Bitcoin nie je anonymný a je to v poriadku.

Pre väčšinu ľudí, ktorí sa ocitli hlboko v tejto téme blockchainu a kryptomien, pravdepodobne nastal okamih alebo séria momentov, kedy klikla myšlienka blockchainu. Vaše pochopenie prinieslo vlnu nápadov o tom, ako by sa dal blockchain použiť a aké aplikácie by mohli byť vytvorené pre lepšie ľudstvo. Pre mnohých z nás, akonáhle sa bodky dokázali spojiť a prvá vrstva tejto novej veci sa zbavila, bola naša chuť na ďalšie informácie, viac prípadov použitia, viac skúmania nenasýtená.

Táto túžba zúčastniť sa a učiť sa v rámci blockchainovej komunity je mierne povedané citeľná, ale pre kohokoľvek mimo nej je ťažké nahliadnuť dovnútra bez skepsy a pochybností. Technológii je ťažké porozumieť, každý deň je sofistikovanejšia a špecializovanejšia a myšlienka nedôvery je už obrovskou prekážkou ideologického prekonania. Toto rozdelenie medzi #nocoiners a blockchainovou komunitou je rovnako binárne ako tí, ktorí milujú koriander, a tí, ktorí nie; v jednom tábore nie je veľa ľudí s jednou nohou.

To všetko znamená, že zatiaľ čo táto prekážka vstupu je vysoká a stroj FUD stále funguje, existujú určité neblahé následky, ktoré môžu brániť adopcii; poškodzujúci spôsob, akým ľudia a médiá vnímajú blockchainové projekty. V popredí verejnej mienky je nedorozumenie, že Blockchain a predovšetkým bitcoin sú vo svojej podstate anonymné, a preto sú iba strašidelnými peniazmi pre strašidelné zákutia temného webu. Samozrejme, rovnako ako ďalšie populárne témy, ktoré pretrvávajú od počiatkov blockchainu, bitcoin nie je anonymný a tvorcovia bitcoinu to vedeli.

Prvý blockchain nebol určený na to, aby bol anonymný.

Je úplne pochopiteľné pristupovať k bitcoinu a majestátnosti Blockchainu so zdravými dávkami skepsy a skromnosti, najmä na začiatku kryptomenovej cesty. Dôvera je ťažký koncept, s ktorým treba spolupracovať, napriek tomu tu je technológia, ktorá si vyžaduje, aby ste verili, že je nedôveryhodná. Táto nepríjemnosť okolo prijatia bitcoinu bola v prvých dňoch exponenciálne horšia, keď sa formovali obavy okolo kryptomeny, že bitcoin je úplne anonymný prenos hodnoty peer-to-peer, ideálny pre čierne trhy a zločincov po celom svete..

V roku 2012 unikla správa FBI s názvom „Virtuálna mena bitcoinu: Jedinečné vlastnosti predstavujú odlišné výzvy na potlačenie nezákonnej činnosti„Je ukážkovým príkladom toho, ako orgány presadzovania práva v tom čase videli bitcoin. V správe FBI vyjadruje obavy z anonymity bitcoinu a z toho, ako „… môže logicky prilákať osoby, ktoré perú peniaze, obchodníkov s ľuďmi, teroristov a ďalších zločincov“. FBI rýchlo identifikovala možné prípady predčasného použitia bitcoinu, ktoré sú väčšinou nechutné, ale naďalej upozorňovala na to, že bitcoin nie je úplne nevystopovateľný, a umiestnila sa na výskum University College v Dubline zameraný na limity anonymity bitcoinov. Je to okolo času, keď si ľudia, mimo vývojárov a fanatikov, pomaly začali všímať, že bitcoiny nie sú nevystopovateľnou menou, o ktorej si kedysi mysleli, a že to nebolo tajomstvom..

Od vzniku bitcoinu, konkrétne od vydania Dokument o bitcoinoch, Satoshi Nakamoto dával pozor, aby netvrdil, že bitcoin je úplne nevystopovateľný. V skutočnosti jediné použitie slova anonymný sa zobrazuje v súvislosti s verejnými kľúčmi používateľa. Whitepaper znie: „… súkromie je možné zachovať prerušením toku informácií na inom mieste: anonymizáciou verejných kľúčov.“ Inými slovami, anonymita bitcoinu sa zastaví na verejných kľúčoch, verejný kľúč je váš pseudonym.

Ochrana osobných údajov v dokumente o bitcoinoch

Ochrana súkromia v bitcoinoch sa zastavila na verejných kľúčoch

Pseudonymita je v rovnakom tábore ako anonymita, rozdiel medzi nimi je však jemný a zmysluplný. Byť anonymný vo veľkej miere znamená, že neexistuje žiadna vysledovateľná cesta, ako sa vrátiť k skutočnej identite osoby alebo skupiny. Pseudonymita spočíva skôr v postupoch pomenovania a v tom, ako môže osoba alebo skupina používať meno na zahmlievanie svojej skutočnej identity. Napríklad autor Samuel Clemens použil pseudonym Mark Twain, aby napísal a nechal svoju skutočnú identitu v tajnosti. Pán Clemens bol pseudonymom, pretože počas svojej kariéry písal pod fiktívnym menom. Nebol však anonymný, pretože identita Marka Twaina bola v očiach verejnosti a aj potom, čo sa zistilo, že Clemens je skutočnou identitou Marka Twaina, sa pseudonym preniesol do popkultúry.

Rovnako ako pseudonym Samuela Clemensa, každý verejný kľúč, ktorý generujeme, sa stáva našim vlastným pseudonymom. Môžeme sa zo všetkých síl snažiť zostať v anonymite za našimi verejnými kľúčmi, ale pravdou je, že bitcoin nebol navrhnutý s konkrétnymi zámermi, aby bol úplne bezpečný a chránil anonymitu jeho používateľov.

Byť pseudonymom je ťažké

V krátkej histórii bitcoinu sa vyskytlo niekoľko uštipačných príkladov, ktoré prerušujú myšlienku verejných kľúčov bitcoinu ako pseudonymu a poukazujú na ťažkosti, ktoré mali niektorí skorí používatelia v snahe schovať sa za oponu. Príbeh Rossa Ulbrichta a jeho sociálneho projektu s názvom Hodvábna cesta je obzvlášť významným príkladom obmedzení ochrany súkromia v bitcoinoch.

Ross Ulbricht pod pseudonymom Dread Pirate Roberts založil a prevádzkuje neslávne známe temné webové trhovisko Silk Road. Na začiatku web prijal bitcoin ako jedinú menu, ktorá sa na ňom používa ako spôsob obchádzania tradičných finančných inštitúcií. Bitcoin mal pre túto komunitu svoje výhody v čase, keď bol prístup Hodvábnej cesty k finančným službám prinajmenšom obmedzený. Atraktivita formátu peer-to-peer bitcoinov dobre zapadala do zastrešujúcej kryptoanarchistickej atmosféry stelesnenej Ulbrichtom a jeho masívnou komunitou. Je iróniou, že by to bol práve bitcoin a blockchain, ktoré by nakoniec hrali úlohu pri stíhaní Rossa Ulbrichta.

Anonymné temné webové trhovisko, Hodvábna cesta

Hodvábna cesta na temnej sieti

V súdnom konaní v Ulbrichte mohla FBI využiť bitcoinový blockchain a strategicky korelovať transakcie vedúce k množine serverov, ktoré predtým zabavili. Viac ako 3 500 transakcií, otvorené na prezeranie vo verejnej knihe bitcoinov, bolo zistené, že boli zo zaistených serverov a je možné ich vysledovať priamo späť k Ulbrichtovmu osobnému notebooku Samsung 700z, tiež zadržaný FBI.

V prípade Hodvábnej cesty bola napadnutá anonymita bitcoinov, pretože bezpečnosť a súkromie sa skončili pri verejných kľúčoch. Pseudonymy Rossa Ulbrichta boli jeho verejnými kľúčmi, každý so sledovateľnou a overiteľnou históriou činnosti a transakcií. Úspech FBI spočíval v prepojení pseudonymných verejných kľúčov na vtedajšieho anonymného Rossa Ulbrichta.

Ale čo keď chcem anonymitu v mojej kryptomene?

Čoraz častejšou otázkou v súvislosti s ochranou osobných údajov je to, prečo ich vlastne vôbec potrebujeme? Základom tejto otázky je, prečo ako jednotlivci musíme chrániť svoje vlastné údaje, svoje osobné údaje, prečo potrebujeme základné súkromie – koniec koncov, nie ste zlý človek, nemáte čo skrývať.

Tragédia je príliš častá

Ochrana osobných údajov je týmto spôsobom zábavná, nie je okamžite zrejmé, prečo by niekto chcel mať súkromie, ak nerobí nič zlé, ak nezbiera kostry vo svojej skrini. Ale súkromie je v skutočnosti veľmi cenným zdrojom pre spoločnosť ako celok, a práve to niekedy sťažuje videnie jednotlivých výhod. Na príklade toho zvážte ochranu súkromia v porovnaní s iným spoločným zdrojom, ako sú národné diaľnice. V tomto príklade by bolo ťažké individuálne povzbudiť občanov v štáte, aby išli von a fyzicky postavili svoju časť štátnej diaľnice. Ľudia môžu mať väčšiu motiváciu, aby v krátkodobom horizonte urobili to najlepšie pre seba a nestavali si svoju časť diaľnice, namiesto toho, aby sa kúpali v tomto novom podzemnom bazéne! Toto však zjavne ponechá veľké časti národne sa rozprestierajúcej sa diaľnice holé a nepoužiteľné a celý národ bude trpieť pri pokuse o použitie tohto zdroja, dokonca aj tých, ktorí sa rozhodli pre záhradné bazény..

Tento vzťah, v prípade ktorého niektorí ľudia v skupine konajú sami za seba, aj keď je v rozpore s väčším dobrom, sa nazýva tragédia spoločného života. Tento sociálny jav je z veľkej časti dôvodom toho, že je veľmi ťažké stimulovať správne súkromie na individuálnej úrovni. Ochrana osobných údajov je „národný“ zdroj, z ktorého majú prospech všetci, keď všetci môžu prispieť a udržiavať ho. Prečo teda potrebujeme súkromie? Ak nájdete niekoho alebo seba, kto na to nie je schopný okamžite odpovedať, a preto si nevykonávate správne súkromie – nezabudnite, že ste potom súčasťou problému, súčasťou tragédie obyčajných.

Som pripravený na mince na ochranu osobných údajov

Existuje množstvo sľubných blockchainových projektov, ktoré sa zaoberajú témou ochrany súkromia a povyšujú svoju kryptomenu z pseudonymity a bližšie k úplnej anonymite. Príručka Ultimate Guide to Privacy Coins už bola napísaná, takže sa ponorte do toho a toho, ako sa rôzne projekty líšia svojou filozofiou a technológiou.

Mince na ochranu súkromia nahrádzajú bitcoin v mnohých smeroch, kde kedysi kraľoval bitcoin. Tento posun je primárne vyvolaný potrebou väčšieho súkromia a anonymity v daných komunitách. Používatelia si tam čoraz viac uvedomovali obmedzenia bitcoinov v súkromí a obávali sa ich. Začali využívať napríklad projekty ako Bytecoin, Zcoin a Monero. Novšie iterácie súkromných coinov sa zameriavajú na to, aby bolo všetko v ich reťazcoch úplne anonymné, od podrobností transakcie až po verejné kľúče používateľa. Účtovné knihy v týchto reťazcoch sú zakryté tajnou aktivitou, takže prepojenie transakcií s peňaženkami je takmer nemožná úloha.

Monero anonymné transakcie

Súkromie a dôvernosť na blockchaine

V mnohých prípadoch anonymných mincí sa anonymita zachováva, aj keď je ľudský používateľ preukázateľne prepojený s jeho pseudonymnými verejnými kľúčmi, pretože činnosť spojená s týmito verejnými kľúčmi je prístupná verejnosti a šifrovaná aj na blockchaine. Otočte sa okolo prieskumníka blokovania súkromných mincí a rýchlo uvidíte, aké informácie chýbajú a ktoré sú predvolene otvorené v iných účtovných knihách, ako je bitcoin. Odhlásiť sa Prieskumník blokov Monero, napríklad a môžete vidieť aktivitu, ktorá je zakrytá „Dôvernými transakciami“, vďaka čomu je pre nás ľudí zbytočná, ale na kryptomene je stále kryptograficky overiteľná.

Myšlienky na rozlúčku

Ochrana osobných údajov je základným zdrojom, ktorý v súčasnosti nepriamo koreluje medzi rýchlosťou jeho rastu a jeho verejným ocenením. Inými slovami, stáva sa to oveľa dôležitejším, ako to bolo predtým, a staráme sa čoraz menej. Ale táto tragédia obyčajných sa odohráva v rozsahu, aký tu ešte nebol, s technológiou, ktorá umožňuje našu fantáziu za predchádzajúcimi obmedzeniami. Centralizácia ohrozuje každého, aj keď sa nestaráte o ochranu svojho každodenného súkromia a technológie ako blockchain sú špičkou ľadovca v súbore riešení, ktoré potrebujeme.

Bitcoin dostal úlohu, ktorou sa nikdy nemal zaoberať, existujú však energické blockchainové projekty, ktoré už túto medzeru anonymity vypĺňajú. Blockchain môže byť katalyzátorom v hnutí za ochranu súkromia, ale prijatie používateľa musí byť v predvolenom nastavení, nie situácia prihlásenia pred dosiahnutím bodu zlomu. Ak sú jednotlivci ponechaní na ochranu a podporu svojho súkromia, je pravdepodobné, že centralizácia údajov a ich nemenná poškoditeľnosť môžu pokračovať v štandarde ako priaznivej možnosti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map