptomeny prostredníctvom viac ako 700 000 obchodov. Fyzické obchody zahŕňali miesta Walmart, CVS, Walgreens, Duane Reade, 7-11 a Moneygram.

Výmenný tím BitInstant vytvoril aj niekoľko ďalších strategických partnerstiev, ktoré zvýšili rast používateľov. Spoločnosť napríklad uzavrela partnerstvo so službou s názvom Coinapult. Toto partnerstvo umožňovalo používateľom prevádzať kryptomeny a požadovať prostriedky prostredníctvom SMS alebo e-mailu. Spoločnosť BitInstant navyše uzavrela partnerstvo s aplikáciou BitcoinSpinnermobile, ktorá priniesla väčšiu dostupnosť pre nákup kryptomeny.

BitInstant platobná karta

BitInstant mal dokonca svoju vlastnú Paycard, ktorá sa podobala na predplatenú debetnú kartu. Obrázok: Ars Technica

Pád BitInstant

Ako asi viete, BitInstant bol v počiatočných fázach na ceste k dlhodobému úspechu. Niekoľko znakov však začalo signalizovať problémy burzy. Krátko po integrácii Jumio musel BitInstant kvôli regulačným tlakom ukončiť obchodné operácie v niekoľkých štátoch.

V júli 2013 spoločnosť BitInstant pozastavila svoje služby s cieľom „vylepšiť kód na základe trendov, ktoré si všimli.“ Krátko nato spoločnosť dostala okolo 17 300 sťažností na zákaznícke služby. O niekoľko týždňov neskôr zákazníci podali hromadnú žalobu, v ktorej spoločnosti BitInstant vyčítali zlyhanie poskytovania služieb a falošné zastúpenie.

Napokon 27. januára 2014 spoločná pracovná skupina FBI, IRS, DEA a ďalších úradníkov činných v trestnom konaní zatknutý generálny riaditeľ Charlie Shrem na letisku JFK za „sprisahanie zamerané na pranie špinavých peňazí predajom bitcoinov v hodnote viac ako 1 milión dolárov používateľom webovej stránky Silk Road na čiernom trhu“.


Po vypnutí webovej stránky BitInstant používatelia, ktorí navštívili adresu URL, jednoducho našli prázdnu obrazovku.

fotografia Charlieho Shrema vedľa loga BitInstant

Charlie Shrem viedol tím BitInstant, kým burza neukončila operácie. Obrázok: Steemit

Shrem ide do väzenia

Shrem, ktorý v spoločnosti BitInstant tiež pôsobil ako osoba zodpovedná za dodržiavanie AML, bol obvinený z vedomého uľahčenia transakcií predajcovi Silk Road, Robertovi Faiellovi. Ďalším dôležitým problémom tohto prípadu bolo, že Shrem vložil viac peňazí, ako to umožňovali nedávno schválené zákony o vysielaní peňazí. Transakcie s Faiellou sa uskutočňovali mimo účtovných kníh v snahe obísť zákonné požiadavky.

V septembri 2014 sa Shrem uznal vinným v súvislosti s nepriamym zaslaním odhadovaných 1 milión dolárov v BTC, ktoré sa použili na Hodvábnej ceste.

V decembri 2014 bol odsúdený za napomáhanie pri prevádzkovaní obchodu s prevodom peňazí bez licencie. Súd tiež nariadil Shrem prepadnúť 950 000 dolárov a uložil mu dvojročný trest väzenia.

V marci 2015 vstúpil Shrem do federálneho väzenského tábora Lewisburg v Pensylvánii. Úradníci ho z väzenia prepustili v polovici roka 2016.

Viac spadov?

V septembri 2018 podali dvojčatá Winklevossové žalobu na Shrem za 32 miliónov dolárov. Dvojčatá tvrdili, že Shrem im ukradol tisíce BTC ešte v roku 2012. V dôsledku tohto prípadu úradníci zmrazili časť Shremovho majetku. Dokumenty tiež ukazujú, že od novembra 2018 musí Shrem ešte zaplatiť restitučný poplatok vo výške 950 000 dolárov potrebný na odsúdenie v roku 2014..

Winklevossove dvojčatá

Dvojčatá Winklevossové žalujú Shrem o 32 miliónov dolárov. Obrázok: Twitter

Čo sa z toho môžeme naučiť??

Existujú tri hlavné spôsoby rastu a pádu burzy BitInstant.

Po prvé, tento prípad ukazuje všetky veci, ktoré sa môžu pokaziť, keď spoločnosť nedodržiava právne a finančné predpisy. Pred týmito emisiami bola burza jedným z úspešnejších podnikov v kryptomene. Kto vie? Mohla sa stať jednou z najlepších búrz, ktoré dnes poznáme, keby sa jej tím riadil zákonmi o prevádzačoch peňazí.

Po druhé, Shremov príbeh dokazuje, že je možné sa poučiť z minulých chýb a pokúsiť sa v živote napredovať. Šrem pripustil že nechal úspech BitInstantu dostať sa na jeho hlavu. Aj keď výmena zlyhala a Shrem si odsedel vo väzení, stále si udržiava svoj status populárneho ovplyvňovateľa v blockchainovom / krypto priestore. V skutočnosti Shrem teraz pracuje ako konzultant / poradca pre niekoľko veľkých projektov.

Nakoniec tento príbeh demonštruje, ako rýchlo sa za pár rokov vyvinula krajina krypto burz. BitInstant kedysi spracoval takmer 30% všetkých bitcoinových transakcií. V roku 2013 sa spoločnosť javila ako neporaziteľná vďaka rýchlemu rastu používateľov, silným partnerstvám a značnému rizikovému financovaniu. Zdá sa, že impulz, ktorý spoločnosť získala, smeroval k tomu, že sa z firmy BitInstant stal úspešný kryptomena.

Ďalej, prakticky žiadna z najlepších búrz podľa objemu obchodov v rokoch 2018/2019 ešte ani neexistovala. To nás vedie k otázke: „Budú burzy, ktoré obchodníci s kryptomenami dnes používajú, alternatívou o niekoľko rokov?“ To ešte nie je potrebné určiť, je však potrebné si uvedomiť, keď sledujeme trendy v tomto neustále sa meniacom priemysle.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map